puščavski pesek

Vročinski val se končuje, puščavski prah bo razpihal severovzhodni veter

21. 06. 2024 18.22

Visoke temperature, sopara in puščavski prah se počasi poslavljajo. Že jutri naj bi se ohladilo za okoli pet stopinj Celzija. Tudi puščavski prah bo jutri razpihal severovzhodni veter. Že v naslednjih nekaj dneh naj bi se ohladilo, hladnejše temperature pa naj bi vztrajale tudi v naslednjem tednu.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah

06. 04. 2024 07.11

Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Hladna fronta prešla državo, v Zgornji Savinjski dolini veter podiral drevesa

01. 04. 2024 08.28

Že popoldne so večji del Slovenije zajele padavine, do večera pa so dosegle tudi vzhod države. Po prehodu hladne fronte je bilo zaradi močnega vetra za severovzhod Slovenije izdano oranžno opozorilo. V občini Solčava je veter podrl več dreves, več ur je bila zaprta cesta med Ljubnim ob Savinji in Lučami.

Puščavski prah v ozračju pri nas še do ponedeljka

31. 03. 2024 15.01

Puščavski prah, ki je že v soboto dosegel širše območje Alp, je prisoten pri nas in v naši okolici, podobno pa bo še približno 24 ur. Koncentracije prašnih delcev v zraku so dokaj povišane, predvsem delcev PM 10, je povedal dežurni meteorolog na Arsu Brane Gregorčič. Najvišjo vrednost so v soboto namerili v Črni na Koroškem.

Ponekod tudi do 35 stopinj, na Primorskem presežena vrednost ozona

22. 06. 2023 07.34

Najvišje dnevne temperature so dosegale od 31 do 35 stopinj Celzija, zaradi velike toplotne obremenitve pa je Agencija RS za okolje za osrednjo in vzhodno Slovenijo izdala oranžno vremensko opozorilo. Na merilnih mestih Koper, Otlica v Trnovskem gozdu in Nova Gorica je medtem vrednost ozona presegla opozorilno vrednost, kar pomeni, da tam zrak lahko draži sluznico in dihala.

Temperature že do 33 stopinj: številni se že hladijo v rekah

20. 06. 2023 18.55

Temperature so se ponekod že povzpele do 33 stopinj Celzija. Še bolj vroče bo v sredo in četrtek s temperaturami do 37 stopinj. Dodatne težave povzročajo delci puščavskega peska v zraku in visoka vlaga. Kako obremenilen je lahko nenaden dvig temperatur, posebej za najbolj ranljive, in kako se v prihodnjih dneh zaščititi?

Toni Mulec proti vrhu relija Puščavski izziv

02. 03. 2023 16.41

Slovenski dirkač Toni Mulec je odvozil svojo naboljšo etapo dirke Puščavski izziv. Četrta etapa Puščavskega izziva se je pustila nekoliko prositi. Malo je manjkalo, da je ne bi odpovedali, saj je ponoči začelo deževati, nato pa se je na sipine spustila gosta megla. Tekmovalci so na startu čakali kar dve uri na dovoljenje za start. Na srečo so etapo na koncu le izpeljali – Toniju je danes namreč uspelo nadoknaditi kar nekaj časa in dan zaključiti na izvrstnem drugem mestu v svoji kategoriji.

Novoletna Balanca: Pred relijem Dakar

28. 12. 2022 06.00

Zima je čas, ko dirkači v razredu motoGP počivajo. Decembrski mesec je namenjen analizi rezultatov in pripravi na novo sezono. Dirkači proslavljajo dosežke minulega dirkaškega leta in zadnje dni pred koncem leta izkoristijo čas za počitnice z družinami, nekateri pa se udeležujejo tudi pogodbenih obiskov pri pokroviteljih, ki so vsako leto obvezni del dirkaškega paketa.

Prihodnji teden temperature tudi nad 20 stopinj Celzija

18. 03. 2022 07.31

V meteorološko pomlad smo zakorakali že pred slabimi tremi tedni, v nedeljo ob 16. uri in 33 minut pa vstopamo še v koledarsko pomlad. Njen začetek bo razmeroma hladen, nato pa bo iz dneva v dan topleje. Sredi prihodnjega tedna bodo temperature v večjem delu Slovenije prvič letos dosegle in ponekod tudi že presegle 20 stopinj Celzija, sončno in toplo vreme pa se bo, kot kaže, nadaljevalo vse do konca meseca. Izsušenost vrhnjega sloja tal se bo ob tako visokih temperaturah še dodatno povečala, to pa tik pred začetkom vegetacijske sezone, ko rastline potrebujejo vse več vode, niso dobri obeti.

Evropo prekrila močna 'calima', pastelne barve tudi na našem nebu

15. 03. 2022 17.09

Velik del Španije je prekrila debela plast saharskega peska, ulice, avtomobili in strehe so bili obarvani oranžno, rumeno in rdeče. Po navedbah španskih medijev toliko peska v zraku niso zaznali že več desetletij. Najhuje je bilo na jugu in v osrednji Španiji, kjer je bila vidljivost precej omejena. O saharskem pesku poročajo tudi iz nekaterih delov Francije, Nemčije in Švice, oblačnost pa se je v pastelne barve obarvala tudi pri nas.

