psihološka pomoč

Na Hrvaškem po smrtonosnem napadu pozivi za večjo varnost v šolah

23. 12. 2024 13.09

Po petkovem napadu na eni od zagrebških osnovnih šol, v katerem je 19-letnik z nožem ubil sedemletnega otroka, še tri otroke in učiteljico pa ranil, šolski sindikati svoje člane in širšo javnost pozivajo k večernemu shodu za izboljšanje varnosti v šolah. Zdravstveno stanje ranjenih, med katerimi je tudi napadalec, je stabilno. O tragediji pri južnih sosedih pa je slovenski notranji minister Boštjan Poklukar poudaril, da je Slovenija varna država, a vseeno ni imuna na tovrstna kazniva dejanja.

Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega

20. 11. 2024 20.00

Ukrajina je prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega storm shadow na rusko ozemlje, poročajo britanski mediji. Britanska odločitev prihaja dan po tem, ko je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega atacms. Ameriški predsednik Joe Biden je Kijevu odobril tudi dobavo protipehotnih min. Medtem se Kijev še vedno sooča z intenzivnimi ruskimi napadi. Zaradi grožnje obsežnega ruskega napada so v prestolnici zaprli in evakuirali ameriško, italijansko in grško veleposlaništvo. Na slovenskem veleposlaništvu v Kijevu so uslužbence napotili na svoje domove in jih pozvali k doslednemu upoštevanju varnostnih ukrepov.

Rusija z droni znova nad Ukrajino, državi izmenjali 206 vojnih ujetnikov

14. 09. 2024 16.38

Rusija je ponoči izvedla nov obsežen napad z droni na Ukrajino. Večino jih je Ukrajini po navedbah tamkajšnjih oblasti uspelo sestreliti. Moskva medtem trdi, da je zavzela novo vas na vzhodu Ukrajine. Državi sta izvedli tudi novo izmenjavo vojnih ujetnikov. Vsaka je drugi vrnila 103 zapornike.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Napadalec streljal z neprijavljeno pištolo, med žrtvami tudi storilčeva mati

22. 07. 2024 11.29

Hrvaško pretresa strelski pohod v domu upokojencev v Daruvarju, kjer je dopoldne streljal 50-letni domačin, ki je imel v tem domu mamo. Med smrtnimi žrtvami je pet oskrbovancev in ena oseba, ki je bila v domu zaposlena, še šest ranjenih je v bolnišnici, od tega so tri osebe v kritičnem stanju. Osumljenca so po napadu prejeli v bližnjem gostinskem lokalu, motiv za krvavi strelski pohod še ni znan, neuradno so vzrok za prelivanje krvi neurejena premoženjska razmerja med materjo in sinom.

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'

11. 07. 2024 06.00

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

'Najtežje je ustvariti novo normalo brez osebe, ki smo jo izgubili'

21. 04. 2024 15.05

Žiga Kastelic je izgubil mamo, brata in očeta. V obdobju 10 let je bil na več kot 10 pogrebih, zdelo se mu je, da je vseskozi obkrožen s smrtjo. Če kdo, potem on ve stvar ali dve o žalovanju. V njegovi novi knjigi 'Premlad, da bi umrl star' prihaja na površje tematika, ki je bila predolgo skrita, pravi. Napisal jo je za vse – v prvi vrsti za tiste, ki so nekoga izgubili, tiste, ki žalujejo, in tiste, ki bi želeli v težkih časih najti vsaj malo utehe.

Oktober 2023: 'Prejel sem klic, da se na Ljubljanski maraton pripravlja napad'

14. 04. 2024 17.23

Oktobra lani je poveljniku Gasilske zveze Ljubljana Tinetu Juvanu zazvonil telefon. Od mestne občine je le nekaj dni pred Ljubljanskim maratonom prejel informacijo, da naj bi se na dogodku zgodil napad. Več informacij niso imeli, a so se vseeno temeljito pripravili na morebitno grožnjo. O tem, kako stresna je bila situacija, kako točno so potekale priprave in ali so pretiravali, je povedal na konferenci ERAC. "Lahko je biti general po bitki. Še lažje je biti general, če bitke sploh ni bilo," je dejal med drugim.

