rasna

17. marec 1992: 'Zaprli smo knjigo o apartheidu'

17. 03. 2025 17.48

17. marca 1992 so južnoafriški belci na referendumu z 68,7 odstotka glasov "za" glasovali za odpravo apartheida. Ta je do tedaj z določitvijo območij in omejitvijo dejavnosti ločeval manjšino belcev od večinskega temnopoltega prebivalstva.

Trump bi nezakonite priseljence poslal v Guantanamo

30. 01. 2025 08.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo nadaljeval podpisovanje svojih izvršnih ukazov. Med njimi je namera za preselitev nezakonitih priseljencev v Guantanamo na Kubi, zaostritev ukrepov proti antisemitizmu, prepoved "indoktrinacije" v osnovnih šolah in priprava na veliko proslavo 250. obletnice ZDA.

Trgovec želel sprožiti množične strelske napade, orožje nevede prodal agentu FBI

13. 06. 2024 09.58

Trgovec strelnega orožja v Arizoni je moškemu, za katerega ni vedel, da je tajni agent FBI, prodal orožje z namenom, da bi mu ta pomagal uresničiti načrt za množično streljanje na manjšine. Kot je zapisano v obtožnici, je prodajalec upal, da bo s prodajo orožja in posledično napadom "spodbudil rasno vojno". Aretirali so ga med vožnjo v smeri proti Atlanti, kjer naj bi želel izvesti strelski napad na enega od rap koncertov, v vozilu pa je imel sedem kosov strelnega orožja.

Izraelske sile silovito nad Han Junis, izraelski poslanec pozval k požigu Gaze

10. 01. 2024 15.24

Izraelske sile nadaljujejo napade v mestu Han Junis na jugu in begunskem taborišču Magazi v osrednji Gazi. Po lastnih navedbah je vojska v zadnjih 24 urah napadla okoli 150 ciljev. Pri tem naj bi v Han Junisu ubila več deset borcev palestinskega gibanja Hamas, v Magaziju pa odkrila 15 podzemnih predorov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Podpredsednik izraelskega parlamenta in poslanec vladajoče stranke Likud Nisim Vaturi je ponovno pozval k požigu Gaze. Prepričan je, da so izraelske sile že zdavnaj evakuirale vse nedolžne civiliste s severa palestinske enklave. Tiste, ki so ostali, pa bi bilo treba uničiti, je še dodal med gostovanjem na eni izmed izraelskih radijskih postaj.

Skunk Anansie, popoldanska akustična pravljica v osrčju gora

23. 07. 2023 11.37

Kako je doživeti vrhunsko glasbeno poslastico na skoraj tisoč metrih nadmorske višine, smo lahko okusili, ko je britanska zasedba Skunk Anansie ob 14. uri nastopila ob idiličnem Belopeškem jezeru v bližini Trbiža, kamor jih je prišlo poslušat nekaj tisoč ljubiteljev in radovednežev. Tudi iz Slovenije.

Newyorški Muzej Brooklyn bo z razstavo počastil Spika Leeja

15. 07. 2023 09.49

Newyorški Muzej Brooklyn bo z obsežno razstavo počastil ameriškega režiserja Spika Leeja. Postavitev z naslovom Spike Lee: Viri navdiha bo na ogled od 6. oktobra letos do 4. februarja prihodnje leto. Obiskovalcem bo ponudila vpogled v Leejev ustvarjalni proces.

Kdo je Michelle Yeoh, prva Azijka z oskarjem za najboljšo igralko?

13. 03. 2023 09.48

95. podelitev prestižnih zlatih kipcev se bo v zgodovino zapisala tudi zaradi Michelle Yeoh, ki je kot prva azijska igralka domov odnesla oskarja za najboljšo žensko igralko. "Tole je dokaz, da se sanje uresničijo," je v svojem zahvalnem govoru dejala 60-letna Malezijka, ki je šele druga 'nebelopolta' igralka, ki je slavila v tej kategoriji.

Teksaški učitelji: namesto suženjstva izraz 'neprostovoljna preselitev'?

03. 07. 2022 11.40

V Teksasu je posebna delovna skupina razvijala učni načrt družboslovja za učence drugega razreda in prišla do nenavadnega predloga. Namesto besedne zveze 'trgovina s sužnji' so namreč predlagali izraz "neprostovoljna preselitev". A odbor, ki razsoja o učnem načrtu šol, tega ni podprl, delovni skupini pa je predlagal, naj predlagani izraz preuči znova. Učni načrt ne bo prikril suženjstva, je jasen predsednik odbora.

Vzpon in padec zlatih globusov. Ali bodo nagrade preživele?

