psihologi

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država

02. 04. 2025 06.00

"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

Vožnja in alkohol: mladi dokazujejo, da so spremembe možne

22. 03. 2025 16.00

Po pitju alkohola se v Sloveniji še vedno uvrščamo nad mednarodno povprečje, a podatki kažejo, da mladi, sicer počasi, a vendar, obračajo trend. V zadnjih 15 letih so število prometnih nesreč pod vplivom alkohola prepolovili. Pozitivne spremembe v pitju alkohola pa dosegajo hitreje kot odrasli.

Nemško turistko po 45 dneh izpustili iz ameriškega centra za deportacijo

12. 03. 2025 10.08

Nočna mora 29-letne Nemke se končuje: po 45 dneh v ameriškem centru za deportacijo se lahko vrne v domovino. Nemko so aretirali, ko je peš prestopila mehiško-ameriško mejo, in jo odpeljali v pridržanje. A to ni osamljen primer. Od začetka novega Trumpovega mandata se je kar nekaj turistov iz evropskih držav znašlo v priporu.

Albanija bo v prihodnjih dneh prepovedala TikTok

06. 03. 2025 15.58

Albanija bo v prihodnjih dneh prepovedala družbeno omrežje TikTok, so sporočile oblasti v Tirani. Kot je pojasnila ministrica za izobraževanje Ogerta Manastirliu, bodo ukrepe za izvajanje prepovedi pripravili pristojni organi v sodelovanju s ponudniki interneta in tehnološkimi platformami.

Spletna prevara: '24.000 evrov je v momentu izginilo'

27. 02. 2025 06.00

Bančne, romantične, investicijske goljufije, pa tiste s spletnimi trgovinami, so v izjemnem porastu in jih je trikrat več kot pred petimi leti. Samo lani so goljufi Slovencem ukradli rekordnih 30 milijonov evrov. In kako so se ujeli v past? Goljufi običajno pošljejo elektronsko ali SMS-sporočilo, lahko pa vas pokličejo. V porastu so goljufije na področju kriptovalut, ljudje izgubijo tudi 100.000 evrov prihrankov. In rekord? Poskus prevare za 369.500 evrov.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Dijakinje, ki so zaznale požar: Negativni komentarji niso na mestu

31. 01. 2025 10.09

"Sredi noči sem se zbudila, ker je nekaj smrdelo. Odprla sem okno in ker ni bilo nič boljše, sem odprla še vrata na hodnik. Tam pa je bilo že vse v dimu. Zbudila sem sostanovalki in takoj smo stekle do varnostnika, ki je začel z gašenjem in evakuiranjem dijakov." Tako dogodek opisuje dijakinja, ki je bila ena izmed prvih, ki so zaznali požar v dijaškem domu Ivana Cankarja. Še posebej pa poudarja, da so se tako reševalne službe kot osebje doma odzvali več kot pozitivno: "Res je, da izkušnja ni bila prijetna, vendar mislim, da so gasilci, reševalci in policisti s svojo organiziranostjo zelo hitro obvladali situacijo, vse osebje pa se je maksimalno potrudilo in nam bilo v pomoč."

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Jan Tratnik odkrito o motnjah hranjenja

17. 01. 2025 18.36

Motnje hranjenja so vsakdan svetovnega športa, za mlade športnike celo zelo nevarne. A tematika ostaja zakrita, saj navijači spremljajo le dosežke najboljših in le malokdo se ob takšni težavi izpostavi. Med Slovenci je pogum spet zbral kolesarski as Jan Tratnik.

Manj alkohola in kajenja, več gibanja in zdrave hrane ...

01. 01. 2025 07.00

Vstopili smo v novo leto, tradicionalno pa zdaj nastopi čas za izpolnitev ciljev, ki smo si jih zadali ob koncu prejšnjega. Za marsikoga se je tako zaključilo obdobje veseljačenja, začel pa čas bolj zdravega življenja in ustaljenega življenjskega ritma. Katere novoletne zaobljube pa so med ljudmi najpogostejše?

Albanija bo za najmanj eno leto zablokirala TikTok

21. 12. 2024 16.52

Albanski premier Edi Rama je sporočil, da bo vlada v začetku leta 2025 za najmanj eno leto zablokirala družbeno omrežje TikTok v državi. Obenem nameravajo zagnati programe za osveščanje učencev in pomoč staršem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Bi zamenjali službo pri 55 letih?

10. 11. 2024 10.15

Podjetja že tiste, starejše od 45 let, dojemajo kot starejše zaposlene, kažejo raziskave, po drugi strani pa podjetja v praksi vse bolj spoznavajo, da so prav starejši bolj kompetentni in se bolje ujamejo v delovno okolje. V času, ko je mladost vseprisoten ideal, se družba sooča s pomanjkanjem delovne sile in starajočim se prebivalstvom. Vedno več upokojencev si po drugi strani želi nazaj v službo in podjetja imajo z njimi dobre izkušnje.

