rapalska

'Slovenska beseda ne bo utihnila'
09. 07. 2023 18.57"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

100 let pogodbe, ki je 'naš narod razkosala na tri dele'
12. 11. 2020 07.41Pred sto leti so v Rapallu podpisali pogodbo, ki je začrtala mejo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev z Italijo. Z rapalsko pogodbo je Kraljevina SHS v zameno za priznanje izgubila del ozemlja. S tem je pod Italijo prišlo okoli 300.000 Slovencev ali dobra tretjina slovenskega prebivalstva.

Slovenija praznuje vrnitev Primorske k matični domovini
15. 09. 2020 09.35V Sloveniji praznujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini v spomin na uveljavitev pariške mirovne pogodbe leta 1947, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Ob državnem prazniku, ki sicer ni dela prost dan, bo po državi potekalo več slovesnosti, osrednja pa je bila že v soboto v Ankaranu.

Garda Slovenske vojske za zgodovino
10. 09. 2020 15.33Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji
12. 07. 2020 16.23Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

Kakšno zgodbo skriva fontana v gozdu pri Snežniku?
30. 11. 2019 12.13Objava "skrivnostnega" vodnjaka oz. fontane sredi gozda na Facebookovem profilu Slovenskih državnih gozdov je sprožila ogromno odzivov. Medtem ko so jo številni občudovali in se spraševali, kje se jo lahko vidi, so se drugi šalili, da spominja na prizor iz grozljivke Krog, domačini pa so hiteli pojasnjevati, da gre za fontano, ki so jo ob rapalski meji postavili italijanski vojaki.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original
03. 09. 2018 06.00Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

Zemljevidi, ki rišejo Evropo na novo?
25. 02. 2010 10.51Na spletnih straneh italijanskega ministrstva za šolstvo se lahko naučimo, da se Postojna, Idrija in Kobarid nahajajo v Italiji kot del tržaške in goriške pokrajine. <i>"Takšno navajanje je absolutno nesprejemljivo,"</i> pravi župan Nove Gorice Mirko Brulc.

Poslanec SNS odstranil dvojezično tablo
17. 02. 2008 11.08Poslanec SNS Srečko Prijatelj je v vasi Lokev na Krasu odstranil tablo z dvojezičnim slovensko-italijanskim napisom.

85. obletnica Rapalske pogodbe
12. 11. 2005 08.24Jugoslavija se je pred 85 leti s podpisom Rapalske pogodbe odrekla velikanskemu delu ozemlja.

SD predlaga nov praznik
04. 04. 2005 00.00Opozicijski Socialni demokrati predlagajo, da bi dan samostojnosti in enotnosti praznovali 23. decembra.

O vlogi ideologije v arheologiji
11. 02. 2000 16.16Ideologija v arheologiji na Slovenskem še ni dorečena, korak k temu pa bo morda prispevalo današnje srečanje, ki ga je v Ljubljani organiziralo Slovensko arheološko društvo v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem RS, Pokrajinskim muzejem iz Kopra, Gorenjskim muzejem iz Kranja ter arheološkim oddelkom na ljubljanski filozofski fakulteti.