45.000 rastlin, ki ustvarijo slovensko zeleno oazo sredi puščave

30. 09. 2021 17.22

Dubaj se tudi v septembrskih dnevih kopa v soncu in ima neprijetnih 40 stopinj Celzija z visoko vlago. A na robu mesta se skriva zelena slovenska hiša. Tako zelena, da v neprijazni okolici puščavskega peska izstopa in predstavlja našo državo v Perzijskem zalivu. Slovenska hiša na Expo 2020 v Dubaju ni le posebna, ampak ena boljših.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val

25. 07. 2021 07.00

Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Vroč afriški zrak bo nad nami vztrajal do vključno petka

22. 06. 2021 07.15

Verjetno ste opazili, da je ozračje v zadnjih dneh precej motno in da je posledično vidljivost kljub sončnemu vremenu slaba. K nam se je namreč skupaj z afriško zračno maso, ki nam je prinesla prvi letošnji vročinski val, razširila tudi večja količina saharskega peska. V prihodnjih dneh bo nad naše kraje dotekal še bolj vroč zrak in temperature bodo marsikje presegle 35 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev je iz dneva v dan večja tudi zaradi vse toplejših noči. T. i. tropsko noč, ko se temperatura do jutra ne spusti pod 20 stopinj Celzija, ste nocoj imeli v središčih večjih mest, gričevnatem svetu in na Primorskem.

Občutno se bo ogrelo, a povsem brez padavin še ne bo šlo

28. 04. 2021 07.00

Po nekaj dneh hladnega vzhodnika bodo prihodnji dnevi v znamenju občutno toplejšega jugozahodnega vetra, a vreme bo kljub temu ostalo spremenljivo. Tako tudi v nadaljevanju tedna ne bo dneva, ko ne bi vsaj kje po Sloveniji deževalo, pojavljale se bodo predvsem krajevne plohe, ob koncu tedna se bodo razvile tudi posamezne nevihte. Dobra novica je, da nas vsaj zeblo ne bo. V najtoplejših krajih ob vzhodni meji, kjer bo dežja najmanj, bodo popoldanske temperature v soboto in nedeljo okoli 25 stopinj Celzija.

Zakaj so ob koncu zime in na začetku pomladi temperaturna nihanja tako velika?

26. 02. 2021 07.00

Februar v povprečju velja za najbolj bel mesec v letu, a letos ga bolj kot sneg zaznamujejo temperature. Tako po ohladitvi, ki smo jo imeli pred dvema tednoma, ko so tudi popoldanske temperature marsikje vztrajale globoko pod ničlo, v teh dneh merimo že povsem majske, ponekod celo junijske temperature. Zaradi zelo toplega vremena se je prej kot običajno začela prebujati tudi narava, še več kot cvetnega prahu pa je v teh dneh v zraku puščavskega peska, ki se je k nam razširil iznad največje puščave na svetu Sahare.

Zimski temperaturni rekord se je po dveh letih iz Štajerske vrnil na Primorsko

24. 02. 2021 20.39

Temperature so marsikje že drugi dan zapored presegle 20 stopinj Celzija, popravljen je bil celo slovenski zimski rekord, ki se je po le dveh letih iz Štajerske vrnil na Primorsko. Jutri in v petek bodo novi krajevni zimski rekordi možni tudi drugod po državi, pravi naš hišni prognostik Rok Nosan.

So temperature okoli –10 stopinj Celzija res polarni mraz?

13. 02. 2021 07.45

Letošnji februar zaznamujejo velika temperaturna nihanja. Če se je še pred enim tednom na jugovzhodu Slovenije ogrelo do 18 stopinj Celzija, so v zadnjih dneh marsikje tudi popoldanske temperature pod ničlo, ob jutrih pa v večjem delu Slovenije beležimo okoli –10 stopinj Celzija. Občutno ohladitev nam je prinesel zrak, ki se je k nam spustil iznad polarnih predelov. Ali to pomeni tudi, da nas je zajel polarni mraz?

Kakšna je notranjost vesoljskega plovila za turistične polete?

29. 07. 2020 06.00

Skupina Virgin Galactic je javnosti prvič pokazala notranjost svojega vesoljskega plovila tipa SpaceShipTwo. Plovilo bo lahko v vesolje hkrati popeljalo šest turistov-astronavtov, na čakalni listi za polete v vesolje pa je že okoli 600 vesoljskih navdušencev.

Ponoči nas je dosegel oblak puščavskega peska

14. 05. 2020 06.45

Poleg cvetnega bo v prihodnjih dneh v zraku prisoten tudi puščavski prah, ki se je k nam razširil iznad največje puščave na svetu Sahare. Pojav sicer ni nič neobičajnega, saj nas ob južnih višinskih vetrovih doseže večkrat letno. Oblak puščavskega peska bo nad nami vztrajal do konca tedna, zato bo ozračje kljub občasnim razjasnitvam motno oziroma mrčasto.

