protiustavnost

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

'Ne' referendumu. Opozicija: 'Ščitijo Goloba'

26. 09. 2024 17.49

DZ je z 49 glasovi za in 27 proti sprejel sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi. Sklep so predlagali poslanci koalicije, ki so ga ob glasovanju tudi podprli. Proti so bili v opoziciji ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Poslanec Levice Miha Kordiš je bil vzdržan.

'Vsaka neizvršena odločba ustavnega sodišča je črna pika'

12. 06. 2024 16.27

Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je ob predstavitvi letnega poročila za lansko leto ocenil, da so bili relativno uspešni, saj so rešili več zadev, kot so jih prejeli. Znova je opozoril tudi na neuresničevanje odločb ustavnega sodišča in dejal, da je vsaka neuresničena odločba črna pika pri spoštovanju načela pravne države.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Neustavno: nepremičnine vrnili, najemniki ostali

12. 07. 2023 14.14

Po presoji ustavnega sodišča sta del Zakona o denacionalizaciji in del Stanovanjskega zakona, ki se nanašata na določena neprofitna najemna razmerja za nedoločen čas, v neskladju z ustavo. Državni zbor mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu, je v odločbi zapisalo ustavno sodišče.

Primčeva koalicija na Evropsko sodišče za človekove pravice vlaga tožbo

16. 03. 2023 15.04

Po tem, ko je koalicija Aleša Primca Za otroke gre z referendumom na spremembe družinskega zakonika že poskušala tako v državnem zboru kot na Ustavnem sodišču RS, v obeh primerih neuspešno, se je zdaj obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice. Zaradi zavrnitve izvedbe referenduma so namreč na evropsko sodišče vložili tožbo.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu

11. 01. 2023 09.33

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil

25. 11. 2022 10.40

Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

Referendum o spremembah družinskega zakonika po odločitvi DZ nedopusten

28. 10. 2022 07.49

DZ je izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27.

Je referendum na družinski zakonik dopusten? O tem bo odločal DZ

21. 10. 2022 10.56

Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo poslanci prihodnji petek na izredni seji med drugim odločali tudi o nedopustnosti referenduma o spremembah družinskega zakonika. Ob tem so potrdili tudi časovnico redne seje, ki bo trajala od ponedeljka do četrtka. Na njej poslance čaka tudi nekaj pomembnejših kadrovskih odločitev ter obravnave treh zakonskih besedil.

DZ po vetu potrdil spremembe družinskega zakonika

17. 10. 2022 14.48

Odbor DZ za delo, ki je zaradi odložilnega veta DS vnovič razpravljal o spremembah družinskega zakonika, ki istospolnima partnerjema v partnerski zvezi omogočajo skupno posvojitev otroka, je spremembe potrdil z 10 glasovi za in petimi proti. Pričakovano so za spremembe glasovali člani odbora iz koalicije, proti pa člani iz SDS in NSi.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Ustavno sodišče ponovno zavrglo pobude Terška in Pavlina

12. 10. 2022 12.47

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odlokov o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja epidemije bolezni covid-19, ki sta jo vložila Andraž Teršek in Damijan Pavlin.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

Predlog novele zakona o RTVS bo DZ obravnaval na četrtkovi izredni seji

13. 07. 2022 10.51

Državni zbor bo predlog novele Zakona o RTV Slovenija, s katerim bi depolitizirali javni zavod, obravnaval na izredni seji v četrtek, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na isti seji bodo po odločitvi kolegija predsednice DZ obravnavali tudi predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih.

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog novele zakona o RTVS

12. 07. 2022 15.36

Državni zbor se bo predvidoma v četrtek sestal še na eni izredni seji. Na njej naj bi obravnavali predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija in predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Kolegij predsednice DZ bo o tem odločal v sredo.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

V DZ še ena referendumska pobuda o zakonu o nalezljivih boleznih

06. 07. 2022 16.02

Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je v DZ vložilo že drugo pobudo za razpis referenduma o zakonu o nalezljivih boleznih, podprto s skoraj 4000 podpisi, prvo so včeraj vložili predstavniki ljudske koalicije. V DZ medtem še razmišljajo o pravnih možnostih, saj se postavlja vprašanje, ali je zakon sploh lahko predmet referenduma.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Še brez odločitve o Levici in SD: 'Predlog ni bil po naključju vložen pred volitvami'

17. 02. 2022 09.19

Pobude za razglasitev neustavnosti programa stranke Levica in kontinuitete stranke SD so v preteklosti že prihajale z nasprotnega političnega pola, nazadnje, ko sta stranki SDS in NSi poskušali sklicati izredno sejo državnega zbora, ker naj bi program Levice rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. Kar ni uspelo v DZ, pa se je sedaj preselilo na ustavno sodišče, ki prednostno obravnava pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. Ustavno sodišče ni danes v tej zadevi sprejelo še nobene odločitve, so sporočili. V obeh omenjenih strankah sicer pričakujejo, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menijo, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, vidijo pa jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

US: Z izvršitvijo odloka bi lahko nastale nezanemarljive posledice

27. 09. 2021 10.11

Ustavno sodišče je po tem, ko je zadržalo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih, v obrazložitvi zapisalo, da bi bile posledice, ki bi nastale z izvrševanjem odloka, hujše od tistih, ki jih lahko povzroči njegovo zadržanje. Zapisali so, da bi lahko z izvršitvijo odloka nastale nezanemarljive posledice, če bi bila naknadno ugotovljena njegova protiustavnost oziroma nezakonitost.

