protitelo

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Po 50 letih veliki preboj v zdravljenju astme?
28. 11. 2024 11.51Raziskovalci z londonske univerze King's College so optimistični po preizkusih učinkov novega načina zdravljenja astmatičnih napadov. Uvodne raziskave kažejo, da terapije z vrsto monoklonskega protitelesa bistveno bolj pomagajo bolnikom z astmo in kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) kot steroidi.

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov
21. 07. 2024 18.43Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Vse več alergij na meso po ugrizu klopa, primeri tudi v Sloveniji
09. 09. 2023 09.54Zadnja leta beležijo vse več alergij na meso po ugrizu določene vrste klopov, opozarjajo znanstveniki. Tudi v Sloveniji so že obravnavali več ljudi, ki imajo alergijo na glikoprotein alpha-gal, je potrdila specialistka interne medicine, pnevmologije ter alergologije in klinične imunologije na Kliniki Golnik.

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco
09. 05. 2023 14.13Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.

'Zmagoslavni preboj': prvo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen
30. 11. 2022 08.39Po desetletju neuspešnih raziskav je znanstvenikom uspel preboj. Ustvarili so prvo zdravilo, ki upočasni razkroj možganskih celic pri najpogostejši obliki demence – Alzheimerjevi bolezni. Strokovnjaki najdbo označujejo za zgodovinsko. Zdravilo lecanemab ima sicer manjši učinek od pričakovanega, zato še vedno potekajo razprave o možnosti uporabe.

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?
13. 02. 2022 07.00Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'
16. 12. 2021 06.00Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

EMA začela s pregledom zdravila sotrovimab proti koronavirusu
07. 05. 2021 16.01Evropska agencija za zdravila je začela tekoči pregled zdravila sotrovimab proti novemu koronavirusu, ki sta ga razvili podjetji GlaxoSmithKline in Vir Biotechnology. Pregledovati so začeli podatke, pridobljene v laboratorijskih študijah in študijah na živalih, ter podatke o kakovosti zdravila. Na agenciji sicer pravijo, da še nimajo vseh podatkov in da je prezgodaj za ocenjevanje ravnovesja med koristmi in tveganji zdravila.

Nizozemski znanstveniki odkrili tip protiteles proti okužbi z novim koronavirusom
05. 05. 2020 12.34Znanstveniki na Nizozemskem so odkrili človeški tip monoklonskih protiteles, ki preprečujejo okužbo v laboratoriju ustvarjenih celic z novim koronavirusom. To je prvi korak k razvoju protitelesa za zdravljenje ali preprečevanje bolezni covid-19, ki jo povzroča SARS-CoV-2, so navedli.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?
04. 05. 2020 15.06Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

Slovenska znanstvenica, ki ima dostop do ene redkih možganskih bank na svetu
23. 03. 2019 07.00Magistrica biopsihologije Zala Slabe je pri komaj 24 letih odšla v Amsterdam na študij k svojemu velikemu vzorniku, svetovno znanemu nevroznanstveniku prof. dr. Dicku Swaabu. Je edina Slovenka v ekipi znanstvenikov, ki analizira možganske vzorce, hkrati ji je kot prvi uspelo dokazati povezavo med prisotnostjo nevropeptida PACAP v možganih in motnjami razpoloženja, zlasti depresijo in bipolarnimi motnjami.

Španska medicinska sestra prebolela ebolo, za Afričane pripravljajo serum
21. 10. 2014 18.49Španska medicinska sestra je glede na zadnje teste prebolela ebolo. Okužba Romerove z ebolo je sprožila skrbi, da bi se lahko virus razširil po Evropi. Za obolele v afriški Liberiji pa bi bil lahko v nekaj tednih na voljo serum iz krvi oseb, ki so prebolele ebolo.

Kitajci bodo testirali cepivo proti sarsu
04. 02. 2004 00.00Kitajska se pripravlja na testiranje cepiva proti virusu akutnega sindroma oteženega dihanja na 30 prostovoljcih.