protikorupcijska komisija

Je Logar podkupoval Novaka? KPK prijavo odstopila Policiji

27. 02. 2025 10.28

Komisija za preprečevanje korupcije je proučila prijavo, ki jo je prejela februarja 2025 in se je nanašala na prestop poslanca državnega zbora Tineta Novaka k stranki Anžeta Logarja Demokrati. Ker je prijava vsebovala očitke o podkupovanju, jo je komisija po uradni dolžnosti odstopila Policiji, sama pa je postopek zaključila.

Boji za posle na Darsu: skrivni sestanki na posestvu pričevalca?

21. 02. 2025 19.56

Zakulisje silovitih bojev za posle z avtovlekami na državnem Darsu, ki smo jih v nedeljo razkrili na naši televiziji, dobiva nove razsežnosti. Zakaj je Dars avtovleki Žonta prekinil pogodbo in dopustil, da je največji slovenski avtovlekar Draganović svojo moč v državnem podjetju še povečal? Odvetnica Nina Zidar Klemenčič naj bi imela vpliv na Darsu preko nekdanjega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, razkrivajo posnetki, ki smo jih pridobili. Na posestvu Luke Založnika naj bi se, sodeč po posnetkih, dobivali tudi predsednik Nove Slovenije Matej Tonin ter glavni tajnik krščanskih demokratov Robert Ilc. Skrivne sestanke oba zanikata, priznavata pa, da Nino Zidar Klemenčič poznata že vrsto let.

Kaj o spornem 80.000 evrov težkem asfaltiranju pravijo domačini?

20. 02. 2025 18.47

Lokalno in širšo javnost še vedno razburja približno 80.000 evrov težak projekt, s katerim naj bi poslanec Gibanja Svobode Teodor Uranič uredil, da se asfaltira cesta v bližini njegovega doma. Poslanec se je zaradi domnevne ponareditve zapisnika odbora krajevne skupnosti, ki mu predseduje, znašel sredi kriminalistične preiskave. Čeprav je očitke zanikal, na naša vprašanja ne odgovarja. Kaj pa o dogajanju pravijo domačini?

Uranič zavrača očitke: Domnevno sporni asfalt sploh ne vodi do moje hiše

19. 02. 2025 17.00

Na očitke, da je samovoljno spremenil vrstni red prioritetnih investicij in na tak način uredil, da je občina prej asfaltirala makadamsko cesto, ki vodi do njegove hiše, se je odzval poslanec Svobode Teodor Uranič. Kot pravi, ni ponaredil nobenega zapisnika krajevne skupnosti in ni nikjer predlagal rešitev, ki ne bi imele širše podpore v svetu lokalne skupnosti. "Domnevno sporni asfalt pri tem sploh ne vodi do moje hiše in hiš sosedov, ampak do razcepa, ki je od moje hiše nekje 300 metrov stran. Do mojega doma vodi hriboviti del ceste, ki sploh ni asfaltiran," pojasnjuje.

Očitki Uraniču: 'Asfalt bo težko vrnil, naj pa, če je kriv, vrne mandat'

18. 02. 2025 18.26

"Asfalt bo težko vrnil, naj pa, če se izkaže, da je kriv, vrne mandat," tako Trboveljčani pozivajo poslanca Svobode Teodorja Uraniča, ki naj bi mimo pravil kot predsednik krajevne skupnosti samovoljno spremenil vrstni red prioritetnih investicij. In tako bi uredil, da je občina prej asfaltirala makadamsko cesto, ki vodi do njegove hiše. Prijavo je dobila tudi protikorupcijska komisija, ki je zaradi suma storitve kaznivega dejanja zadevo odstopila policiji.

KPK zavrgla anonimne očitke zoper zagorskega župana Švagana

17. 02. 2025 10.51

Protikorupcijska komisija je zavrgla anonimne očitke zoper župana Občine Zagorje ob Savi Matjaža Švagana glede domnevnih nepravilnosti pri podelitvi sredstev podjetju Skitti na razpisu gospodarskega ministrstva in pri prodaji zemljišča v Ekonomsko-poslovni coni Kisovec II. Švagan je anonimne obtožbe označil za poskus osebne diskreditacije.

