rastlinstvo

Na Ljubljanskem barju obsežno onesnaženje: voda je temna, širi se smrad

21. 08. 2023 16.34

Člani Oddelka za geografijo Univerze v Ljubljani in Geografskega inštituta Antona Melika so v nedeljo na Ljubljanskem barju zaznali obsežno onesnaženje vode, najverjetneje s komunalnim blatom čistilnih naprav. Onesnaženje so potrdili tudi prvi testi, zato so odkritje med drugim prijavili pristojnemu inšpektoratu, krajinskemu parku in Policiji.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem

11. 06. 2022 07.00

Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Francija za ohranitev priljubljene plaže omejuje število obiskovalcev

06. 02. 2022 14.33

V enem najbolj neokrnjenih zalivov blizu Marseilla bodo začeli testno omejevati število dnevnih obiskovalcev. Njihovo število želijo zmanjšati s 1500 na največ 300, saj številni poletni obiskovalci močno povečujejo tveganje za erozijo.

Čebelarji na protest v Čilu prinesli okoli 60 panjev, čebele pičile sedem policistov

04. 01. 2022 14.32

Čilske oblasti so v ponedeljek aretirale štiri čebelarje, ki so na protest pred predsedniško palačo v Santiagu prinesli tudi čebelje panje. V drevored pred palačo so čebelarji postavili okoli 60 panjev, med posredovanjem policistov, ki so skušali aretirati čebelarje in z območja odstraniti panje, pa je so čebele pičile sedem policistov. Čebelarji zahtevajo vladno reformo, ki bi izboljšala cene medu oz. zagotovila subvencije za proizvajalce tega čebeljega proizvoda.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju

17. 06. 2021 18.08

Ne samo v Hočah in Dramljah, neznosen smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju. Kraj, kjer je bilo odvrženih približno 20 kubičnih metrov komunalnega blata, sta obiskala Policija in predstavnik nacionalnega laboratorija, ki je odvzel vzorce. Na občini so prepričani, da gre za istega storilca, ki je onesnažil Hoče in Dramlje. Kdo tako brez pomisleka onesnažuje naše kraje in povzroča ekološko katastrofo, se sprašujejo, in kolikokrat se bo to še moralo zgoditi, preden bodo pristojni našli storilce.

10 let urbanega čebelarjenja v Cankarjevem domu

01. 04. 2021 20.30

1. aprila mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Cankarjev dom je tako postal eden od začetnikov urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Požari v Avstraliji: od septembra poginilo vsaj 480 milijonov živali

03. 01. 2020 08.17

Avstralska vojska je začela evakuacijo na stotine turistov in lokalnih prebivalcev, ujetih v mestu Mallacoota, ki ga obkrožajo ognjeni zublji. Prebivalci množično bežijo tudi z drugih ogroženih območij. Strokovnjaki medtem ocenjujejo, da je zgolj v Novem Južnem Walesu v požarih poginilo vsaj 480 milijonov živali.

Nasini znanstveniki na novem otočku našli skrivnostno, lepljivo blato

10. 02. 2019 18.02

Pred skorajda tremi leti se je v bližini Tonge pojavil nov otoček, ki je znanstvenikom ponudil edinstveno priložnost za preučevanje. Nasina skupina je oktobra lani prvič prispela na otok in naletela na rožnate cvetlice, sove in lepljivo blato.

Na Galapaškem otočju prepovedali pirotehniko

29. 12. 2018 16.13

Oblasti na Galapaškem otočju so zaradi varovanja okolja prepovedale prodajo in uporabo pirotehničnih sredstev. Izjema so sredstva s svetlobnimi učinki, ki ne povzročijo poka. Že aprila so na otočju, ki ga letno obišče okoli 200.000 turistov, prepovedali tudi plastične izdelke za enkratno uporabo.

FOTO in VIDEO: Olimpijsko baklo spremljajo protestniki. Policisti zoper njih uporabili tudi solzivec in gumijaste naboje

04. 08. 2016 09.05

Olimpijski duh je v Riu malce sramežljiv: policija z nasiljem preganja protestnike, njihov gumijasti naboj pa je zadel in poškodoval celo deset let staro deklico. Tatovi ropajo po ulicah in olimpijski vasi, komarji so ob olimpijskem parku odkrili pravi raj in še in še.

'Narava se bo prilagodila, vendar je vprašanje, če bo v spremenjeni naravi še prostor za ljudi'

31. 05. 2016 06.30

V Zelenem tednu v ljubljanskem živalskem vrtu opozarjajo na pomen ohranjanja narave in nekaterih ogroženih živalskih vrst, kot so rjavi medved, volk, ris in bober. Te živalske vrste so krovne vrste v svojem okolju in z njihovo ohranitvijo ohranimo ves biotop, je poudarila biologinja Irena Furlan.