Zlorabe v centru Draga: enega varuha pri dejanju zasačila sodelavka

15. 02. 2024 20.07

Znane so nove podrobnosti o spolnih zlorabah dveh varovancev v Centru za usposabljanje Draga. Prva se je zgodila že konec predlanskega leta, ko je žrtev več varuhom potožila, da je bila v eni od nočnih izmen zlorabljena. V drugem primeru, ki se je zgodil skoraj leto dni kasneje, pa je varuha pri zlorabi varovanca zasačila druga zaposlena. Kakšna kazen grozi storilcema? So v domu zaščitili svoje varovance? In zakaj pristojno ministrstvo o grozljivem dogajanju vse do zdaj ni vedelo ničesar?

Slovenski študenti, ki so na izmenjavi v Pragi, na varnem, a v šoku

22. 12. 2023 10.07

Karlova univerza v Pragi, na kateri je 24-letnik izvedel strelski pohod in ubil 14 ljudi, je priljubljena tudi med slovenskimi študenti. Slovenske univerze so s študenti, ki so na izmenjavi v Pragi, že vzpostavile stik. Za zdaj kaže, da so vsi na varnem, jih je pa tragedija močno šokirala. Študentom je, v kolikor jo potrebujejo, na voljo psihološka podpora, na primorski univerzi prav tako poudarjajo, da se lahko študenti predčasno vrnejo domov.

'V osnovnih šolah bi potrebovali specializirano skupino za psihološko podporo'

17. 11. 2023 19.54

Več kot 800 zaposlenih v osnovnih šolah je podpisalo pobudo, da bi okrepili šolske svetovalne službe, pedagoškim delavcem pa nudili psihoterapevtsko in psihološko podporo s supervizijo. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se jim še ni odzvalo – javno pismo pa so jim poslali po tem, ko se je na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju prejšnji mesec zgodil incident, v katerem je učitelj s svinčnikom trikrat zbodel učenca in bil pozneje tudi odpuščen.

Policija po razkritju domnevnih nepravilnosti na Darsu obiskala POP TV

23. 10. 2023 13.16

Po razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov, vse v povezavi z največjo državno družbo Dars, se je Policija nemudoma odzvala ter na naši medijski hiši zaprosila za predajo dokumentacije in posnetkov. Slovenski državni holding pa je na sestanek pozval celotni nadzorni svet in upravo družbe za avtoceste. Ob tem zagotavljajo, da namerava SDH izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, da se morebitna koruptivna dejanja v bodoče preprečijo, morebiti že izvedena pa raziščejo in ustrezno kaznujejo. Da bodo zadevo prednostno obravnavali, pa zagotavljajo tudi na Komisiji za preprečevanje korupcije.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno

07. 10. 2023 07.30

Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?

16. 09. 2023 11.27

Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

'Najbolj se bojimo normalnosti, ki pride, ker stiske ostajajo'

14. 08. 2023 16.49

Ljudje, ki so jih prizadele katastrofalne poplave, poleg finančne in materialne pomoči potrebujejo tudi psihosocialno pomoč. To so jim takoj ponudili psihologi civilne zaščite in prostovoljci, ki so na tak način doslej pomagali že več kot 300 ljudem. V sredo pa bo organizacijo nudenja psihosocialne pomoči prevzelo ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje.

Poklukar ljudi poziva k previdnosti: Prijavite vsako sumljivo dogajanje

12. 08. 2023 09.28

V Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov, v Lučah dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, zaradi katere so gospodinjstva zdaj brez pitne vode. Koroško sta obiskala notranji minister Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Jušić. Preverila sta stanje varnosti na terenu in prostovoljce, ki odhajajo na pomoč, pozvala, naj se na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno. V Rušah pa so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet.

