radiologija

Kako izgleda delovni dan pediatričnega radiologa?

08. 11. 2024 20.26

Od ultrazvoka trebuha zaradi suma na vnet slepič, do obravnave nedonošenega novorojenčka, ki je ob rojstvu doživel možgansko krvavitev. Pa magnetna resonanca v nosečnosti, s katero sodobni radiologi ugotavljajo hujše nepravilnosti v razvoju ploda. Kako delovni dan poteka za pediatričnega radiologa Domena Pluta?

Združenje radiologov: Breme bo padlo na pleča in denarnice pacientov

30. 10. 2024 19.57

Bodo pacienti zaradi uredbe ministrstva za zdravje namesto krajših čakalnih dob radiološke preiskave po novem morali plačevati iz lastnega žepa? Ne le, da namerava vlada koncesionarjem, ki opravijo glavnino radioloških preiskav, znižati ceno magnetne resonance in CT-ja, omejiti želi tudi število izvedenih preiskav in s tem zaustaviti val odhodov radiologov v zasebni sektor. Pa jim bo načrt uspel? V Združenju radiologov so prepričani, da bo breme uredbe padlo na pleča pacientov oziroma na njihove denarnice. Opozarjajo pa tudi, da je v Sloveniji že zdaj opravljenih precej manj preiskav kot v bolj razvitih državah.

Bodo ukrepi ministrstva za zdravje ustavili odhode radiologov iz javnih bolnišnic?

29. 10. 2024 20.01

Za magnetne resonance v bolnišnicah in pri koncesionarjih bo ZZZS plačal petino, za CT preiskave pa za desetino manj denarja. Ob tem naj bi ministrstvo omejilo še obseg teh radioloških preiskav. Gre za dva ukrepa, ki bi tudi koncesionarjem vzela precej denarja in dela, zato računajo, da bo iz javnih bolnišnic odhajalo manj radiologov. V nekaterih bolnišnicah so ukrep v minulih dneh že podprli. Koncesionarji pa pravijo, da to zanje pomeni konec vseh investicij. Bo torej vse to skrajšalo ali podaljšalo čakalne dobe?

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?

18. 10. 2024 06.00

"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov

20. 09. 2024 15.48

V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

Zdravniške organizacije za izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci

22. 05. 2024 10.59

V zdravniškem društvu, zbornici in združenju zasebnih zdravnikov pozdravljajo načrtovano noveliranje zakona o zdravstveni dejavnosti. A menijo, da je konec dvojne prakse zdravnikov le obrobni del, bolj pomembna za ohranitev javnega zdravstva sta ustrezno plačilo zdravstvenih storitev in izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci.

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo na posledice umika soglasij

02. 02. 2024 14.04

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo, da javni zdravstveni sistem vrsto let sloni na nadurnem delu zdravnikov. Ob umiku soglasij za nadurno delo se zdravstvo ne bo vrnilo na raven delovanja pred januarjem, organizacija zdravstva se bo poslabšala, čakalne dobe in dostopnost do specialističnih obravnav pa še bolj podaljšale, menijo.

Thomas March: Niso še vse najlepše pesmi napisane

29. 10. 2023 07.00

Tomaž Marič ali Thomas March je človek, ki stoji za številnimi uspešnicami, čeprav jih sam ne bi nikoli opisal tako. Je producent, glasbenik in predvsem velik ljubitelj glasbe. Uživa v procesu ustvarjanja, končni produkt pa izda šele, ko je z njim popolnoma zadovoljen, a se z dejstvom, kako bo sprejet, ne obremenjuje preveč. Pri svojih projektih običajno sodeluje z drugimi glasbeniki, bodisi z inštrumentalisti, pevci ali skupinami, sam pa na koncu poskrbi še za videospot, saj, kot pravi, brez tega stvar ni zaključena.

'V SB Celje pacienti niso bili ogroženi, a gre za nesprejemljiv dogodek'

11. 03. 2023 07.00

Kdo bo odgovarjal za nastalo škodo, ki je bila povzročena pacientom v Splošni bolnišnici Celje? Njihovi izvidi niso bili odčitani pravočasno zaradi notranjih nesoglasij med radiologi in upravo, pacienti pa so čakali več mesecev. To bi lahko privedlo do resne škode, gre namreč za bolezni, ki niso zanemarljive, pravočasni izvidi pa so v takih primerih izredno pomembni.

