rastoče države

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'
16. 07. 2024 15.57J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Finančni POPkast: Dobre in slabe priložnosti na obzorju
23. 05. 2024 07.12Delniške trge zapuščajo zadnji medvedi. Pesimistični strategi Wall Streeta spreminjajo obete v optimistične napovedi in pričakujejo nove rekordne vrednosti delniških indeksov. Inflacija rahlo upada, medtem ko pomembna industrijska surovina baker dosega rekordne vrednosti.

IMF: Višja napoved rasti za Slovenijo, a višja tudi inflacija
10. 10. 2023 10.16Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast, kar je 0,4 odstotne točke več, kot je napovedal spomladi. Za prihodnje leto je napoved zvišal za 0,1 odstotne točke na 2,2 odstotka. Povprečna inflacija naj bi letos dosegla 7,4 odstotka. Medtem za svetovno gospodarstvo veljajo nespremenjeni obeti pri treh odstotkih.

Tornado odnašal strehe, avtomobile in življenja
01. 04. 2023 07.56Medtem ko si je ameriški predsednik Joe Biden ogledoval posledice pustošenja tornada v Misisipiju, je v petek močan tornado prizadel tudi mesto Little Rock v Arkansasu. V pustošenju tega tornada, ki je povzročil obsežno škodo, so po zadnjih podatkih umrli trije ljudje, poškodovanih je bilo najmanj 20.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje
14. 03. 2023 06.22Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Avstralija z ZDA in Veliko Britanijo v izgradnjo flote jedrskih podmornic
14. 03. 2023 07.22ZDA, Velika Britanija in Avstralija so razkrile svoje načrte za izgradnjo podmornic z jedrskim pogonom. Cilj t. i. dogovora Aukus je "odgovoriti na kitajski vpliv v indopacifiški regiji". Medtem v Pekingu ocenjujejo, da dogovor treh držav "ogroža mir in stabilnost".

Izbor fotografij, ki so zaznamovale minuli teden
15. 01. 2023 13.57V torek so se na ulice in trge večjih mest po državi podali razočarani državljani, ki zahtevajo dostopnejši javni zdravstveni sistem. Stavki pacientov naj bi v sredo sledila stavka zdravnikov, a je bila ta tik pred zdajci preklicana. Dobili smo inženirko leta 2022, ki je ena redkih, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal. Radikalni privrženci skrajno desnega nekdanjega brazilskega predsednika Jairja Bolsonara so v nedeljo napadli vladna poslopja v Brasilii. Predsednik Lula je napade označil za terorizem, obsodbe napadov pa so izrekli številni svetovni voditelji. V Kaliforniji se soočajo s posledicami katastrofalnih poplav, medije pa zaposluje avtobiografija princa Harryja, s katero je dvignil veliko prahu, ki se še dolgo ne bo polegel.

V Španiji od septembra nekatere vozovnice za vlake brezplačne
17. 07. 2022 16.22Kot odgovor na hitro rastoče cene energentov in inflacijo so se cene javnega prevoza po vsej Španiji že prepolovile, zdaj pa je vlada napovedala, da bodo nekatere linije delovale povsem brezplačno. Od septembra bodo tako lahko potniki popolnoma brezplačno potovali z različnimi vlaki, ki jih upravlja javno železniško omrežje Renfe. Ukrep ima sicer nekatere izjeme.

