psihiatrija ljubljana

Novi svet psihiatrične klinike: Zalar imenovan za direktorja

09. 04. 2025 17.39

Svet ljubljanske psihiatrične klinike je sprejel ugotovitveni sklep, da je v prejšnji sestavi direktorju Bojanu Zalarju na seji 27. februarja podelil nov mandat. Za nastop mandata Zalar potrebuje še soglasje vlade.

Ljubljanska psihiatrija brez odločitve o direktorju, Zalar se ne bo več prijavil

27. 02. 2025 20.40

Svet ljubljanske psihiatrične klinike na seji ni imenoval novega direktorja. Na razpis se je prijavilo pet kandidatov, pogoje sta izpolnjevala dva, eden od njiju je bil tudi zdajšnji direktor Bojan Zalar. Oba sta se danes predstavila svetu, a nobeden od njiju ni dobil zadostne podpore, je medijem povedal predsednik sveta Tomaž Subotič.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Dogajanje za vrati psihiatrije bo preverjal tudi Odbor ZN proti mučenju

25. 10. 2023 19.50

Z domnevnim okrutnim ravnanjem z bolniki na ljubljanski psihiatrični kliniki se bo verjetno ukvarjal tudi Odbor Združenih narodov proti mučenju. S hudimi obtožbami na račun klinike ga je seznanil Varuh človekovih pravic. Zato se lahko zgodi, da se bo morala slovenska delegacija s pravosodno ministrico na čelu na seji odbora, ki bo v Ženevi, zagovarjati.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Prvi sestanek o zakonu o psihoterapiji: burna razprava in različna stališča

21. 06. 2023 15.38

Dopoldne se je prvič sestala delovna skupina ministrstva za zdravje, ki bo oblikovala predlog zakona o psihoterapiji. Na mizi imajo tri predloge, od katerih bodo enega preoblikovali glede na doseženi konsenz v delovni skupini. Razprava je bila burna, saj imajo člani skupine različna stališča. Do dogovora tako za zdaj še niso prišli.

Pritožbe pacientov zaradi nehumanega odnosa: kako daleč je preiskava?

20. 06. 2023 15.55

Po razkritjih domnevnega nehumanega ravnanja, celo nasilja nad pacienti na ljubljanski psihiatriji, pa minister Danijel Bešić Loredan še vedno sprejema tiste, ki so v preteklosti tam imeli slabe izkušnje. Pri njem se je oglasil tudi Tone Vrhovnik Straka, ki poudarja, da so že tako ranljivi ljudje grobosti doživeli tam, kjer so takšno ravnanje najmanj pričakovali. Kako se je na njegovo pričevanje odzval minister, kako daleč je policijska preiskava in ali direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar še vedno vztraja pri tem, da gre le za govorice?

'Še vedno se najdejo dobri ljudje, ki ti pomagajo, in ne gre obupati'

09. 06. 2023 16.12

Poročali smo o domnevnem nasilju nad pacienti v ljubljanski psihiatrični kliniki. Svoje sta povedali tako stroka kot tudi civilna družba. Zdaj pa boste slišali zgodbo 51-letnice, ki je zaposlena v zavodu Premiki, ki deluje v okviru društva za duševno zdravje Šent. Marija Milčič je tam kot administratorka zaposlena že 10 let in svoje delo opravlja s srcem. Žalosti jo, da na ljudi z duševnimi težavami družba še vedno gleda z vidika, da bi morali biti zaprti v psihiatričnih ustanovah in se ne bi smeli normalno vključevati v življenje.

Dominika Švarc Pipan: Zalar je s svojimi izjavami okrnil ugled sodnega izvedenstva

09. 06. 2023 18.14

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan meni, da je direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar z izjavo o prijavah spolnih zlorab zbudil dvom o svoji verodostojnosti kot sodni izvedenec. S tem je okrnil ugled oz. verodostojnost sodnega izvedenstva, zato je ministrica uvedla disciplinski postopek zoper njega kot sodnega izvedenca.

