rasna diskriminacija

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Moč športnikov – grožnja ali priložnost?

15. 05. 2021 09.02

V zadnjih letih smo priča kar nekaj odmevnejšim protestom športnikov, ki so s svojimi dejanji izražali nestrinjanje s političnimi in družbenimi procesi oz. opozarjali na nepravilnosti in kršitve, ki se dogajajo v družbi in posledično vplivajo tudi na šport. Šport je družbeni pojav in ni imun na zgodovinske procese in širša dogajanja družbenega razvoja.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Bayern po spletnih napadih na Daviesa in njegovo dekle nad rasiste

16. 12. 2020 09.59

Člani Bayerna iz Münchna so obsodili rasistične komentarje, ki so jih uporabniki družbenih omrežij namenili članu nemškega nogometnega velikana Alphonsu Daviesu in njegovemu dekletu, nogometašici Jordyn Huitema. Oglasil se je predsednik kluba Herbert Hainer, soigralec Jerome Boateng pa je rasiste označil za strahopetneže.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?

16. 10. 2020 06.00

Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

Moj glas za našo prihodnost

11. 10. 2020 16.16

Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti, zato vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe. Kot inovatorke dekleta spreminjajo svet in oblikujejo skupno prihodnost za vse nas in prihodnje generacije. A pri tem potrebujejo podporo in krepitev njihovega glasu.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje

20. 08. 2020 10.50

Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.

Angleška liga po spornem napisu z novim orodjem za pritožbe na rasistične opazke

25. 06. 2020 06.00

Angleška nogometna liga je razvila novo orodje za pomoč igralcem, ki bodo lahko lažje in hitreje opozarjali na rasistične opazke na družbenih omrežjih. Vodstvo Premier League je še pospešilo razvoj orodja, potem ko se je na tekmi med Manchester Cityjem in Burnleyjem zgodil nov rasistični incident.

Varnostniki zadržali kupca zaradi sumljivega vedenja, pravi razlog pa barva kože

20. 11. 2019 16.38

Tuj državljan na obisku v Sloveniji, sicer športnik in uslužbenec ministrstva za obrambo v svoji državi, je bil v eni od trgovin tarča rasne diskriminacije, je ugotovil organ zagovornika načela enakosti. Zaradi ocene varnostne službe Sintal, da se je med nakupovanjem sumljivo vedel, so ga osumili tatvine in ga policiji opisali kot ’sumljivega črnca v umazani trenirki brez dokumentov’.

Naomi Campbell še vedno tarča rasne diskriminacije

26. 06. 2019 12.18

Naomi Campbell je ena najbolj znanih, uspešnih in s strani naročnikov ter modnih oblikovalcev zaželjenih manekenk ter modelov na svetu. Prav zato toliko bolj preseneča njena nedavna izjava, da je zaradi svoje polti ponekod še vedno žrtev rasne diskriminacije.

Naomi Campbell se še ne bo upokojila

27. 08. 2018 11.19

Supermanekenka Naomi Cambell je pred meseci posadila seme dvoma, da bo zapustila modni svet, ko je izjavila: ''32 let je minilo ... Ne vem, kako dolgo se bom še lahko sprehajala po modnih brveh.'' A vse kaže na to, da je 48-letnica še vedno vpeta v kolesje modne industrije. Takole je blestela na podelitvi nagrad 'Black Girls Rock!'

Starbucks 175.000 zaposlenih pošilja na izobraževanje o rasni diskriminaciji in strpnosti

18. 04. 2018 18.03

Znana veriga kavarn Starbucks se je zaradi odkritega rasizma zaposlenih odločila, da bo maja za eno popoldne zaprla vseh svojih 8000 lokalov po državi, 175.000 zaposlenih pa poslala na izobraževanje o rasizmu in diskriminaciji ter poslovni kulturi. Bo eno predavanje dovolj za odpravo rasne diskriminacije, ki je zakoreninjena v vseh porah ameriške družbe?

Udarjeni producent vrača udarec – a na sodišču

13. 11. 2015 16.51

Producent oddaje Top Gear Oisin Tymon, ki je bil marca letos deležen fizičnega napada, po tem, ko je Jeremyju Clarksonu, enemu od voditeljev oddaje, po dolgem dnevu snemanja ponudil krožnik hladne hrane namesto zrezka in krompirja, se je odločil, da nasilneža toži – in to zaradi rasne diskriminacije.

Robati milijarder Trump na vrhu desnice

07. 08. 2015 10.09

Prvo televizijsko soočenje republikanskih predsedniških kandidatov je minilo v znamenju Donalda Trumpa. Milijarder je zaradi svojih bombastičnih izjav še vedno prvi med 17 republikanskimi predsedniškimi kandidati.

'Zavedati se moramo globoke škode, ki jo povzroča rasna diskriminacija'

21. 03. 2015 09.32

"Pred predsodki ne more ubežati nobena država, ne glede na to, ali ima sprejeto in implementirano ustrezno zakonodajo. Pomemben element boja proti diskriminaciji zato ostajajo izobraževanje za človekove pravice, osveščanje ter spominjanje preteklih dogodkov in napak, ki odpirajo pot strpnosti, spoštovanju in kulturi miru," so sporočili z MZZ.

