rak želodca

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Iskali Helicobacter pylori: 14 odstotkov pozitivnih testov
24. 09. 2024 15.21V okviru presejalnega pilotnega programa za preprečevanje raka na želodcu so v ZD Ljubljana približno 1600 pacientov že testirali na okužbo s Helicobacter pylori. Med njimi beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. V ZD Ljubljana in NIJZ ob tem vabijo vse, ki so prejeli vabilo za testiranje, da se nanj odzovejo.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto
05. 08. 2024 21.13Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec
23. 06. 2024 16.45"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Obsežno operirali bolnika, ki raka prostate ni imel. Inštitut prevzema odgovornost
21. 02. 2024 11.00Minuli teden je prah dvignil primer, ko so bolniku, ki raka ni imel, odstranili želodec. A kot kaže, ne gre za prvi takšen incident. Na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete na ljubljanski univerzi so maja 2023 napačno diagnosticirali raka na prostati in pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer. Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je za napako prevzel celotno odgovornost. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje pa meni, da skrb za kakovostno obravnavo v naših zdravstvenih zavodih, ki se pojavlja med pacienti, ni potrebna.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov
17. 02. 2024 18.27Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka
16. 02. 2024 11.00Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Po bitki z rakom želodca umrl country pevec Toby Keith
06. 02. 2024 11.52V 63. letu je umrl country pevec Toby Keith. Pevcu so leta 2022 diagnosticirali raka na želodcu. "Svoj boj je vodil z milostjo in pogumom," je ob smrti glasbenika pisalo v izjavi za javnost. Keith je še septembra lani nastopil na podelitvi nagrad People's Choice Country Awards 2023 in prejel nagrado za country ikono.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin
14. 01. 2024 07.00Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

Med mlajšimi od 50 let vse več raka
06. 09. 2023 13.47V treh desetletjih od leta 1990 se je število primerov raka pri mlajših od 50 let povečalo za 80, število smrti pa za 27 odstotkov, je pokazala doslej najobsežnejša tovrstna raziskava. Kaj je razlog za takšen razvoj dogodkov, še ni povsem jasno, med najverjetnejšimi pa so poleg genetskih dejavnikov našteli nezdravo prehrano, kajenje, pitje alkohola, pomanjkanje telesne aktivnosti in prekomerno telesno težo.

NIJZ v Mariboru s poskusnim presejalnim testiranjem za raka želodca
24. 03. 2023 14.40Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Maribor bosta v naslednjih dneh začela s poskusno izvedbo presejalnega testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je eden od vzrokov za pojav raka na želodcu. Gre za prvi evropski projekt, s katerim bodo ugotavljali smiselnost uvajanja novega preventivnega presejalnega programa.

Skladatelj Andrew Lloyd Webber: Moj sin že 18 mesecev bije boj z rakom želodca
20. 03. 2023 16.13Angleški skladatelj Andrew Lloyd Webber, ki sodi v vrh sodobne produkcije popularne glasbe in muzikala, je razkril, da njegov najstarejši sin bije težko bitko z rakom želodca. 74-letnik je pred kratkim delil izjavo, v kateri je zapisal, da je 43-letni Nicholas prejel težko diagnozo in je zelo bolan, kar ga je močno prizadelo.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Nož, ki lahko v nekaj sekundah odkrije raka maternice
03. 01. 2023 19.31Raziskovalci so ugotovili, da lahko revolucionarni kirurški nož, imenovan tudi "pametni nož", diagnosticira raka na maternici v le nekaj sekundah. Nož sicer že uporabljajo za odkrivanje raka dojke in možganskega tumorja.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?
12. 07. 2022 06.00Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

Pevec Toby Keith razkril diagnozo raka želodca
14. 06. 2022 07.00Country pevec Toby Keith je svojim oboževalcem sporočil, da se zdravi zaradi raka želodca. Zvezdnik je na družbenem omrežju Instagram objavil zapis, v katerem je razkril, da je jeseni 2021 prejel diagnozo raka želodca, preteklih šest mescev pa je preživel na zdravljenje s kemoterapijami, obsevanji in preživel operacijo.

Veliko upanje: eksperimentalna imunoterapija odpravila raka danke
10. 06. 2022 09.5912 bolnikov z rakom danke je v ZDA sodelovalo v testiranjih eksperimentalne imunoterapije, rezultati pa strokovno javnost navdajajo z velikim upanjem, saj so rakave tvorbe po uporabi terapije "dostarlimab" izginile, bolezen pa se za zdaj še ni vrnila. Znanstveniki so jasni – potrebujemo še veliko več testiranj, da bi lahko z gotovostjo rekli, kako učinkovita je terapija, so pa rezultati spodbudni.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja
23. 01. 2022 15.53Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane
19. 12. 2021 14.30Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Leta 2018 največ ljudi umrlo marca, povprečna starost se zvišuje
01. 11. 2019 08.43Statistika umrlih v Sloveniji je tudi v letu 2018, tako kot v letu 2017, ki je bilo po 2. svetovni vojni leto z drugim najvišjim številom umrlih (20.509), presegla število 20.000. Največ ljudi je umrlo marca. Povprečna starost umrlih se je v Sloveniji v zadnjih 30 letih zvišala za skoraj devet let.

BLOG: Kako dolgo traja, da vaše telo prebavi hrano?
03. 02. 2019 07.00Zahodna prehrana in hiter način življenja sta zagotovo povezana z naraščajočim številom prebavnih težav in bolezni prebavil. Premalo ljudi se zaveda, da je zdravje prebavnega sistema povezano predvsem z življenjskim slogom. Da, živila, ki jih uživate, aktivnost, počitek, spanec in stres vplivajo na zdravje vaših prebavil.