protipoplavna gradnja

Kako dobro skrbimo za poplavno varnost?

26. 03. 2024 19.10

Neurje v noči s sobote na nedeljo nas je spomnilo na lanski avgust, a k sreči razen nekaj nevšečnosti ni bilo hujšega. Po državi se sicer hiti, da bi bili vodotoki pred poletjem urejeni, protipoplavni ukrepi pa pripravljeni. Država je 30 let to skrb, vključno z gradnjo na poplavnih območjih, zanemarjala, urejanje vodotokov pa prepustila zasebnikom. Je bila lanska šola, ki nas je stala skoraj 10 milijard evrov, dovolj dobra?

Gradnja piranskega Mojzesa bo stala okoli 15 milijonov evrov

07. 02. 2023 20.08

Piranski Mojzes, sistem protipoplavne zaščite po zgledu Benetk, je korak bližje uresničitvi. Rok za pridobitev gradbenega dovoljenja je direkcija za vode zamaknila in tako občini dala možnost izvedbe projekta. Ta ne bo pregrešno drag kot v Benetkah, kjer je stal več milijard evrov, a tudi 15 milijonov evrov, kolikor je na voljo iz sklada za okrevanje in odpornost, je za Piran veliko denarja.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice

03. 11. 2021 17.43

Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Zgrešeni milijardni infrastrukturni projekti: se bomo končno kaj naučili iz napak?

04. 02. 2015 06.30

Vse od osamosvojitve dalje so številni veliki infrastrukturni projekti klavrno končali. Država bi se morala na svojih napakah učiti in od zgrešenih projektov, kot sta TEŠ 6 in gradnja avtocest, preiti do trajnostnih naložb ter preprečiti neracionalno porabo proračunskih sredstev.

Dela na vodotokih bomo lahko spremljali na spletu

05. 12. 2014 14.51

Arso je vzpostavil posebno spletno stran Atlas okolja, kjer lahko vsakdo preveri, kako potekajo nujna dela na vodotokih. Interventni ukrepi, ki jih bodo izvajali v naslednjih šestih mesecih, ne bodo zagotavljali poplavne varnosti, gre zgolj za ureditev vodotokov na stanje pred poplavami.

13 pogledov na Ljubljano

02. 10. 2010 08.34

Županski kandidati v Ljubljani so razložili, kateri so po njihovem mnenju glavni problemi v mestu, katere so tri ključne točke njihovega programa ter ali podpirajo združljivost županske in poslanske funkcije.