psihiatrinja

Od Alje do Žana: projekt za dostopnejšo psihosocialno pomoč v okviru šol

23. 12. 2024 07.59

Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma je s Slovensko filantropijo in Zvezo Anite Ogulin in ZPM podpisala sporazum o sodelovanju treh partnerjev v projektu Od Alje do Žana, čuječa srca – budni umi. Glavni namen projekta je zagotavljanje psihosocialne pomoči otrokom v okviru šol.

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk

17. 12. 2024 16.09

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Protivojni shod v Ljubljani: 'Otopeli smo nad številkami ubitih civilistov'

16. 11. 2024 20.23

Na ljubljanskem Prešernovem trgu je potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po navedbah organizatorjev naj bi se shoda udeležilo okoli 500 ljudi.

Ali bi morali v šolah prepovedati telefone?

09. 11. 2024 07.15

Omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav v osnovnih in ponekod tudi v srednjih šolah v evropskem prostoru ni nič novega. Tako je na Norveškem, Švedskem, Finskem, od januarja letos tudi na Nizozemskem, pa ponekod v Italiji in Franciji. Iz teh držav prihajajo spodbudni podatki o tem, da so otroci manj tesnobni, da je splošno počutje veliko boljše, da so – pričakovano – bolj socialni. Kaj pa slovenski otroci in mladostniki? Kako je z elektronskimi napravami v slovenskih šolah?

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Mihelič ob napadu na partnerko na mestnem avtobusu prišteven

14. 06. 2024 10.33

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani so v četrtek z zaslišanjem sodnega izvedenca nadaljevali sojenje Benjaminu Miheliču, ki ga obtožnica bremeni, da je na ljubljanskem mestnem avtobusu februarja zabodel nekdanjo partnerko. Izvedenka je ocenila, da je bil 43-letni Mihelič v usodnih trenutkih prišteven.

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?

06. 04. 2024 07.25

V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane

03. 06. 2023 11.45

Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma

23. 04. 2023 14.28

Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic

18. 03. 2023 12.19

V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Psihiatrinja: Za anoreksijo zbolevajo že sedem- in osemletni otroci

22. 02. 2023 14.07

Ena od epizod druge sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko pravkar spremljate na VOYO, se dotika tudi motenj hranjenja. Razrednik Samo ugotovi, da dijakinja Sofija bolestno hujša – med razlogi pa sta slaba samopodoba in zaljubljenost v Luko, za katerega Sofijine prijateljice menijo, da je izven njene lige.

'Telo odpove, ker je to edini način, da končno nekaj pove'

18. 02. 2023 07.00

Kakšna bo moja prihodnost, je vprašanje, ki za otroke in mladostnike prav gotovo pomeni še dodaten stres in breme. Pojavlja se ob številnih obšolskih aktivnostih, pritiskih in dejstvu, da zadnje generacije mladostnikov otroštvo bolj kot na prostem, na primer na igriščih, preživljajo pred zasloni elektronskih naprav. Kar polovica vseh duševnih težav se tako začne že pred 15. letom starosti; zato "ja" športu in ozaveščanju ter glasen "ne" tobaku in alkoholu – k temu bodo mlade spodbujali novopečeni ambasadorji zdravja.

Ime leta 2022: Vida Drame Orožim, vodja pro bono ambulante

23. 12. 2022 06.00

Vido Drame Orožim so poslušalci Vala 202 izbrali za ime leta 2022. Je vodja pro bono ambulante s posvetovalnico za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja, ki se trudi ljudem vrniti dostojanstvo in ta ambulanta letos praznuje 20 let svojega delovanja. Je upokojena psihiatrinja in nevrologinja, zdravniško prakso opravlja že več kot 50 let, opozarja na pomanjkanje zdravnikov in pomen javnega zdravstva.

