rak na črevesju

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

Nataša Bokal v boju z rakom: Obupati se ne sme, boriti se je treba naprej
25. 01. 2025 16.59Pred šestimi leti je zmagala bitko, vojne kot kaže še ne. Nataša Bokal, ena najboljših slovenskih smučark vseh časov iz legendarne generacije vražjih Slovenk, se že drugič bori z rakom. A tako kot vse težave in poškodbe v svoji karieri oziroma življenju, je tudi to diagnozo sprejela precej pozitivno. Obupu se - verjetno tudi zahvaljujoč športni miselnosti - ni vdala. Ob novem letu si ni postavila nobenih zaobljub, njena velika želja je le ozdraveti.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Zvezdnik Simpatij z opravičilom ljubljenim potrdil, da ima raka
04. 11. 2024 10.01Igralec James Van Der Beek, ki je najbolj znan po vlogi v nekdaj priljubljeni seriji Simpatije, je pred kratkim razkril, da je zbolel za rakom debelega črevesja in danke, na družbenem omrežju pa je pozneje delil daljši zapis, v katerem se je opravičil družini in prijateljem, da so morali novico izvedeti iz medijev.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo
13. 10. 2024 12.26Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

'Ko sem zbolela, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati'
08. 12. 2023 07.00"Ko sem zbolela za rakom, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati, saj so mislili, da bom umrla." Tako Marta Satler opisuje težko obdobje borbe z rakom. Zato je po končani kemoterapiji, ko še ni vedela, ali je raka premagala, kot prostovoljka odšla v Ugando, kjer je bila spet le Marta in ne umirajoča bolnica z rakom. Zdaj je že 17 let tudi prostovoljka na Onkološkem inštitutu. Nedavno pa je zaradi poplav, ki so ji uničile dom, pomoč prostovoljcev potrebovala sama.

Mesec dolgih brk in ozaveščanja: rak na debelem črevesju vse pogostejši
01. 11. 2023 18.41Ste ob cesti zagledali plakat, ki je pritegnil vašo pozornost? Ne gre za politično provokacijo, ampak za ozaveščanje, ki lahko marsikateremu moškemu reši življenje. Vstopili smo namreč v mesec november, ko se pogosteje govori o raku pri moških. Po umrljivosti spada Slovenija med deseterico evropskih držav, v katerih je rak med moškimi najpogostejšimi vzroki za smrt, takoj za boleznimi srca in ožilja. Najpogosteje se govori o raku mod in raku prostate, a tokrat so si v društvu OnkoMan zadali, da bodo dvignili tudi odstotek moških, ki vzorec svojega blata oddajo v presejalni program za zgodnje odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju, za katerim moški vse pogosteje zbolevajo.

Umrl je Silvio Berlusconi
12. 06. 2023 10.43V milanski bolnišnici San Raffaele je davi umrl nekdanji trikratni italijanski premier in medijski mogotec Silvio Berlusconi. 86-letni vodja vladne stranke Naprej Italija je dve leti bolehal za kronično levkemijo, zaradi katere je bil v zadnjih mesecih večkrat v bolnišnici. Pokopali ga bodo v sredo, pogreb z državniškimi častmi bo potekal v milanski katedrali. Ta dan bo razglašen za nacionalni dan žalovanja.

Silvio Berlusconi zopet pristal v bolnišnici
09. 06. 2023 15.55Nekdanji italijanski premier in razvpiti medijski mogotec Silvio Berlusconi je ponovno pristal v bolnišnici, od koder so ga odpustili šele pred nekaj tedni.Njegov sprejem v bolnišnico San Raffaele v Milanu je še povečal ugibanja o resnosti njegovega zdravstvenega stanja.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Ustanovitelja BioNTecha do leta 2030 napovedujeta mRNA cepiva proti raku
17. 10. 2022 11.50Ugur Sahin in Ozlem Tureci, zakonca in soustanovitelja podjetja BionTech, sta prepričana, da bi lahko tehnologijo mRNA, ki je bila uporabljena za revolucionarno cepivo proti covidu-19, ponovno uporabili zato, da bi uničili rakave celice. Takšno cepivo naj bi bilo na voljo do leta 2030. Podjetje je lani prodalo 2,6 milijarde doz cepiva proti covidu-19, ki temelji na tehnologiji mRNA, kar mu je prineslo 19 milijard evrov prihodkov.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane
19. 12. 2021 14.30Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"
24. 07. 2021 07.30V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?
18. 11. 2020 06.00Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

Novembrski brkači za zdravje moške populacije
07. 11. 2020 08.00Movember, ki pride za rožnatim oktobrom, je namenjen ozaveščanju o zdravju moških. Poudarek daje opozarjanju na rak prostate in testisov, obenem pa želi posvariti tudi pred drugimi boleznimi, ki prežijo zgolj ali predvsem na moško populacijo. Ta si novembra v dober namen pušča brke, ki bodo letos zaradi upoštevanja ukrepov na žalost (ali srečo) skriti pod zaščitnimi maskami. Ker bolezen ne izbira, je v preteklosti prizadela tudi velika imena zabavne industrije, z rakom pa so letos boj izgubili tudi nekateri zvezdniki, med drugimi igralec Chadwick Boseman in rock ikona Eddie Van Halen.