16. 01. 2022 08.00

Letošnja podelitev zlatih globusov, ki se je odvila pred dnevi, je bila zgolj senca svoje bleščave preteklosti. Kar osem desetletij je prireditev pod okriljem Združenja tujih dopisnikov Hollywooda igrala izjemno pomembno vlogo in spadala med najvidnejše spektakle, na katerih podeljujejo nagrade za dosežke na področju filma in televizije. Kaj je nekoč prestižno in priznano prireditev pripeljalo do točke, na kateri je danes?

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje

15. 08. 2021 07.08

Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Moč športnikov – grožnja ali priložnost?

15. 05. 2021 09.02

V zadnjih letih smo priča kar nekaj odmevnejšim protestom športnikov, ki so s svojimi dejanji izražali nestrinjanje s političnimi in družbenimi procesi oz. opozarjali na nepravilnosti in kršitve, ki se dogajajo v družbi in posledično vplivajo tudi na šport. Šport je družbeni pojav in ni imun na zgodovinske procese in širša dogajanja družbenega razvoja.

Moštvo LeBron potolklo zvezdnike v ekipi Durant

08. 03. 2021 05.48

Zbor NBA v Atlanti je prinesel nekaj športnega blišča med pandemijo, čeprav so v prazni in zatemnjeni dvorani vzdušje ustvarjali posnetki navdušenega občinstva. Izbranci LeBrona Jamesa vključno z Luko Dončićem so prepričljivo odpravili moštvo Kevina Duranta, dobili so vse četrtine in na koncu slavili s 170:150.

Barack Obama in Bruce Springsteen združila moči v novem podcastu

23. 02. 2021 13.43

Serija spletnih pogovorov med nekdanjim predsednikom Združenih držav Amerike in rock zvezdnikom bo poslušalcem na voljo v osmih delih, ponudnik pa obljublja tematsko pisane in poglobljene pogovore med prijateljema. The Boss in Obama sta se spoznala leta 2008 in sta, čeprav na prvi pogled nimata ničesar skupnega, stkala močno vez.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Marko Mandić in Nataša Barbara Gračner prvič kot mož in žena

27. 01. 2021 13.26

V SNG Drama Ljubljana bo na velikem odru zaživela predstava Cement v režiji Sebastijana Horvata. V glavnih vlogah bomo videli Natašo Barbaro Gračner in Marka Mandića, ki bosta tokrat prvič odigrala zakonski par. Med igralsko zasedbo pa je tokrat tudi ravnatelj ljubljanske Drame Igor Samobor.

Oboževalci kritizirajo naslovnico novega albuma Lane Del Rey

11. 01. 2021 13.35

35-letna pevka Lana Del Rey se je znova znašla sredi kritik. Izvajalka je na družbenem omrežju delila naslovnico novega albuma in predstavila naslove pesmi, v katerih je naslovila številna vprašanja, ki se tičejo dogajanja v ZDA.

MacKenzie Scott darovala še 3,45 milijarde evrov 384 organizacijam

16. 12. 2020 10.13

Nekdanja žena ustanovitelja Amazona je že drugič v tem letu darovala velike vsote denarja. V zadnjih štirih mesecih je namreč 384 organizacijam podarila kar 3,45 milijarde evrov. Skupaj pa je MacKenzie Scott od ločitve od najbogatejšega moškega na svetu tako darovala že 4,85 milijarde evrov. Zavezala se je namreč, da bo večino svojega bogastva razdelila.

Bayern po spletnih napadih na Daviesa in njegovo dekle nad rasiste

16. 12. 2020 09.59

Člani Bayerna iz Münchna so obsodili rasistične komentarje, ki so jih uporabniki družbenih omrežij namenili članu nemškega nogometnega velikana Alphonsu Daviesu in njegovemu dekletu, nogometašici Jordyn Huitema. Oglasil se je predsednik kluba Herbert Hainer, soigralec Jerome Boateng pa je rasiste označil za strahopetneže.

Joe Biden in Kamala Harris osebnosti leta revije Time

11. 12. 2020 08.32

Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden in njegova bodoča podpredsednica Kamala Harris sta postala osebnosti leta revije Time. Pri reviji sta jih navdušila njuno spreminjanje ameriške zgodbe in občutek za sočutje. Pojasnjujejo, da bodo prihodnja štiri leta velik preizkus za vse.

