ravnatelji

Učenca sta se pogovarjala, da bosta v razred prinesla orožje
04. 04. 2025 19.57Na eni izmed slovenskih osnovnih šol sta se učenca pogovarjala, da bosta v razred prišla z orožjem. Ravnateljica je nemudoma obvestila starše, Policijo in druge institucije ter otrokoma izrekla opomin. Psihoterapevtka Nada Mirnik Trtnik je povedala, da se kot družba na nasilje ne bi smeli kar navaditi in poudarila pomen pogovora. Ravnatelj druge šole pa je prepričan, da so posledice za takšne grožnje premajhne.

'Otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, je zelo pomembna'
01. 04. 2025 06.00"Rdeči alarm za slovensko družbo," je po tem, ko je videl nove grozljive posnetke medvrstniškega nasilja, dejal ravnatelj ene izmed ptujskih šol. V oddaji 24UR ZVEČER sta o medvrstniškem nasilju spregovorili Tatjana Pleško Zalar, ravnateljica mladinskega doma Malči Beličeve, in Bojana Kračan iz Uprave kriminalistične policije. Kračanova je izpostavila pomen pogovora o nasilju, Pleško Zalarjeva pa dodala, da je otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, izjemno pomembna.

Še en posnetek nasilja na Ptuju: skupina močno oklofutala žrtev
31. 03. 2025 09.50Potem ko smo poročali o pretresljivih posnetkih medvrstniškega nasilja na Ptuju, se je pojavil nov posnetek. Domnevno isti storilci obstopijo in močno oklofutajo svojo žrtev. Posnetka zaradi eksplicitne vsebine ne bomo objavili. Policija je, kot so potrdili za 24ur.com, obveščena tudi o tem posnetku.

Ob začetku del na štajerski avtocesti prilagojen avtobusni vozni red
24. 03. 2025 15.37Ob začetku del na štajerski avtocesti med Slovenskimi Konjicami in Dramljami bo prilagojen avtobusni vozni red. Družba za upravljanje javnega potniškega prometa in prevoznik Nomago bosta vozne rede v dokumentni obliki objavila v torek, v Nomagovem iskalniku pa bodo objavljeni, ko bo znan točen datum zapore.

Vožnja in alkohol: mladi dokazujejo, da so spremembe možne
22. 03. 2025 16.00Po pitju alkohola se v Sloveniji še vedno uvrščamo nad mednarodno povprečje, a podatki kažejo, da mladi, sicer počasi, a vendar, obračajo trend. V zadnjih 15 letih so število prometnih nesreč pod vplivom alkohola prepolovili. Pozitivne spremembe v pitju alkohola pa dosegajo hitreje kot odrasli.

Vučić: Kdor bo rušil mir, bo aretiran. Odgovarjal bo za svoje početje
14. 03. 2025 18.52Srbski predsednik Aleksandar Vučić je dan pred velikim protestnim shodom v Beogradu nagovori javnost. Pravi, da bo država zagotovila sredstva, da bo po njegovih besedah neprijavljeni shod potekal mirno. "Kdor bo rušil mir, bo aretiran. Odgovarjal bo za svoje početje," je dejal ter dodal, da obžaluje svojo odločitev o pomilostitvi 12 oseb. Slednje je označil za svojo največjo napako, odkar je postal predsednik.

Društvo ravnateljev: Izjave Jelke Godec so neodgovorne in škodljive
15. 02. 2025 19.11Poslanka SDS Jelka Godec je z nedavno izjavo o tem, da se v pisarnah ravnateljev kdaj ponudi alkohol, razburila Društvo ravnateljev srednjih šol, višjih šol in dijaških domov Slovenije. "Takšne izjave so neodgovorne, škodljive in popolnoma neprimerne," so zapisali in se izrekli proti rahljanju omejitev dostopa do alkohola v šolskih prostorih.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja
13. 02. 2025 15.36Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Varnostni protokol ob grožnjah: bodo ravnatelji dobili SMS sporočila?
06. 02. 2025 18.46Varnostni protokol ob grožnjah v vrtcih in šolah, ki so ga slovesno podpisali junija lani, je neslavno padel že na prvem lažnem testu prejšnji teden, ko je 383 slovenskih šol dobilo grožnje z bombo. Šole namreč niso dobile niti sporočila ministrstva, da gre za generirana sporočila in da je stopnja nevarnosti nizka. Nekatere šole so učence poslale domov, druge ne. Evakuirani šolarji in profesorji so o dogajanju morali izvedeti iz medijev oz. spleta. In kaj zdaj? Kaj, če bo šlo zares? Šolsko ministrstvo namesto elektronskih sporočil predlaga SMS sporočila.

