psihoterapija

Indira Ekić: Prvi udarec sem dobila v vrtcu zato, ker sem bila iz Bosne
28. 04. 2025 11.19"Bosanka, vi smrdite" in silovit udarec v trebuh je prva izkušnja medvrstniškega verbalnega in fizičnega nasilja, ki ga je vplivnica in podjetnica Indira Ekić doživela že v vrtcu. Ta izkušnja in nadaljnje fizične zlorabe vrstnikov v osnovni šoli so jo tako zaznamovale, da je pred dvema letoma poiskala strokovno pomoč in odšla na psihoterapijo.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen
22. 04. 2025 14.11V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Intro(spekcija) Kontradikshn z lastno kriptovaluto
19. 04. 2025 08.00Album Intro so Kontradikshn ustvarjali dobro leto, sicer pa gre za tretjo ploščo, ki jo ponuja "nucklear rock" zasedba, na kateri se čuti občuten napredek, saj ponuja pesmi v slovenščini. Fantje pa so poskrbeli tudi za edinstveno noviteto, kriptovaluto NuclearPulse. Več o albumu in vseh novitetah so nam odkrili v intervjuju.

'Psihoterapevt bo le tisti, ki bo imel dovoljšno izobrazbo'
17. 04. 2025 19.29Vlada je potrdila besedilo zakona o psihoterapevtski dejavnosti in ga v sredo poslala v državni zbor. Zdaj se začenja postopek s tremi branji, predlog zakona pa bi lahko bil sprejet še pred poletjem. Namen ministrstva za zdravje je urediti dostopnost psihoterapije in kaotičnost trenutnega področja.

Prevolnik Ruplova: Psihoterapija bo financirana iz obveznega zavarovanja
10. 04. 2025 13.25"Področje psihoterapije v Sloveniji ni urejeno, zato smo na ministrstvu pripravili zakon, ki prinaša regulacijo psihoterapevtske dejavnosti in reguliran poklic psihoterapevta v zdravstveni dejavnosti," je povedala zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel in dodala, da je cilj zakona povečati kakovost in varnost psihoterapije v Sloveniji tako v javnem kot v zasebnem sektorju ter določiti standarde izobraževanja za psihoterapevta.

Vsaj leto in pol čakalne dobe za prvi pregled pri pedopsihiatru
10. 04. 2025 16.23Otrok, ki ima težave, mora z redno napotnico na prvi pregled pri pedopsihiatru čakati vsaj leto in pol. To je nedopustno dolgo, ugotavljajo tudi šolniki, ki se vsak dan soočajo z duševnimi stiskami otrok in mladostnikov.

Ostro do predloga zakona: v zdravstvo spušča delavce brez ustrezne izobrazbe
10. 04. 2025 18.10Predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pediatrov so kritični do predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Opozorili so, da uzakonja tudi psihoterapevtske pristope, ki niso znanstveno utemeljeni, in v zdravstvo spušča zdravstvene delavce brez ustrezne izobrazbe. Medtem Slovenska krovna zveza za psihoterapijo predlog pozdravlja. Zaščitil bi ljudi pred nestrokovno prakso in omogočil znanstveno podprto, odgovorno, varno in dostopno obliko pomoči, poudarjajo.

Pomembni premiki: bo psihoterapija končno postala bolj dostopna?
09. 04. 2025 11.55Se bo po 20 letih vendarle premaknilo? Po številnih nestrinjanjih in več različnih osnutkih bo najnovejša različica zakona o psihoterapevtski dejavnosti predvidoma še ta teden romala na vlado. Bo kakovostna psihoterapija, ki trenutno ni del obveznega zdravstvenega zavarovanja, končno postala bolj dostopna? Kdo je lahko psihoterapevt in kakšne kriterije mora izpolnjevati? Bodo licence izločile šarlatane?