Kako pomagati ljudem v stiski? 'Ne komentiramo in vrednotimo, ampak izrekamo podporo'

11. 08. 2023 19.44

Potem ko je bilo kar 200 ljudi rešenih s pomočjo helikopterjev, na stotine s pomočjo gasilcev, vojakov, civilne zaščite in sosedov, ko je povsem uničenih več kot 400 hiš, je jasno, da so ti tragični dogodki odprli rano, ki se bo še dolgo celila. A Slovenija je že v teh dneh pokazala, da piše tudi zgodbo preživetja, solidarnosti, ljubezni in nesebične pomoči. In pomoč bo morala biti tudi psihološka – ko se umaknejo intervencijske ekipe in prostovoljci, ne smemo pozabiti na te ljudi, opozarjajo strokovnjaki. Že nekaj dni so na terenu ekipe za psihološko pomoč, ki tako s prizadetimi kot z reševalci opravljajo razbremenilne pogovore – mnogo pa lahko storimo tudi mi.

'Normalno je, če ste prestrašeni, jezni, zbegani, zaskrbljeni ...'

08. 08. 2023 15.35

Popolnoma normalno je, če ste ob teh poplavah prestrašeni, jezni, zbegani, vas skrbi za druge, saj gre za naravno nesrečo. Ob naravnih nesrečah strah ali tesnoba lahko trajata nekaj dni, lahko pa tudi dalj časa. Najbolje se te občutke da obvladovati, če boste deležni prijaznosti in razumevanja staršev, drugih odraslih ter svojih vrstnikov, mladostnikom sporočajo iz Tom telefona. Pripravili so nekaj nasvetov, kako izraziti svoja čustva in kako se obrniti po pomoč. Pripravili so tudi par smernic za starše, ki se trudijo olajšati to težko obdobje svojim otrokom.

Jared Leto trdi, da že 17 let ni jokal

05. 06. 2023 07.00

Igralec Jared Leto trdi, da ni jokal že skoraj dve desetletji, in meni, da je za to lahko kriv čustven film, ki ga je posnel leta 2000. 51-letni hollywoodski igralec je v sredo v oddaji Jo Whiley na radiu BBC 2 razkril, da je minilo približno 17 let, odkar je nazadnje potočil solzo.

'Take tragedije se ti vtisnejo v spomin in se težko izbrišejo'

10. 02. 2023 19.36

"Zagotovo najtežji časi še prihajajo, treba je paziti tudi na mentalno zdravje," nam pove strokovnjak za logistiko Domen Torkar, ki že od torka pomaga pri reševanju v Turčiji. Število žrtev se iz ure v uro povečuje, tudi če reševalna ekipa najde še živo osebo, je lahko reševanje za mnoge prepozno. Naši enoti reševalcev zato pomagajo tudi s psihološko pomočjo, a take tragedije se ti vtisnejo v spomin in težko izbrišejo, tudi če smo najboljši pri svojem delu, pove Jasna Šporar, ki je pred 14 leti pomagala pri iskanju preživelih na Sumatri.

Kako lahko osebi v duševni stiski nudimo 'psihološko prvo pomoč'?

03. 12. 2022 07.22

Tako kot z znanjem prve pomoči lahko rešimo življenje nekomu, ki se, denimo, duši, je doživel srčni zastoj ali bil udeležen v nesreči, lahko psihološka prva pomoč reši življenje osebi z duševno težavo ali stisko. Mnogokrat namreč ljudje oklevamo, ali naj sploh pristopimo k nekomu, ki je v duševni stiski, saj mislimo, da lahko v tem primeru ukrepajo samo strokovnjaki. Ti opozarjajo, da to ni res, in svetujejo, da si pri psihološki prvi pomoči lahko pomagamo s tremi P-ji: prepoznamo, pristopimo, pomagamo.

'V skoraj polovici od 351 družin je vsaj eden od staršev bolan'

30. 10. 2022 16.24

Že dalj časa v humanitarnem programu Veriga dobrih ljudi beležimo porast zaposlenih ljudi, ki kljub plači ne zmorejo plačevati rednih mesečnih obveznosti, poleg njih pa se viša tudi število družin, kjer sta eden ali celo oba starša zaradi bolezni nezmožna za delo. Bolezni, ki pestijo družine, so zelo različne. Od raznih poškodb, ki so se zgodile na delovnih mestih ali zaradi same narave dela, kroničnih in avtoimunih bolezni do rakavih obolenj.