Čistilki turistom pojedli bonbone in se zastrupili s THC-jem

10. 11. 2022 14.30

Na Hrvaškem se je čistilka med svojim delom nevede zastrupila z gumijastimi bonboni. Te je pojedla med čiščenjem apartmaja v Konavlah blizu Dubrovnika, s seboj pa so jih prinesli kanadski turisti. Ker se je po zaužitju počutila nekoliko nenavadno, je takoj poiskala zdravniško pomoč. V bolnišnici so ugotovili, da je pod vplivom THC-ja. Kasneje je bonbone s prepovedano substanco nevede pojedla še ena ženska, obe sta močno halucinirali.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Psihiatrinja: Martina Veseljko je psihično zdrava in zavestno igra vlogo žrtve

14. 10. 2022 19.09

Vodjo meditacij, numeroloških tečajev in treningov za bolj veselo in izpopolnjeno življenje ter članico kulta hepi hepi Martino Veseljko so v petek znova pripeljali na sodišče. Na sodni epilog že več kot leto in pol čaka v priporu na Igu. Očitajo ji, da naj bi pred tremi leti za skupno 180.000 evrov ogoljufala dve svoji tečajnici. Krivde ne priznava, vso odgovornost pa prelaga na svoja šefa oziroma duhovna mojstra, zakonca Saša in Eleno Ignjatović, ki naj bi jo nič hudega slutečo vpletla v nekakšno piramidno shemo. V petek je bila na vrsti sodna izvedenka psihiatrične stroke, ki je dejala, da je gospa psihično zdrava in da zavestno igra vlogo žrtve.

Med pandemijo se je število ljudi z duševnimi težavami povečalo za četrtino

10. 10. 2022 15.41

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je že pred izbruhom pandemije covida-19 v letu 2019 kar eden od osmih ljudi živel z duševno motnjo. Napovedi strokovnjakov, da bo pandemiji covida-19 sledila porast duševnih motenj na globalni ravni, se žal že uresničujejo. Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja je mreža Evropske komisije Youth Wiki objavila poročilo o vplivu pandemije covida-19 na duševno zdravje mladih. V njem so opredeljeni glavni dejavniki, ki so med pandemijo vplivali na duševno zdravje mladih, vsebuje pa tudi pregled politik, pobud in programov, vzpostavljenih za njihovo obravnavo.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pro bono ambulanta je v času pandemije svojo vlogo več kot upravičila

01. 10. 2022 07.00

Pred dvajsetimi leti je zdravnik Aleksander Doplihar ustanovil ljubljansko Pro bono ambulanto, ki je namenjena osebam brez zdravstvenega zavarovanja. Če je bilo sprva mišljeno, da bodo pomoč v ambulanti iskali le ljudje z družbenega roba, pa se je skozi leta struktura uporabnikov zelo spreminjala. Pro bono ambulanta pa je svojo vlogo več kot upravičila.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje

25. 09. 2022 18.07

Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Umrla je Louise Fletcher, Ratched iz Leta nad kukavičjim gnezdom

24. 09. 2022 16.42

V 89. letu starosti je umrla igralka Louise Fletcher, ki se je gledalcem najbolj vtisnila v spomin kot kruta sestra Ratched v legendarni drami Let nad kukavičjim gnezdom. "Očitno ste me vsi tako sovražili, da ste mi za to dali nagrado in v tem uživam vsako minuto," je o svoji legendarni vlogi dejala leta 1976 ob prejetju oskarja.

Na sojenju za trojni umor v Gerečji vasi znova zaslišani izvedenci

03. 08. 2022 14.31

Na ptujskem sodišču so sklenili obravnavo zoper Silva Drevenška, ki mu po razveljavitvi prve obsodbe na dosmrtni zapor za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi sodijo že drugič. Znova so bili zaslišani izvedenci, ki pa vztrajajo pri tem, da obtoženi ni moril v stanju bistvene zmanjšane prištevnosti. V četrtek bodo na vrsti sklepne besede.

Vlada podala soglasje k menjavam na čelu NIJZ

01. 07. 2022 18.57

Vlada se je na seji seznanila z odstopno izjavo direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in podala soglasje k njegovi razrešitvi. Na tem mestu ga bo kot vršilec dolžnosti v soboto zamenjal Branko Gabrovec. Vlada je podala tudi soglasje k imenovanju članov zdravstvenega sveta.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'

17. 05. 2022 17.32

Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Več kot 30 milijonov evrov za duševno zdravje in odpiranje novih centrov

31. 03. 2022 19.40

Država bo v naslednjih dveh letih med drugim povečala mrežo centrov za duševno zdravje, ena od ključnih zavez je tudi odpravljanje kadrovskega pomanjkanja na področjih klinične psihologije in psihiatrije. Nove izzive je prinesla tudi epidemija covida-19, ki je močno vplivala predvsem na otroke in mladostnike. Lani se je število prvih psihiatričnih pregledov na Pediatrični kliniki Ljubljana v primerjavi z letom pred epidemijo podvojilo.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka

23. 01. 2022 07.00

Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.