ptice v nas

'Čudež v Peruju': po 95 dneh izgubljenega ribiča našli živega
16. 03. 2025 14.137. decembra je s svojo ribiško ladjo odpotoval iz obalnega mesta na jugu Peruja, a zaradi slabega vremena je zašel s poti in izgubil smer. Obupana družina je Maxima Napa Castra iskala več kot tri mesece. "Ne bomo izgubili upanja, da te najdemo, očka," je v začetku meseca sporočila njegova hči. Izkazalo se je, da so imeli prav – ribiča je po 95 dneh na morju močno dehidriranega in v kritičnem stanju našla ekvadorska ribiška ladja.

Jure Lesar – tu in zdaj s tretjim albumom
05. 12. 2024 06.00Primorski rocker Jure Lesar je tretji samostojni album poimenoval Tu in zdaj, na katerem mu je naslovno pesem pomagal ustvariti tudi prijatelj Vlado Kreslin. Lesar nam je povedal več o svojem ustvarjanju in nastanku albuma, petnajst let ustvarjanja pa bo kmalu predstavil na koncertu z gosti in prijatelji.

Zakaj je Matevž Šalehar dobil vzdevek Hamo?
26. 11. 2024 06.00Čeprav je glasbenik, pa še roker po vrhu, za katere še posebej velja, da nikakor niso jutranje ptice, je sam nekoliko drugačen. Matevž Šalehar - Hamo zjutraj rad vstane dovolj zgodaj, da se mu dan začne tako kot ljudem z običajnimi službami. Zakaj pravi, da je pogosto nasičen z logistiko, kako gleda na pisanje besedil s pomočjo umetne inteligence in zakaj pravi, da se bodo ljudje skupine Joker Out kmalu naveličali, je zaupal v POPkastu.

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Anika Horvat ponovno več dejavna v glasbi: Pesem izhaja iz mojega srca
24. 10. 2024 17.29V zadnjih dveh letih je Anika Horvat spet bolj pridna, več se je začela posvečati glasbi in tako ponovno v svet pošilja novo pesem. Pesem nosi naslov Ptice v nas, za katero pravi, da najprej izhaja iz njenega srca in prav to ji da slutiti, da se bo dotaknila tudi drugih. Slovenska pevka je videospot zanjo posnela v gorenjskih koncih, ki so jih izjemno ljubi, saj ima nanje lepe spomine še iz otroštva.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Kdo je 'Fotograf divjih živali leta'? Od paglavcev do risa in anakonde
13. 10. 2024 21.24Letos je stekel že 60. natečaj 'Fotograf divjih živali leta', ki ga organizira Naravoslovni muzej v Londonu. Nagrado "grand title" za fotografa divjih živali leta je prejel Shane Gross, in sicer za njegovo, kot so jo opisali sodniki, "očarljivo" sliko paglavcev, ki plavajo po ribniku. Naziv 'Mladega fotografa divjih živali leta' je medtem prejel Alexis Tinker-Tsavalas. Njegova unikatna fotografija prikazuje sluzasto plesen in zanimivo makroskopsko žival. V članku si lahko ogledate še zmagovalne fotografije posameznih kategorij.

Kit grbavec z vodo in ribicami zajel tudi nič hudega slutečega tjulnja
18. 09. 2024 10.49Morje in njegovi prebivalci nas velikokrat presenetijo. Tako je javnost povsem presenetila fotografija, ki jo je posnel naravoslovec, ki je opazoval kite v zvezni državi Washington. V objektiv je namreč zajel kita grbavca v trenutku, ko se je v njegovem gobcu ponesreči znašel tjulenj.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila
26. 08. 2024 09.03Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi
21. 08. 2024 07.20Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja
15. 08. 2024 20.16Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Kratki animirani film Zarje Menart nagrajen v Šibeniku in Skopju
14. 08. 2024 12.03Kratki animirani film Tri tičice režiserke Zarje Menart je prejel nagradi za najboljši animirani film na mednarodnem festivalu animiranega filma in stripa Supertoon v hrvaškem Šibeniku in na Flipbook filmskem festivalu v Skopju v Severni Makedoniji.

