protoni

Bomo danes znova lahko videli spektakularen severni sij?

11. 11. 2023 10.49

Če prejšnje dni niste uspeli videti veličastnega severnega sija oziroma Aurore borealis, imate danes znova možnost. Nov izbruh na Soncu naj bi bil viden okoli 19. ure. Sicer severni sij ne bo tako spektakularen, kot je bil prejšnji vikend.

Čarobni prizori: severni sij naj bi bilo moč opaziti tudi v prihodnjih dneh

06. 11. 2023 14.02

Pojav, zaradi katerega so se mnogi odpravljali na daljni sever, je letos dosegel tudi južnejše kraje. Žarenje Zemljine atmosfere so spet lahko spremljali tudi nekateri prebivalci Slovenije. To po vsej verjetnosti ni bilo zadnjič. Do leta 2025 lahko pričakujemo še več podobnih prizorov. In tudi sicer naj bi bilo severni sij v Sloveniji moč opaziti tudi danes in v prihodnjih dneh. Danes naj bi bil najbolj viden prav okoli 18. ure, a po napovedih strokovnjakov ne bo tako intenziven, kot je bil v nedeljo.

Nebo nad Slovenijo se je obarvalo vijoličasto. Ste videli severni sij?

24. 04. 2023 10.01

Ponoči smo lahko nad Slovenijo, tam, kjer ni bilo preveč oblakov, opazovali za naše kraje izjemno redek pojav –severni sij oz. avroro.

Bila je le prvoaprilska potegavščina

02. 04. 2023 07.00

Prvi april je dan, ko jo vsi z veseljem zagodemo drugim s kakšno šalo, zato nikar ne zamerite, ker smo si vas malce privoščili tudi mi. Tako ni res, da je severni sij v soboto zgodaj zjutraj razsvetlil nebo nad Slovenijo. Kljub temu ta šala v sebi skriva tudi nekaj resnice.

Znanstveniki odkrili, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let

12. 06. 2021 13.35

Liofilizirana sperma miši, ki so jo hranili na krovu Mednarodne vesoljske postaje, po šestih letih v vesolju ni imela poškodovanega DNK in je lahko proizvedla "zdrave vesoljske mladiče". Raziskava je pokazala, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let. Po mnenju znanstvenikov bo to odkritje bolje osvetlilo, ali se lahko sesalci, vključno z ljudmi, v vesolju razmnožujejo.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?

28. 03. 2021 09.18

Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja

15. 10. 2020 10.04

Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

FOTO in VIDEO: Veliko odkritje: opazovali zlitje dveh nevtronskih zvezd in ob tem zaznali gravitacijske valove

16. 10. 2017 16.02

Znanstveniki pri ESO so razkrili, da so bili priča gravitacijskim valovom in vidnemu delu le-teh iz istega izvora - oboje so opazili ob trčenju dveh nevtronskih zvezd. Prej so gravitacijske valove zaznali le ob zlitju črnih lukenj. Ob združitvi zvezd so zaznali izbruh smrtonosnih žarkov gama, ob kilonovi pa se je v vesolje sprostilo več elementov - selen, rutenij, barij, platina, zlato ...

Ekipa, v kateri so tudi slovenski znanstveniki, vse bližje rešitvi več kot 50 let stare uganke

03. 10. 2017 18.59

Izsledki raziskav skupine mednarodnega sodelovanja, v kateri so tudi Slovenci, kažejo, da kozmični delci z večmilijonkrat višjimi energijami, kot jih imajo protoni v velikem hadronskem trkalniku v Cernu, prihajajo iz izvorov izven naše galaksije.

Naši zdravniki bi Emily lahko operirali, a starši so prepričani, da ima v Londonu večjo možnost za uspešno operacijo

26. 08. 2016 18.47

Leto in pol staro Emily, ki je zbolela za hudo obliko raka, bi lahko operirali v Sloveniji. V UKC poudarjajo, da zdravljenje rakavih obolenj pri otrocih v celoti krije zavarovalnica. A sta se starša odločila za zdravljenje v tujini, ker tam takšne operacije izvajajo vsakodnevno in gre za rutinsko opreracijo, zato so možnosti za uspešen poseg večje.

VIDEO: Juno pred pragom negostoljubnega velikana Jupitra: kakšne skrivnosti bo razkrila?

03. 07. 2016 06.30

Juno se bliža svojemu novemu domu - planetu Jupitru. A planet bo za sondo s svojo radiacijo zelo negostoljuben. Sonda bo v 20 mesecih skušala zbrati kar se da največ podatkov o atmosferi, magnetskih poljih, jedru ...

Zakaj je Mars postal tako suh in hladen? Se lahko podobno zgodi tudi Zemlji?