Soseska, ki je po 50 letih postala simbol napak: Bil je mali kralj med 9 sestrami, dokler ni diplomiral iz kriminala

20. 01. 2015 09.32

Soseska Grande Borne je bila v 60-ih letih prejšnjega stoletja zgrajena kot soseska ugodnih stanovanj za delavski razred. Danes oblasti spominja na družbeno in arhitekturno napako. V njej je odrasel eden od pariških terorističnih napadalcev.

Na tekmi v Mariboru kazni zaradi palestinskih zastav

31. 07. 2014 15.41

Nogometni klub Maribor je za tekmo z izraelskim Maccabijem prepovedal vnos zastav ali transparentov na vzhodno in zahodno tribuno Ljudskega vrta. Šest gledalcev je kljub temu za nekaj minut pred svoje obraze dvignilo manjše palestinske zastave iz papirja.

V ZDA kar 3200 zapornikov na dosmrtni kazni zaradi nenasilnih dejanj

14. 11. 2013 11.21

Ameriška organizacija je opozorila na nesmiselno visoke obsodbe nekaterih zapornikov, ki bodo do smrti ostali v zaporu, ker so ukradli jakno, imeli pri sebi manjšo količino droge ali pa zagrešili kakšno drugo manjše kaznivo dejanje. Država naj bi za njih tudi drago plačevala.

Če ste tujec, med nepremičninarji niste zaželeni

24. 07. 2013 08.45

Vsaka tretja oseba tujega porekla je diskriminirana pri najemu stanovanj. Vsaj takšni so rezultati vseevropske kampanje v okviru projekta Actright. Če je stanovanje poskušal najeti Neslovenec, so mu v kar tretjini primerov odrekli ogled, medtem ko Slovenec ni imel težav.

Pripravnik: Rasna diskriminacija v Lizinih očeh

08. 09. 2012 17.00

Rasno razlikovanje je ponekod po svetu še vedno težava in tega se zaveda tudi Kenijka Liza. Prav na podlagi tovrstne problematike se je odločila, da bo za nastop in prodajo pred kamerami primernejša Brandy. Ali je bilo to zares ključnega pomena pri prodaji zapestnih ur, lahko preverite v resničnostnem šovu Pripravnik na VOYO.

Kaznovali skupnost in ne posameznikov?

27. 08. 2010 16.35

Odbor ZN za boj proti rasni diskriminaciji opozarja Francijo: izognite se množičnim deportacijam Romov, prav tako smo zaskrbljeni nad diskriminatornim političnim govorom.

'Tujce sicer sprejemamo, toda ...'

21. 03. 2010 13.28

Pojavi rasizma, nestrpnosti in diskriminacije tudi v Sloveniji niso redki. Zato v NVO opozarjajo na "zatiskanje oči" pred posledicami diskriminacije.

Ječarja odpustili zaradi Ku Klux Klana

31. 12. 2009 16.49

V ZDA je rasna diskriminacija prepovedana, a aktivni pripadniki zloglasnega Ku Klux Klana tam še vedno živijo. Na Floridi je zaradi članstva v klanu izgubil službo zaporni paznik.

Po zažigu meniha napete razmere

28. 02. 2009 13.51

V mestu Aba v kitajski provinci Sečuan vladajo napete razmere, potem ko se je v znak protesta proti kitajski vladavini zažgal tibetanski menih.

Zaradi tabel okrcali Avstrijo

20. 08. 2008 13.47

Avstrija se je zaradi dvojezičnih krajevnih tabel oziroma njihove odsotnosti znašla pod kritiko Odbora ZN za odpravo rasne diskriminacije.

ZDA največji zapor na svetu

07. 06. 2008 16.40

ZDA zadržujejo v zaporih 2,3 milijona ljudi, kar je več kot katera koli druga država na svetu in več kot kadar koli v ameriški zgodovini.

Omenjeni tudi Strojanovi

28. 08. 2007 12.06

Lani je bilo vloženih le pet pritožb zaradi diskriminacije, pri čemer ni bil uveden noben ukrep, ugotavlja EU.

'Mirni' nemiri

28. 10. 2006 08.33

V predmestju Pariza večjih izgredov ob obletnici nemirov ni bilo, oborožena moška pa sta napadla dva avtobusa.

Rasni nemiri v Angliji

26. 06. 2001 00.00

Mesta na severu Anglije postajajo prizorišče vse številnejših rasnih nemirov, ki vse bolj skrbijo britansko vlado. Zaradi nemirov v Burnleyu danes obtožbe letijo tudi na policijo. Po rasno motiviranih majskih spopadih med mladimi belci in Azijci v Bradfordu in Oldhamu, je bil zadnje tri noči prizorišče rasnih izgredov in uničevanja Burnleya. Ta in druga mesta na angleškem severu so si zelo podobna, saj gre za postindustrijska mesta v gospodarskih težavah z veliko brezposelnimi, posebej mladimi, z belsko večino in azijsko manjšino, ki živita vse bolj ločeno.