Prestop preiskuje protikorupcijska komisija: 'Hvaležen sem za njegov pogum'

07. 02. 2025 06.00

Prestop poslanca Gibanja Svobode, ki je pomagal Anžetu Logarju oblikovati poslansko skupino, še naprej razburja. Iz Gibanja Svoboda so povsem neposredno sporočili svojemu nekdanjemu političnemu zavezniku, da prestop razumejo kot izdajo zaupanja volivk in volivcev. In še, da je bil Anže Logar eden najvidnejših članov stranke SDS, ki so ji volivke in volivci na zadnjih volitvah zaradi nedemokratičnih prijemov rekli odločen ne. Prestop Novaka že preverja protikorupcijska komisija, medtem ko se zapleta, ali bodo poslanci Demokratov sploh lahko sodelovali na parlamentarnih odborih.

Afera SPIRIT: še en nenavaden primer dodeljevanja milijonskih subvencij

28. 01. 2025 19.24

Zaradi spornih razpisov za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij je odstopil direktor agencije Rok Capl, javnosti pa še vedno niso pojasnili, kako so se lahko do milijonskih zneskov dokopala podjetja z nič ali malo zaposlenimi in nizkimi letnimi prihodki. Razkrivamo še en nenavaden primer dodeljevanja milijonskih subvencij. Gre za sicer uveljavljeno družinsko podjetje Skitti iz Zagorja ob Savi, ki bo na razpisu dobilo dobrih pet milijonov evrov. So k temu botrovale povezave z lokalno in državno politiko?

Na KPK vabljeni Robert Golob kot obravnavana oseba in več prič – hkrati

03. 12. 2024 17.56

Protikorupcijska komisija bo v sredo zaslišala vpletene v sporu med nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in premierjem Robertom Golobom. Kot je znano, Bobnarjeva Golobu očitka poskuse političnega vplivanja na Policijo. Po številnih zapletih se bo tako preiskava vendarle nadaljevala, je pa komisija na zaslišanje oba vpletena in vse priče povabila istočasno. Zakaj in kako bo potekal postopek?

Občinska svetnica za kandidata predlagala sina, nato tudi glasovala zanj

06. 09. 2024 10.45

Preddvorska občinska svetnica Ivka Sodnik je svojega sina najprej predlagala za kandidata za člana Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, nato sprejela predlog kandidatov za obravnavo in nazadnje o njem tudi glasovala. S tem je kršila nasprotje interesov, je ugotovila protikorupcijska komisija. Takšne kršitve so na lokalni ravni precej pogoste, dodajajo ob tem.

Ob milijardni gradnji TEŠ napovedovali milijonske dobičke, danes beležijo izgubo

04. 09. 2024 20.13

Ob torkovi napovedi ministra Bojana Kumra, da TEŠ neizogibno drvi proti stečaju, so brez argumentov ostali verjetno še zadnji zagovorniki spornega projekta, TEŠ 6 smo davkoplačevalci krepko preplačali in je nasedla naložba. A pri milijardo in pol vrednem projektu so bili poleg tako levi kot desni, napovedovali so milijonske dobičke, danes pa beležijo rdeče številke, ki bi lahko v nekaj letih bile milijardne. In politika je spet enotna. Tokrat pri sklepu, da gre za nasedli projekt. In da je treba zaščititi prebivalce Šaleške doline, ki bi ostali brez velikega zaposlovalca in ogrevanja. Manj enotna pa je politika pri tem, kako reševati prihodnost termoelektrarne. Prvi odzivi Šaleških prebivalcev pa: Šoštanj, z njim pa vsa Savinjsko-Šaleška dolina, je spet žrtev apetitov slovenskega energetskega lobija, pravljice o transparentnosti naj prodajajo nekomu drugemu. "Ne glede na razplet nas pozimi zeblo zagotovo ne bo," so prepričani prebivalci, ki strašenje pred mrkom edinega ogrevalnega vira razumejo predvsem kot sadistične tendence politike.

Golob – Bobnar: predkazenski postopek še ni končan

30. 07. 2024 19.24

Ovir, zaradi katerih je protikorupcijska komisija januarja ustavila preiskavo zoper premierja Roberta Goloba, ker da ima prednost predkazenski postopek zoper njega, ni več. Komisija naj bi tako v kratkem Golobu dovolila vpogled v zanj obremenjujoč spis. Toda s specializiranega državnega tožilstva so sporočili, da predkazenski postopek še ni končan. Kaj se torej dogaja?

Dvorane Cankarjevega doma oddajali brez plačila, so si kupovali politične točke?