Bešič Loredan: Kdorkoli je bil ustrahovan, me lahko obišče na ministrstvu

06. 06. 2023 10.56

Vodstvo ljubljanske psihiatrične klinike se je odzvalo na očitke o domnevno neprimernem odnosu do pacientov. Predstavili so tudi delo klinike. Direktor Bojan Zalar je očitke zavrnil in poudaril, da verjame v kredibilnost tima, ki sam sebe zna nadzorovati. Predstavnik zdravnikov je povedal, da so vsakodnevno v stiku z osebami z najhujšimi duševnimi motnjami in da jim njihovo delo zaradi zahtevnosti povzroča tudi osebne stiske. Ob tem je ocenil, da morebitno sistematično izvajanje nasilja nad pacienti ni mogoče zaradi vseh varovalk in internih nadzorov. Vsako pritožbo sicer obravnavajo skrbno resno, je še dodal. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan medtem želi, da bi bil na kliniki opravljen zunanji izredni strokovni nadzor.

Dogajanje na psihiatrični kliniki: ministrstvo podalo kazensko ovadbo

06. 06. 2023 06.00

Kaj se dogaja za zaprtimi vrati na Psihiatrični kliniki v Ljubljani? Po razkritju grozljivih pričevanj okrutnega in neusmiljenega ravnanja zaposlenih z bolniki vodstvo klinike zatrjuje, da nadzori nepravilnosti in nasilja niso zaznali. Ali se osebje res izživlja nad pacienti, ki že sicer spadajo med bolj ranljive skupine? In kaj, če kaj, ob tem dela ministrstvo za zdravje? Da do nasilja morda res prihaja, vedo že vsaj od marca.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic

18. 03. 2023 12.19

V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Kako si pomagati v duševni stiski?

11. 04. 2021 11.15

Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Je osumljeni trojnega umora duševni bolnik? Kje bo prestajal kazen?

16. 06. 2020 20.11

Še vedno nihče ne ve, kaj je 24-letnika gnalo v pokol treh družinskih članov, ki so jih že pospremili k zadnjemu počitku. Medtem ko je storilec v priporu na mariborski forenzični psihiatriji, morajo izvedenci odločiti, kakšno je bilo njegovo zdravstveno stanje v času dogodka in kakšno je zdaj. Če bodo ugotovili, da ima resno duševno bolezen, lahko ostane na mariborski forenzični psihiatriji največ pet let. Potem ga na prostosti čaka ambulantno zdravljenje.

V Mariboru in Ljubljani zagotavljajo zdravstveno in psihosocialno pomoč po telefonu in e-pošti

24. 03. 2020 15.48

Zaradi epidemije koronavirusa je na udaru predvsem zdravstveni sistem in z njim zdravstveni delavci, odpovedani so vsi nenujni zdravniški pregledi - v Mariboru so tako na pomoč priskočili zdravniki specialisti vsem kroničnim bolnikom, ki imajo aktualne zdravstvene težave. V Ljubljani pa psihosocialno pomoč zagotavljajo strokovnjaki ZD Ljubljana. Pomoč poteka preko telefona in elektronske pošte.

Odprli varovani oddelek za otroško psihiatrijo, a pedopsihiatrov primanjkuje

19. 02. 2019 16.11

Po več letih prerekanja in odlašanja, so vendarle odprli dolgo pričakovano enoto za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana. Na varovanem oddelku, ki sprejme 10 bolnikov, bodo zdravili mladostnike s psihotičnimi reakcijami. Glavni razlog, da enota doslej ni delovala, je pomanjkanje pedopsihiatrov, ki ga bodo reševali z dežuranjem specializantov.

Prostori so, denar je, a ne najdejo ljudi

30. 01. 2019 13.01

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer znova opozarja, da so otroci s težavami v duševnem zdravju nameščeni v bolnišnici skupaj z odraslimi, kar je nedopustno. Za rešitev perečega vprašanja si prizadeva že od leta 2016, v tem času so zagotovili prostore in uredili financiranje, a oddelek kljub temu še vedno ni zaživel. Zapletlo naj bi se pri iskanju ustreznega kadra.

Zakaj Slovenija nima psihiatričnega oddelka za otroke in mladostnike? 

29. 05. 2018 18.34

Čedalje več otrok in mladostnikov trpi zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Število otrok, ki so bili obravnavani zaradi tovrstnih motenj, se je v zadnjih osmih letih povečalo za več kot 70 odstotkov. A smo kljub temu edina država v Evropski uniji, ki nima varovanega oddelka, kjer bi obravnavali zgolj otroke in mladostnike. 

Od zdravega do neprištevnega: tudi sedem sodnih izvedencev za eno kaznivo dejanje

06. 03. 2018 11.45

V enem kazenskem postopku lahko sodeluje kar sedem različnih izvedencev psihiatrične in psihološke stroke, njihova mnenja pa so si zelo nasprotujoča. Velikokrat se namreč zgodi, da strokovnjak storilca označi za zdravega, spet drugi pa za neprištevnega. To naj bi se spremenilo z uvedbo licenc.

