psihične motnje

Brezplačni diagnostični pregled pri strokovnjaku za tradicionalno kitajsko medicino
09. 10. 2024 00.15S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

Tožilstvo za poskus umora v mariborskem parku predlaga 20 let zapora
27. 09. 2024 16.13Na mariborskem sodišču se je s sklepnimi besedami končalo sojenje Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku. Tožilec Dark Simonič je sodnemu senatu pod vodstvom Danile Dobčnik Šoštarič predlagal izrek 20-letne zaporne kazni in podaljšanje pripora, slednji pa bo sodbo razglasil v ponedeljek.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke
03. 09. 2024 13.46V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

Na sojenju Gašpariču ponovno zaslišali izvedenca
21. 08. 2024 17.35V nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta v mariborskem parku, je sodišče za zaprtimi vrati ponovno zaslišalo izvedenca Petra Preglja. Ni pa sledilo predlogu za ponovno zaslišanje psihiatra Mateja Kravosa, ki ga je angažirala obramba, zato je septembra pričakovati zaključek dokaznega postopka.

Na sojenju za poskus umora v mariborskem parku novo strokovno mnenje
21. 06. 2024 14.57V nadaljevanju sojenja obtoženemu poskusa umora v mariborskem parku Luki Gašpariču je njegov zagovornik Žiga Podobnik predložil novo psihiatrično mnenje glede prištevnosti obtoženega. Sodni senat je tokrat njegov predlog sprejel in tako bodo to mnenje posredovali sodnemu izvedencu Petru Preglju, nato pa 11. julija zaslišali oba strokovnjaka.

Soočenje psihiatrov na sojenju Gašpariču za poskus umora
12. 04. 2024 14.16Na nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, sta se soočila še psihiatra Peter Pregelj in Mladen Vrabič. Slednji je mnenje kot strokovno pomoč izdelal na prošnjo obrambe. Do obtoženega je bil bolj prizanesljiv.

Obtoženi za poskus umora v mariborskem parku nima psihične motnje
13. 03. 2024 15.04V nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, je predstavil svoje mnenje izvedenec psihiatrije Peter Pregelj. Pri obtoženem ni zaznal kakšne psihične motnje, ki bi v času obravnavanega dogodka bistveno vplivala na njegovo sposobnost razumevanja in obvladovanja dejanj.

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'
06. 12. 2023 10.00Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?
03. 05. 2023 19.48Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Bomo postali država, ki posameznikom omogoča prostovoljno končanje življenja?
24. 04. 2023 18.55V Društvu Srebrna nit imajo 60 dni, da zberejo 5000 podpisov. Z njimi bi lahko začeli zakonsko pot, ki bo posameznikom omogočila prostovoljno končanje življenja v skrajni stiski. Na drugi strani pa argument nasprotnikov, da sprejem zakona lahko vodi v zlorabo. Zato se je v predlog vneslo več varovalk – pri prostovoljnem končanju življenja ne bo več odločal zdravnik, ampak posameznik.

Dvoboj prihodnosti: psihoterapevtka in gradbeni inženir
15. 03. 2023 12.33Psihoterapevtka in gradbeni inženir se na prvi pogled zdita popolnoma različna poklica. Vendar pa imata kljub različnosti dela nekaj skupnega. Oba sta namreč ključni gradnik družbe in imata pomembno vlogo pri zagotavljanju dobrega počutja in blaginje ljudi. Psihoterapevtka pomaga posameznikom, družinam in skupinam pri soočanju z izzivi in stresom ter pri doseganju boljšega mentalnega zdravja. Gradbeni inženirji pa so odgovorni za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture, stavb in drugih objektov, ki so pomembni za delovanje družbe.

Odnos z narcisom: 'Ni vse, kar odide iz vašega življenja, usodna izguba'
12. 11. 2022 18.00Prav vsak odnos nas in tudi drugo osebo brusi, gnete in preoblikuje, zaradi česar notranje rastemo. Je pa vse našteto najintenzivneje in lahko tudi zelo boleče v intimnem odnosu, ker nam partner potiska na površino boleče vsebine iz odnosa s starši, pravi Nina Orel, ki se je narcistični motnji podrobno posvetila in pripravila tudi programe zdravljenja za soodvisnike, ki so se ujeli v toksične odnose. Za naš portal je podrobneje pojasnila, kaj je narcistična motnja, kako jo prepoznamo, kdo so soodvisniki in kako se lahko podajo na pot samozdravljenja in dokončno prekinejo nezdrav odnos do sebe, s tem pa tudi z drugimi.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida
17. 01. 2022 16.07Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi
16. 10. 2021 07.00Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

