psihiatrično zdravljenje

Poskus očetomora na Tolminskem: 45-letnica med napadom neprištevna

05. 02. 2025 10.34

Na novogoriškem okrožnem sodišču se je v torek sklenilo sojenje 45-letnici, ki je avgusta lani v Zatolminu z doma narejeno električno napravo poskušala umoriti danes 90-letnega očeta. Kot poroča več medijev, se bo morala napadalka zdraviti v psihiatrični ustanovi, saj so med postopkom odkrili, da trpi za resno kronično duševno boleznijo.

Tarča 28-letnika vrtčevski otroci, umrl tudi moški, ki ga je skušal ustaviti

23. 01. 2025 08.18

Nemške oblasti so razkrile več informacij glede napada z nožem v mestu Aschaffenburg, ki je od Frankfurta oddaljeno okoli 40 kilometrov. 28-letni moški je v parku napadel vrtčevsko skupino in mimoidoče, ki so priskočili na pomoč. Ubil je komaj dveletnega fantka in 41-letnega moškega, še tri osebe pa hudo ranil. Motiv za napad policija še preiskuje, znano pa je, da so 28-letnega afganistanskega državljana že vsaj trikrat obravnavali zaradi nasilnih kaznivih dejanj. Po zaključku azilnega postopka bi se moral vrniti v domovino, a je ostal v Nemčiji. Zakaj, bo pokazala preiskava.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?

17. 11. 2024 07.09

Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Legendarni režiser se je sprijaznil, da počasi odhaja

21. 09. 2024 07.00

Skoraj sočasno sta v njuno življenje zarezali dve kruti diagnozi. Kostumografinji Barbari Drmota so potrdili raka materničnega vratu, nato je za ALS-om zbolel njen partner Vinci Vogue Anžlovar, režiser legendarnih filmov, tudi prve uspešnice v samostojni Sloveniji 'Babica gre na jug'. Barbara je uspešno prestala zahtevno zdravljenje, za njegovo bolezen, ki povzroča hudo mišično oslabelost in je že močno napredovala, zdravila ni. V čustvenem intervjuju sta nam zaupala, kako se z vsem skupaj spopadata, česa se bojita, česa si želita.

Preobrat: Američanka naj bi se k drevesu priklenila sama

07. 08. 2024 13.30

Preobrat v zgodbi o Američanki, ki so jo – povsem izčrpano – našli priklenjeno za drevo v gozdu v indijski zvezni državi Maharaštra. Indijska policija zdaj trdi, da jim je priznala, da se je priklenila sama, moža, ki ga je sprva okrivila, pa naj sploh ne bi imela. Za neresnično naj bi se izkazala tudi trditev, da je bila v gozdu brez hrane in vode kar 40 dni, v kar so številni dvomili že od samega začetka.

V Indiji rešili Američanko, ki je bila privezana na drevo: jo je sredi gozda pustil mož?

03. 08. 2024 10.44

V zahodni indijski zvezni državi Maharaštra so našli kričečo Američanko, ki je bila priklenjena na drevo. Kaj se je zgodilo, je zavito v tančico skrivnosti. Kot trdi sama, naj bi jo na drevo privezal mož, brez hrane in vode pa naj bi bila 40 dni. A policija težko verjame, da bi lahko nekdo tako dolgo zdržal brez osnovnih življenjskih virov.

Cher in sin sta se dogovorila, da začasno opustita boj za skrbništvo

18. 05. 2024 08.00

Cher in sin Elijah Blue Allman se strinjata, da bosta začasno prekinila boj za skrbništvo pri zasebni mediaciji. Pevka je namreč vložila zahtevo za skrbništvo, ta pa je bila januarja zavrnjena. Mati se naj bi bala za življenje svojega sina, ta pa pravi, da je skrb odvečna, prav tako pa meni, da če bi že potreboval skrbnika, ona za to vlogo po njegovem mnenju ni primerna.

Voznik z avtomobilom zapeljal v množico in poškodoval več ljudi

01. 03. 2024 17.43

V mestu Szczecin na severozahodu Poljske je danes voznik z avtomobilom zapeljal v množico ljudi, pri čemer je bilo poškodovanih 19 ljudi, med njimi šest mladoletnikov, so sporočile tamkajšnje oblasti. Voznik je bil v času incidenta vključen v psihiatrično zdravljenje, je sporočila policija in izključila možnost terorizma.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov

11. 08. 2023 12.07

Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

'Vasica prekletstva': umor v kavarni, strmoglavljenje letala, sedaj še izginuli deček Emile

15. 07. 2023 07.00

Majhna gorska vasica v francoskih Alpah je postala 'vasica prekletstva', so po izginotju dveletnega dečka, ki je pogrešan že teden dni, dejali vaščani in pri tem spomnili še na dve tragediji, ki sta pretresli vas z le nekaj deset hišami. Leta 2008 je bila v vaški kavarni umorjena lastnica kavarne, leta 2015 pa se je v neposredni bližini zgodila letalska nesreča, potem ko je letalo namerno strmoglavil 28-letni kopilot. Umrlo je vseh 149 potnikov.