Alpska krovna znamka za prijazno mobilnost in turizem – Alpske perle

28. 08. 2015 07.08

Alpine Pearls je mreža 27 izjemnih počitniških krajev, ki izpolnjujejo najvišje zahteve po okolju prijaznem in zavestnem počitku brez stresa. Kraji se kot „biserna ogrlica“ razprostirajo preko celotnega alpskega loka.

Bled - Alpski biser

27. 08. 2015 07.33

Neokrnjena narava vabi k raziskovanju različnih kotičkov in številnim športnim aktivnostim na svežem zraku. Pustite avto na parkiriščih in se odpravite raziskovat Bled in okolico malo drugače …

Triglavski narodni park med 10 najlepšimi v Evropi

30. 03. 2015 13.32

Evropa je bogata z naravnimi lepotami, pa vendar mnogih med njimi sploh ne poznamo. Triglavski narodni park se je uvrstil na seznam desetih najlepših evropskih narodnih parkov, katerih čar leži tudi v tem, da so manj znani ter zato bolj pristni in mirni.

Geologi zaradi močnih padavin svarijo pred zemeljskimi plazovi

10. 09. 2014 16.53

Geološki zavod Slovenije prebivalce na območju vzhodne in severovzhodne Slovenije ter v vzhodnem delu osrednje Slovenije obvešča o povečani verjetnosti pojavljanja zemeljskih plazov. Bodite pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih, svetujejo.

FOTO: Galapaški otoki: biser narave

03. 09. 2013 16.40

Galapaško otočje je glede rastlinskih in živalskih vrst eden najbolj zanimivih arhipelagov na svetu. Otoke, ki jih je obiskal tudi znameniti Charles Darwin, ogrožajo predvsem tujerodne rastline in naraščajoče prebivalstvo.

Kraški med tudi uradno zaščiten v EU

06. 08. 2013 14.31

Poleg bovškega sira, ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre, kočevskega gozdnega meda in nanoškega sira je zdaj Evropska komisija tudi uradno registrirala zaščiteno označbo porekla za kraški med.

Velika planina – pastirska pravljica v neokrnjeni naravi

03. 07. 2012 06.00

Sončno vreme, neokrnjena narava, svež zrak in čas poletnih počitnic so odlična priložnost za prijeten sprehod ter oddih na Veliki planini.

FOTO: Znanih sedem zmagovalcev

11. 11. 2011 06.08

Amazonija, zaliv Halong, slapovi Iguacu, otoka Džedžu in Komodo, podzemna reka Puerto Princesa in Mizasta gora. To je sedem največjih naravnih čudes našega sveta.

Odkrijte Indijance amazonskega deževnega gozda

15. 05. 2011 19.44

Izjemni predmeti iz zbirke Orinoco, pričevalci tradicije staroselskih ljudstev, ki že stoletja živijo v deževnem gozdu ob reki Orinoko v južni Venezueli, so prvikrat v tem obsegu predstavljeni na razstavi v Slovenskem etnografskem muzeju.

Bo skrivnostni alkimistični tekst kdaj dešifriran?

26. 02. 2011 06.00

Vojničev rokopis je ena največjih literarnih ugank iz preteklosti. Nihče ne ve, kaj je v njem zapisano, saj je tekst tako zakodiran, da ga niti najbolj sofisticirani dekriptični programi ne morejo dešifrirati. So pa pred kratkim ugotovili vsaj to, koliko je star.

Ali madžarska katastrofa lahko postane evropska?

06. 10. 2010 08.29

V madžarskih vaseh, ki jih je prekrila strupena rdeča gošča, bodo vsaj leto dni odpravljali posledice katastrofe. Prebivalce bolj kot za imetje skrbi za zdravje. Bodo čez leta zboleli za rakom?

Naftni madež pod nadzorom

26. 02. 2010 18.21

Naftni madež, ki se je širil po reki Pad, je pod nadzorom, je sporočila italijanska civilna zaščita. Je pa madež že povzročil ogromno škode in za seboj pustil številne mrtve ribe in ptice.

Plazovito področje – kaj pa zdaj?

28. 07. 2009 10.45

Na področjih, kjer obstaja nevarnost plazov, lahko lastniki sami veliko storijo, da preprečijo škodo. Seveda pa je pred nakupom zemljišča dobro preveriti, kakšne so sploh razmere.

Aloe Vera rešuje življenje

29. 07. 2004 00.00

Sok aloe vere ni primeren le za nego kože, ampak lahko rešuje tudi življenja.

Spremembe ekosistema

04. 04. 2002 00.00

Zaradi globalnega segrevanja ozračja prihaja do opazne spremembe ekosistema, kažejo rezultati raziskav na Tehnični univerzi v Muenchnu.

Štiri milijone dolarjev za zaščito Ohridskega jezera

17. 08. 1998 07.40

Makedonija in Albanija sta s Svetovno banko v Washingtonu podpisali sporazuma o zaščiti Ohridskega jezera v skupni višini 4,1 milijona dolarjev. S tem skupnim projektom naj bi zaščitili okolje Ohridskega jezera in njegovo edinstveno rastlinstvo in živalstvo.