NLP DIPLOMA – 4-dnevna brezplačna spletna delavnica nevrolingvističnega programiranja (NLP)

28. 10. 2024 00.15

Opremite se z znanjem programiranja uma, ki bi ga morali dobiti že v šoli.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

08. 10. 2024 16.59

V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Shailene Woodley bo v biografskem filmu upodobila pevko Janis Joplin

13. 09. 2024 08.00

V Kaliforniji bodo snemali film o ameriški pevki Janis Joplin, ki se je rodila leta 1943 in tragično umrla stara 27 let. V vlogi pevke bo zaigrala ameriška igralka Shailene Woodley, ki bo tudi producentka filma.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji

10. 09. 2024 15.01

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

Shailene Woodley o igralski karieri: Starši so mi postavili tri pravila

07. 09. 2024 07.00

Igralka Shailene Woodley je v nedavnem intervjuju za revijo Vera, razpravljala o svoji filmski karieri in o tem, kako so jo njeni starši, psihologi podpirali v filmski industriji že pri njenih petih letih, ko je začela z igranjem. "Res sem dobra v igranju," je dejala zvezdnica, najbolj poznana po vlogi iz filma Krive so zvezde.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Dojenčki s tečajem plavanja lahko začnejo že pri šestih mesecih starosti

10. 08. 2024 07.16

Po spletu krožijo posnetki, na katerih starš ali pa učitelj plavanja dojenčka še pred prvim letom starosti vrže v vodo, ta pa se obrne na hrbet, zadiha in obstane na gladini. Pa je to res najboljši način, da poskrbimo za varnost dojenčka ob vodi? Kaj je najboljša metoda učenja plavanja? Pogovarjali smo se z Dorico Šajber, učiteljico plavanja in profesorico na Fakulteti za šport.

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'

11. 07. 2024 06.00

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

Rusi zadeli otroško bolnišnico v Kijevu, Italija: To je vojni zločin

08. 07. 2024 11.09

V novih napadih na ukrajinsko prestolnico, v katerih so ruske sile uporabile hiperzvočne rakete, je umrlo najmanj 20 oseb, še več naj bi bilo ranjenih. Izstrelki so zadeli tudi največjo otroško bolnišnico v državi. "Povsod je bil dim, nisem mogla dihati, s krpo sem poskušala pokriti svojega otroka," je povedala mama dvomesečnega dojenčka. Več oseb naj bi ostalo pod ruševinami, reševalna akcija pa je v teku. Med številnimi voditelji, ki so napad že obsodili, je tudi slovenski premier Robert Golob. Slovenija je tudi med državami, ki so pozvale k sestanku Varnostnega sveta ZN. Italija je medtem Rusijo obtožila vojnih zločinov.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji

05. 07. 2024 14.51

Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Ministrica pod plazom kritik, psihologi jo pozivajo k umiku plakatov

04. 07. 2024 17.49

"Popoldne brcamo Žigo – žogo" in "Pošlji gole fotke – fotke golov". To sta dva izmed sloganov kampanje 'Premisli, nato stisni', zaradi katere se je na ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh vsul nov plaz kritik. Zaskrbljeni strokovnjaki s področja psihologije so jo v dopisu opozorili na dvoumna sporočila in podobe s plakatov, tudi krste in grobove, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih ter tudi v šolah in vrtcih. Po njihovem mnenju imajo lahko plakati z izrazito negativnimi sporočili ravno nasproten učinek, zato so jo pozvali, naj jih umakne.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'

27. 06. 2024 08.37

Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

'Velike košarice nedrčkov niso več v modi'

23. 05. 2024 06.04

Razlaga dr. Peter Zorman – plastični in estetski kirurg, ko v Popkastu klepetava o lepotnih idealih in sprejemanju starosti in prvih gubic. Dober kirurg ne postaneš čez noč, saj je kirurgija ročna spretnost, tu so ure in ure, preživete v operacijski dvorani, ki kirurgu poleg vsega znanja dajo tudi tako pomembne izkušnje.

Srbija leto po napadu: 'Majske tragedije so v naši družbi pustile trajno brazgotino'

04. 05. 2024 20.04

Napovedanih je bilo nekaj sprememb, sprejetih nekaj ukrepov. A vse to je namenjeno zgolj umirjanju razmer in ne radikalni spremembi v odnosu do nasilja, leto dni po masakru v Srbiji opozarja socialni pedagog in profesor psihologije na beograjski Filozofski fakulteti Dragan Popadić. "Ljudje so se začeli zavedati, da je nasilje prisotno v njihovem vsakdanu, oblast pa nepripravljena in nezmožna, da jih zaščiti. Majski dogodki so velik del ljudi pripeljali do spoznanja, da je sistem zatajil, ne pa še do tega, da uvidijo resnico, da je sistem pravzaprav tisti, ki generira nasilje." Da se kot družba nismo spremenili, jasno kaže primer male Danke, pa meni beograjska psihologinja in psihoterapevtka Tijana Mirović.

'Uro zgodovine so pretrgali streli in začeli pisati zgodovino na novo'

03. 05. 2024 06.00

Leto dni mineva, odkar so uro zgodovine na Osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu prekinili glasni streli. Nič več ni in nikoli več ne bo, kot je bilo, pravijo učitelji, ki so se ob prvi obletnici strelskega pohoda z ganljivim zapisom spomnili na svojega kolega in devet učencev, ki so 3. maja lani zadnjič prestopili šolski prag. "Sovraštvo jih je ubilo, nas pa lahko reši samo ljubezen," pravijo. Preverili smo, kaj, če sploh, se je v letu dni v Srbiji spremenilo.