06. 11. 2015 09.52

Nasa je znova presenetila z novimi odkritji na Marsu. Kako je planet, ki je bil v nekaterih točkah tako podoben našemu, doletela tako različna usoda? Ali lahko Zemljo doleti podobna "tragedija"?

Cernu uspeli trki pri rekordnih energijah

21. 05. 2015 16.42

Raziskovalci Cerna so doživeli nov uspeh. Izvedli so namreč trke protonov pri rekordnih energijah. Trke bodo raziskovalci uporabili za zagon in varovanje samega pospeševalnika in detektorjev.

Sodnik odločil: 5-letnik, ki se bori za življenje, lahko gre na zdravljenje v Prago

05. 09. 2014 20.21

Po vseh zapletih so starši hudo bolnega britanskega 5-letnika le dosegli svoje. Sodnik je pritrdil njihovi izbiri zdravljenja za otroka in dovolil, da ga družina odpelje v Prago na protonsko terapijo.

Starši hudo bolnega dečka odkorakali iz pripora

02. 09. 2014 11.30

Starše hudo bolnega petletnega britanskega dečka so vendarle izpustili iz pripora. Zdi se tudi, da britanska bolnišnica popušča glede metode zdravljenja in da obstaja možnost, da bi dečka zdravili s protonsko terapijo.

Dečka iz bolnišice odpeljali, ker zdravniki niso hoteli slišati za druge načine zdravljenja

01. 09. 2014 13.21

Družina britanskega dečka, ki umira za rakom, pravi, da so se na pot v tujino opravili primerno opremljeni in zgolj zato, ker britanski zdravniki niso želeli o drugih metodah zdravljenja slišati niti besede.

FOTO in VIDEO: Zaradi Sončeve nevihte nekatera letala ostala na tleh

25. 01. 2012 12.49

Po največji Sončevi nevihti po letu 2005 je Zemljo zadel prvi val elektromagnetnega sevanja. Nekatera letala niso poletela nad severnim polom, sicer pa ni bilo hujših posledic. Najbolj so uživali vesoljski navdušenci.

VIDEO: Sončna nevihta v slabi uri zadela Zemljo

24. 01. 2012 11.54

Izpad elektrike, okvare letalske navigacije, satelitskih sistemov in motnje telefonskih omrežij so glavni strahovi ameriških znanstvenikov, ki v teh dneh budno spremljajo dogajanje na Soncu.

V Cernu uspel edinstven veliki pok

08. 11. 2010 16.21

V pospeševalniku elektronov v Cernu je znanstvenikom uspela simulacija velikega poka, ki naj bi ponazarjala nastanek vesolja. A namesto protonov so uporabili ione.

'Mini črne luknje v hipu razpadejo'

31. 03. 2010 13.40

Na vprašanja, kaj se je zgodilo med delovanjem trkalnika, kako bo poskus pripomogel k življenju navadnih smrtnikov in ali bodo nastale črne luknje, je odgovoril vodja slovenskih znanstvenikov v Cernu Marko Mikuž.

Odpovedala se je poroki in sestri rešila življenje

14. 01. 2010 12.56

Melissa in Katrina sta sestri, ki sta ena za drugo pripravljeni storiti prav vse. Ko je Melissa izvedela, da ima smrtonosni možganski tumor, je Katrina brez razmišljanja odpovedala svojo sanjsko poroko in denar namenila Melissinemu zdravljenju.

Poskus, ki bo zaznamoval prihodnost

10. 09. 2008 08.25

V švicarskem Cernu se je začel največji znanstveni poskus v zgodovini človeštva, pri katerem sodelujejo tudi Slovenci. Znanstveniki želijo poustvariti nastanek vesolja, t.i. veliki pok.

Novo upanje za bolnike

03. 11. 2006 08.53

Zdravljenje raka s protonskimi žarki ima manj stranskih učinkov. Metoda je primerna tudi za otroke.

Proton K uspešno utiril sedem satelitov iridium

07. 04. 1998 12.29

Po treh preložitvah so davi ob 4.13 po srednjeevropskem času na kozmodromu Bajkonur izstrelili težko nosilno raketo proton K. Raketa je utirila sedem telekomunikacijskih satelitov vrste iridium. De preložitev je prišlo zaradi viharja z močnim dežjem, ki je zmočil električne napajalne kable. Gre za nov svetovni telekomunikacijski sistem za telefonske, faksimilne, pagerske, podatkovne in večpredstavitvene prenose kjerkoli in kadarkoli po svetu. Sistem naj bi začel delovati 23. septembra letos, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Utirjanje satelitov iridium se je začelo maja lani. Od skupno 66 satelitov, načrtovanih na tirih v šestih polarnih ravninah okoli Zemlje so jih doslej utirili že 63, od tega s tremi protoni skupno 21. Za davišnjo izstrelitev bo Rusija prejela od mednarodnega združenja Iridium 58 milijonov dolarjev.