15. 05. 2024 19.37

Si je vodstvo Cankarjevega doma, pod taktirko generalne direktorice Uršule Cetinski, kupovalo politične točke in političen vpliv tudi z ugodnim oddajanjem dvoran Cankarjevega doma našim najvidnejšim politikom? Razkrivamo vsaj dva takšna primera. Založbi Beletrina in Primus sta za predstavitvi knjig dveh najbolj vidnih politikov – nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in sedanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič – stroške za najem dvorane poravnali kar s knjigami. Tak način oddajanja dvoran, brez plačila po ceniku, je najmanj nenavaden, nas opozarjajo viri. Kako pa odgovarjata nekdanji predsednik države in prva dama državnega zbora?

Odziv na hude očitke: Delujemo zakonito, varčno, transparentno

13. 05. 2024 14.49

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je v objavljenem odzivu zavrnila očitke o domnevnih nepravilnostih v Cankarjevem domu (CD), kot izhaja iz anonimnih prijav, zaradi katerih se je znašla pod drobnogledom določenih organov. Med očitki sta neprimerno vedenje in nepravilna poraba sredstev.

Na direktorico letijo hude obtožbe, Cankarjev dom pod lupo inšpektorjev in NPU

10. 05. 2024 19.06

Trpinčenje zaposlenih, fizično in psihično nasilje, vrsta drugih kršitev delovne zakonodaje in tudi poslovne nepravilnosti. To v anonimnem pismu domnevna skupina zaposlenih očita direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski. Pred meseci so se z obtožbami obrnili na ministrico Asto Vrečko, ki je direktorico največje kulturne ustanove pri nas povabila na pogovor. Primer je predala inšpektoratu za delo, obtožbe preiskujejo tudi kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Direktorica vse očitke zavrača in anonimko ocenjuje kot zlonamerno. Prepričana je, da ni naključje, da se je pojavila tik pred novim razpisom za njeno delovno mesto.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča

07. 05. 2024 10.39

Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK

29. 04. 2024 12.08

Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Švarc Pipanova: Predsedniku vlade sem ponudila svoj odstop

05. 02. 2024 10.55

Usoda pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan je po dnevih ugibanj, obtožb, pritiskov in političnega pregovarjanja naposled le znana. Kot je povedala, je premierju Robertu Golobu ponudila svoj odstop, a ne odhaja še takoj. Dokler ne odide bo še naprej preiskovala nakup sodne stavbe, reševala pa bo tudi nekatere druge pomembnejše teme, kot je stavka sodnikov in tožilcev, je povedala v naši večerni oddaji 24UR ZVEČER. Odločitev ministrice sicer prihaja po politično razburkanih dnevih, ki jih je zaznamovala prav afera sodna stavba.

Kolektivna odgovornost SD-ja pri aferi sodna stavba?

04. 02. 2024 20.19

Bo afera sodna stavba na Litijski namesto pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan odnesla celotno vodstvo stranke SD s Tanjo Fajon na čelu? To je namreč na jutranjem sestanku predlagal eden od članov ožjega vodstva.

Golob po ločitvi pridobil 100-odstotni delež v podjetju, zdaj ga preverja KPK

05. 01. 2024 18.51

Nov postopek protikorupcijske komisije proti premierju Robertu Golobu. Komisija je po prijavi uvedla postopek predhodnega preizkusa, v katerem želi preveriti, ali Golob s tem, ko je postal lastnik podjetja Star Solar, krši Zakon o integriteti in korupciji. Golobov zasebni portfelj se je spremenil zaradi ločitve, dobil je podjetje, izgubil pa precej nepremičnin.

'Naš namen ni, da bi preiskavo zavlačevali'

21. 11. 2023 06.01

Kaj je pretehtalo, da je KPK zoper predsednika vlade Roberta Goloba uvedla preiskavo? Prvak opozicije Janša ocenjuje, da preiskava pomeni odstavitev Goloba in začetek resne politične krize. Zakaj so potrebovali eno leto za uvedbo preiskave in zakaj se je iz odločanja izločil predsednik KPK Robert Šumi?

KPK ugotovila, da so Leben, Cerjak in Gabričeva kršili integriteto

09. 11. 2023 16.08

Protikorupcijska komisija je končala postopke preiskav v primeru sumov, da so nekdanji državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben, član nadzornega sveta STA Radovan Cerjak in nekdanja županja Občine Trbovlje Jasna Gabrič kršili integriteto. Vendar ugotovitve še niso pravnomočne, vsi trije so se zoper odločitev komisije pritožili.

