raki

Dan Prohart

03. 03. 2025 05.55

Dan je energičen in spontan avanturist, ki svojo kreativnost izraža tako v kuhinji kot pri ustvarjanju videov. Njegova kuharska pot se je začela že v otroštvu, ko je na ognju pekel sveže ulovljene ribe in eksperimentiral z recepti. Po možganski kapi se je s trdno voljo in podporo žene vrnil v aktivno življenje ter zdaj kuhanje vidi kot priložnost za izražanje in povezovanje. V MasterChefu namerava navdušiti s svojim razmišljanjem izven okvirjev, inovativnimi kombinacijami okusov in nepopustljivo strastjo do kulinarike.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?

22. 06. 2024 15.13

V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Bolnikom s krvnim rakom na voljo brezplačna celostna rehabilitacija

14. 06. 2024 20.50

Ena od zgodb, kjer bolniki s pomočjo zdravnikov premikajo meje, se odvija že sedem let. Po zaslugi Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo in Združenja hematologov Slovenije imajo bolniki s krvnimi raki možnost brezplačne celostne rehabilitacije, ki traja šest mesecev in vključuje tri nosilne module: fizikalno-gibalni, prehranski in psihološki. Celostna rehabilitacija je za bolnike dostopna takrat, ko jo potrebujejo, saj za vključitev v program ni čakalne vrste.

Življenje žene brutalnega vodje Islamske države

10. 06. 2024 08.21

Na dan je prišel intervju z vdovo Abuja Bakra al-Bagdadija, vodjo skupine Islamska država. Umm Hudaifa je bila njegova prva žena, v času, ko je izvajal brutalno vladavino nad večjim delom Sirije in Iraka. Zdaj je zaprta v iraškem zaporu, kjer jo preiskujejo zaradi kaznivih dejanj, povezanih s terorizmom.

Kožni rak strmo narašča: zaščita tudi pri hladnem in oblačnem vremenu

28. 05. 2024 07.18

Obeležujemo svetovni dan melanoma in tudi svetovni dan sonca. Na NIJZ so ob tem opozorili na pomen zaščite pred prekomernim izpostavljanjem soncu. Prekomerna izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju namreč povzroča prezgodnje staranje kože in je glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka, so poudarili na inštitutu.

Obdrži sonce na varni strani: za melanomom na leto zboli 610 Slovencev

04. 03. 2024 20.24

Letošnji teden boja proti raku poteka pod geslom 'Obdrži sonce na varni strani' in v ospredje postavlja kožni melanom, ki velja za najbolj nevarno obliko kožnega raka. Zaradi njega letno umre 125 Slovencev, čeprav 90 odstotkov primerov lahko preprečimo. Za zgodnje odkritje je ključno poznavanje in redno opazovanje kože, opozarjajo strokovnjaki.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških

04. 03. 2024 07.32

Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Voznik, ki so ga pričakovali v zaporu, povzročil nesrečo in pobegnil

29. 02. 2024 12.29

V Straži pri Raki, nekaj kilometrov iz Krškega, je voznik zaradi prehitre vožnje izgubil nadzor nad vozilom, ki je pristalo na strehi. Pri tem se je lažje poškodoval, tako kot tudi njegov 13-letni sopotnik. Potem ko so na kraj že prispeli policisti in so čakali še reševalno vozilo, se je odločil za beg. Izkazalo se je, da ga pričakujejo na prestajanju zaporne kazni.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Zora rešuje življenja

27. 01. 2024 18.56

Čeprav je rak materničnega vratu med vsemi raki najbolje preprečljiv, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah. Na leto v Uniji odkrijejo okoli 33.000 novih primerov, vsako leto pa še vedno umre tudi okoli 15.000 žensk. S 94 novimi primeri raka materničnega vratu v letu 2022 Slovenija beleži tretjo najmanjšo vrednost zadnjih dveh desetletij. Ker pa ga je s pravočasnih odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb mogoče preprečiti, je še kako pomembno, da se ženske odzovejo povabilu presajalnega programa Zora – pregledanost je po zadnjih podatkih 74-odstotna

Na Floridi so se poslovili od Amalije Knavs: 'Bila je žarek svetlobe'

18. 01. 2024 19.13

Nekdanja prva dama ZDA Melania Trump je na pogrebni slovesnosti za svojo pokojno mamo Amalijo Knavs v episkopalni cerkvi v Palm Beachu na Floridi dejala, da je bila mama žarek svetlobe tudi v najtemnejših dneh, poročajo ameriški mediji. Tašča nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa je v 79. letu starosti umrla 9. januarja v Miamiju.

Glasovi, ki usmerjajo svet

09. 12. 2023 00.15

Če bi morali našteti top pet junakov, ki rešujejo svet, koga bi našteli? Gasilce, policaje, vojake, zdravnike...? Bi bili med top pet tudi bolniki z rakom?

