prva svetovna vojna

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli
19. 03. 2025 19.47Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

'Rusija bo prekršila vsak šibek dogovor'
01. 03. 2025 07.00Tri leta od začetka ruske invazije na Ukrajino se zdi, da smo blizu začetku pogajanj o prekinitvi ognja. A doseči trajen mir ne bo lahka naloga. Ameriški predsednik Donald Trump je dal jasno vedeti, da nadaljnja ameriška vojaška podpora ni več samoumevna, še manj pa brezplačna. Čeprav vojna poteka na evropskih tleh, so bili iz prvih pogovorov med rusko in ameriško stranjo izključeni tako evropski voditelji kot Ukrajina. Britanski diplomat ob tem poudarja: "Pogajanj o Ukrajini brez Ukrajine ne sme biti."

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev
20. 01. 2025 06.44Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila
25. 12. 2024 16.27Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno
16. 11. 2024 20.2411. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'
15. 09. 2024 06.44Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

Cepivo za otroško paralizo prihaja v Gazo, a za enoletnega Abdula je prepozno
31. 08. 2024 08.54Prihodnost več tisočih otrok v Gazi ni ravno svetla. Poleg tega, da lahko vsak trenutek umrejo zaradi raketnih napadov, jim grozi še ena nevarnost, taka, ki ji skoraj ne morejo ubežati. Bolezen. In to bolezen, ki jo je zlahka mogoče preprečiti s cepivom, a teh v Gazi na žalost ni. In četudi pridejo do cepiva, je za nekatere žal že prepozno.

V Hirošimi se spominjajo napada z atomsko bombo
06. 08. 2024 06.22V japonski Hirošimi obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je pred 79 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Eksplozija atomske bombe nad Hirošimo je bila prva uporaba jedrskega orožja v vojaškem spopadu.

80. obletnica dneva D s svarilom: 'Boj med diktaturo in svobodo je neskončen'
06. 06. 2024 09.59Številni svetovni voditelji in visoki gostje na severu Francije obeležujejo 80. obletnico dneva D, začetka izkrcanja zaveznikov v Normandiji in preobrata v drugi svetovni vojni. Poklonili so se vojakom, ki so sodelovali v boju proti nacizmu in opozorili, da žrtev tega dne ne smemo pozabiti. Kmalu po zaključku govora ameriškega predsednika, ki je zločine preteklosti povezal s sedanjostjo, sta v Normandijo prispela tudi zakonca Zelenski. Na slovesnosti ju je pozdravil bučen aplavz.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)
15. 05. 2024 22.38Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

Veto ZDA ustavil resolucijo, Žbogar: Pobijanje Palestincev se mora ustaviti
20. 02. 2024 17.44Medtem ko je Svetovni program za hrano opozoril, da nemiri in spopadi otežujejo delo agencije na severu Gaze, zaradi česar je začasno prekinil dostavo hrane na sever enklave, je v Varnostnem svetu Združenih narodov potekalo glasovanje o predlogu resolucije za takojšnjo prekinitev ognja v Gazi in pozivom Hamasu k izpustitvi vseh talcev. In če je 13 članic Varnostnega sveta glasovalo za takojšnje premirje, pa je potrditev resolucije prekinil veto Združenih držav. Kot je povedala veleposlanica ZDA pred glasovanjem, po njihovem mnenju trenutno ni čas za resolucijo. Ta je imela sicer po besedah našega veleposlanika trdno podporo Slovenije. "Ukrepati moramo, preden se zbudimo v nočni mori," je po glasovanju dejal Samuel Žbogar.

Pojdite v miru
24. 12. 2023 09.35To je stavek in pozdrav, ki ga ob koncu maše v cerkvi izreče duhovnik. In mi, še preden ga bom zaslišal ponoči, ni dal miru. Zato sem se usedel za računalnik in nastal je ta zapis.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt
20. 11. 2023 06.55Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

