psihološka podpora

BLOG: Vam bo letos uspelo pri hujšanju in oblikovanju postave?
05. 01. 2025 09.39Novo leto, nova priložnost! Zaobljube o bolj zdravem življenju, hujšanju in več gibanja se ob začetku novega leta znajdejo na vrhu želja večine ljudi. Polni smo entuziazma in odločeni, da bomo tokrat res uspeli. A žal se veliko začetkov konča, še preden januar sploh mine. Kaj se zgodi? Zakaj nas tako hitro zmanjka? In kako najti prave korake, da zaobljube ne ostanejo le na papirju? V tokratnem članku si bomo pogledali najpogostejše napake, zmote in mite o hujšanju, obenem pa ponudili praktična pravila ter dodali nekaj motivacijskih trikov za dolgoročen uspeh.

Domača gostilna, izkaznica št. 1 in hišna mačka Henrik
07. 03. 2024 12.39Vrata se odprejo. V vaško gostilno, kjer je zadnja stena še vedno iz časov, ko je bila tam še diskoteka, naokrog pa se podi tudi hišna mačka Henrik, drug za drugim stopajo okoliški prebivalci. S seboj nosijo šale in pisane drese s črnimi čačkami, ki imajo zanje neprecenljivo vrednost. Še pred desetletjem so ga gledali, kako se kot mlad visokorasli fantič na ulici prav vsako popoldne podi za žogo, danes pa mu ploskajo v najprestižnejši nogometni ligi na svetu.

Slovenski študenti, ki so na izmenjavi v Pragi, na varnem, a v šoku
22. 12. 2023 10.07Karlova univerza v Pragi, na kateri je 24-letnik izvedel strelski pohod in ubil 14 ljudi, je priljubljena tudi med slovenskimi študenti. Slovenske univerze so s študenti, ki so na izmenjavi v Pragi, že vzpostavile stik. Za zdaj kaže, da so vsi na varnem, jih je pa tragedija močno šokirala. Študentom je, v kolikor jo potrebujejo, na voljo psihološka podpora, na primorski univerzi prav tako poudarjajo, da se lahko študenti predčasno vrnejo domov.

Na Karlovi univerzi tudi slovenski študenti, z nekaterimi že vzpostavili stik
21. 12. 2023 19.52Popoldne je v središču Prage 24-letni študent na filozofski fakulteti v streljanju ubil najmanj 14 oseb, med njimi naj bi bili tudi tuji državljani. Češke fakultete so sicer pogosta izbira za mednarodne izmenjave tudi med slovenskimi študenti, z Univerze na Primorskem je trenutno v Pragi na Karlovi univerzi, kjer se je zgodilo streljanja, šest študentov. Z vsemi so že vzpostavili stik.

'V osnovnih šolah bi potrebovali specializirano skupino za psihološko podporo'
17. 11. 2023 19.54Več kot 800 zaposlenih v osnovnih šolah je podpisalo pobudo, da bi okrepili šolske svetovalne službe, pedagoškim delavcem pa nudili psihoterapevtsko in psihološko podporo s supervizijo. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se jim še ni odzvalo – javno pismo pa so jim poslali po tem, ko se je na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju prejšnji mesec zgodil incident, v katerem je učitelj s svinčnikom trikrat zbodel učenca in bil pozneje tudi odpuščen.

Policija po razkritju domnevnih nepravilnosti na Darsu obiskala POP TV
23. 10. 2023 13.16Po razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov, vse v povezavi z največjo državno družbo Dars, se je Policija nemudoma odzvala ter na naši medijski hiši zaprosila za predajo dokumentacije in posnetkov. Slovenski državni holding pa je na sestanek pozval celotni nadzorni svet in upravo družbe za avtoceste. Ob tem zagotavljajo, da namerava SDH izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, da se morebitna koruptivna dejanja v bodoče preprečijo, morebiti že izvedena pa raziščejo in ustrezno kaznujejo. Da bodo zadevo prednostno obravnavali, pa zagotavljajo tudi na Komisiji za preprečevanje korupcije.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Ladislav Lipič: Če pade Harkov, imajo ruske enote prosto pot
02. 03. 2022 22.20Mineva teden dni od začetka ruske invazije na Ukrajino, ki jo je Vladimir Putin poimenoval "posebna operacija", v kateri si prizadeva "demilitarizirati" in "denacificirati" Ukrajino. Kakšno je stanje na terenu? Kako visoke so žrtve na obeh straneh? Zakaj je Harkov tako pomembno mesto in ali lahko Putin zdrži pritisk na mednarodni in domači fronti. O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske generalmajor Ladislav Lipič.