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence
11. 06. 2022 14.06Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Evropa v pričakovanju slovenskih volitev: 'Tesna tekma med Janšo in opozicijo'
22. 04. 2022 12.43Parlamentarne volitve v Sloveniji so pritegnile tudi pozornost mednarodnega tiska, ki piše o tesni tekmi med "konservativno vlado Janeza Janše in liberalno opozicijo". Financial Times piše, da je Janez Janša odigral vlogo evropskega državnika ob obisku Ukrajine, a hkrati opozarja na njegov "antagonizem" in tesno tekmo z novo opozicijsko stranko.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Gospodarstveniki po soočenju s politiki za odločen 'ja' davčni razbremenitvi najbogatejših
30. 03. 2022 20.12V kakšni Sloveniji bomo živeli po volitvah? To so predstavnike devetih strank spraševali predstavniki gospodarstva, menedžerji in inovativni podjetniki. In bodoči vladi – kakršna koli že bo – so predali nekaj konkretnih zahtev. Med drugim odločen "ne" vmešavanju politike v nadzorne svete podjetij in odločen "ja" uvedbi razvojne kapice oziroma davčni razbremenitvi najbogatejših.

Regulacija: prevozniki zadovoljni, trgovci tarnajo, da bodo poslovali z izgubo
15. 03. 2022 06.24Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila v želji po umiritvi stanja na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni. Direktor Združenja za promet pri GZS Robert Sever je povedal, da so prevozniki zadovoljni s to odločitvijo. Trgovci pa so zaskrbljeni, da bodo zaradi regulacije cen poslovali z izgubo. Na OMV so že potrdili, da iz prodaje umikajo premiumski dizel.

Janša: Morda ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo
10. 03. 2022 21.13EU je s skupno kmetijsko politiko zagotovila več kot 80-odstotno evropsko prehransko samozadostnost in tudi Slovenija se je v zadnjem času zelo potrudila v tej smeri, tako da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo, je premier Janez Janša poudaril ob prihodu na neformalni vrh EU v Versaillesu v odziv na rastoče cene hrane.

ZDA prepovedale uvoz ruskih energentov: 'Obramba svobode nas bo stala'
08. 03. 2022 17.50Ameriški predsednik Joe Biden je oznanil prepoved uvoza ruske nafte, plina in premoga. "Obramba svobode nas bo stala," je dejal Biden. Evropska komisija je medtem v odziv na vojno v Ukrajini predstavila načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruske energije, ki predvideva zmanjšanje uvoza ruskega plina za dve tretjini do konca tega leta. "To je zelo težko, a mogoče," je poudaril izvršni podpredsednik komisije Frans Timmermans.

Oče in sin, lovca na izgubljene bitcoinovske zaklade
10. 02. 2022 10.23Vrednost bitcoina je v zadnjih letih močno nihala. Hitra rast vrednosti je najbolj zabolela tiste, ki so pozabili uporabniško ime ali geslo za svojo digitalno denarnico. Od 18,9 milijona bitcoinov v obtoku je izgubljenih kar 3,7 milijona. Vdiranje v strojno opremo je tako postalo hitro rastoča industrija. Vanjo sta se podala tudi oče in sin, ki sta lani, čeprav sta bila uspešna le v približno 30 odstotkih primerov, "rešila" bitcoine v vrednosti sedemmestnega števila.

Pahor in Čaputova poudarila pomen EU za reševanje problemov
14. 10. 2021 06.57Predsednik Slovenije Borut Pahor in predsednica Slovaške Zuzana Čaputova sta se ob njenem obisku v Ljubljani strinjala, da so odnosi med državama odlični. Poudarila sta pomen sodelovanja v okviru dvostranskih odnosov in EU za reševanje socialnih, političnih in gospodarskih problemov. Pozdravila sta tudi nedavni vrh EU-Zahodni Balkan.

Kaj je Evropa zares?
09. 10. 2021 07.00Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Iz pepela in prepirov zrasel razcvet
11. 09. 2021 13.00Dvajset let po zloščenem jutru zgodnje jeseni 2001, ko sta se iz modrine neba izluščili letali in treščili v newyorška dvojčka, je mesto skoraj povsem preraslo brazgotino. Obnova je bila dolga, draga in včasih skoraj dramatična, toda sprožila je renesanso nekoč močno utrujene metropole ZDA.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje
15. 08. 2021 07.08Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Ali lahko ameriška politična kultura in ideologija preživita 21. stoletje?
08. 05. 2021 15.3620. stoletje je bilo brez dvoma stoletje Združenih držav Amerike. To je bilo stoletje, ko so si ZDA na ramenih evropskih razsvetljenskih idej, protestantske etike, neomajne vere v moč trga ter destruktivnih tendenc držav stare celine, ki so kulminirale v dveh svetovnih vojnah, izborile globalno hegemonsko pozicijo – tako v političnem kot tudi v ekonomskem in kulturnem smislu.

