radioaktivni odpadki

Položen temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov

06. 06. 2024 13.28

Predsednik vlade Robert Golob in direktor Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) Sandi Viršek sta ob obisku vlade v Posavju simbolično položila temeljni kamen za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem. Z gradnjo "izpolnjujemo dolg do vseh prihodnjih generacij", je ob tem dejal Golob.

'Spreminjamo le naslov Agencije za radioaktivne odpadke, ostalo ostaja enako'

15. 03. 2024 14.07

Selitev sedeža Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) iz Krškega v Ljubljano ne bo prinesla nobenih sprememb, spreminja se le naslov agencije, je na novinarski konferenci v Krškem poudaril direktor ARAO Sandi Viršek.

Občina Krško nasprotuje selitvi sedeža ARAO v Ljubljano

13. 03. 2024 15.20

V Mestni občini Krško nasprotujejo selitvi sedeža Agencije za radioaktivne odpadke iz Krškega v Ljubljano. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, gre za dodaten korak k centralizaciji, s kakršnim se lokalno okolje ne more strinjati. Na vladi so spremembo med drugim utemeljili z neuresničenim načrtom selitve zavoda na novo lokacijo v Vrbini.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?

05. 07. 2023 15.35

Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Slovenska vlada demantira ruski tvit o umazani bombi

26. 10. 2022 13.15

Poročali smo že, da je rusko zunanje ministrstvo objavilo tvit, v katerem je ob svarilu, da Ukrajina načrtuje umazano bombo, fotografija, ki izvira iz Slovenije. Na rusko objavo se je odzvala tudi slovenska vlada. V treh sporočilih, ki jih je v torek objavila na Twitterju, je poudarila, da so radioaktivni odpadki v Sloveniji varno shranjeni in se ne uporabljajo za umazane bombe.

Trditve o umazani bombi Rusi 'dokazovali' z ukradeno slovensko fotografijo detektorjev dima

25. 10. 2022 18.28

Rusi so nedavne trditve, da Ukrajina ustvarja tako imenovano umazano bombo, 'dokazovali' s kolažem fotografij, ki so jih objavili na družbenem omrežju Twitter. Toda ena od fotografij z napisom "radioaktivno" je bila, kot kaže, posneta v Sloveniji. Gre za fotografijo Agencije za radioaktivne odpadke, ki so jo med drugim uporabljali v predstavitvah, na njej pa so dejansko detektorji dima. Rusko ministrstvo za obrambo naj bi fotografijo kar "ukradlo" oziroma jo uporabilo brez vednosti agencije.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti

06. 09. 2022 16.46

Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

Ponudbo za 148 milijonov zavrnili kot nedopustno, razpis bodo ponovili

13. 04. 2022 19.31

Izvajalca gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov bodo iskali z novim razpisom. Ponudbo konzorcija treh podjetij, ki je za več kot 100 milijonov evrov presegala ocenjeno vrednost naročila, so po ponovnem preverjanju spet zavrnili. Izkazalo se je, da so v predvideno ceno že všteli strošek pogodbenih kazni za zamudo, saj menijo, da projekta ne morejo končati v roku. V novem razpisu bo ta podaljšan.

'Projekt stoletja': Švica želi nevarne radioaktivne odpadke zakopati globoko pod zemljo

09. 04. 2022 12.38

Bi lahko težavo nevarnih radioaktivnih odpadkov rešili z njihovim zakopavanjem globoko pod zemljo? Švica meni, da ja. Mednarodni laboratorij Mont Terri je bil zgrajen prav za preučevanje učinkov zakopavanja radioaktivnih odpadkov v glino 300 metrov pod površjem Zemlje v severozahodni pokrajini Jura. Rezultati trenutnih raziskav so za zdaj obetavni, pravijo strokovnjaki, vendar pa okoljski aktivisti poudarjajo, da obstaja še veliko nerešenih vprašanj.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'

09. 04. 2022 07.21

Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Odlagališče radioaktivnih odpadkov v Krškem – še en preplačan infrastrukturni projekt?

05. 04. 2022 18.56

Krški občinski svetniki so na izredni seji želeli pojasnila odgovornih glede gradnje odlagališča radioaktivnih odpadkov. Bomo davkoplačevalci močno preplačali še en infrastrukturni projekt? Gradnja odlagališča za nizko in srednje radiokativne odpadke v Krškem je iz ocenjenih 43 poskočila na kar 148 milijonov. Ponudbo je namreč oddal zgolj en izvajalec – konzorcij podjetij družbe Riko, Kolektor CPG in CGP. Minister Andrej Vizjak je zagotovil, da delajo vse, da bo zgrajeno čim prej in po sprejemljivi ceni. A že zdaj je po njegovem jasno, da ne bo zgrajeno pravočasno, za kar naj bi bilo krivo prejšnje vodstvo ARAO.

Hrvaška načrtuje center za radioaktivne odpadke

10. 02. 2022 13.47

Hrvaška vlada namerava problem sistematičnega odlaganja radioaktivnih odpadkov rešiti z gradnjo centra za odlaganje radioaktivnih odpadkov. V njem bodo odlagali tudi svojo polovico nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov iz Neka.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom

09. 02. 2022 13.30

Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Nova jedrska elektrarna

06. 10. 2020 16.42

V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA

29. 09. 2020 20.23

29. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Slovenija in Hrvaška potrdili revizijo programa odlaganja radioaktivnih odpadkov

14. 07. 2020 13.06

Slovenski in hrvaški pristojni minister Jernej Vrtovec in Tomislav Ćorić sta v Zagrebu vodila zasedanje meddržavne komisije za izvajanje pogodbe med vladama držav o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v krško nuklearko. Strani sta potrdili reviziji programov razgradnje in odlaganja radioaktivnih odpadkov.

