radioterapija

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom
21. 05. 2022 17.47Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT
17. 09. 2021 08.58Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov
06. 06. 2021 12.29Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Na mariborski radioterapiji dobili dodatne moči, tudi iz tujine
01. 02. 2017 11.27Potem ko so na mariborski radioterapiji nastopile težave, ker je edina redno zaposlena specialistka radioterapije decembra odšla na daljšo bolniško, se zadeve sedaj umirjajo, saj jim je uspelo privabiti tri nove zdravnike. En specialist prihaja iz Zagreba, druga dva pa sta upokojena zdravnika iz Slovenije.

V Mariboru zagotavljajo, da bo delo kljub odhodu urologov teklo tekoče
16. 01. 2017 15.30Kljub morebitnemu odhodu štirih zdravnikov z oddelka za urologijo UKC Maribor večjih negativnih posledic za bolnike ni pričakovati, saj so delo uspeli organizirati z razpoložljivimi kadri, je povedala strokovna direktorica Darja Arko. Tako kot predstojnik je presenečena nad odpovedmi, saj s tega oddelka ni bilo nobenih pritožb

Študija: kemoterapija in radioterapija med nosečnostjo sta za otroka varni
27. 09. 2014 15.09Kemoterapija po prvem tromesečju nosečnosti ne vpliva na umski razvoj ali razvoj srca otroka, je pokazala mednarodna študija. Do podrobnih zaključkov so prišli tudi pri spremljanju otrok, ki so bili kot plod izpostavljeni radioterapiji.

Ukradli tovornjak z odsluženo opremo za obsevanje, lahko jo spremenijo v orožje
04. 12. 2013 11.49Da odpadni radioaktivni material v bolnišnicah predstavlja potencialno nevarnost, strokovnjaki opozarjajo že dolgo. Zdaj so v Mehiki ukradli tovornjak, ki je prevažal odsluženo opremo, ki bi jo bilo mogoče spremeniti v eksplozivna telesa.

Podrobnosti o zadnjih dneh Huga Chaveza: rak tudi na pljučih
09. 03. 2013 18.48Viri trdijo, da se je rak, za katerim je bolehal Hugo Chavez, razširil tudi na pljuča. Na nastopih v lanski predsedniški kampanji je Chavez čutil hudo bolečino, čeprav je bil pod vplivom močnih zdravil. V zadnjih dneh je dihal prek cevke, obiskali so ga lahko le najožji člani družine.

Vilanova uspešno prestal operacijo na grlu
20. 12. 2012 16.44Iz katalonskega nogometnega velikana Barcelone so sporočili, da je trener njihove prve ekipe Tito Vilanova prestal operacijo tumorja na obušesni slinavki. Vilanova bo nadaljeval zdravljenje v bolnišnici, čakata ga še kemoterapija in radioterapija ter šesttedensko okrevanje.

Chavez po uspešnem zdravljenju pripravljen na predvolilni boj
12. 05. 2012 08.34Venezuelski predsednik Hugo Chavez se je vrnil s Kube, kjer je bil na zdravljenju zaradi raka. Venezuelcem je povedal, da je bila zadnja radioterapija uspešna in da je zdravljenje zdaj končano.

Novo odkritje: obstaja 10 skupin raka na dojkah
20. 04. 2012 08.52Mednarodna raziskava je pokazala, da obstaja kar 10 različnih skupin raka na dojkah. Gre za mejnik na področju raziskovanja raka dojk, saj bo lahko to odkritje pripomoglo k učinkovitejšemu zdravljenju.

Chavez verjetno še na kemoterapijo
13. 07. 2011 15.09Hugo Chavez, ki so ga pretekli mesec na Kubi operirali zaradi rakavega tumorja na črevesju, bo morda moral še na radioterapijo ali kemoterapijo.

Raka požiralnika odkrijte pravočasno!
22. 11. 2010 12.17Rak požiralnika je velikokrat prepozno odkrit. Če ga odkrijemo dovolj zgodaj, je možnost petletnega preživetja 70-odstotna, kasneje pa skoraj nična, zato je treba simptome prepoznati pravočasno!

Odrezali so mu polovico jezika
03. 02. 2010 06.3035-letni Andy je kar dolgo odlašal s pregledom pri zdravniku. V jeziku je namreč čutil močne bolečine, počasi pa so se mu začele delati tudi razjede. Ko se je odločil za pregled, je bilo že skoraj prepozno.

Odpovedala se je poroki in sestri rešila življenje
14. 01. 2010 12.56Melissa in Katrina sta sestri, ki sta ena za drugo pripravljeni storiti prav vse. Ko je Melissa izvedela, da ima smrtonosni možganski tumor, je Katrina brez razmišljanja odpovedala svojo sanjsko poroko in denar namenila Melissinemu zdravljenju.

Antioksidanti ubijajo bolne celice
07. 05. 2007 06.11Antioksidanti lahko pomagajo bolnikom, ki so zboleli za levkemijo.