Termit: Arso ustavil postopek v zvezi s sanacijo okoljske škode
25. 03. 2021 15.56Agencija RS za okolje (Arso) je ustavila postopek zoper družbo Termit v delu, ki se nanaša na odgovornost za sanacijo okoljske škode tlom na območju peskokopa Drtija, je povedala svetovalka uprave družbe Alenka Pavlin. Pritožba zoper sklep ni mogoča.

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?
14. 02. 2021 17.20Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.

Biden prevzel vodstvo tudi v Pensilvaniji, v Georgii bodo ponovno šteli
06. 11. 2020 06.57Bitka za Belo hišo se nadaljuje, prav tako preštevanje glasovnic – in kot kaže, bo resnično štela prav vsaka. Izid med Trumpom in Bidnom je namreč v več ključnih državah izjemno tesen. Zmaga se sicer nasmiha demokratu, ki je vodstvo prevzel tudi v ključni Pensilvaniji. Brez elektorskih glasov te zvezne države Trump poti do zmage nima. Dokončnih izidov sicer niso oznanili še v petih zveznih državah – Aljaski, Arizoni, Georgii, Nevadi in Severni Karolini. V Georgii bodo vse glasovnice znova prešteli, saj je razlika med kandidatoma tako majhna.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet
21. 04. 2020 12.24"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Se spomnite glasbe iz časov prasketanja gramofonske igle?
09. 06. 2019 06.00"To, da so imeli prebivalci Jugoslavije – v nasprotju z drugimi prebivalci vzhodno evropskih držav – prost dostop do popularne kulture Zahoda, je bila ena od komparativnih prednosti jugoslovanskega socialističnega sistema," je zanimiva in resnična misel, ki nas vodi po razstavi Vzhodno od raja – Jugoton 1947–1991. Na ogled bo do konca leta v Bistri pri Vrhniki.

Zgodovinske volitve, gospodarska kriza in okrepljena opozicija: se Erdoganu trese stolček?
24. 06. 2018 09.23Zgodovinske parlamentarne in predsedniške volitve dokončno uveljavljajo predsedniški sistem v državi. Hkrati volitve predstavljajo največji izziv za turškega samodržca Erdogana, ki se je na oblast povzpel pred 15 leti. A v luči rastoče gospodarske krize v državi ter vedno močnejše opozicije je njegova zmaga v prvem krogu vse prej kot zagotovljena.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'
12. 05. 2018 07.29Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Pasti turizma: največ izpustov ogljikovega dioksida ustvarijo ZDA
12. 05. 2018 09.23Domači in mednarodni turizem skupno ustvarita osem odstotkov vseh globalnih izpustov ogljikovega dioksida, kaže nova raziskava. Ogljični odtis turizma se ob tem hitro povečuje, predvsem na račun letalskih potovanj. Na lestvici držav, ki iz naslova turizma ustvarijo največ izpustov ogljikovega dioksida, kraljujejo ZDA.

Se marca obeta nov stavkovni val sindikatov javnega sektorja?
12. 02. 2018 16.08Skupina 16 sindikatov javnega sektorja vladne pogajalce vabi na pogajanja. Upajo, da bodo ta potekala z večjo intenzivnostjo kot doslej in jih bodo uspešno zaključili. Sicer napovedujejo, da bodo stavkovne aktivnosti nadaljevali kmalu. "Ta teden je že drugi teden, ko je prosti tek, kar se tiče pogajanj," je povedal Jakob Počivavšek.