Objavljena odločba glede neustavnosti zakona o parlamentarni preiskavi

12. 08. 2021 11.39

Ustavno sodišče je objavilo odločbo, ki jo je v sredo predstavil generalni državni tožilec Drago Šketa in po kateri sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo, saj posegata v neodvisnost in samostojnost opravljanja državnotožilske funkcije. V delu je razveljavilo tudi akt o odreditvi preiskave v zadevi Kangler.

V Levici z novo referendumsko pobudo glede investicij v Slovenski vojski

22. 03. 2021 13.34

V Levici pripravljajo novo referendumsko pobudo glede investicij v SV. Prepričani so namreč, da želi vlada s predlogom novele zakona o izvrševanju proračuna najti obvod za nakupe orožja, medtem ko odločitev ustavnega sodišča glede referenduma o zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v SV še ni znana.

SMC predlaga zakon, ki bi podelil amnestijo mariborskim dijakom

18. 03. 2021 16.56

Poslanska skupina SMC je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona, ki bi podelil amnestijo dijakom, ki so na mariborskem protestu prejeli kazni ali pa so prejeli poziv na sodišče. Predlagajo tako ustavitev prekrškovnih postopkov kot tudi vračilo že plačanih glob, je v DZ povedal prvopodpisani Branislav Rajić.

Zakon o parlamentarni preiskavi neskladen z ustavo

10. 02. 2021 10.57

Ustavno sodišče je presodilo, da sta zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo. Obenem je razveljavilo akt o odreditvi parlamentarne preiskave v zadevi Franc Kangler, kolikor se nanaša na presojo pravilnosti konkretnih sodnih odločitev in ugotavljanje odgovornosti sodnikov za odločitve v postopkih.

DZ bo moral odpraviti protiustavnost na področju lekarniške dejavnosti

25. 11. 2020 11.55

Prehodna določba zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja uskladitev koncesijskih odločb in pogodb, sklenjenih za nedoločen čas, z določbo, po kateri se lahko koncesija za izvajanje lekarniške dejavnosti podeli zgolj za časovno omejeno obdobje, je v neskladju z ustavo, je ugotovilo ustavno sodišče. DZ mora protiustavnost odpraviti v enem letu.

DZ mora Teršku posredovati kopije neveljavnih glasovnic

16. 09. 2020 17.18

Pravniku Andražu Teršku, ki ga državni zbor junija ni izvolil za ustavnega sodnika, je po odločbi Informacijskega pooblaščenca državni zbor dolžan posredovati kopije glasovnic, ki so bile na glasovanju o njegovi kandidaturi opredeljene kot neveljavne. Takšnih je bilo osem glasovnic.

Teršek z ustavno pritožbo glede glasovanja o njegovi kandidaturi

28. 07. 2020 09.40

Pravnik Andraž Teršek, ki ga DZ junija ni izvolil za ustavnega sodnika, se je obrnil na ustavno sodišče. Predlaga mu, naj ugotovi protiustavnost določb poslovnika DZ o tajnem glasovanju, razveljavi glasovanje o njegovi kandidaturi za ustavnega sodnika in DZ naloži, da o njem znova glasuje.

Titova cesta v Radencih ostaja Titova

27. 07. 2020 09.29

Župan občine Radenci Roman Leljak bo očitno moral popustiti pritisku skupine občanov, ki si prizadeva, da razveljavi odlok mestnega sveta, da se Titova cesta preimenuje v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ustavno sodišče namreč meni, da bi z njegovo izvršitvijo lahko nastale "nezanemarljive posledice, če bi bila naknadno ugotovljena njegova protiustavnost oziroma nezakonitost". Sodišče v sklepu pojasnjuje še, zakaj primer v Radencih ni enak primeru v Ljubljani.

Odstrela 175 medvedov in 11 volkov ne bo

20. 04. 2020 10.00

Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave, ki velja do konca septembra. Čeprav je sodba pozna, saj so bile živali iz zakonske kvote skorajda že vse odstreljene, pa pomeni, da najverjetneje ne bo možno uveljaviti novele tega zakona, ki predvideva še večji odstrel. Ministrstvo je po odločitvi sodišča sporočilo, da bo še naprej "podpiralo strokovne rešitve, ki bodo omogočale čim hitrejšo vzpostavitev ravnovesja med sobivanjem z velikimi zvermi in varnostjo človeka".