'Zlahka se šalimo, komentiramo, uporabljamo jezik, ki je še kako nevaren'
30. 06. 2024 11.34"Vse, kar delamo, je del neke politike. Bodisi nas ta politika izkorišča bodisi jo oblikujemo, najpogosteje pa kar oboje," pravi vizualna umetnica Šejla Kamerić, ki živi med Berlinom in Sarajevom. Njeno življenje in umetniško pot je močno zaznamovala vojna v BiH, zato v svojih delih rada opozarja na absurdnost vojne in pri ljudeh skuša zbuditi empatijo. Kot pravi, smo dandanes vsi pod vplivom neke globalne vojne, ki se odvija na različnih ravneh. Izbor njenih eksplicitno političnih del je na ogled v ljubljanski Cukrarni, z nami pa se je pogovarjala pred odprtjem razstave.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic
14. 06. 2024 18.10V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Fed Horses: Najlepše na svetu je, ko si mlad
26. 04. 2024 07.00Fed Horses niso novinci na slovenski glasbeni sceni, čeprav so pred dnevi predstavili svoj prvi dolgometražni album, ki so ga poimenovali M. L. A. D., nastajal pa je štiri leta. Kot nam je povedala pevka Urša, jih je kantri, po katerem so bili znani, zapustil sam od sebe, zato zdaj nadaljujejo v pop, indie in rokovskih vodah, a tudi po desetletju delovanja, ki so ga praznovali skupaj z izidom albuma na odru Kina Šiška, ostajajo mladi in svobodni.

Ko se je dan spremenil v noč: množične poroke, rekordi in zaroka med oblaki
09. 04. 2024 09.30Popoln sončni mrk je za milijone ljudi prek Mehike, ZDA in Kanade za približno štiri minute dan spremenil v noč. Od množičnih porok do podiranja rekordov in posebnih poletov z letali ... zbrali smo nekaj najboljših trenutkov tega redkega pojava, ko je Luna prešla med Sonce in Zemljo ter popolnoma zakrila Sonce.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Pomirjujoča belina in prijateljeve roke, ki pomagajo na Pajkovo mrežo
30. 12. 2023 18.48V zraku so se vrtinčile tiste prve decembrske snežinke, ki so takrat še vlivale upanje, da nas čaka bel konec leta. Snežno pokrivalo, ki je prekrilo krošnje smrek in tla globoko spodaj pod nami, je v pokrajino prineslo mir in tišino. O štiri milijone evrov vredni razgledni poti na Rogli smo že večkrat pisali, zdaj pa smo jo prvič obiskali v zimskem času. Čeprav brez razgledov, je bila bela kulisa veličastna.

Prišel je 1800 kilometrov daleč
18. 11. 2023 19.47Od kod so k nam priletele veličastne ptice? V veliki skupini Flamingov, ki je obiskala Krajinski park Sečoveljske soline, tudi je pravi zračni maratonec, ki je priletel iz Andaluzije.

Bilbi po glasbenem premoru: V ospredje prihajata ranljivost in ideja, kaj nas dela močnejše
30. 10. 2023 16.09Po daljšem glasbenem premoru se Bilbi vrača z novo skladbo, ki govori o poti in odločitvah v življenju, o strahovih, ki nas ob tem lahko spremljajo ter o želji po novih začetkih. Pesem Dolge luči je nastala že pred nekaj časa, nam je zaupala pevka, navdih zanjo pa je bila srna, ki stoji pred žarometi avtomobilskih luči. "Metafora dolgih luči v očeh nosi v sebi neko dvojnost, jin-jang princip, prepletanje svetlobe in teme, ki se čuti skozi besedilo in glasbo," je še povedala Maja Pihler Stermecki, ki je nam je priznala, da je tudi sama v življenju večkrat neodločna.

Eva Pavli: Zdi se mi, da nas ljudje želijo prevečkrat 'popredalčkati'
01. 09. 2023 06.00Eva Pavli je po izobrazbi operna pevka, ki jo je širše slovensko občinstvo spoznalo med evropskim prvenstvom v odbojki, kjer je odpela uradno himno. A plavolaska ni le glasbenica, ki je iz klasičnih voda zaplavala tudi v bolj pop vode, Eva je predvsem vsestranska umetnica, ki si prizadeva za nenehno združevanje svojih talentov v smiselno celoto. In prav zato, ker ima toliko talentov, se ji velikokrat zdi, da jo želijo ljudje popredalčkati. Predvsem z vprašanjem: 'S čim se ti pravzaprav ukvarjaš?'