Ravnatelji čakali na usmeritve, okrožnice ni bilo. Minister: Šlo je za napako
29. 01. 2025 06.00Ali je minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj zavajal javnost s tem, ko je zatrjeval, da so v ponedeljek že ob pol devetih zjutraj vse šole obvestili, da je stopnja tveganja nizka, grozilno sporočilo pa generirano? Niti ena osnovna šola namreč takšnega obvestila ob tej uri ni prejela. Kako na očitke odgovarja minister in ali nameravajo izboljšati protokol obveščanja?

Poklukar izdal usmeritve šolam, Policija nadaljuje preiskavo
28. 01. 2025 16.14Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je izdal usmeritve in obvezna navodila za učinkovito ukrepanje v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom in 'amok' situacij ter drugih podobnih nevarnih dogodkih. Medtem Policija nadaljuje preiskavo elektronskih groženj šolam.

'Za šole je pomembno, da že na začetku prejmejo pomirjujoče informacije'
28. 01. 2025 06.12Lažen preplah v slovenskem šolstvu. Grožnja, da je v šoli nameščena eksplozivna naprava, je v elektronskem nabiralniku v ponedeljek zjutraj pričakala vodstva kar 383 osnovnih in srednjih šol, pa tudi nekaj vrtcev širom države. Posledice pa? Številne evakuacije učencev, v 18 šolah so pouk tudi odpovedali, policisti pa so šolske prostore natančno preiskali. A se je kmalu izkazalo, da gre k sreči za lažne grožnje. Šolski minister je dejal, da so zjutraj vsem šolah poslali okrožnico z obrazložitvijo dogajanja, a očitno so šole prejele okrožnico z nekoliko drugačno vsebino.

Grožnjo prejelo več kot 380 slovenskih šol, poslana tudi na šole po Evropi
27. 01. 2025 07.59Več šol in vrtcev po Sloveniji je prejelo elektronsko sporočilo z grožnjo, da je v stavbi nameščena bomba. Zaradi tega so nekatere zavode zjutraj evakuirali, nekateri so staršem sporočili, naj otrok niti ne privedejo v šole. Policija pomirja, da gre za zelo nizko stopnjo tveganja, ustanove so namreč po prvih informacijah prejele generirana sporočila, ki jih je v preteklih dneh prejelo tudi več šol v tujini. Po naših informacijah je bila grožnja poslana na več 100 naslovov po vsej Evropi, in sicer preko ruske strani z gruzijskim naslovom.

Aktivirali protokol obveščanja in ukrepanja: 'Pouk se lahko nadaljuje'
27. 01. 2025 10.01Na ministrstvu za izobraževanje so v povezavi z varnostno grožnjo, ki so jo ponoči prejele slovenske osnovne in srednje šole ter tudi nekateri vrtci, aktivirali protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Ta predvideva tri kategorije stopnje tveganja, ki so obarvane semaforsko – rdeča za visoko stopnjo tveganja, rumena za srednjo stopnjo tveganja in zelena za nizko stopnjo tveganja. Policija po trenutnih informacijah ocenjuje, da je stopnja tveganja ob nedavnih grožnjah z eksplozivnimi napravami zelo nizka.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki
17. 01. 2025 15.15Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

Protokol za večjo varnost šol: vrata bodo zaklenjena, obiskovalci najavljeni
02. 01. 2025 18.20Na Hrvaškem je pristojno ministrstvo sprejelo protokol o nadzoru vstopa in izstopa v šolskih ustanovah, s katerim želi zagotoviti večjo varnost. Ukrep so sprejeli manj kot dva tedna po tem, ko je 19-letnik na eni od zagrebških osnovnih šol z nožem ubil otroka, še tri učence in učiteljico pa ranil.