FOTO: Prebil vrata in grozil, da bo nekoga ubil, štirje so ga komaj obvladali. Kam s takšnimi duševnimi bolniki?

05. 09. 2017 16.02

Varovani oddelki socialnovarstvenih zavodov so hudo prenatrpani. V štirih posebnih zavodih je na voljo 80 postelj, nastanjenih pa 96 oseb z duševnimi motnjami. Prihaja do konfliktnih situacij, sporov, zlorab oziroma nasilnega vedenja med stanovalci oziroma med stanovalci in zaposlenimi.

Zakaj sistem ne deluje? Je rešitev zaprti oddelek psihiatrije za mladostnike?

02. 08. 2017 06.30

17-letniku, ki je mučil 13-letnico, strokovnjaki ne znajo pomagati, saj jim vsakič, ko bi se radi pogovorili z njim, pobegne. Vsako leto sicer na eni od treh psihiatričnih klinik pristane med 30 in 50 mladostnikov. A če so nasilni, potem jih z odprtih oddelkov otroške psihiatrije kmalu odslovijo in lahko pristanejo le še na zaprtem oddelku klinike v Ljubljani, kjer pa zanje ni primerne oskrbe.

'Pogosto pozabljamo, da potrebujemo tudi počitek, čas, ko se ustavimo, sprostimo in zabavamo'

14. 07. 2017 08.40

Življenje, v katerem drvimo s polno hitrostjo, nam jemlje bistvo obstoja: biti človek in ne stroj. Zato je vsaka minuta pomembna, pravi ambasadorka akcije Ustavi se! Da bi opozorili na problem izgorelosti kot posledice stresnega dela ali težavnih odnosov, so junija začeli z akcijo, s katero so v dobrem mesecu dni 'nabrali' že več kot 450.000 simbolično podarjenih minut.

Skoraj petina otrok ima težave v duševnem zdravju, a pomoči ne dobijo pravočasno

06. 02. 2017 13.02

Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki. Težava je tudi, da nimamo zaprtega oddelka za otroke in da ne dobijo pravočasno diagnoze in ustrezne oskrbe, zato se težave stopnjujejo.

Do zdravnika brez napotnice in čakanja!

07. 09. 2016 07.48

Če se pridružite Prvi zdravstveni asistenci (PZA), vam ne bo treba več dolgo čakati na pregled. Široka mreža zdravnikov specialistov, ki sodelujejo v PZA, daje uporabnikom možnost, da so na vrsti v nekaj dneh, za pregled pa ne potrebujejo napotnice.

Mama dveletnice z Jesenic ni na psihiatriji, pač pa v priporu

19. 07. 2016 12.27

Mama dveletne deklice, ki je 4. julija umrla v UKC Ljubljana zaradi izjemno hudih poškodb, je v priporu v Zavodu za prestajanje kazni zapora na Igu, so pojasnili na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij in zanikali poročanje nekaterih medijev, da je bila zaradi psihičnih težav premeščena v Psihiatrično bolnišnico Begunje.

Do zdravnika brez napotnice in čakanja!

16. 05. 2016 06.30

Če se pridružite Prvi zdravstveni asistenci (PZA), vam ne bo treba več dolgo čakati na pregled. Široka mreža zdravnikov specialistov, ki sodelujejo v PZA, daje uporabnikom možnost, da so na vrsti v nekaj dneh, za pregled pa ne potrebujejo napotnice.

Hitro do specialista – brez napotnice!

29. 02. 2016 06.30

Če se pridružite Prvi zdravstveni asistenci (PZA), vam ne bo treba več dolgo čakati na pregled. Široka mreža zdravnikov specialistov, ki sodelujejo v PZA, daje uporabnikom možnost, da so na vrsti v nekaj dneh, za pregled pa ne potrebujejo napotnice.

Hitro do specialista – brez napotnice!

02. 11. 2015 07.00

Če se pridružite Prvi zdravstveni asistenci (PZA), vam ne bo treba več dolgo čakati na pregled. Široka mreža zdravnikov specialistov, ki sodelujejo v PZA, daje uporabnikom možnost, da so na vrsti v nekaj dneh, za pregled pa ne potrebujejo napotnice.