razširitev EU

Udarec po žepu Američanov: dražji avtomobil, obleka, olje, kava ...
04. 04. 2025 10.31Napoved carin na uvoz blaga z vsega sveta v ZDA ni zamajala le finančnih trgov, ampak je veliko negotovosti povzročila tudi med Američani. Pričakujejo lahko podražitve številnih proizvodov in hrane, zmanjšala pa se bo tudi kupna moč potrošnikov.

Avstrija bo ustavila združevanja družin beguncev, podobni načrti v Nemčiji
26. 03. 2025 15.19Avstrija je napovedala začasno ustavitev združevanja družin za begunce. Vlada je naznanila sprejetje zakonskih sprememb, ki bodo notranjemu ministrstvu omogočile ustavitev združevanja z odlokom. Ukrep naj bi se začel izvajati že sredi maja. Avstrija je prva država članica EU, ki je sprejela tovrstno določitev.

Trumpove carine stresle borze, indeksi potonili: 'Borili se bomo do bridkega konca'
04. 03. 2025 06.32V veljavo so stopile 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump naznanil že v začetku mandata, nato pa odločitev preložil za en mesec. Trump je ob tem uvedel tudi 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske. Vse tri države so že napovedala povračilne ukrepe, Trumpovi ukrepi pa so povzročili velik padec newyorških boznih indeksov.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk
10. 02. 2025 17.24Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

Na COP29 prvi osnutki zaključnih dokumentov, sporne točke ostajajo nerazrešene
21. 11. 2024 10.39Predsedstvo podnebne konference ZN v Bakuju je dan pred uradnim zaključkom dogodka objavilo prve osnutke zaključnih dokumentov, ki kažejo, da so države še daleč od dogovora o novem cilju glede finančne pomoči državam v razvoju. Glavne sporne točke pogajanj glede tega, kdo mora prispevati, koliko in kaj vse šteje k pomoči, ostajajo nerešene.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Vzporedne nezakonite institucije lokalne samouprave so bile zaprte'
01. 09. 2024 09.17Kosovska policija vztraja pred stavbami uradov na severu države, ki so jih varnostni organi po petkovih racijah zaprli. Predsednica Kosova Vjosa Osmani ostaja pri argumentu, da so postopki za "razširitev suverenosti" legitimni, njen srbski kolega Aleksandar Vučić pa je mnenja, da gre za provokacijo prištinskih oblasti.

Za nadaljnjo podporo Ukrajini glasovali vsi slovenski evroposlanci razen Grimsa
17. 07. 2024 16.51Evropski parlament je v Strasbourgu podprl resolucijo o Ukrajini, v kateri je ob začetku novega mandata potrdil podporo Ukrajini in pozval članice EU k povečanju vojaške pomoči, obenem pa obsodil nedavni obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvi. Za je glasovalo 495, proti 137, vzdržalo pa se je 47 evropskih poslancev. Medtem je tudi Evropska komisija podala pozitivno oceno ukrajinskega zahtevka za prvo redno izplačilo iz 50 milijard evrov vrednega svežnja makrofinančne pomoči. Ko bo izplačilo potrdil še Svet EU, bo lahko Kijevu izplačala skoraj 4,2 milijarde evrov. Skupaj bo tako iz finančnega instrumenta za Ukrajino izplačala 12 milijard.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Voditelji EU podprli uvedbo dodatnih sankcij proti Iranu po napadu na Izrael
18. 04. 2024 06.36Voditelji držav članic EU so v sredo na zasedanju v Bruslju podprli uvedbo dodatnih sankcij proti Iranu, potem ko je ta minuli konec tedna izvedel prvi neposredni napad na ozemlje Izraela. Napovedali so sankcije na področju brezpilotnih letalnikov in raket. Ob tem so vse strani pozvali k zadržanosti.

V Evropi občuten porast sifilisa, gonoreje in klamidije
07. 03. 2024 14.28Leta 2022 se je v Evropi povečalo število primerov spolno prenosljivih okužb, zlasti sifilisa, gonoreje in klamidije, je razvidno iz poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Agencija EU je v luči porasta poudarila potrebo po večji ozaveščenosti ter krepitvi preventive ter učinkovitosti zdravljenja.