Kyrgios: Trudil sem se vstati iz postelje, kaj šele igrati pred milijoni

15. 06. 2023 07.45

Avstralski teniški igralec Nick Kyrgios je razkril, da je bil sprejet v londonsko psihiatrično bolnišnico, ker je med Wimbledonom leta 2019 razmišljal o samomoru, so poročali avstralski mediji. Kyrgios velja za nadarjenega teniškega igralca, a tudi človeka vzkipljive narave, ki si je prislužil slab sloves zaradi svojih nešportnih izbruhov in psihičnih zlomov na igrišču.

Dogajanje na psihiatrični kliniki: ministrstvo podalo kazensko ovadbo

06. 06. 2023 06.00

Kaj se dogaja za zaprtimi vrati na Psihiatrični kliniki v Ljubljani? Po razkritju grozljivih pričevanj okrutnega in neusmiljenega ravnanja zaposlenih z bolniki vodstvo klinike zatrjuje, da nadzori nepravilnosti in nasilja niso zaznali. Ali se osebje res izživlja nad pacienti, ki že sicer spadajo med bolj ranljive skupine? In kaj, če kaj, ob tem dela ministrstvo za zdravje? Da do nasilja morda res prihaja, vedo že vsaj od marca.

Proces žalovanja v kapitalizmu

29. 04. 2023 16.58

Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic

18. 03. 2023 12.19

V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Obtoženec povzročitve prometne nesreče s tremi žrtvami bo o kazni premislil

19. 10. 2022 15.43

Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici je potekal predobravnavni narok zoper 55-letnega obtoženca, ki ga državno tožilstvo obtožuje povzročitve prometne nesreče na cesti Staro selo–Kobarid, v kateri so leta 2019 umrli trije ljudje. Tožilka je v primeru, da krivdo prizna, predlagala 3,5-letno zaporno kazen ter prepoved vožnje za leto dni.

V psihiatrični bolnišnici v Vietnamu prirejal rave zabave, zdaj obsojen na smrt

04. 09. 2022 15.58

V Vietnamu je Nguyen Xuan Quy svojo sobo v bolnišnici spremenil v sobo, kjer je prirejal rave zabave. Soba je bila opremljena z lučmi in mešalnimi mizami za DJ-je. V bolnišnico je pripeljal tudi spolne delavke in droge ter prirejal zabave za bolnike in zaposlene. Skupaj s sostorilcem so ju obsodili na smrt, saj sta iz psihiatrične bolnišnice upravljala mrežo za prodajo drog.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

47-letnika, ki je v Mariboru žensko napadel s kijem, bi poslali na psihiatrijo

08. 08. 2022 09.36

Tožilstvo je po končani preiskavi zoper 47-letnika, ki je konec aprila v Mariboru z bejzbolskim kijem hudo pretepel žensko, namesto obtožnice vložilo predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja v zdravstveni ustanovi.

Drevenšek na ponovnem sojenju: Zaradi alkohola se decembra sploh ne spomnim

06. 06. 2022 14.53

Na ptujskem sodišču se je pred novim senatom pod vodstvom sodnice Katje Kolarič vnovič začelo razveljavljeno sojenje Silvu Drevenšku zaradi obtožb za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi. Po prebrani nespremenjeni obtožnici je z dolgim zagovorom presenetil obtoženi, ki se je tokrat skušal izgovoriti na težave z alkoholom.

Komičarka Kathy Griffin v poznih letih postala zasvojena s tabletami

22. 03. 2022 07.00

Komičarka Kathy Griffin je v podcastu New York Timesa spregovorila o zasvojenosti z raznimi protibolečinskimi sredstvi v obliki tablet. Zvezdnica se je na račun svoje zasvojenosti celo pošalila in dejala, da je postala zasvojenka šele v poznih letih, šale pa je zbijala celo na račun dveh poskusov samomora.

Pevka Sinead O'Connor po sinovi smrti hospitalizirana

15. 01. 2022 14.48

Pevka Sinead O'Connor je pred dnevi izgubila sina Shana, ki je najprej izginil, nato pa naredil samomor. Zvezdnica, ki se s sinovo smrtjo ne more sprijazniti, je v preteklih dneh objavila nekaj zapisov z namigi, da želi slediti sinovemu zgledu, sledila pa je objava, v kateri je zapisala, da je na poti v psihiatrično ustanovo, kjer ji bodo nekaj časa pomagali.

Ob svetovnem dnevu migrantov: usodni brodolomi, spolno nasilje in suženjstvo

18. 12. 2021 14.21

Slovenska karitas je ob mednarodnem dnevu migrantov, ki ga obeležujemo danes, pozvala oblikovalce politik, naj olajšajo mobilnost ljudi, saj iščejo le varnost in boljše pogoje za življenje. Kot so zapisali, so ljudje na poti človeška bitja, vsak s svojo zgodbo. Svoj dom zapuščajo in prečkajo meje iz različnih razlogov. Med drugim zaradi iskanja zaščite pred vojnami, konflikti in preganjanjem, zaradi lakote in drugih posledic podnebnih sprememb, iskanja dela za preživetje in dostojnejše življenje, študija ali združitve z družinskimi člani.