Cinkarna Celje 30 ton radioaktivnih odpadkov izvozila v ZDA

27. 11. 2019 14.41

Cinkarna Celje je v ZDA izvozila 30 ton radioaktivnih odpadkov in s tem odpravila večletno okoljsko in finančno breme. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, so možnost izvoza čez lužo našli s pomočjo državne agencije za radioaktivne odpadke.

Brez dogovora s Hrvaško za odlaganje jedrskih odpadkov: 'Slovenija gre z Vrbino svojo pot'

30. 09. 2019 14.32

Slovenija in Hrvaška na zasedanju meddržavne komisije za Nuklearno elektrarno Krško nista dosegli dogovora glede skupnega odlagališča jedrskih odpadkov na Vrbini. Hrvaška tako nadaljuje z aktivnostmi za svoje odlagališče. Nestrinjanje z lokacijo pa so danes izrazili aktivisti iz BiH.

11 let nepregledana oprema, laži in pomisleki: Smrtonosen kovinski okus

01. 08. 2019 11.43

"Zagovorniki jedrske energije izkoriščajo dejstvo, da vse več ljudi skrbi ohranjanje planeta, močno poškodovanega zaradi onesnaževanja in pretiranega izkoriščanja virov, za to, da dosežejo 'renesanso jedrske energije. Postavljajo jo v vlogo vira, ki je okolju prijazen in zanesljiv v nezanesljivem svetu, kjer si nihče ne želi energetske odvisnosti, čeprav gre za umazan, nevaren in drag energetski vir." Tako jedrsko energijo opisuje organizacija PSR – Physicians for social responsibility.

Strokovnjaki potrdili: radioaktivno onesnaženje iz leta 2017 zaradi nesreče v nuklearki Majak

29. 07. 2019 12.19

Neodvisni strokovnjaki so potrdili, da je do radioaktivnega onesnaženja na jugu Urala septembra 2017 najverjetneje prišlo zaradi nesreče v tamkajšnji jedrski elektrarni Majak. Rusija je tedaj zanikala, da bi bile lahko za oblak radioaktivnega rutenija-106 odgovorne ruske jedrske elektrarne. Med možnostmi za onesnaženje je navedla celo padec satelita.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'

27. 07. 2019 08.00

EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'

24. 07. 2019 06.00

Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

Je Jugoslavija potrebovala Rudnik urana Žirovski vrh zaradi jedrskega orožja?

11. 09. 2018 13.31

28 let je od takrat, ko je prva slovenska vlada skorajda čez noč sprejela odločitev o zaprtju takratnega Rudnika urana Žirovski vrh. Čeprav so od tega minila že skoraj tri desetletja, njegova sanacija še vedno ni končana. Celo več, nekateri so prepričani, da je rudnik danes neke vrste tempirana bomba, zanjo pa, da bi morali odgovarjati tisti, ki so se odločili, da ga odprejo.

V skladišču radioaktivnih odpadkov

23. 05. 2018 19.11

Ste vedeli, da radioaktivni odpadki pri nas ne nastajajo le v jedrski elektrarni, ampak tudi v bolnišnicah, inštitutih in morda celo v vašem podjetju, če imate star požarni senzor? Skladiščijo jih na Brinju blizu Ljubljane, ki ga je obiskala tudi naša ekipa. Tako zaposleni kot obiskovalci morajo ob vstopu slediti posebnemu protokolu, vpliv sevanja nanje pa izmerijo.

Po požaru v Kemisu: Tla so primerna za pridelavo hrane, otroci pa naj ne rijejo po zemlji

24. 05. 2017 07.12

Analiza zemlje po požaru v Kemisu je pokazala, da je onesnaženje tal, ki so ga zaznali, posledica pretekle dejavnosti in da ni opaznih vplivov požara. Tla so primerna za pridelavo hrane, pravijo na NIJZ, zagotovila, da je varno, da se otroci igrajo zunaj, pa ne morejo podati. "Lahko tekajo naokoli, naj pa ne rijejo po zemlji in teh prstov dajejo v usta," svetujejo.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?

25. 04. 2017 06.34

Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.

FOTO: Pokukali smo v skladišče radioaktivnih odpadkov na Brinju

17. 11. 2013 13.35

Tudi letos je Agencija za radioaktivne odpadke pripravila dan odprti vrat, ko si je bilo moč ogledati centralno skladišče radioaktivnih odpadkov na Brinju. Tam se je konec lanskega leta skrivalo 89,1 kubičnih metrov radioaktivnih odpadkov, skupne mase 49,1 tone.

Ameriško odlagališče za radioaktivne odpadke pušča

23. 02. 2013 21.12

Na dotrajanem ameriškem odlagališču za radioaktivne odpadke izredno nevarne snovi odtekajo v zemljo in od tam proti podtalnici. Ameriške oblasti za zdaj prebivalce mirijo, da ni hujše nevarnosti, pravo rešitev pa še iščejo.

FOTO: Pozabljivost, malomarnost ali nepoučenost?

27. 09. 2011 11.09

Krvave in gnojne gaze ter preveze v smetnjaku z drugimi smetmi je prizor, ki ga je ob hiši, kjer stanuje, našel krajan Radencev. Gre za osamljen primer in spodrsljaj? Cena za to bi bila lahko visoka.