Dva zvezdniška obiska, tretje leto agresije in pogreb Putinovega kritika
02. 03. 2024 16.24V preteklih dneh je Slovenijo obiskal svetovno znani igralec Keanu Reeves, ki je svoja jutra začenjal s kapučinom iz bližnjega lokala. Množice so se na pogrebni slovesnosti poslovile od umorjenega glasnega kritika Kremlja Alekseja Navalnega. Ukrajina je vstopila v tretje leto nesmiselne vojne, ki ji ni videti konca. Na novogoriški železniški postaji so našli 226 kilogramov težko bombo iz druge svetovne vojne, ki jo vse do njenega uničenja varujejo 24 ur na dan. Obiskovalci Stožic pa so poplesavali ob melodijah priljubljenega sarajevskega pevca Dina Merlina.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje
25. 02. 2024 07.08Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Varnostni svet ZN po tednu dni pogajanj sprejel resolucijo o Gazi
22. 12. 2023 18.23Varnostni svet ZN je po tednu dni pogajanj med diplomati v New Yorku s 13 glasovi za in dvema vzdržanima sprejel resolucijo o Gazi, ki so jo predlagali Združeni arabski emirati. Resolucija zahteva neoviran dostop humanitarne pomoči in ustvarjanje pogojev za trajno prekinitev sovražnosti. Ne poziva pa k takojšnji prekinitvi spopadov. Za resolucijo, ki zahteva varno in neovirano dostavo humanitarne pomoči v velikem obsegu in ustvarjanje pogojev za trajno prekinitev sovražnosti, je glasovalo 13 držav, vzdržali pa sta se Rusija in ZDA.

Bruselj predlaga prepoved uvoza ruskih diamantov
15. 11. 2023 20.09Evropska komisija in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell sta državam članicam posredovala predlog 12. paketa sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Predlog naj bi vključeval tudi prepoved uvoza ruskih diamantov.

Na območju Gaze v pričakovanju izraelske ofenzive vse hujša humanitarna katastrofa
15. 10. 2023 06.44Izrael še naprej bombardira območje Gaze. Pred kopensko ofenzivo, ki se bo začela, ko bo izraelska politika zanjo dala zeleno luč, medtem še naprej bežijo množice Palestincev. Po navedbah Izraela naj bi se na jug Gaze preselilo 600.000 ljudi. Humanitarna katastrofa je vse hujša, konvoji s humanitarno pomočjo pa so obtičali na meji. Vse več je opozoril pred možnostjo širitve konflikta na sosednje države. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na prvi seji vlade narodne enotnosti sicer napovedal popolno uničenje Hamasa. Načrtovani vdor na območje Gaze pa je izraelska vojska sicer preložila za nekaj dni zaradi vremenskih razmer.

Izraelska vojska: V Izrael prileteli izstrelki iz Sirije
10. 10. 2023 06.10Izraelska vojska je ponoči nadaljevala zračne napade na območje Gaze in po lastnih navedbah zadela 200 tarč, povezanih z gibanjem Hamas in drugimi islamističnimi skupinami. Obenem naj bi jim uspelo ponovno nadzorovati celotno mejo z Gazo, prek katere so palestinski borci v soboto vdrli na ozemlje Izraela. Medtem pa je število žrtev spopadov, ki od sobote divjajo med izraelsko vojsko in palestinskim gibanjem Hamas, na izraelski strani doseglo 1000, v izraelskih napadih na območje Gaze pa je umrlo najmanj 900 ljudi, med njimi kar 260 otrok. Pozno zvečer so izraelske obrambne sile sporočile, da so na njihovo ozemlje prileteli izstrelki iz Sirije.

Nov sveženj sankcij proti Rusiji prvič vključuje tudi ukrepe proti Iranu
15. 02. 2023 10.53Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je predstavila predlog novega, desetega svežnja sankcij proti Moskvi, ki med drugim vključuje prepoved trgovanja in izvoza tehnologije v Rusijo. Prvič vsebuje tudi ukrepe proti iranskim pravnim osebam, povezanim z Iransko revolucionarno gardo zaradi pomoči Rusiji pri agresiji nad Ukrajino.