'Napredek v Ukrajini je počasnejši od želenega'
21. 06. 2023 15.21Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je le nekaj tednov po začetku protiofenzive Ukrajine za ponovno osvojitev območij, ki so zaenkrat pod ruskim nadzorom, priznal, da je napredek na bojišču "počasnejši od želenega". Ukrajina sicer trdi, da je s svojo protiofenzivo doslej ponovno zavzela osem vasi v južni regiji Zaporožje in Doneck na vzhodu.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Po Magnificovi pesmi zdaj Dodik zavaja tudi glede pesmi Đurđevdan
11. 05. 2023 09.40Po tem, ko je Dodik za Magnificovo pesem Pukni zoro trdil, da je nastala v srbski bitki med prvo svetovno vojno, je zdaj podobno neresnično zgodbo spletel tudi za pesem Đurđevdan. Zatrdil je namreč, da je ta priljubljena pesem, ki jo je napisal Bregović, nastala med drugo svetovno vojno, ko so Srbe vozili v koncentracijsko taborišče Jasenovac. Kot so spomnili pri N1 BiH, je Bregović že pred približno 20 leti v enem od intervjujev pojasnil, da je pesem napisal po navdihu Balaševićevega verza.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Oči na Tajvanu, rivalstvo z ZDA: Kitajska znova povečuje sredstva za vojsko
05. 03. 2023 09.07Po ukinitvi pandemičnih omejitev kitajsko gospodarsko znova dobiva zagon. V Pekingu, kljub številnim težavam, letos pričakujejo petodstotno rast gospodarstva. Samo v urbanih središčih se je lani odprlo 12 milijonov novih delovnih mest, nezaposlenost v mestih pa je padla na 5,5 odstotka. Hkrati napovedujejo tudi 7,2-odstotno povečanje obrambnega proračuna. Letos bo tako Kitajska za vojsko namenila 210 milijard evrov, kar jo še naprej uvršča na drugo mesto, za ZDA. V zadnjem desetletju se je njen obrambni proračun več kot podvojil.

Pismo iz leta 1916 po več kot stoletju našlo svoj končni cilj
16. 02. 2023 16.00Pismo iz leta 1916 je zdaj končno prispelo na svoj cilj, več kot stoletje po tem, ko je bilo napisano. Pismo je prispelo na naslov Hamlet Road v južnem Londonu že nekaj let nazaj, vendar so ga prejemniki šele pred kratkim odnesli v lokalno zgodovinsko društvo.

Film Titanik ob svoji 25. obletnici znova na sporedu kinematografov
09. 02. 2023 21.00Po uspehu filma Avatar: Pot vode iz lanskega leta se režiser James Cameron v letošnjem letu vrača na platno s klasiko Titanik iz leta 1997 v izboljšani tehnologiji. Romantični ep bo ob 25-letnici v kinematografih na ogled od petka. Kot je povedal režiser, pri filmu ne obžaluje ničesar, a če bi ga snemal danes, bi Jack lahko preživel.

'Skušal sem doumeti, kako se to zgodi. In zdaj sem v tem prekletem peklu'
06. 02. 2023 12.26"To je kot prva ali druga svetovna vojna. Sliši se kot neumne sanje nekoga ali nora filmska ideja ali kaj podobnega. Nekaj takega. Ker to je nekaj, kar sem prej videl samo v vojnih filmih." Tako o vojni v Ukrajini pravi ukrajinski vojak, ki svoje izkušnje pogosto deli na družbenih omrežjih.

Slavospev iz Izraela: 'Kako je Vučić preprečil tretjo svetovno vojno'
13. 01. 2023 15.47Vsaka napaka glede Kosova lahko pripelje do spopada med zahodom in vzhodom, Rusijo in Natom, Kitajsko in ZDA, je prepričan izraelski poslanec Boaz Toporovsky. V svoji kolumni za The Jerusalem Post je tako zapel hvalnico srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, za katerega pravi, da je preprečil tretjo svetovno vojno.

Džinping: Tajvan je prva rdeča črta, ki jo ZDA ne smejo prestopiti
14. 11. 2022 16.15Voditelja dveh najmočnejših gospodarstev na svetu, ameriški predsednik Joe Biden in kitajski voditelj Ši Džinping, sta se končno sestala na vrhu G20 na indonezijskem otoku Bali. Sestanek je ključnega pomena v luči napetosti, s katerimi se svet sooča dandanes. Od ruske invazije, Tajvana in podnebnih sprememb do človekovih pravic in geopolitične situacije. Tem, ki bi potrebovale obravnavo, jima ni primanjkovalo.

Putin: Za zdaj ni potrebe po novih obsežnih napadih. Naš cilj ni uničiti Ukrajino
14. 10. 2022 08.33"Ni potrebe po novih množičnih napadih. Zdaj imamo druge naloge," je dejal ruski predsednik Vladimir Putin po že petih zaporednih dneh intenzivnih napadov na ukrajinska mesta. "Naš cilj ni uničiti Ukrajino," je dejal. Ukrajinski uradniki so Rdeči križ medtem pozvali, naj opravi misijo v razvpitem zaporniškem taborišču na vzhodu države, ki ga zaseda Rusija. "Ne smemo več izgubljati časa. Na kocki so človeška življenja," je tvitnil vodja kabineta ukrajinskega predsednika. Rdeči križ je medtem sporočil, da ima otežen dostop do ukrajinskih vojnih ujetnikov, ki so jih ujele ruske sile. Tiskovni predstavnik organizacije Ewan Watson je sicer zatrdil, da "deli frustracije" Kijeva.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.