rast okužb

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem

27. 08. 2024 09.36

Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'

11. 04. 2023 13.36

Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Korak k normalizaciji: po treh letih se Kitajska odpira svetu

14. 03. 2023 10.55

Kitajska odpira meje za tuje turiste prvič od izbruha epidemije covida-19. Odstranitev še zadnjih omejitev je velik korak k normalizaciji življenja v postcovidni Kitajski. Vse spremembe stopijo v veljavo 15. marca.

Oči na Tajvanu, rivalstvo z ZDA: Kitajska znova povečuje sredstva za vojsko

05. 03. 2023 09.07

Po ukinitvi pandemičnih omejitev kitajsko gospodarsko znova dobiva zagon. V Pekingu, kljub številnim težavam, letos pričakujejo petodstotno rast gospodarstva. Samo v urbanih središčih se je lani odprlo 12 milijonov novih delovnih mest, nezaposlenost v mestih pa je padla na 5,5 odstotka. Hkrati napovedujejo tudi 7,2-odstotno povečanje obrambnega proračuna. Letos bo tako Kitajska za vojsko namenila 210 milijard evrov, kar jo še naprej uvršča na drugo mesto, za ZDA. V zadnjem desetletju se je njen obrambni proračun več kot podvojil.

Nega za zdravo rast dreves in grmičevja

20. 02. 2023 00.15

Konec januarja in tekom februarja, ko ni več nevarnosti zmrzali opravimo zimsko rez. Oblikovanje krošnje, strukturno obrezovanje, rez vej ali obnovitveno rezanje... če želite spodbuditi zdravo rast vaših dreves, morate zlasti mladim poganjkom zagotoviti svetlobo in zrak.

Cene plina v Evropi na najnižjih ravneh po juniju

27. 12. 2022 11.52

Milo zimsko vreme in bogato napolnjena skladišča plina so cene tega energenta v Evropi potisnile na najnižje ravni od junija. Na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF je cena plina za januarsko dobavo danes zdrsnila do 80 evrov za megavatno uro, trenutno pa je nekaj nad to ravnjo. V zadnjih dneh so občutno padle tudi cene elektrike. Medtem pa so cene nafte najvišje v zadnjih treh tednih.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Havana: Kubansko cepivo proti pljučnemu raku kaže visoko učinkovitost

08. 12. 2022 19.02

Kubanski Center za molekularno imunologijo je sporočil, da njihovo cepivo proti pljučnemu raku pri bolnikih z napredno obliko bolezni dosega zelo dobre rezultate. Doslej je cepivo, ki je prestalo fazo kliničnih preizkušenj, prejelo več kot 5000 oseb. Pljučni rak je eden od najbolj diagnosticiranih rakavih obolenj in povzroči približno četrtino smrti na letni ravni.

V izolacijo po novem sosedje iz treh nadstropij nad in pod okuženim

01. 12. 2022 09.09

Kitajska se je odločila, da bo kljub visokemu številu okužb v preteklih dneh zrahljala nekatere covidne ukrepe, zaradi katerih so prejšnji teden v več mestih izbruhnili protesti. Odpravili naj bi zapore v okrožjih in dovolili ponovno odprtje šol in kinodvoran. Omilili naj bi tudi karanteno za okužene osebe, ki bi se sedaj lahko izolirale na domu. V izolacijo pa bi še vedno morali sosedje, ki živijo v istem nadstropju kot okužena oseba, in vsi, ki živijo tri nadstropja nad in pod okuženim.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo

28. 10. 2022 08.18

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Združeni narodi svarijo pred naraščanjem primerov kolere na Haitiju

26. 10. 2022 06.58

Koordinatorka za humanitarne zadeve ZN na Haitiju Ulrika Richardson je v torek opozorila, da na Haitiju še naprej narašča število okužb s kolero in je potrebno hitro posredovanje za zajezitev izbruha. Od minulega četrtka do nedelje je število okužb naraslo s 1000 na skoraj 2000, doslej pa je umrlo 40 oseb.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?

29. 07. 2022 15.50

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

Fafangel: Priporočamo nošnjo mask v zaprtih javnih prostorih

22. 07. 2022 10.16

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da priporočajo nošnjo mask v vseh javnih prostorih, predlaga tudi obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. Ranljive osebe in starejše od 60 let pa je pozval tudi k delu od doma in cepljenju.