Bruselj odobril hrvaški načrt za širitev istrskega ipsilona
03. 02. 2023 14.16Evropska komisija je odobrila načrt Hrvaške za podaljšanje pogodbe o koncesiji med Hrvaško in podjetjem Bina-Istra za upravljanje in razširitev avtoceste v Istri, t. i. istrskega ipsilona. Bina-Istra bo tako lahko izvedla dodatna dela na tem delu avtoceste v vrednosti 204 milijone evrov.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Uefa v dogovor z Združenjem navijačev za ohranjanje nogometne piramide
24. 01. 2023 12.27Evropska nogometna zveza Uefa in Združenje navijačev Evrope sta v ponedeljek v Nyonu podpisala sploh prvi memorandum o soglasju. Ta formalizira sodelovanje med obema stranema in določa prednostne naloge do leta 2026. Med njimi sta tudi ohranjanje obstoječe nogometne piramide in nadgradnja navijaške izkušnje, je v izjavi zapisala Uefa.

Petrolovi delničarji zavrnili predlog SDH: Zupančič ostaja nadzornik Petrola
23. 01. 2023 18.35Delničarji Petrola na skupščini niso sledili predlogu SDH, naj se odpokliče člana nadzornega sveta Aleksandra Zupančiča. Poleg tega so se na srečanju seznanili še z ukrepi za povrnitev škode zaradi reguliranih cen energentov v lanskem letu in morebitnimi potrebnimi ukrepi zaradi nadaljevanja regulacije v letu 2023.

Finančni ministri o gospodarskih posledicah vojne v Ukrajini
17. 01. 2023 06.33Finančni ministri držav članic EU so v Bruslju opravili intenzivno razpravo o evropskem odzivu na ameriško zakonodajo za zniževanje inflacije (IRA), je po zasedanju povedala švedska ministrica za finance Elisabeth Svantesson. Poudarila je, da so pogledi držav članic različni.

Prvo celinsko pristanišče za izstrelitev satelitov v Evropi
13. 01. 2023 16.40Na skrajnem severu Švedske so danes slovesno odprli prvo izstrelišče za satelite na celinskem delu EU. Trak v barvah švedske zastave so prerezali švedski kralj Karl XVI. Gustav, švedski premier Ulf Kristersson in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je poudarila, da je to velik trenutek za Evropo.

Zločini iz sovraštva bodo kaznovani strožje
11. 01. 2023 14.09Parlamentarni odbor za pravosodje je podprl novelo kazenskega zakonika, ki uvaja t. i. zločin iz sovraštva kot obteževalno okoliščino pri odmeri kazni. Po predlogu bodo torej storilci kaznivih dejanj, storjenih zaradi osebnih okoliščin žrtve, strožje kaznovani.

Luka Koper prva na Jadranu pretovorila milijonto kontejnersko enoto
22. 12. 2022 12.37V Luki Koper so kot prvi na Jadranu presegli mejo milijona pretovorjenih kontejnerskih enot v letu dni in s tem dosegli nov rekord. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je ob tem obljubil prizadevanja za čim hitrejše dokončanje drugega tira, predsednik uprave luke Boštjan Napast pa je poudaril, da bo treba prenoviti tudi železniško postajo.

Evropi prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina
12. 12. 2022 14.31Če EU ne bo sprejela dodatnih ukrepov, ji prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina, je po pogovorih s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v Bruslju opozoril prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol. Možnosti za napolnitev zalog pred zimo bo po njegovih besedah prihodnje leto namreč manj.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Nove ugotovitve: onesnažen zrak v EU terjal 238.000 prezgodnjih smrti
24. 11. 2022 10.16Zaradi izpostavljenosti nevarnim onesnaževalcem v zraku je v Evropski uniji v letu 2020 prezgodaj umrlo najmanj 238.000 ljudi, razkriva objavljeno poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Čeprav se kakovost zraka izboljšuje, ti onesnaževalci ostajajo največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi v Evropi, še posebej v urbanih središčih.

Varnostni svet v svetu nevarnosti
19. 11. 2022 17.12Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.