rasna enakopravnost

Barack Obama in Bruce Springsteen združila moči v novem podcastu

23. 02. 2021 13.43

Serija spletnih pogovorov med nekdanjim predsednikom Združenih držav Amerike in rock zvezdnikom bo poslušalcem na voljo v osmih delih, ponudnik pa obljublja tematsko pisane in poglobljene pogovore med prijateljema. The Boss in Obama sta se spoznala leta 2008 in sta, čeprav na prvi pogled nimata ničesar skupnega, stkala močno vez.

Politična samozavest ameriške košarke

20. 10. 2020 11.15

Ob četrtem kronanju LeBrona Jamesa za kralja košarke je večini ušlo iz spomina, da je konec avgusta ob še enem policijskem uboju temnopoltega Američana skoraj odkorakal iz Orlanda. Te sezone NBA ni zaznamovala le pandemija, pač pa tudi vseameriški protesti za rasno enakost. Vrh lige je zavestno prestopil ločnico med politiko in športom ter igralcem omogočil, da so postali še vidnejši glasniki rasnega boja.

Na videz usahlo gibanje spreminja ZDA

24. 07. 2020 10.12

Ameriški poslanci so sklenili, da je treba iz ameriškega kongresa odstraniti ducat kipov zgodovinskih osebnosti, povezanih s konfederacijo in rasizmom. Vprašanje je, ali bo ta odziv na proteste zaradi sistemskega rasizma potrdil tudi senat, v katerem imajo večino pri popravljanju krivic obotavljivi republikanci. A je že sam predlog znak sprememb, ki zajemajo ZDA.

Kaepernick med protesti spet postal aktualen: Bil je slab za posel

02. 06. 2020 12.22

Zgodba podajalca ekipe ameriškega nogometa San Francisco 49ers Colina Kaepernicka, ki je leta 2017 zaradi klečanja med ameriško himno izgubil službo in kasneje tudi končal kariero, je v času vsedržavnih protestov temnopolte skupnosti in njenih podpornikov spet aktualna.

50 let od smrti 'najbolj nevarnega človeka v ZDA'

04. 04. 2018 11.43

"Sanjam, da bodo moji štirje otroci nekega dne živeli v državi, kjer jih ne bodo sodili po barvi kože, temveč po njihovem značaju," je eden najbolj slavnih govorov vseh časov. 50 let mineva od smrti njegovega avtorja, borca za človekove pravice - Martina Luthra Kinga mlajšega. 4. aprila 1968 ga je ubil rasist James Earl Ray.

'Zavedati se moramo globoke škode, ki jo povzroča rasna diskriminacija'

21. 03. 2015 09.32

"Pred predsodki ne more ubežati nobena država, ne glede na to, ali ima sprejeto in implementirano ustrezno zakonodajo. Pomemben element boja proti diskriminaciji zato ostajajo izobraževanje za človekove pravice, osveščanje ter spominjanje preteklih dogodkov in napak, ki odpirajo pot strpnosti, spoštovanju in kulturi miru," so sporočili z MZZ.

Rasni nemiri v Angliji

26. 06. 2001 00.00

Mesta na severu Anglije postajajo prizorišče vse številnejših rasnih nemirov, ki vse bolj skrbijo britansko vlado. Zaradi nemirov v Burnleyu danes obtožbe letijo tudi na policijo. Po rasno motiviranih majskih spopadih med mladimi belci in Azijci v Bradfordu in Oldhamu, je bil zadnje tri noči prizorišče rasnih izgredov in uničevanja Burnleya. Ta in druga mesta na angleškem severu so si zelo podobna, saj gre za postindustrijska mesta v gospodarskih težavah z veliko brezposelnimi, posebej mladimi, z belsko večino in azijsko manjšino, ki živita vse bolj ločeno.