Hitra rast okužb, bolniki z rakom pozivajo k ukrepom

18. 07. 2022 19.44

Kljub na videz brezskrbnemu poletju brez protikoronskih ukrepov je Slovenija, podobno kot večina evropskih držav, v primežu hitre rasti okužb s koronavirusom. Na isti dan pred letom dni so odkrili devet okužb, včeraj pa kar 497. A ta številka ni realna, saj trenutno ni množičnega testiranja. Bolj povedna je statistika v bolnišnicah. Lani ob enakem času je bilo v bolnišnicah 30 bolnikov s covidom-19, danes pa 303. Zato v Združenju slovenskih organizacij bolnikov z rakom pozivajo ministra za zdravje in NIJZ, naj ponovno presodita, ali je strategija obvladovanja okužb "brez ukrepov" strokovno ustrezna in javnozdravstveno vzdržna.

Na Japonskem rekordno dnevno število okužb s koronavirusom

16. 07. 2022 16.21

Dnevno število okuženih s koronavirusom na Japonskem je z več kot 110.000 novimi primeri doseglo rekord, poroča japonski časnik Japan Times. Država se spopada s sedmim valom covida-19, ki ga povzroča podrazličica omikron BA.5. Samo v Tokiu so zabeležili 18.919 novih okužb s koronavirusom. Na Kitajskem so medtem zabeležili največ primerov okužb s koronavirusom od maja, ta konec tedna pa za milijone ljudi velja zapora življenja, saj oblasti vztrajajo pri strogi politiki preprečevanja okužb. V državi so tokrat potrdili 450 novih okužb, dan prej pa 432.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani

12. 07. 2022 07.29

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Omilili ukrepe v zvezi s koronavirusom na Touru

29. 06. 2022 06.00

Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je zrahljala ukrepe v zvezi z okužbami z novim koronavirusom na prihajajoči dirki po Franciji. Ekipe so bile o tem obveščene že pretekli konec tedna, tik pred dirko pa je Uci o tem obvestil še javnost, potem ko je brez nastopa na Touru zaradi okužbe ostal Belgijec Tim Declercq.

Kakšna bo vladna strategija spopadanja z morebitnim novim valom?

27. 06. 2022 19.38

Potem ko je ustavno sodišče ugotovilo, da so bili tudi vladni odloki iz leta 2020, ki so v zaprtih javnih prostorih zapovedovali uporabo zaščitnih mask in razkuževanje rok, neustavni, bo nova vlada v torek predstavila strategijo spopadanja z morebitnim novim valom. V večini evropskih držav namreč že narašča število novih okužb, kljub temu pa bo zima epidemiološko bolj blaga od minulih dveh, napoveduje slovenski infektolog Andrej Trampuž. Po njegovem 'lockdown' in zaprtje šol absolutno ne bosta potrebna, bodo pa še vedno smiselne maske v zaprtih prostorih in cepljenje.

Dosežen dogovor o enoletnem podaljšanju digitalnega covidnega potrdila

14. 06. 2022 09.57

Članice EU in Evropski parlament so dosegli okvirni dogovor o podaljšanju veljavnosti evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023, je sporočilo francosko predsedstvo Svetu EU. Podaljšanje veljavnosti potrdila je februarja predlagala Evropska komisija. Kot je ob tem poudarila, bo to zagotovilo, da bodo lahko potniki med potovanjem po EU še naprej uporabljali svoje potrdilo v primeru, da bodo države članice ohranile nekatere javnozdravstvene ukrepe.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?

22. 05. 2022 12.06

Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji

16. 05. 2022 14.56

Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

V četrtek potrdili 1338 novih okužb

15. 04. 2022 11.01

Pristojni so v četrtek ob opravljenih 914 testih PCR in 8114 hitrih antigenskih testih potrdili 1338 okužb z novim koronavirusom. Po oceni NIJZ je v naši državi trenutno aktivno okuženih 24.237 oseb, kar je 1062 manj kot dan prej.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Slovenija na poti k 'vsaj začasni prekuženosti', v ponedeljek 4935 novih okužb

22. 03. 2022 09.43

Ob opravljenih 17.940 hitrih testih in 1958 PCR-testih so v ponedeljek potrdili 4935 novih okužb. V državi je trenutno 35.092 aktivnih primerov okužb s koronavirusom, kar je 7495 več kot pred enim tednom. V Slovenije že prevladuje različica omikrona BA.2, ki je bolj kužna od prejšnje, pravi Poklukar. Beovićeva pa napoveduje, da bomo v tem tednu verjetno dosegli "vsaj začasno prekuženost", ki bo vodila v zmanjševanje števila dnevno potrjenih okužb. K temu bodo po njenih besedah pripomogle tudi ugodne vremenske razmere.