razdružitev

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Protestirali pred slovensko ambasado v Sarajevu
18. 04. 2021 16.32Nekaj deset pripadnikov bosanskega političnega gibanja "Vjera, narod, država" je zaradi domnevnega non-paperja, ki naj bi načrtoval spreminjanje meja na (tradicionalno nemirnem) Balkanu, protestiralo pred slovensko ambasado v Sarajevu. Pri tem so vzklikali "Bosna, Bosna". Vprašanja smo naslovili tudi na slovensko ambasado, a odgovora še nismo prejeli.

Albanski premier potrdil obstoj idej o spreminjanju meja na Balkanu
17. 04. 2021 13.02Albanski premier je v oddaji Volitve 2021 potrdil obstoj idej, ki na novo zarisujejo meje na Balkanu. Sam naj bi videl dokument ter o tem "že pred časom" celo govoril s slovenskim premierjem. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko je medtem glede non-paperja poudaril, da razdružitev BiH ni mogoča.

'Zavračam nevarne zamisli o spremembi meja na Zahodnem Balkanu'
16. 04. 2021 11.25O stanju na Balkanu in t.i. non paperju je spregovoril predsednik Borut Pahor. In dejal, da zavrača nevarne zamisli o spremembi meja in ostaja zagovornik celovite BiH. Medtem poslanska skupina LMŠ zaradi non paperja zahteva sklic nujne seje Knovs. Prvi odzivi prihajajo tudi iz Nemčije in Avstrije, kjer poudarjajo ohranjanje meja na Balkanu. Iz BiH pa letijo pozivi na predstavnike EU, v katerih opozarjajo, da bi delitev države nedvomno pripeljala do spopadov, ki bi se potem razširili na celotno regijo.

Diplomatski viri v EU: Spreminjanje meja na Balkanu bi odprlo Pandorino skrinjico
15. 04. 2021 15.22V Bruslju še naprej zatrjujejo, da neuradnega dokumenta o mejah na Zahodnem Balkanu, ki naj bi ga premier Janša posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, niso videli. So pa visoki diplomatski viri v EU izpostavili, da spreminjanje meja v regiji "ni dobra ideja, saj bi to odprlo Pandorino skrinjico". Premikanje meja na Zahodnem Balkanu bi bilo izjemno nevarno, opozarja tudi Tanja Fajon. Medtem se je predsedujoči predsedstvu BiH Milorad Dodik na srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v Beogradu znoval zavzel za mirno razdružitev BiH. Oba sta poudarila, da ne vesta za domnevni neuradni dokument slovenskega premierja Janeza Janše o Zahodnem Balkanu.

Logar zagotovil, da se strategija do Zahodnega Balkana ni spremenila
14. 04. 2021 14.11Zunanji minister Anže Logar je na seji odbora DZ za zunanjo politiko zagotovil, da se strategija Slovenije do Zahodnega Balkana ni spremenila. Dogajanje v odnosih med Slovenijo in BiH v zadnjih dneh po njegovih besedah ne koristi nikomur. V SD so prepričani, da je omenjenih dokumentov več, zato pričakujejo tudi pojasnila predsednika vlade Janeza Janše. Medtem je hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman po delovnem srečanju s kolegico iz BiH Bisero Turković novinarjem dejal, da ni nobenih dokazov o obstoju "fantomskega" non paperja Slovenije, ki naj bi govoril o razdružitvi BiH. Izrazil je brezpogojno podporo Hrvaške stabilnosti in ozemeljski celovitosti BiH.

SD zahteva sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko zaradi t. i. non paperja
13. 04. 2021 16.19Stališče Evropske unije o mejah na Balkanu je jasno – ničesar ni treba spreminjati, t. i. non paper slovenskega premierja o "dokončnem razpadu Jugoslavije" komentirajo pri Evropski komisiji. Poslanska skupina SD medtem zahteva sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko, na kateri bosta predsednik republike Borut Pahor in premier Janez Janša imela priložnost, da odgovorita na vprašanja in pojasnita svoja stališča glede meja na Balkanu.

Načrt o 'dokončnem razpadu Jugoslavije' razburja v BiH in Sloveniji
12. 04. 2021 16.00Bosanski mediji poročajo, da je slovenski premier Janez Janša predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu predal dokument s smernicami glede "dokončnega razpada Jugoslavije", eden od glavni projektov slovenskega predsedovanja Uniji pa naj bi bil spreminjanje meja na področju nekdanje Jugoslavije. Veleposlanica Slovenije v BiH Zorica Bukinac je bila medtem poklicana na razgovor s predsedništvom BiH, na katerem je poudarila slovenska prizadevanja za celovitost BiH.

Postopki združevanja Dnevnika in Večera za zdaj ustavljeni
28. 08. 2020 16.13Predsednik uprave časopisne družbe Dnevnik Bojan Petan ter solastnik in direktor družbe Časnik Večer Uroš Hakl sta potrdila, da je prišlo do ustavitve postopka združevanja podjetij. Petan je na skupščini Dnevnika nakazal, da se je zapletlo zaradi nesoglasij o lastništvu, Hakl pa je to zavrnil, saj da je bila težava nerealna cenitev Dnevnika.

