rakotvornost

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici
03. 10. 2023 10.45Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Okoljevarstveniki bi glifosat v Sloveniji popolnoma prepovedali
22. 09. 2023 15.58Skupina volivcev je v državni zbor vložila predlog zakona o prepovedi proizvodnje, prodaje in uporabe glifosata v Sloveniji. Z njegovim sprejemom bi Slovenija postala prva članica EU, ki bi prepovedala ta herbicid, ki mu nasprotniki očitajo rakotvornost, Evropska komisija pa ravno v teh dneh predlaga podaljšanje dovoljenja za njegovo prodajo do leta 2033.

Deutsche Bahn bo opustil rabo škodljivega herbicida
28. 11. 2019 13.24Nemški železniški operater Deutsche Bahn bo do konca leta 2022 opustil rabo spornega herbicida glifosat. Nemčija bo tudi sicer do konca leta 2023 glifosat prepovedala, saj je po pojasnilih tamkajšnje vlade kriv za množične pogine žuželk. Strokovnjaki opozarjajo tudi na njegovo rakotvornost.

'Rekli so nam, da je nevaren toliko kot kuhinjska sol. Zdaj umiramo za rakom'
21. 05. 2019 07.38Roundup, v ZDA in širše izjemno priljubljen uničevalec plevela, v katerem je tudi nam dobro znani glifosat, je v ZDA znova na zatožni klopi. Kup tožb proti proizvajalcu je namreč po prisojeni milijardni odškodnini vse večji. Pri nas medtem z glifosatom ravno v teh dneh zatirajo plevel ob cestah, železniških progah in v kmetijstvu, nova pobuda pa zahteva njegovo takojšnjo prepoved.

Onkološki inštitut: na Dravskem polju ni povečanega tveganja za raka
10. 04. 2019 17.04Onkološki inštitut Ljubljana je izvedel raziskavo o pojavnosti raka na Dravskem polju s poudarkom na občini Rače-Fram in okoliških naseljih. Pri tem ni ugotovil povečanega tveganja za nastanek proučevanih vrst raka. Edina izjema je naselje Kidričevo, kjer je ugotovil statistično značilno večje tveganje za nastanek pljučnega raka.

Strokovnjaki: soboški gibalni park zdravju bolj škodi kot koristi
12. 02. 2019 13.00Gibalni park ob Soboškem jezeru, ki so ga odprli oktobra, je zaradi obremenjenosti s hrupom in škodljivimi emisijami na neprimernem mestu in zdravju bolj škodi kot koristi, ker je v neposredni bližini avtoceste, ugotavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. V Murski Soboti se sicer trudijo zmanjšati škodljive emisije, predvsem delce PM10.

'O kakovosti bazenske vode se je treba pozanimati povsod'
24. 12. 2018 16.12Zgodba o tem, da so v enem od slovenskih zdravilišč ugotovili, da so v vodi v bazenu odkrili za kar 1000-krat preseženo vrednost benzena, še vedno razburja. Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela je zato podala dodatna pojasnila in navodila za zaskrbljene potrošnike.

Ukrepi za manjšo rabo fitofarmacevtskih sredstev: cilj je varna hrana
04. 12. 2017 16.51Na ministrstvu za kmetijstvo so po tem, ko so članice EU dosegle dogovor o petletnem podaljšanju dovoljenja za sporni glifosat, predstavili nadgradnjo ukrepov za bolj trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev. Kot je dejala državna sekretarka Tanja Strniša je glavni cilj omejitev uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki bo prinesla kakovostno, varno in zdravo hrano.

Bruselj bo podaljšal dovoljenje za glifosat
29. 06. 2016 12.10Evropska komisija bo za 18 mesecev podaljšala dovoljenje za uporabo spornega pesticida glifosat, v vmesnem obdobju pa naj bi Evropska agencija za kemikalije objavila mnenje o morebitni rakotvornosti. Glifosat je sicer najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu.

Preverite, zakaj je odsvetovano pogosto uživanje rdečega mesa in mesnih izdelkov
27. 10. 2015 11.53Slovenci letno v povprečju pojemo veliko mesa, kar 88 kilogramov. Od tega največ svinjine. Da je potrebno meso uživati redko in v manjših količinah, strokovnjaki opozarjajo že dlje časa, mi pa smo preverili, zakaj je temu tako in kako se izogniti snovem, ki povečujejo tveganje za raka.

Po 15 letih problem azbesta še vedno nerešen
15. 09. 2011 18.42Za azbestozo, neozdravljivo poklicno boleznijo, je zbolelo že 1500 delavcev Salonita Anhovo. Promet z azbestnimi izdelki preganjamo pri nas že od leta 1996, a problem še ni odpravljen.

Namesto telefoniranja raje napišite sporočilo
01. 06. 2011 11.44Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da sevanje, ki nastaja ob uporabi mobilnih telefonov, lahko povzroča raka. Slovenija je s 150 letno zbolelih v tretjini držav z najnižjo zbolevnostjo, mirijo strokovnjaki.

Pečenje mesa na žaru povzroča raka
07. 07. 2010 11.11V teh toplih dneh je pečenje na žaru še kako priljubljeno, žal pa je pri pečenju potrebna previdnost. Čeprav so jedi z žara zdrave, ker niso pripravljene na olju, pa so lahko ob nepravilni pripravi celo rakotvorne.

Kadil 'Spice' in se zastrupil!
15. 04. 2009 09.02Izdelki 'Spice', ki jih v obliki cigaret prodajajo v večjih slovenskih mestih, so zdravju nevarni. Z njimi naj bi se zastrupil 16-letni Ljubljančan, ki je bruhal, se znojil in tresel.

Pesticidi krivi za obolevanje vaščanov Socke?
01. 12. 2003 00.00Analize prsti v Socki, ki jih je opravil neodvisni raziskovalec Anton Komat, naj bi dokazovale, da je za nadpovprečno obolevanje vaščanov za rakom vzrok uporaba prepovedanih pesticidov na hmeljiščih.