Za vrednost enega kosila do zgodnje diagnostike krvnih bolezni
07. 09. 2021 15.09Tudi zaradi epidemije covida, ki je močno zarezala v dostopnost zdravnikov na primarni ravni, številni bolniki v hematološke in onkološke ambulante pridejo zelo pozno. V zadnjih dveh letih so v Sloveniji diagnosticirali polovico manj krvnih rakov, čeprav je pojavnost teh bolezni iz leta v leto višja. Za uspeh zdravljenja in preživetje bolnikov je ključno, da so simptomi odkriti dovolj zgodaj, pomembno vlogo pri odkrivanju pa ima preprosta krvna slika.

Na Dobu obsojenec napadel policista in ju poškodoval
10. 05. 2021 14.48V Zavodu za prestajanje kazni Dob pri Mirni se je zgodil napad zapornika na dva pravosodna policista. Policista sta utrpela fizične poškodbe. Prepeljali so ju v zdravstveno ustanovo, kjer so jim oskrbeli poškodbe, so sporočili iz Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij.

Zaživel nov telefon za psihološko podporo ob epidemiji covida-19
03. 11. 2020 16.14Z današnjim dnem je zaživel telefon za psihološko podporo prebivalcem ob epidemiji covida-19. Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 bodo strokovno pomoč nudili strokovnjaki s področja duševnega zdravja, je zapisano na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Za blaženje stisk so na voljo tudi spletne delavnice.

Policijska psihologinja: Sporočanje slabe novice je ena najtežjih nalog
31. 10. 2020 15.53Poklic policista spada med bolj stresne poklice. Pogosto so prvi na mestu hude prometne nesreče ali pa morajo posredovati v tragičnih družinskih sporih. Ena izmed nalog, ki jo morajo policisti pri svojem delu velikokrat izvesti, je sporočanje slabe novice. Po mnenju policijske psihologinje Katje Hebar je to ena izmed težjih nalog, pri kateri se pogosto srečamo tudi z lastno ranljivostjo in umrljivostjo. Sicer so policisti usposobljeni za sporočanje slabe novice, kar pa še ne pomeni, da jim tovrstno delo ne predstavlja stresa. Kljub uniformi in pooblastilom so policisti še vedno zgolj ljudje.

Smrt v porodnišnici: starša, ki se ne poslovita od otroka, težje prebolita otrokovo smrt
09. 02. 2016 07.00Starši, ki jim je otrok umrl med nosečnostjo, porodom ali kmalu po porodu, se soočajo s hudo preizkušnjo. Žalovanje za otrokom je dolgotrajno, starši pa ob tem potrebujejo ustrezno psihološko pomoč. Če so včasih porodnicam svetovali, da naj otroka čim prej pozabijo, pa psihologi zadnja leta zagovarjajo, da so spomini na otroka ključni v procesu žalovanja.

Kaj se zgodi, ko šok po prometni nesreči popusti? Kam se obrniti po pomoč?
03. 02. 2016 09.15Po najhujši množični prometni nesreči, v kateri je bilo udeleženih kar 128 oseb, se postavlja vprašanje, kako premagati strah, jezo, obup, razočaranje in celo občutek krivde. To je le nekaj čustev, ki jih občutijo udeleženci v prometni nesreči. Čeprav mnogi sedaj ne občutijo potrebe po psihološki pomoči, pa se lahko šele čez čas pokažejo prave posledice travme.

'Ko šok popusti, se občutki in čustva začnejo vračati'
25. 08. 2012 07.25Balonarska tragedija je po mnenju psihologinje hud travmatičen dogodek za vse udeležence poleta, za njihove svojce in tudi za reševalce. Policistom je na voljo 24-urna psihološka pomoč, gasilci pa so glede psihološke pomoči velikokrat prepuščeni sami sebi. To naj bi se spremenilo z usposabljanjem zaposlenih za nudenje pomoči.

FOTO in VIDEO: Svojci prepoznali žrtev spusta
05. 07. 2008 07.28Po četrtkovi tragični nesreči na Savi je pod jezom hidroelektrarne Blanca na površje priplavalo truplo enega od udeležencev spusta. Identifikacijo moškega že potrdili.

Klepet z Juretom Robičem
14. 09. 2006 20.00Klepetalnico na 24ur.com je obiskal ekstremni kolesar Jure Robič, zmagovalec Le Tour Ultime 2006.