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Bolnišnice postopoma odpirajo ambulante za nenujne preglede

14. 04. 2020 15.25

V nekaterih bolnišnicah že opravljajo nekatere nenujne storitve, ambulante se odpirajo postopno. Ponekod delajo čakalne sezname na novo, bolnike pa kličejo, da jih seznanijo z novim terminom pregleda oz. posega, ki jim je odpadel zaradi epidemije koronavirusa. S ponujenimi termini pa niso zadovoljni vsi bolniki, nekateri želijo poznejše.

Radiološki informacijski sistem, ki omogoča vse na enem mestu

02. 04. 2018 18.18

Na Inštitutu za radiologijo ljubljanskega UKC letno naredijo kar 360 tisoč preiskav. To jim omogoča informacijska tehnologija, ki je zamenjala administratorke, kurirje, celuloidne filme in papir. Z enim klikom imajo vse na enem mestu. S tem prihranijo na času, opravijo lahko več preiskav, na materialnih stroških pa letno privarčujejo 600 tisoč evrov.

Nov CT aparat za najzahtevnejše preiskave

17. 11. 2017 19.27

Na Kliničnem inštitutu za radiologijo UKC Ljubljana so dobili nov, sodoben CT aparat, ki omogoča najzahtevnejše preiskave celega telesa, pa tudi kardiološke diagnostične preiskave pri otrocih. Je izjemno hiter, omogoča preiskave najtežje poškodovanih, pa tudi preiskave srca.

Zdravniki in zobozdravniki vztrajajo pri svojih zahtevah: 'Ne želimo, da se sistem zruši, a dogodek v Izoli nas je streznil'

03. 11. 2016 19.57

Na inštitutu za radiologijo opravljajo diagnostiko za ves klinični center. Če izvzamemo nevrološko kliniko, je tu zaposlenih pet interventnih radiologov. Kljub temu, da naj bi po zakonu zaradi vsakodnevene izpostavljenosti sevanju, delali največ 156 ur mesečno, jih v praksi krepko presežejo.

15 dni dodatnega dopusta za sevanje, ki ga skoraj več ni

18. 02. 2015 18.06

Ljudje, ki delajo na območjih sevanja - radiologi in radioterapevti - so še vedno upravičeni do 15 dodatnih dni dopusta, pa čeprav sevanja ob današnji moderni tehnologiji že več kot desetletje ni več oz. je minimalno. Na Ministrstvu za zdravje so se zavezali, da bodo to uredili ob odpiranju kolektivne pogodbe, a do danes niso storili še nič.

Zdravilen vpliv radiološkega sevanja

06. 11. 2013 19.39

Radiološko sevanje že nekaj let ni več le slikanje kosti in organov, vse pogosteje zdravniki z njim tudi zdravijo, posegi so manj invazivni, bolniki pa hitreje okrevajo kot pri klasičnih kirurških posegih. Slovenski radiologi so po znanju in uvajanju novosti med najboljšimi, težavo pa predstavlja zastarela oprema.

Še vedno nimajo opreme

30. 07. 2008 20.01

Na novi nevrološki kliniki bi morali 15. avgusta odpreti oddelek za radiologijo, a bodo tudi ta rok očitno zamudili. Še vedno nimajo vse opreme za vodovodni sistem.

Z novo metodo proti kapi

20. 02. 2007 18.04

Strokovnjaki Kliničnega centra so predstavili najsodobnejšo metodo za preprečevanje možganske kapi.

Nevarna magnetna resonanca

09. 11. 2005 17.34

Klinični center bo zaradi varnosti bolnikov nehal uporabljati dotrajano napravo za magnetno resonanco.

Izredno stanje na radiologiji

14. 04. 2005 00.00

Bolniki, ki se danes naročijo na preiskavo z magnetno resonanco v Kliničnem centru, nanjo čakajo leto in pol. Na kliničnem oddelku za radiologijo imajo namreč le dve magnetni resonanci, kar je odločno premalo.