Volitve v Kopru 10. julija
27. 05. 2011 12.00Po zapletih okoli občin Koper in Ankaran je predsednik DZ Pavel Gantar za 10. julij razpisal lokalne volitve v Kopru. Roki za njihovo izvedbo pa bodo stekli 30. maja in ne 1. junija, kot je bilo sprva predvideno.

Logističnemu holdingu slabo kaže
14. 01. 2011 12.08Po drugi konferenci o slovenskem logističnem holdingu je minister Vlačič poudaril, da je ključno soglasje vseh vpletenih. Kot je dodal, bodo zdaj sledila pogajanja, vlada pa se bo o holdingu odločila v naslednjih treh mesecih.

Pahor si ne upa tvegati sprememb
10. 11. 2010 12.02Pahor glede združevanja HSE in Gen Energije meni, da je treba razmisliti o nacionalnem energetskem programu. Trdi, da si ne upa tvegati spremembe obstoječega stanja, če bi to pomenilo višjo ceno električne energije.

Razdružitev osebni poraz
05. 06. 2006 09.54Razdružitev SČG je zame osebni poraz, je po razglasitvi nove srbske države dejal njen predsednik Tadić.

Pet let 'združene' SLS
16. 04. 2005 00.00Pred petimi leti sta se združili takratni Slovenska ljudska stranka in Krščanski demokrati. Še isto leto spet razdružena stranka je sodelovala v največ vladah doslej in je s svojeglavimi stališči bila največkrat trn v peti koalicijskim partnericam.

Milo Đukanović v Sloveniji
18. 05. 2004 00.00Na obisku v Sloveniji je črnogorski premier Đukanović. Delegaciji obeh držav precej pozornosti namenjata krepitvi gospodarskega sodelovanja.

Umrl Alija Izetbegović
19. 10. 2003 00.00Nekdanji predsednik BiH Alija Izetbegović je po dolgotrajni bolezni umrl v bolnišnici v Sarajevu. Umrl je v 78. letu starosti zaradi komplikacij, do katerih je prišlo, potem ko so ga zaradi padca na domu 10. septembra pripeljali v bolnišnico, je povedal predstavnik bolnišnice.

Tuji mediji o Kučanovem pričanju
22. 05. 2003 00.00Tuji mediji so nastop nekdanjega slovenskega predsednika pred haaškim sodiščem spremljali bolj skromno. Srbski mediji so Kučanovo pričanje ocenili kot dobro pripravljeno in brez večjih presenečenj, hrvaški pa so menili, da pričanje za Hrvaško ni bilo velikega pomena.

Obisk Parlamentarne skupščine Nato
02. 09. 2002 00.00Na povabilo predsednika državnega zbora Boruta Pahorja se pri nas mudi 35-članska delegacija Parlamentarne skupščine zveze Nato pod vodstvom njenega podpredsednika, senatorja Maria Palomba.

Slovesno na Dan samostojnosti
26. 12. 2001 00.00Pred enajstimi leti so razglasili izide plebiscita o neodvisnosti Slovenije, na katerih se je 88,2 odstotka volilnih upravičencev izreklo za samostojno Slovenijo. Osrednja državna slovesnost je bila v Cankarjevem domu.

Kučanov odziv na trditve De Michelisa
24. 06. 2001 00.00Predsednik države Milan Kučan je za Primorski dnevnik pojasnil nekatere trditve nekdanjega italijanskega zunanjega ministra Giannija De Michelisa, ki je v pogovoru za nedeljsko izdajo Primorskega dnevnika med drugim dejal, da sta Slovenija in njen predsednik Kučan z enostransko razglasitvijo neodvisnosti ravnala sebično in naj bi bila zato odgovorna za tragedijo v nekdanji Jugoslaviji. Kot je dejal Kučan, je De Michelis za Slovenijo naredil zelo veliko. " Slovenija mu je zato hvaležna, leta 1992 pa mu je tudi podelila najvišje državno odlikovanje. De Michelis ima kot nekdanji zunanji minister še posebne zasluge za to, da je Italija sprejela nasledstvo vseh meddržavnih pogodb med Italijo in Slovenijo, pa tudi nasledstvo Osimskih sporazumov, kar je bilo za Slovenijo zelo pomembno," je poudaril Kučan.

Danes 9. obletnica samostojne države Slovenije
25. 06. 2000 14.22Na današnji dan pred devetimi leti je takratna slovenska skupščina uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Sodnik Jackson ukazal razbitje Microsofta
08. 06. 2000 19.42Ameriški zvezni sodnik Thomas Penfield Jackson je sprejel pričakovano odločitev o kaznovanju podjetja Microsoft, za katerega je že 3. aprila letos ugotovil, da s svojimi poslovnimi potezami krši ameriške protimonopolne zakone. Jackson se je strinjal s predlogom ameriškega pravosodnega ministrstva in 17 zveznih držav, ki so tožile Microsoft, da se podjetje razbije na dva dela, pri čemer naj bi eno nadaljevalo delo na področju operacijskega sistema Windows, drugo podjetje pa bi se ukvarjalo z vsemi drugimi aplikacijami in proizvodi doslej enotnega Microsofta. Sodnikova odločitev, ki je bila zaradi preprečitve morebitnih težav sicer objavljena pol ure po zaprtju borze, je celo povzročila delni porast vrednosti delnice Microsofta, ki se je v trgovanju izven borznega časa podražila za dolar na 72 dolarjev za delnico.