raziskavam

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev

12. 03. 2025 12.59

Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone

25. 02. 2025 19.15

Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Stranke v Nemčiji še nagovarjajo volivce, opozorila pred ruskimi vplivi

22. 02. 2025 16.34

Stranke v Nemčiji v nagovarjanju volivcev izkoriščajo še zadnji dan pred volitvami. Kancler iz vrst socialdemokratov (SPD) Olaf Scholz je prepričan, da se bo veliko ljudi odločilo šele na volišču. Zmaga se sicer obeta konservativni uniji CDU/CSU. So pa iz Berlina sporočili, da poskuša Rusija z dezinformacijsko kampanjo vplivati na volivce. Po oceni notranjega ministrstva kampanja sicer nima "širokega dometa".

V Premogovniku Velenje opozarjajo na širjenje neresnic o tragičnem dogodku

27. 01. 2025 14.17

V Premogovniku Velenje so opozorili, da se v teh dneh na družbenih omrežjih širijo neresnice o tragičnem dogodku v Jami Preloge. "Za t. i. Analizo materiala in vdora v Rudniku Velenje smo izvedeli preko družbenih omrežij in je nismo pripravljali v Premogovniku Velenje," opozarjajo in dodajajo, da so prepričani, da za njo ne stoji noben strokovnjak z geomehanskega oz. geotehničnega področja, saj vsebuje vrsto strokovnih nepravilnosti in nesmislov. Ovrgli so tudi trditve, da naj bi nekateri rudarji dali odpovedi.

Prepoznate moč svojih besed?

29. 11. 2024 00.15

Nova iniciativa prispevajkretnjo.si, ki jo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije razvila v sodelovanju z družbo Mastercard, prinaša priložnost za bogatenje slovenskega znakovnega jezika z novimi kretnjami, vključno s prvim slovenskim finančnim slovarjem za gluhe.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe

07. 11. 2024 06.25

Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Golob zaskrbljen, Han se bo sestal z upravo Mahleja in sindikati

11. 10. 2024 13.25

Premier Robert Golob je zaskrbljen zaradi napovedi o ukinitvi delovnih mest v šempetrskem Mahleju, podjetju, ki je po njegovih besedah izjemnega pomena za goriško regijo. Od gospodarskega ministra Matjaža Hana pričakuje ukrepe, s katerimi bi preprečili dodatno ukinjanje delovnih mest v podjetju in spodbudili ustvarjanje novih zaposlitev v regiji. Han se bo v ponedeljek sestal z upravo podjetja in sindikati.

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025

04. 10. 2024 12.09

Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

V Ljubljani podelili nagrade za najboljše študentske znanstvene članke

03. 10. 2024 18.27

Deset tisoč ameriških dolarjev za najboljše znanstvene članke študentk ter študentov in to že tretje leto zapored. Na Univerzi v Ljubljani so že tradicionalno podelili nagrade in pohvale doktorja Uroša Seljaka, profesorja astronomije in fizike s kalifornijske Univerze Berkley, ki je tudi sam za ključen prispevek k raziskavam v kozmologiji leta 2021 prejel prestižno nagrado Univerze Yale. A namesto da bi jo obdržal zase, se je odločil, da bo finančno nagrado v višini 150 tisoč dolarjev vložil v sklad, iz katerega bodo vsako leto finančno nagrado prejeli tudi najperspektivnejši slovenski študenti.

Fuge – funkcionalne in lepe

19. 09. 2024 00.15

Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo. Fuge so kot okvir talnim oblogam, ki s široko barvno paleto omogočajo več svobode pri oblikovanju vzorcev in kombinacij oblog.

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov

04. 09. 2024 17.46

Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

Mlinar ima v ponudbi najbolj priljubljen kruh na svetu

05. 06. 2024 00.15

Poskusili smo ga in se zaljubili na prvi grižljaj.

Nemčija ponovno pred nami

02. 03. 2024 17.19

Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

V Franciji uspešno ozdravili dečka z nevarnim možganskim tumorjem

14. 02. 2024 09.43

Belgijski deček Lucas je prvi otrok na svetu, ki so ga ozdravili glioma možganskega debla. Omenjeni tumor s polnim imenom difuzni intrinzični pontinski gliom (DIPG) letno prizadene približno 300 otrok v ZDA in do 100 v Franciji. Večina jih ne preživi niti prvega leta po diagnozi.

Več milijonov vredni laboratorijski vzorci uničeni: 'Zbirali smo jih kar 30 let'

06. 02. 2024 08.44

Raziskovalni vzorci, ki so jih desetletja zbirali in skrbno hranili na švedski medicinski univerzi, so se povsem uničili, ko se je med božičnimi prazniki pokvaril zamrzovalnik. Ocenjena vrednost vzorcev naj bi znašala več milijonov evrov.