Onesnaženost zaradi saharskega prahu: 'Tako visokih vrednosti ne pomnimo'

28. 03. 2020 13.18

Zaradi puščavskega peska tudi danes po vsej Sloveniji pričakujejo zelo visoko onesnaženost zraka z delci PM 10. "Tako visokih vrednosti pri nas nismo vajeni," je dejala direktorica urada za stanje okolja pri agenciji za okolje Janja Turšič, ki takšnih izmerjenih vrednosti pravzaprav ne pomni. V nedeljo se bo onesnaženost s puščavskim prahom postopno zmanjševala.

VIDEO: Na Kanarskih otokih kot na Marsu: pokrajino popolnoma prekril puščavski pesek

23. 02. 2020 12.29

Kanarske otoke je popolnoma ohromila puščavska nevihta Calima. "Tolikšne količine puščavskega peska ne pomnimo v zadnjih 20 ali 30 letih," pripovedujejo domačini. Prah, ki prekriva pokrajino, se vidi celo iz vesolja. Letališča so zaprta, oblasti prebivalce pozivajo, naj ne zapuščajo domov, na nameček pa na enem od otokov divja tudi gozdni požar.

Prihajajo padavine, skupaj z njimi pa tudi večja količina puščavskega peska

22. 04. 2019 07.37

Ni ravno pogosto, da nas april razvaja s tako sončnim in toplim vremenom kot v zadnjih dneh. Ponedeljek bo še sončen, nato pa se bo vreme nekoliko skisalo. Južni vetrovi bodo k nam poleg visokih temperatur, ploh in neviht iznad Afrike prinesli tudi večje količine puščavskega peska, ki ga bodo padavine skupaj s cvetnim prahom spirale iz ozračja. Z umivanjem oken in jeklenih konjičkov zato še nekoliko počakajte.

Puščavski pesek tudi nad Slovenijo

12. 04. 2018 06.42

Letošnji april je pravo nasprotje hladnemu in sneženemu marcu. Zaznamujejo ga nadpovprečno visoke temperature, ki se v tem mesecu niti en dan še niso spustile pod dolgoletno povprečje in kot kaže, se to ne bo zgodilo niti v prihodnjih dneh. Narava se je začela prebujati in v zraku je vse več cvetnega prahu, ki ga bodo padavine vsaj prehodno sprale z ozračja.

Oranžni sneg vzhodno Evropo preobrazil v 'Mars'

26. 03. 2018 07.28

Zasnežene pokrajine vzhodne Evrope je prekril oranžni puščavski pesek, ki so ga v severni Afriki v višje plasti atmosfere dvignile puščavske nevihte, nato pa zračne mase preko Sredozemlja ponesle v Rusijo, Ukrajino, Bolgarijo in Romunijo. Nenavadna 'marsovska' pokrajina je med smučarji požela pravo navdušenje – "prihaja apokalipsa," je eden od njih zapisal na družbenem omrežju.

Za 10 stopinj Celzija topleje od dolgoletnega povprečja za ta čas. Južni vetrovi bi lahko prinesli tudi saharski prah

08. 01. 2018 12.13

Zadnje dni je bilo v naših krajih pretoplo za mesec januar. Temperature so bile v povprečju za okrog10 stopinj Celzija višje od dolgoletnega januarskega povprečja. Visoke temperature so k nam "prinesli" južni vetrovi, ki pa s seboj nosijo tudi prah iz Sahare.

Lenarčičeve meritve pokazale: črni ogljik in puščavski prah vplivata tudi na zaloge vode

14. 07. 2017 14.57

Letalec Matevž Lenarčič je zaključil misijo, na kateri so med drugim merili tudi koncentracije puščavskega prahu, ki prihaja iz severne Afrike, skupaj s črnim ogljikom pa vpliva na hitrejše taljenje ledenikov v Alpah. To posledično vpliva tudi na zaloge vode v Alpah.

Puščavski pesek zaprašuje ledenike v Alpah, ki se tudi zaradi tega hitreje talijo 

03. 07. 2017 10.52

Misija Matevža Lenarčiča je tokrat merjenje koncentracij črnega ogljika in puščavskega peska nad Alpami. Znani so že prvi rezultati. Meritve nad vzhodnimi Alpami in Karpati so pokazale, da puščavski pesek ob primernem vetru lahko doseže več tisoč kilometrov dolge razdalje in povzroča zapraševanje ledenikov. 

Kaj imata skupnega Sahara in Amazonski pragozd?

25. 02. 2015 09.03

Znanstveniki so s pomočjo podatkov Nasinega satelita izračunali, koliko puščavskega peska oziroma prahu iz Sahare prepotuje dolgo pot preko Atlantskega oceana in doseže Amazonski pragozd. Prahu je veliko, igra pa zelo pomembno vlogo, saj rastlinam prinaša hranilne snovi.

FOTO: Kravji urin in ležanje na tračnicah - najbolj bizarne tehnike zdravljenja

01. 10. 2012 10.27

Bi pojedli živo žabo ali ribo, spili kravji urin, si dali na glavo škorpijone ali se zakopali v vroči puščavski pesek? Vse to in še več počnejo v imenu (ljudske) medicine v nekaterih delih sveta.