Aljoša Bagola: Govorili so mi, da je izgorelost za p****
24. 02. 2025 06.00Nekdanji zvezdnik oglaševalskega sveta Aljoša Bagola se je bil pred 10 leti primoran soočiti sam s seboj. Po letih sledenja uspehom, ugajanja in perfekcionizma ni mogel več zanikati svojega duševnega stanja, do katerega ga je pripeljalo njegovo delovanje. Po večletnem zanikanju in supermanski predstavi o sebi se je sesul. Poiskal je pomoč, okreval, nedavno pa je izdal že svojo tretjo knjigo z naslovom 'Ne! je moč', s katero želi pomagati drugim.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

V združenju za otroško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe
29. 11. 2024 14.04V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe za prvo obravnavo v otroški in mladostniški psihiatriji. Po njihovih navedbah so se čakalne dobe v zadnjem letu pri stopnji zelo hitro podaljšale za dodatna dva meseca, pri stopnji redno pa za dodatnih šest mesecev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?
17. 11. 2024 07.09Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Po boleči izkušnji je zbrala moči in se po 13 letih vrnila na oder Talentov
21. 10. 2024 11.0827-letna Maša Kovač iz Nove Gorice se je letos ponovno predstavila na odru priljubljenega šova Slovenija ima talent. Tokrat se je tekmovanja udeležila sama, v preteklosti pa je leta 2011 že nastopila skupaj s sestro Živo. Delila je težko izkušnjo, po kateri se je na oder vrnila še močnejša.

Spoznaj novega virtualnega prijatelja, ki ti BO pomagal do boljšega duševnega zdravja
21. 10. 2024 09.27V današnjem hitrem in stresnem načinu življenja je skrb za duševno zdravje ključnega pomena, a pogosto ostaja zanemarjena.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva
21. 10. 2024 07.40Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije
11. 10. 2024 11.47Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji
10. 09. 2024 15.01Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

Pripombe na psihoterapevtski zakon možne še do konca sobote
30. 08. 2024 10.19V Sloveniji prizadevanja za normativno ureditev psihoterapije trajajo že več kot 20 let, ministrstvo za zdravje pa je dalo konec junija v javno obravnavo osnutek Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Predloge, pripombe in mnenja je možno oddati še do vključno 31. avgusta.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'
29. 08. 2024 12.32Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'
11. 07. 2024 06.00Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

'Prvi korak je, da si sploh priznamo, da se nam je zataknilo'
08. 07. 2024 07.27V tokratnem Popkastu je naša gostja certificirana učiteljica joge in terapevtka Integralne telesne psihoterapije Sneža Vidovič, s katero smo spregovorili o pomenu osebne rasti, ki je ključna, če si želimo boljšega zdravja, pa tudi bolj kakovostnega življenja. Posamezniku namreč omogoča, da lahko doseže svoj polni potencial, pa naj si bo to na katerem koli področju. "S pomočjo dela na sebi je moje življenje postalo lahkotnejše. Nekako imam občutek, da imam več izbire, več svobode," nam je zaupala sogovornica, ki je tudi sama avtorica različnih programov za osebno rast.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji
05. 07. 2024 14.51Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni
01. 07. 2024 11.56Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'
27. 06. 2024 08.37Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve
04. 06. 2024 18.48Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.

'Nikakor se ne sme zgoditi, da se psihoterapija spremeni v monopol'
12. 04. 2024 09.09Aktualna razprava o novi zakonodaji, ki naj bi uredila področje psihoterapije, traja že več mesecev. Februarja je potekal tudi posvet med Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP) in državnim svetom, konec marca pa je državni svet pozval vlado, naj prouči njihove ugotovitve. Med drugim so prišli do zaključka, naj se opredeli pogoje za dodelitev naziva psihoterapevt, naj se ustanovi Zbornico psihoterapevtov z namenom reguliranja licenciranja in naj se uredi financiranje psihoterapevtske dejavnosti za posameznike iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.