Sava odnesla rekordno kolonijo breguljk
29. 08. 2023 10.29Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je z urejanjem peščenih brežin uspelo vzpostaviti rekordno kolonijo breguljk ob reki Savi. Kolonijo so ocenili na 1300 gnezdečih parov. A žal so tudi breguljke prizadele poplave in jim odnesle na novo nastalo gnezdilno steno.

Tetovaže zvezdnikov: od datuma Churchillovega govora do ptičjih nog
29. 07. 2023 07.00Poletje je čas, ko nas visoke temperature 'prisilijo' v nekoliko krajša in bolj odprta oblačila. To je odlična priložnost za vse ljubitelje tetovaž, ki tako lahko vse svoje telesne poslikave končno pokažejo svetu. No, zvezdniki se sicer ne obremenjujejo pretirano z letnimi časi in nekateri se ob različnih priložnostih odločijo tudi za nekoliko bolj pomanjkljiva oblačila, ki pogosto razkrijejo tetovaže na nekoliko neobičajnih mestih.

Twitter dobil novo ime in logotip
24. 07. 2023 09.32Lastnik družbenega omrežja Twitter Elon Musk in njegova nova glavna izvršna direktorica Linda Yaccarino sta v nedeljo napovedala preimenovanje omrežja v X, nov logotip, ki ne bo več temeljil na silhueti ptice, in preoblikovanje poslovnega modela. Omrežje se bo bolj osredotočilo na plačilne storitve in trženje.

72 dni ledene agonije: 'Vedeli smo, da bomo preživeli le, če bomo jedli trupla'
09. 07. 2023 09.46"Košček, podoben traku sušenega mesa, ni imel okusa. Bil je trd in brez vonja. Pogoltnil sem ga z gnusom in čutil, kako moje celotno telo zavrača ta majhen grižljaj," je trenutek, ko je prvič okusil človeško meso, v svoji knjigi, s katero je prekinil tri desetletja trajajoč molk, opisal Eduardo Strauch – eden od 16 ljudi, ki so leta 1972 preživeli letalsko nesrečo v Andih. 50 let pozneje je obiskal Slovenijo in z nami spregovoril o edinstveni izkušnji, ki so jo, kot pravi, preživeli samo zaradi ljubezni. Tega, kar je storil, se ne sramuje, saj je bil to edini način, da je lahko preživel.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Skupina Bohem: Preteklost je bila za nas lepša in manj obremenjujoča
07. 06. 2023 11.58Skupina Bohem je stalnica slovenskega glasbenega rock prostora že skoraj 20 let. Melodije, ki so jih ustvarili, bodo med nami ostale za vedno, njihov največji hit On je jaz pa danes prepevajo vse generacije. Po krajši glasbeni pavzi so letos marca izdali nov album, ki nosi naslov Proti toku, sedaj pa predstavljajo že osmi singel z naslovom Pesem ptic selivk.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

Roji komarjev v hrvaški Baranji, prebivalci obupani: 'Nevzdržno je'
18. 05. 2023 19.23Nadpovprečno deževen maj in posledično visoki vodostaji rek so spodbudili razmnoževanje komarjev, ki v zadnjih tednih povzročajo težave prebivalcem hrvaške Baranje. Kot pravijo, je življenje zaradi nadležnih komarjev popolnoma nevzdržno.

On je odgovoren, da se vsi skupaj ne zabijejo v tla
15. 05. 2023 06.00Ko so preleteli naše glave, smo še nekaj časa upirali pogled v nebo. Se bodo morda še enkrat vrnili? O znameniti akrobatski skupini britanskih kraljevih letalskih sil je bilo prelitega še ogromno črnila, toda prelet v živo je vedno nekaj posebnega. V Sloveniji so se med potjo v Grčijo ustavili po svoji predstavi na kronanju novega kralja Karla III., na letališču v Cerkljah ob Krki pa smo jih povprašali glede (ne)varnosti letenja v tako tesni formaciji. Za rokav smo pocukali tudi Andreja Fiorellija, slovenskega "Red Arrowsa".