raziskav

Na drugem tiru opravljenih že več kot 80 odstotkov del

11. 04. 2025 15.41

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala potek del na drugem tiru Divača-Koper in zadovoljno sklenila, da dela potekajo po načrtih. Zgrajenih je že 37 kilometrov predorov, prav tako vsi viadukti, postavljajo pa se tudi že tiri. Časovnica, da naj bi progo začeli testirati marca 2026, tako še vedno drži.

Volilna pravila

11. 04. 2025 11.34

Za referendum, ki bo 11. maja, se volilna kampanja v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji začne 30 dni prej.

Bruselj se maščuje: 20 milijard evrov težki ukrepi proti ZDA

09. 04. 2025 15.23

Bruselj vrača udarec carinam ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Protiukrepi Evropske unije bodo obveljali v treh krogih: nekateri bodo začeli veljati naslednji teden, drugi sredi maja, zadnji krog pa decembra.

Nevarne kemikalije našli celo v papirju za peko in zobnih nitkah

09. 04. 2025 16.50

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v sodelovanju s sedmimi drugimi potrošniškimi organizacijami preizkusila več kot 200 izdelkov, ki jih uporabljamo vsak dan. V skoraj tretjini izdelkov so odkrili prisotnost kemikalij iz skupine PFAS. Med odkritimi so bile tudi take, ki so v skladu s predpisi EU že prepovedane.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Sporne objave na spletu: dnevno aretiranih 30 ljudi, ali policija pretirava?

05. 04. 2025 16.45

Skupine za državljanske svoboščine na Otoku menijo, da njihove oblasti pretirano nadzirajo internet in ogrožajo svobodo govora. Policija namreč dnevno aretira več kot 30 ljudi zaradi žaljivih objav na družbenih medijih in drugih platformah, so izračunali. Za kaznivo dejanje pa je sicer obtožen precej nižji delež aretiranih kot pred letom 2015. Razlog, da se aretacije ne končajo z obsodbo, je pogosto nesodelovanje žrtev v nadaljnjem postopku.

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?

03. 04. 2025 19.25

Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'

29. 03. 2025 06.00

Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Skrivnost pomlajevanja se skriva v tem prehranskem dopolnilu

25. 03. 2025 00.15

Dermatologi in prehranski strokovnjaki se strinjajo, da je spodbujanje proizvodnje lastnega kolagena eden najbolj učinkovitih pristopov proti staranju.

Kanadski premier: Predčasne volitve bodo konec aprila

23. 03. 2025 18.11

Novi kanadski premier je za 28. april napovedal predčasne volitve. V nagovoru državljanom je med drugim dejal, da ne bo klonil pod pritiski ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki zadnje čase Kanadi grozi s carinami in aneksijo.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja

21. 03. 2025 15.44

Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad

16. 03. 2025 13.00

Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Podjetje IKEA razkriva: Vsako leto izgubimo 20 dni spanca!

14. 03. 2025 13.17

Ljudje po vsem svetu iščejo načine, kako izboljšati spanec in se počutiti bolj spočito, vendar mnogi trdijo, da zaradi težav s spanjem v povprečju izgubijo 1 uro in 20 minut spanca vsako noč.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Ste podarili strupen šopek rož?

08. 03. 2025 08.48

Šopki rož lahko vsebujejo pesticide, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije. Švedska in francoska potrošniška organizacija sporočata, da rože niso vedno najboljši izraz naklonjenosti. Testirali sta namreč rezano cvetje, ki je v prodaji posamično ali v šopkih v Franciji in na Švedskem. Ugotovili sta, da se v cvetju skriva veliko nevarnosti. Testa sta razkrila masovno onesnaženost rezanega cvetja s pesticidi, tudi s tistimi, ki so v EU prepovedani.

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola

05. 03. 2025 16.53

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola. Letošnje geslo Ti in jaz - 40 dni brez alkohola poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Akcija vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi in je opozorilo, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk, tudi zaradi skrhanih odnosov.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji

17. 02. 2025 09.53

Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€

17. 02. 2025 00.15

Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?

15. 02. 2025 07.12

V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev

11. 02. 2025 12.07

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Veliko priznanje – JYSK Slovenija je tudi letos prejel priznanje Top employer 2025

07. 02. 2025 11.17

Top Employers Institute, svetovna avtoriteta za prepoznavanje odličnosti na področju upravljanja s človeškimi viri, je že drugo leto zapored nagradil JYSK Slovenija.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Dana White o izjavi borca, ki je poveličeval Hitlerja: To je več kot le odvratno

31. 01. 2025 08.30

Nov dan in nova neumnost UFC-jevega borca Bryca Mitchella. Tako bi lahko opisali izjave 30-letnika iz Arkansasa, ki je že v preteklosti poskrbel za kontroverznost z izjavami o ploščati zemlji, plazilcih v človeški podobi in čipih, ki naj bi jih Elon Musk želel vstaviti ljudem v možgane. Tokrat pa je šel Mitchell še korak dlje, saj se je obregnil ob eno najhujših oseb in zločinov v zgodovini človeštva.

10. november nov državni praznik, a ne dela prost dan

30. 01. 2025 16.01

Vlada je določila nov državni praznik. 10. novembra bomo odslej praznovali dan znanosti. Ta sicer ne bo dela prost dan.