Delec ultra visoke energije, ki je prišel 'iz nič', znanstvenikom kravžlja možgane

24. 11. 2023 13.06

Astronomi so zaznali nenavaden kozmični žarek, ki je padel na površje Zemlje. Ker gre za delec izjemno visoke energije, ki je prišel iz Lokalne praznine, je njegov izvor velika uganka za znanstvenike. Ti se zdaj sprašujejo, kakšen kozmični dogodek bi ga lahko povzročil.

Mors razgrnil načrta proračunov, zadovoljni z reševanjem kadrovskega vprašanja

17. 10. 2023 09.58

Odbor Državnega zbora za obrambo se je v okviru obravnave predlogov državnih proračunov za leti 2024 in 2025 seznanil s finančnima načrtoma Ministrstva za obrambo z organi v sestavi za prihodnji dve leti. Načrt predvideva zagotovitev nadaljnje modernizacije in razvoja Slovenske vojske, a hkrati izkazuje solidarnost prizadetim ob letošnjih poplavah, je poudaril državni sekretar na ministrstvu dr. Damir Črnčec. Na ministrstvu so zadovoljni tudi z uspehi pri reševanju kadrovskega vprašanja, napovedujejo pa tudi dodatno krepitev promocije poklica.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji

03. 10. 2023 12.25

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci

03. 10. 2023 10.48

Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi

28. 07. 2023 12.02

Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

BLOG: Aspartam, najpogosteje uporabljen nadomestek sladkorja

02. 07. 2023 13.35

Aspartam je bil prvič odkrit leta 1965 in je eden najbolj raziskanih nadomestkov sladkorja na svetu. Poleg tega se aspartam pogosto uporablja tudi v farmacevtski industriji kot sladilo v nekaterih tekočih zdravilih in vitaminskih dodatkih.

WHO: Covid-19 v Evropi še vedno povzroča številne smrti

27. 06. 2023 13.25

Četudi covid-19 trenutno uradno ne predstavlja grožnje globalnemu javnemu zdravju, je v zadnjem obdobju kriv za skoraj tisoč tedenskih smrti v evropski regiji, je danes na virtualni tiskovni konferenci poudaril regionalni direktor WHO Hans Kluge. Ob tem je izpostavil tudi vnovičen porast zabeleženih primerov opičjih koz na celini.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska

30. 05. 2023 16.31

Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Titanik na pokopališču kovine, čevljev in steklenic penine

20. 05. 2023 14.57

Svet lahko prvič po potopu najbolj znane ladje na svetu, Titanika, znova v celoti uzre njegovo razbitino. In ne, plovila niso dvignili na površje, so pa raziskovalci prvič v zgodovini napravili digitalno repliko potopljene velikanke v naravni velikosti. Upajo, da bo natančen posnetek razkril več kot sto let stare skrivnosti, ki se počasi izgubljajo na dnu oceana.

Nakit, povezan z nacisti, gre na dražbo: zbirka ocenjena na 134 milijonov evrov

01. 05. 2023 14.58

Dražbena hiša Christie's bo v švicarski Ženevi pričela s prodajo dragocenosti, ki so pripadale milijarderki Heidi Horten, katere mož, nemški poslovnež, je obogatel v času nacizma. Hortenova je umrla lani v 81. letu, po nekaterih podatkih je vrednost njenega premoženja ocenjena na 2,9 milijarde dolarjev (2,6 milijarde evrov).

Ustavite razvoj, dokler je še čas

30. 03. 2023 08.56

Napredna umetna inteligenca bi morala biti načrtovana in upravljana s primerno skrbnostjo, pišejo v odprtem pismu z najuglednejšimi podpisniki iz svetovne akademske in tehnološke sfere. "Na žalost takšnega načrtovanja in upravljanja ni, laboratoriji za umetno inteligenco pa so v zadnjih mesecih ujeti v neobvladljivi tekmi za razvoj in uvajanje vedno močnejših digitalnih umov, ki jih nihče – niti njihovi ustvarjalci – ne more razumeti, napovedovati ali zanesljivo nadzorovati," dodajajo.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Kitajska o ameriški sestrelitvi balona: Histerično in absurdno dejanje

18. 02. 2023 16.07

Kitajski visoki diplomat Vang Ji je drugi dan varnostne konference v Münchnu ostro kritiziral ameriško sestrelitev domnevnega kitajskega vohunskega balona v začetku meseca. Dejanja Washingtona je označil za absurdna in histerična ter opozoril, da je sestrelitev balona kršila mednarodna pravila. Prepričan je, da Washington poskuša očrniti azijskega velikana, medtem ko sam izvaja politike, ki so v nasprotju z njegovimi paradigmami.