V Georgii manj kot 2.000 glasov razlike, bitka bo tesna do konca

06. 11. 2020 03.15

V ZDA se še vedno nadaljuje mrzlično preštevanje glasov. Oba kandidata verjameta v zmago, ključnih pa je nekaj zveznih držav, ki se imenujejo battleground states (države bojnega polja). To so Pensilvanija, Severna Karolina, Georgia, Arizona in Nevada. Po elektorskih glasovih vodi Joe Biden, a Trump še vedno lahko zmaga, prav tako že išče sodne rešitve, trdi, da so volitve ukradene. Samo nekaj tisoč glasov lahko spremeni zmagovalca v posameznih državah, vse oči so danes uprte v zvezni državi Georgia in Pensilvanija. Za zmago je sicer potrebnih 270 elektorskih glasov. Biden jih ima trenutno 253, Trump pa 213.

Politična samozavest ameriške košarke

20. 10. 2020 11.15

Ob četrtem kronanju LeBrona Jamesa za kralja košarke je večini ušlo iz spomina, da je konec avgusta ob še enem policijskem uboju temnopoltega Američana skoraj odkorakal iz Orlanda. Te sezone NBA ni zaznamovala le pandemija, pač pa tudi vseameriški protesti za rasno enakost. Vrh lige je zavestno prestopil ločnico med politiko in športom ter igralcem omogočil, da so postali še vidnejši glasniki rasnega boja.

Pandemija v ZDA: drugačen način vodenja kampanj in dokaz, da ni vse politično

19. 10. 2020 07.27

Leto 2020, ki smo si ga predstavljali, ko je ura odbila polnoč in smo nazdravili z najbližjimi, zagotovo ni vključevalo scenarijev o koncu življenja, kot ga poznamo. V letu 2020, ki smo ga pričakovali, v sredini oktobra glavna tema ne bi bil nek virus, temveč ameriške predsedniške volitve. A pandemija je seveda, tako kot na vse ostalo, vplivala tudi na kampanji demokratskega in republikanskega predsedniškega kandidata, Josepha Bidna in aktualnega predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?

16. 10. 2020 06.00

Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

Moj glas za našo prihodnost

11. 10. 2020 16.16

Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti, zato vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe. Kot inovatorke dekleta spreminjajo svet in oblikujejo skupno prihodnost za vse nas in prihodnje generacije. A pri tem potrebujejo podporo in krepitev njihovega glasu.

Raznolikost volivcev obljubljene dežele

09. 10. 2020 06.00

Volivci v ZDA se bodo 3. novembra odločili, ali bo Donald Trump v Beli hiši ostal še štiri leta. Republikanskemu predsedniku nasproti stoji demokratski kandidat Joe Biden, najbolj znan kot podpredsednik administracije Baracka Obame, ki je v ameriški politiki prisoten že od sedemdesetih let. Trenutni javnomnenjski rezultati kažejo na zmago Bidna, saj si z aktualnim predsednikom nasproti stojita z razmerjem 43 proti 51 odstotkov glasov.

Poraženci soočenja predsedniških kandidatov v ZDA so neodločeni volivci

03. 10. 2020 12.06

V noči s torka na sredo je potekalo prvo od treh televizijskih soočenj med obema kandidatoma za funkcijo predsednika ZDA. Čeprav naj bi bili učinki volilnih kampanj in televizijskih soočenj na splošno volilno obnašanje majhni, pa niso zanemarljivi. Televizijska soočenja so edini dogodki v kampanji, v katerih se konkurenca neposredno pomeri v napenjanju retoričnih mišic, za volivce pa je to edinstvena priložnost za ustvarjanje presoj o moči in sposobnostih kandidatov, saj volilno odločanje v veliki meri temelji na delanju primerjalnih analiz. Noben drug dogodek v kampanji volivcem ne nudi možnosti za neposredno primerjanje obeh alternativ.

Ura in pol kaosa: Trumpove pikre opazke in malo 'težkih vprašanj' za Bidna

30. 09. 2020 02.35

Rokavice v ameriški predsedniški tekmi so snete, aktualni predsednik Donald Trump in izzivalec, demokrat Joe Biden, sta se pomerila na prvem soočenju pred volitvami. V uri in pol naj bi odgovorila tudi na tista ključna vprašanja, ki najbolj zanimajo neodločene volivce in volivce ključnih držav. Namesto tega sta se predvsem pregovarjala in poskrbela za izjemno negledljivo soočenje, po katerem se je zagotovo marsikdo vprašal – ali res potrebujemo še dve takšni?

'Govorili so mi, da za glavno vlogo ne izpolnjujem lepotnih standardov'

21. 08. 2020 20.46

Mehiška igralka Elyfer Torres, zvezdnica telenovele Betty v New Yorku (v izvirniku Betty en NY), ki jo boste od 31. avgusta lahko spremljali na POP TV, je na lastni koži občutila rasizem in diskriminacijo, ki obstaja v zabavni industriji. Zaradi barve kože so ji večkrat zaprli vrata.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje

20. 08. 2020 10.50

Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.