Angleška zvezdnica razkrila, da je zbolela za rakom na črevesju
20. 02. 2020 16.15Igralka Julie Walters je razkrila, da so ji pred 18 meseci diagnosticirali raka. Najprej so zdravniki ugotovili dve primarni rakavi tvorbi v njenem debelem črevesju, nato pa opazili, da se je rak razširil tudi v bližnje bezgavke.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?
27. 10. 2019 07.24Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Debelost za nastanek raka nevarnejša od kajenja
05. 07. 2019 20.18Debelost je v razvitem svetu najpogostejša kronična presnovna bolezen in predstavlja za kajenjem drugi najpomembnejši vzrok za različne bolezni in umrljivost. Zadnje ugotovitve britanske organizacije za raziskave raka pa kažejo, da je debelost prehitela kajenje oziroma da je za nastanek raka na črevesju, ledvicah, jajčnikih in jetrih, celo bolj nevarna.

Slovenci med vodilnimi v zgodnjem odkrivanju raka debelega črevesja in danke
01. 03. 2019 14.33Mineva že deset let od vzpostavitve državnega presejalnega programa Svit, ki služi zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju ter danki. Slovenija je ena izmed redkih držav Evropske unije, ki ima tak presejalni program vzpostavljen na državnem nivoju.

BLOG: Živila za zdravo pripravo obrokov
17. 02. 2019 07.00Skrbeti za svoje zdravje s pravim načinom prehranjevanja je veliko lažje, če imate v kuhinji vedno na voljo prava živila oz. sestavine. Vas zanima, s katerimi živili napolniti kuhinjske police in hladilnike, da boste v vsakem trenutku pri roki imeli sestavine za pripravo obrokov, ki so zdravju prijazni in imajo na vaš organizem blagodejen učinek?

Pojavnost raka v Sloveniji se je v zadnjih 20 letih podvojila
04. 02. 2019 08.224. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom "Sem in bom". Gre za triletno kampanjo, ki poziva k osebni zavezanosti vsakega posameznika in predstavlja moč vsakega od nas, da zmanjšamo dejavnike tveganja za rakave bolezni. Med njimi ostajajo najpogostejši kajenje, prekomerno pitje alkohola in debelost.

Bodo milenijci kmalu najdebelejša generacija? O zdravi prehrani vedo vse – v teoriji, v praksi pa je vse drugače
26. 02. 2018 12.35Britanski strokovnjaki so v skrbeh. Generacija milenijcev, torej oseb, ki so se rodile v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja, postaja vedno debelejša in glede na trende se lahko zgodi, da bo kmalu najdebelejša generacija Britancev. Skrbi so tako velike, da so sprožili nacionalno kampanjo, s katero bi omejili oglaševanje hitre prehrane.

Novo upanje: bomo kmalu dobili test, ki lahko odkrije več rakavih obolenj hkrati?
19. 01. 2018 10.33Se na področju zgodnjega odkrivanja raka obeta nov preboj? Skupina britanskih strokovnjakov je namreč razvila 'univerzalen' test za odkrivanje kar osmih pogostejših rakavih obolenj, kar bi lahko bolnikom precej povečalo možnosti preživetja. Strokovnjake čaka še precej testiranj preden bi lahko test dali v uporabo, svetujejo pa, da bi z njim bolnika testirali enkrat letno.

Konopljina smola, novo upanje za številne bolezni
17. 11. 2017 06.30Dandanes se veliko govori o konoplji in njenih pozitivnih učinkih, tako v znanstvenih vodah kot v javnosti. Za številne ljudi je to rastlina, ki pravzaprav rešuje življenja. In da bi dobili vse, kar je v njej dobrega, na povsem legalen način, je na voljo CBD konopljina smola.

Manson se je na lep način spomnil pokojnega kolega
24. 10. 2017 10.45Potem ko je za posledicami raka na črevesju umrl ustanovni član zasedbe Marilyn Manson, Daisy Berkowitz, s pravim imenom Scott Putesky, je Manson pokojnemu kolegu zapisal nekaj sočutnih besed na Instagramu. Star je bil samo 49 let.

BLOG: Je sonce res naš sovražnik?
06. 08. 2017 06.30Na vsakem koraku je moč zaslediti opozorila, da sonce povzroča kožnega raka. Svetujejo nam, naj se mu izogibamo in poskrbimo za primerno zaščito. Moje mnenje pa je, da si boste s popolnim izogibanjem soncu naredili le medvedjo uslugo. Priporočam vam vsakodnevno preživljanje časa na soncu.