rakov

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter
03. 03. 2025 13.41Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Zgolj dobro leto dni po diagnozi krvnega raka 47-letnica znova v službi
10. 09. 2024 19.57Šest mesecev je trajalo, da so Majdi Hudobivnik Frantar zdravniki postavili diagnozo, ki ji je življenje obrnila na glavo. 47-letni mami treh otrok so diagnosticirali redko krvno bolezen, ki je prizadela njeno srce, zaradi česar je vsakič po zgolj nekaj korakih ostala brez sape. Kljub takšni diagnozi je Majda po dobrem letu dni spet v službi in aktivna pri svojih vsakdanjih opravilih, med drugim pa je tudi dokaz, kako učinkoviti smo pri zdravljenju krvnih rakov. In čeprav so bolnikom v Sloveniji na voljo najsodobnejše oblike zdravljenja, je vedno prostor za izboljšave, opozarjajo strokovnjaki na tem področju.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Nov način zdravljenja krvnega raka v ljubljanskem UKC
28. 08. 2024 20.19V ljubljanskem Kliničnem centru bodo predvidoma okrog novega leta začeli zdravljenje krvnega raka s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic Car-t. Po večletnih naporih so tik pred pridobitvijo sklepnega dovoljenja ministrstva za okolje za namerno sproščanje gensko spremenjenih organizmov v okolje. Odvzete bolnikove imunske celice namreč v inkubatorju gensko spremenijo in razmnožijo, da po injiciranju nazaj v bolnika najdejo, napadejo in uničijo tumor. Proizvodnja celic za enega bolnika traja približno en mesec, letno bi lahko pomagali dvajsetim ljudem.

Trčenje petih vozil, eno se je obrnilo na streho
15. 08. 2024 11.14Na primorski avtocesti promet med Uncem in Postojno proti Kopru je dopoldne počilo. Po prvih podatkih je bilo v nesreči udeleženih pet osebnih vozil, pri čemer je eno obrnilo na streho. Avtocesta je bila na tem delu zato nekaj časa zaprta, promet je nato potekal samo po skrajno desnem pasu, zastoj je bil dolg kar 15 kilometrov. Zastoji sicer nastajajo tudi na drugih odsekih po državi.

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več
10. 07. 2024 08.07"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Michelinov chef Gregor Vračko prebudil strast v tekmovalcih
18. 06. 2024 22.20Tekmovalci so na zadnjem MasterClassu sezone pridobili ogromno novega znanja. Prav posebna izkušnja zanje pa je bilo kuhanje z Michelinovim chefom Gregorjem Vračkom, saj so jedi pomagali pripraviti in ju servirali sami.

V Prekmurju klestila toča, v Kranju na avtobus padlo drevo, strele netile požare
31. 05. 2024 14.47Gasilci so imeli zaradi neurja polne roke s podrtimi drevesi, poplavljenimi kletmi in cestami. V Kranju je na avtobus padlo drevo, poškodovanih ni bilo. Prekmurje pa je zajela toča. Udar strele je zanetil dva požara na stanovanjskih objektih, in sicer enega v občini Vrhnika, drugega pa v občini Velike Lašče

Voda poplavila Tartinijev trg, zaradi podora zaprta pešpot med Piranom in Fieso
31. 05. 2024 06.08Obilne padavine so v noči s četrtka na petek povzročile nemalo težav. V južnem delu Primorske so manjši hudourniški vodotoki hitro narasli in poplavili že zvečer, intervencije gasilcev pa so se nadaljevale tudi ponoči in zjutraj. Takrat je nov pas neviht in nalivov namreč zajel slovensko Istro. Padavine so bile tako obilne, da je meteorna voda poplavila Tartinijev trg v Piranu. Morje se je zaradi blata, ki so ga prinesli hudourniki, obarvalo v rjavo barvo. Dogajanje se ni umirilo niti v petek.

Strokovnjaki pozivajo k zaščiti pred sončnimi žarki
12. 05. 2024 19.00V Sloveniji je vse več primerov rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi ultravijoličnega (UV) sevanja ter visokih temperatur, so pod sloganom Varno na soncu opozorili strokovnjaki z različnih zdravstvenih področij. Pozvali so k okrepitvi programov ozaveščanja in izobraževanja o zaščitnih ukrepih.