Oče pridrvel v učilnico in učitelju grozil, da ga bo pretepel
14. 12. 2024 06.00Oče učenca je kar med poukom na eni od mariborskih osnovnih šol odprl vrata razreda, pristopil do učitelja in mu grozil, da ga bo pretepel. Razlog ni bila slaba ocena, ampak neprimerno vedenje. Med šolsko uro je namreč učenec jedel mandarino. Učitelj ga je opozoril: prenehaj, a mu dovolil, da jo poje do konca. A učenec se je odločil pojesti še eno mandarino in učitelj mu je dal jasno vedeti, da se želi o neprimernem vedenju pogovoriti s starši. Otrok je starša obvestil o incidentu in že naslednjo uro je oče pridrvel v učilnico. Na učitelja naj bi kričal in ga potisnil ob steno. Šola je o napadu obvestila Policijo, ki je starša kaznovala z denarno kaznijo.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike
15. 11. 2024 19.58Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov
03. 10. 2024 18.53Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Na posvetu o šolski prehrani izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi
17. 09. 2024 21.08Večina osnovnih šol pri šolski prehrani upošteva posebnosti, ki izhajajo iz krščanske vere, ne pa tudi omejitev, ki izhajajo iz drugih veroizpovedi, je v raziskavi o prehrani v vzgojno-izobraževalnih zavodih ugotovila delovna skupina pod okriljem islamske skupnosti. Na posvetu so zato izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi.

'Ali gre avtobus ob 6.15 ali 6.45, je na strani koncesionarjev'
07. 09. 2024 07.00Kolaps javnega potniškega prometa prvi šolski teden po celi Sloveniji. Vstaja ob štirih zjutraj, domov pa prihaja ob petih popoldan. To je, ker so avtobusi prepolni, vozni redi in linije pa po novem spremenjene, realnost dijakinje prvega letnika biotehniške gimnazije v Novem mestu, ki so ji že štirikrat, od petih šolskih dni, prevoz morali ponuditi starši, da je sploh lahko prišla iz šole domov. "Izkazalo se je, da ponekod po Sloveniji koncesionarji niso bili dobro pripravljeni," pojasnjuje Miran Sečki, direktor Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, ki dodaja, da točne ure odhodov določajo koncesionarji.

Velika podražitev šolskih prevozov: edini ponudnik navija cene
05. 09. 2024 11.02Gorenjske občine se v zadnjem času soočajo z veliko podražitvijo mestnih in šolskih avtobusnih prevozov, katerih cena se je ponekod v primerjavi s prejšnjim šolskim letom celo podvojila. Zaradi visokih stroškov občinam ne preostane drugega kot racionalizacija in zmanjšanje prevozov. Prizadevajo si za sestanek s pristojnimi na državi.

'Namesto pol ure vožnja do šole traja skoraj dve in s tremi vmesnimi prestopi'
05. 09. 2024 10.56Letošnji začetek šolskega leta ponekod spremljajo težave z avtobusnimi prevozi otrok. S septembrom so namreč začeli veljati novi vozni redi za medkrajevne avtobuse, a številni potniki se pritožujejo, da se nabito polni avtobusi peljejo kar mimo postaj, hkrati pa ponekod avtobusov sploh ni. "Učenci so se na relaciji Zagradec–Novo mesto, kjer je kmetijska šola Grm, včasih vozili pol ure, sedaj uro in tri četrt, ob tem morajo še trikrat presesti," je težave ob uvedbi novih voznih redov na podeželju opisal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič. Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) medtem poudarja, da se ob vsaki zaznani situaciji težave rešujejo takoj.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'
22. 08. 2024 13.39Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev
20. 08. 2024 18.57Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?