Šef Ducatija: Naši fantje ne potrebujejo dodatnih navodil, vedo, kaj jim je (ni) storiti

26. 10. 2022 11.46

Francesco Pecco Bagnaia hiti proti svojemu sploh prvemu naslovu v kraljevem razredu motoGP. Pred poslednjo dirko sezone, 6. novembra bo šlo za VN Valencie, ima 25-letni Italijan pred aktualnim prvakom Fabiem Quartararojem 23 točk naskoka in tudi napovedano pomoč armade Ducatijevih dirkačev v motociklistični karavani. Šef Ducatija Davide Tardozzi sporoča, da člani rdeče družine točno vedo, kaj jim je oziroma ni storiti na zadnji dirki v Valencii.

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?

14. 10. 2022 06.00

Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Trije mrtvi v rečni tragediji, prevrnila se je turistična ladjica

09. 10. 2022 17.10

S severa Poljske poročajo o tragični nesreči na reki Motlawi. V Gdansku se je prevrnila turistična ladjica, na krovu katere je bilo takrat 14 ljudi. Trije nesreče niso preživeli, po poročanju lokalnih medijev je bila med njimi tudi nosečnica. Po prvih ugotovitvah naj bi bil za leseno plovilo usoden val, ki ga je povzročil ladijski vlačilec.

Športni psihologi v pomoč športnikom po porazih

12. 09. 2022 18.23

Zaigrati na svetovnem prvenstvu in predstaviti svojo državo kar se da dobro so zagotovo sanje vsakega športnika, a za dobrimi rezultati stoji veliko truda in borbe ter celoten tim, ki športnike spodbuja, da ne odnehajo, četudi nastopi poraz. Pomemben člen, brez katerega si šport težko predstavljamo, pa so navijači. Navijači so tisti, ki se s športniki veselijo ob zmagi, so pa zelo pomembni tudi, ko ekipo doleti poraz. A ker so porazi v športu neizogibni, včasih za športnike tudi zelo boleči, tu nastopijo športni psihologi, ki športnike učijo, kako se učiti na napakah in se tudi ob težavah vzpenjati.

Posebna reševalna vaja: trk avtobusa in vlaka, tavajoči poškodovanci

12. 09. 2022 06.00

Več kot 300 pripadnikov vseh struktur zaščite, reševanja in pomoči se je v soboto zbralo na železniški postaji Kranj. Razlog pa - obsežna regijska reševalna vaja 'Železniška nesreča Kranj 2022', katere namen je bil preveriti in okrepiti usposobljenost za ukrepanje ob nesreči na železnici vseh nosilcev sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v gorenjski regiji. Scenarij je predvideval hudo prometno nesrečo - trk avtobusa in vlaka, naokoli pa tavajoči poškodovanci.

Severinina sestra: Agresivna in duševno prizadeta oseba mi je zadala vbodno rano

31. 08. 2022 10.14

Potem ko je v javnosti odjeknila novica, da se je hrvaška pevka Severina stepla s sestro Marijano Popović, na plan prihajajo nove podrobnosti. Za dnevnik ene od komercialnih televizij je Marijana spregovorila o napadu in povedala, da je v primeru tega incidenta žrtev svoje sestre, ki jo je označila za 'agresivno in duševno prizadeto'.

Prihodnost mirovnih misij? 'Ne obstaja le en način zagotavljanja stabilnosti sveta'

30. 08. 2022 20.08

Blejski strateški forum je proti koncu dogodka postregel s še eno aktualno temo – "Afganistan, Sahel, Ukrajina: Konec stabilizacije, kot jo poznamo". Da zaupanje v mirovne misije Združenih narodov počasi kopni, saj da vidnega napredka ni, so poudarili nekateri sogovorniki. A kako bi lahko "rigiden" sistem modernizirali in izboljšali? Predvsem z več posluha, elastičnosti in z razumevanjem, da konflikt ni vedno homogen in da bi morale biti v reševanje regionalnih težav vpletene tudi regionalne države. "Zgodovinska in geografska povezava je tu izrednega pomena," je izpostavil sekretar ministrstva za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ki je prepričan, da lahko svoj delček k sestavljanki pristavi tudi Slovenija.