Prvič izvedli novo zdravljenje neozdravljive oblike raka prostate
12. 04. 2024 10.47Klinika za nuklearno medicino UKC Ljubljana je uspešno izvedla prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva. Inovacija omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.

Pevka Becky Hill predstavila nov videospot: To je Slovenija!
01. 04. 2024 10.58Britanska pevka Becky Hill se je v začetku marca mudila v Sloveniji, kjer je posnela videospot za svojo novo pesem, ki nosi naslov Outside Of Love. 30-letnica, ki vse do današnjega dne velja za eno najuspešnejših tekmovalk angleške različice šova The Voice, je med komentarji na platformi YouTube, kjer je spot objavila, izpostavila, da ga je posnela pri nas.

Medexov dogodek razbil tabuje o menopavzi ter združil in opolnomočil ženske
30. 03. 2024 00.15Na bregu idiličnega Blejskega jezera je v slikovitem Bled Rose hotelu potekal edinstveni dogodek, namenjen vsem ženskam, ki želijo v svojem življenju najti harmonijo in ravnovesje, ter živeti polno in zadovoljno.

Zvezdnica Becky Hill lepote naše države izbrala za svoj nov videospot
14. 03. 2024 07.00Svetovno znana angleška pevka in tekstopiska Becky Hill, ki je med drugim je z Davidom Guetto ustvarila hit Remember, je za snemanje najnovejšega videospota izbrala lepote naše dežele. Glasbenica, ki vse do današnjega dne velja za eno najuspešnejših tekmovalk angleške različice šova The Voice, in njena ekipa sta pri iskanju popolne lokacije izbirali med več državami.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških
04. 03. 2024 07.32Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Močan veter podiral drevesa, padla tudi 450 let stara lipa
24. 02. 2024 10.07Delavci cestnih podjetij so imeli v petek popoldne in ponoči zaradi močnega vetra precej dela s podrtimi drevesi. Na centru za obveščanje so jih našteli 24, ob tem pa še sedem poškodovanih ostrešij objektov in tri podrte drogove, dva elektroenergetskega voda in drog komunikacijskega omrežja. Aktivnih je bilo 23 gasilskih enot.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Zora rešuje življenja
27. 01. 2024 18.56Čeprav je rak materničnega vratu med vsemi raki najbolje preprečljiv, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah. Na leto v Uniji odkrijejo okoli 33.000 novih primerov, vsako leto pa še vedno umre tudi okoli 15.000 žensk. S 94 novimi primeri raka materničnega vratu v letu 2022 Slovenija beleži tretjo najmanjšo vrednost zadnjih dveh desetletij. Ker pa ga je s pravočasnih odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb mogoče preprečiti, je še kako pomembno, da se ženske odzovejo povabilu presajalnega programa Zora – pregledanost je po zadnjih podatkih 74-odstotna

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Naravni ali umetni pojav? V Rakovem Škocjanu pena prekrila gladino
25. 11. 2023 15.04Na področju Rakovega Škocjana se je pojavila bela gosta pena. Zaskrbljen občan, ki se je takrat s sinom nahajal na reki, je pojav opazil in ga posnel ter o tem obvestil odgovorne. Kot nam je pojasnil poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, gre za biološki proces, pena pa ni zdravju škodljiva.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu
14. 11. 2023 14.35Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Denar samo, če zlomiš pravo kost
10. 10. 2023 06.00Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja
01. 10. 2023 08.34Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Med mlajšimi od 50 let vse več raka
06. 09. 2023 13.47V treh desetletjih od leta 1990 se je število primerov raka pri mlajših od 50 let povečalo za 80, število smrti pa za 27 odstotkov, je pokazala doslej najobsežnejša tovrstna raziskava. Kaj je razlog za takšen razvoj dogodkov, še ni povsem jasno, med najverjetnejšimi pa so poleg genetskih dejavnikov našteli nezdravo prehrano, kajenje, pitje alkohola, pomanjkanje telesne aktivnosti in prekomerno telesno težo.