Kaj se dogaja z mariborsko občinsko blagajno?

07. 09. 2023 19.25

Da se mariborska občina srečuje s finančnimi težavami, ni več nobena skrivnost. A očitno je občinska blagajna, nad katero bdi župan Saša Arsenovič, tako prazna, da zavoljo nje trpijo številni projekti, nekateri izvajalci, ki so z deli že zdavnaj končali, pa še vedno niso poplačani. Kdaj bo končana prenova Lenta, kdaj Limbuška cesta? Zakaj ni več štipendij za nadarjene dijake in študente? In zakaj je Arsenovič pristal celo pod lupo protikorupcijske komisije?

Generalni direktor Policije: zadnjo besedo glede izbire bosta imela Upravno sodišče in KPK

06. 09. 2023 16.00

Potem ko je včeraj posebna natečajna komisija Uradniškega sveta pod vodstvom Andreja Verhovnika Marovška odločila, da sta za funkcijo generalnega direktorja Policije primerna oba kandidata – sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav – je jasno, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in Upravno sodišče. Prva bo preverjala, ali so bili člani Uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Kako dolgo bodo za presojo kakovosti v bolnišnicah skrbele zasebne družbe?

20. 04. 2023 19.29

Več kot 20 javnih zdravstvenih ustanov je certificiranih po AACI standardu, ki ga pri nas ponuja istoimensko podjetje – AACI – do nedavnega v lasti nekdanjega ministra in zdaj člana Golobovega Strateškega sveta za zdravstvo Dorjana Marušiča. Ta je bil sprva predviden kot tesen sodelavec ministra Danijela Bešiča Loredana, a so se odnosi na tej relaciji ohladili. Minister namreč poskuse svojih predhodnikov, ki so standard kakovosti že večkrat poskusili uzakoniti, tudi v prid Marušiča, ostro zavrača in napoveduje ustanovitev neodvisnega organa.

Sum korupcije pri nakupu aparatur za MR: Mekicar prejel odpoved

10. 04. 2023 18.32

Po našem razkritju, da so zaradi domnevnega favoriziranja enega od dobaviteljev ustavili skoraj 40-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco, se na uradu za investicije ministrstva za zdravje stolček trese Smiljanu Mekicarju, ki je vodil projekt. Prejel je odpoved delovnega razmerja, neuradno zaradi več kršitev pogodbe, očitali naj bi mu tudi grožnje zaposlenim. "Vse obtožbe so brezpredmetne in neutemeljene," se brani Mekicar. Zaradi suma korupcije in poskusa kaznivega dejanja postopke zoper njega vodita tudi protikorupcijska komisija in Policija.

Nov sum korupcije: ustavili 38-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco

26. 03. 2023 19.07

Razkrivamo nov sum korupcije v slovenskem zdravstvu. Ministrstvo je ustavilo skoraj 40-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco zaradi domnevnega favoriziranja enega od dobaviteljev medicinske opreme pri pripravi javnega naročila. Pristranskost ministrstvu očitata dva dobavitelja, ki se na razpis ne moreta prijaviti, a kot zatrjujeta, lahko oba dobavita povsem enako zmogljive naprave. In zato so na ministrstvu pripravo razpisa ustavili, še več, zadevo so predali kriminalistom Nacionalnega preiskovalnega urada in protikorupcijski komisiji.

Južnoafriškega korupcijskega preiskovalca ustrelili do smrti

19. 03. 2023 19.13

Cloeta Murrayja, ki je preiskoval primere vladnih korupcij v Južni Afriki, so neznani storilci ustrelili do smrti. Zaradi strelnih ran je na kraju dogodka umrl tudi Murrayjev 28-letni sin, ki se je v času napada skupaj z očetom vozil po Johannesburgu.

Finančno nagrado italijanske pokrajine Trento želi Pahor nameniti svoji pisarni

06. 03. 2023 19.22

25 tisočakov nagrade italijanske pokrajine Trento, ki jih je Borut Pahor prejel tik pred iztekom predsedniškega mandata, želi nekdanji predsednik nameniti za delovanje svoje pisarne. Najprej jo je hotel podariti v dobrodelne namene, a ga je protikorupcijska komisija opozorila, da mora nagrado nakazati v državni proračun.