Psihiater: Morda je želel z izbiro žrtev in morilskega orožja poslati sporočilo
15. 10. 2021 10.10Moški, osumljen umora petih ljudi z lokom in puščico ter drugim orožjem bo po odločitvi norveškega sodišča preživel štiri tedne v preiskovalnem priporu. Prva dva tedna mora preživeti v izolaciji. Espen Andersen Braathen, 37-letni danski državljan, ki je večino svojega življenja živel v norveškem Kongsbergu, je dejanje priznal, pristojni pa pravijo, da se je spreobrnil v islam in kazal znake radikalizacije.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja
03. 05. 2021 08.24Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

Paraziti na maskah? Ne, samo nova teorija zarote
05. 04. 2021 10.07Slovenska družbena omrežja so preplavili posnetki nenavadnih delcev, ki so prišli z mask in naj bi bili živi. Da gre za nov način ubijanja ljudi, vse del pandemije. A že hiter pogled da vedeti, da gre za popolnoma naraven pojav. Kaj pa je potem namen videa? Zgolj zastraševanje. Prvotna novica je prišla z znane strani 4Chan, ki je nekakšna točka nič za teorije zarote o koronavirusu, Billu Gatesu, Donaldu Trumpu in tudi teorije, da je Zemlja ploščata.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?
04. 04. 2021 16.58Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

V torek 1097 novih okužb, z dvema odmerkoma cepili 47.693 ljudi
17. 02. 2021 07.59V torek je bilo ob 5115 PCR-testiranjih potrjenih 1097 novih primerov okužbe. Februarja naj bi Slovenija prejela 127.590 odmerkov cepiva, natančno število za marec pa še ni znano. Zapleta se predvsem pri dobavi cepiva AstraZenece, priznava Krek. Opozoril je tudi, da zaradi širjenja južnoafriškega in britanskega seva Evropa lahko pade v tretji val.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Ugrabljeni Belokranjec toži državo, izpuščenega Alžirca in Maročana pa se boji
02. 10. 2020 12.51Miroslav Moravec, ki so ga trije tujci v Beli krajini oropali, zvezali, strpali v prtljažnik avtomobila in se skupaj z njim odpeljali proti italijanski meji, od države zahteva odškodnino v višini 45.500 evrov - češ da mejni organi niso opravili svoje dolžnosti, saj jih nihče ni ustavil in preveril, čeprav so mejo prečkali kar dvakrat. Informacija, da sta bila Alžirec in Maročan predčasno izpuščena iz zapora, pa ga je vznemirila, pravi njegov odvetnik, saj se boji, da bosta z njim obračunala.

Višje sodišče Softiću znižalo kazen na 24 let zapora
27. 03. 2020 16.07Mariborsko višje sodišče je delno ugodilo pritožbi Senada Softića in njegove zagovornice Tanje Kompara na obsodilno sodbo za umor in povzročitev splošne nevarnosti pred več kot dvema letoma na Titovi cesti v Mariboru. Kazen za umor je znižalo na 23 let, za povzročitev splošne nevarnosti pa na leto in pol ter izreklo enotno kazen 24 let zapora.

Streljanje v Trstu: po kraji mopeda je 29-letnika policiji prijavil njegov brat
05. 10. 2019 13.18Tržaška kvestura je javnosti podala podrobnosti petkovega strelskega napada na sedežu policije, v katerem sta umrla dva mlada policista. Napadalca, 29-letnika, ki naj bi imel duševne motnje, je policiji po kraji mopeda prijavil njegov 32-letni brat. Slednji ni bil vpleten v streljanje, je sporočila policija. Napadalca so medtem že zaslišali, na vprašanja ni odgovarjal.

Delo je koristno za mentalno zdravje
22. 06. 2019 16.39Malo dela je koristno, zaposleni ljudje so namreč bolj mentalno zdravi kot tisti, ki ničesar ne delajo. Ta učinek je opaziti že pri osmih delovnih urah tedensko ali pa še malo manj, je pokazala dolgoročna raziskava britanskih znanstvenikov. Tveganja za duševne težave se namreč že pri nizki delovni obremenitvi občutno zmanjšajo.

Poslovil se je deček, ki je postal glas vseh otrok z redkimi boleznimi
19. 05. 2019 08.21Dve leti in pol je imel Viljem Julijan, fantek, ki so mu mnogi rekli kar 'naš Viljem Julijan', saj je postal glas otrok, ki trpijo za redkimi boleznimi. Njegova starša Nina in Gregor Bezenšek sta se javno izpostavila, ker želita, da bi se odnos družbe in države do otrok z redkimi boleznimi oziroma njihovih družin končno spremenil. V pomoč ostalim otrokom sta ustanovila denarni sklad, v septembru pa načrtujeta že drugi dobrodelni koncert.

BLOG: Hrana za možgane
09. 12. 2018 07.00Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.