Očarljivi plamenci obiskali Sečoveljske soline

15. 11. 2023 12.08

Krajinski park Sečoveljske soline je presenetila čudovita jata (do sedaj največja) 150 plamencev. V ranem jutru je tako prve obiskovalce razveselil pogled na čudovite rožnate ptice, ki sicer prebivajo na močvirjih, ob jezerih, v morskih lagunah in na solinah, kjer imajo na voljo obrežja z blatnim dnom.

Najbolj seksi astrološko znamenje: kateri moški so bili izbrani za najlepše?

11. 11. 2023 07.00

Revija People že vse od leta 1985 vsako leto izbere najbolj seksi moškega na svetu med zvezdniki, prestižni naziv pa so že osvojili številni igralci, pevci, pa tudi športniki. Kot zadnji je bil leta 2023 za najlepšega izbran Patrick Dempsey, ki kljub 57. letom še vedno navdušuje s svojim šarmantnim videzom. Do danes je bilo izbranih že 38 moških, nekateri celo dvakrat, mi pa smo preverili, koliko ima z lepoto opraviti rojstni datum nagrajencev oziroma njihovo nebesno znamenje. Katero je torej najbolj seksi astrološko znamenje?

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck

05. 09. 2023 15.13

Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah

21. 08. 2023 00.15

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

V filmsko akademijo povabljena tudi Taylor Swift

29. 06. 2023 18.45

Austin Butler, Ke Huy Quan, Keke Palmer in Taylor Swift so le nekateri od 398 umetnikov in vodstvenih delavcev filmske industrije, ki jih je ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti povabila k članstvu.

Demenca je rak 21. stoletja

27. 05. 2023 07.00

"Iz zgodovine se vedno znova učimo to, da se nismo iz nje nič naučili." Ta misel francoskega pisatelja Henryja de Montherlanta dobro povzame trenutno stanje na področju boja proti demenci. Demenca je močan upad miselnih sposobnosti, ki bistveno moti naše vsakdanje življenje. Resno prizadene naš spomin, občutek za čas in orientacijo v prostoru. Poznamo veliko vrst demenc, večini pa je skupno to, da možgani sčasoma vse bolj propadajo.

Vozijo brez pogodb o zaposlitvi in s tehničnimi nepravilnostmi na vozilih

13. 04. 2023 14.24

Inšpektorat za infrastrukturo, Policija in finančna uprava so s sodelovanjem Evropskega organa za delo pri avtocestnem počivališču Dul nad Trebnjem izvedli poostren nadzor mednarodnega potniškega prevoza. Pri tem so odkrili številne nepravilnosti in prekrške, je povedal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh.

'Ogromno prekrškov' med usklajeno akcijo Slovencev in Hrvatov

27. 03. 2023 13.56

Slovenska policija je na počivališču dolenjske avtoceste Zaloke pri Raki v smeri Ljubljane dopoldne poostreno nadzirala promet. Šlo je za akcijo, usklajeno s hrvaškimi kolegi, ki so podoben nadzor na svojem ozemlju izvajali na avtocestnem počivališču Gradna v smeri Zagreba. Z vstopom hrvaške v schengensko območje in ukinitvijo nadzora prehajanja meje so se namreč spremenili prometni tokovi, po ocenah Darsa se je promet na dolenjski avtocesti okrepil za približno petino.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

MasterChefov sodnik med polnimi krožniki tekačev in VIP gosti

04. 03. 2023 10.54

"Ko se sprehodiš skozi restavracijo, točno veš, kdo je skakalec in kdo tekač. Tisti, ki ima prazen krožnik, skače, tisti, ki ima polnega, teče na smučeh," se nasmeji Luka Jezeršek, ki skupaj s svojo ekipo v okviru svetovnega nordijskega prvenstva vsak dan nahrani več kot 1500 lačnih ust. Poleg tekmovalcev in njihovih spremljevalcev tudi VIP goste. Ujeli smo ga med enim od redkih dni v Planici, saj ima te dni v Ljubljani polne roke dela s snemanjem nove sezone našega priljubljenega resničnostnega šova Masterchef, v katerem nastopa kot sodnik.

Priznanje za 'morsko deklico' Barbaro: Če si aktiven, pridejo rezultati

02. 03. 2023 08.04

Če je Saša Košuta samorog novega MasterChefa, je Barbara Nonis morska deklica. Predana mati treh otrok se pod vodo počuti kot doma in sama ulovi oz. nabere sestavine za svoje jedi. Ljubezen do kuhanja in družinski kulinarični kanal pa sta jo ponesla v razburkane vode MasterChef Slovenija.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka

04. 02. 2023 17.07

Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi

04. 02. 2023 07.07

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Bo Slovenija prva v Evropi pri odpravi raka na materničnem vratu?

27. 01. 2023 19.50

Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb in rezultatov programa ZORA se je breme raka materničnega vratu v Sloveniji že zdaj pomembno zmanjšalo. A čeprav je ta rak med vsemi raki najlažje preprečiti – zanj imamo namreč učinkovito cepljenje proti HPV – je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.