protikoronskega zakona

Zaradi kršenja javnega naročanja Kreku tisoč, NIJZ pa 40.000 evrov kazni
27. 12. 2023 10.13Okrajno sodišče v Ljubljani je razsodilo, da morata Nacionalni inštitut za javno zdravje in njegov nekdanji direktor Milan Krek zaradi kršenja zakona o javnem naročanju pri naročilu izvajanja klicnega centra v času epidemije plačati kazen. NIJZ so naložili 40.000, Kreku pa tisoč evrov kazni. Inštitut se je na pravnomočno sodbo sodišča že pritožil, Krek nam je medtem povedal, da je kazen nemudoma poravnal. "Nimam moči, da bi se še boril. To je politična gonja proti nepolitičnemu človeku, ki je reševal življenja," je dejal, odločitev sodišča in KPK pa označil za krivično.

Izteka se veljavnost turističnega bona in bona21
22. 06. 2022 09.49Če še niste izkoristili turističnega bona ali bona21, lahko to storite le še do 30. junija oziroma naslednjega četrtka. Z bonoma se lahko plačajo le storitve, ki se bodo opravile do zaključka njune veljavnosti.

Fides v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike ne vidi prihodnosti
15. 02. 2022 20.40V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides menijo, da sindikati in del politike zdravnike in zobozdravnike potiskajo iz javnega zdravstvenega sistema. Po seji glavnega stavkovnega odbora so v sporočilu za javnost poudarili, da v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike in zobozdravnike ne vidijo več prihodnosti. Opozorili so tudi, da zdravniki že več let delajo v kriznih razmerah, ki jih je epidemija covida-19 še bolj poglobila. Minister za zdravje Janez Poklukar glede enotnega plačnega sistema v javnem sektorju meni, da potrebuje konkretne spremembe, a dodaja, da te niso možne čez noč, če hočejo pripraviti dobre rešitve.

Fides: Odločitev ustavnega sodišča nas ne bo odvrnila od zahteve po izstopu iz plačnega sistema
11. 02. 2022 18.48V zdravniškem sindikatu Fides pravijo, da jih odločitev ustavnega sodišča, ki je zadržalo 48. člen protikoronskega zakona, ni presenetila. Prav tako jih ta odločitev ne bo odvrnila od njihove temeljne zahteve po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju. Vložitev pobude za ustavno presojo s strani sindikatov po mnenju Fidesa kaže na odnos predstavnikov dela družbe do zdravstva in bolnikov. Ob tem napovedujejo, da se bo v torek sestal glavni stavkovni odbor sindikata.

FIDES bo za ureditev plač uporabil vse potrebne oblike sindikalnega pritiska
11. 01. 2022 16.59Izredna letna konferenca Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je glavnemu odboru podelila mandat, da za uveljavitev desetega protikoronskega zakona in za dosego izstopa iz enotnega plačnega sistema uporabi vse potrebne oblike sindikalnega pritiska.

Fides: Deseti protikoronski zakon zgolj obliž, in ne rešitev
29. 12. 2021 21.07V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so izrazili željo po celoviti reformi zdravstva, med drugim tudi po reformi plač zaposlenih, s čimer bi preprečili nadaljnje odhode zdravnikov v tujino. Po njihovem mnenju primerjanje zdravniškega poklica z ostalimi poklici v javnem sektorju preusmerja težišče razprave, so zapisali v sporočilu.

Sindikati ob sprejetju PKP 10 napovedujejo ustavno presojo
27. 12. 2021 20.44Ob sprejetju novega protikoronskega zakona oz. PKP 10 so v Konfederaciji sindikatov PERGAM zgroženi nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti, socialnega dialoga v okviru Ekonomsko socialnega sveta in pogajalske komisije za javni sektor. Med bolj problematičnimi določbami se jim ob tem zdi prav dvig plačnega stropa pri zdravnikih in zobozdravnikih: "Gre za evidentno in popolnoma neutemeljeno neenakost." Ob tem napovedujejo vložitev zahteve za presojo skladnosti predmetnega člena PKP 10 z ustavo. Razočaranje nad dejstvom, da pri njegovem sprejemanju odločevalci niso upoštevali njihove zahteve po izločitvi zdravstva iz enotnega plačnega sistema, so izrazili tudi v sindikatu FIDES.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...
27. 12. 2021 19.42Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Izredno sejo DZ spremljali protesti, Policija pridržala 10 oseb
27. 12. 2021 06.29Medtem ko je državni zbor na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona, ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov, se je v okolici parlamenta odvijal protest, med peščico protestnikov in Policijo pa je prišlo tudi do prerivanja. Policija je za čas trajanja shoda pridržala deset oseb, po do zdaj zbranih podatkih pa sta poškodovana dva policista.

'Brez ukrepov bo javno zdravstvo izgubljalo bitko z zasebnim'
27. 12. 2021 12.51V sindikatu FIDES opozarjajo, da je treba takoj narediti vse, da v javnem zdravstvu obdržimo nosilce zdravstvene dejavnosti, če je predstavnikom državljank in državljanov mar za kakovostno javno zdravstvo, razvoj medicine, predvsem pa za bolnike. Za boljše delovne pogoje zdravnikov se zavzemajo tudi v Zdravniški zbornici Slovenije.

Računsko sodišče bo opravilo revizijo opravljanja javne službe STA
26. 12. 2021 08.03Sklep o izvedbi revizije, v kateri bo Računsko sodišče izreklo mnenja o tem, ali vlada, Ukom in STA zagotavljajo pogoje za učinkovito opravljanje javne službe informiranja o dogodkih v Sloveniji in po svetu, je pravnomočen. Revidirali bodo obdobje od 1. januarja 2019 do 30. junija 2022.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence
14. 12. 2021 11.18Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

Poslanska vprašanja, zagovor ministrov, dohodnina in debirokratizacija v DZ
13. 12. 2021 06.23DZ je na začetku 28. redne seje sklenil, da bo predloga novele zakona o spodbujanju investicij in novega protikoronskega zakona obravnaval po nujnem postopku, prvega na seji v četrtek. Predlog novele zakona o fiskalnem pravilu pa je umaknil z dnevnega reda redne seje. Na poslanska vprašanja bo v torek odgovarjal še predsednik vlade Janez Janša. Poslanci bodo na seji obravnavali tudi predlog novele zakona o dohodnini in predlog zakona o debirokratizaciji, v DZ pa se bosta zagovarjala okoljski minister Andrej Vizjak in notranji minister Aleš Hojs.

Odbor DZ zavrnil tudi predlog o dodatnem podaljšanju lanskih bonov
10. 12. 2021 15.14Člani odbora DZ za gospodarstvo so zavrnili predlog nepovezanih poslancev, da bi veljavnost lanskih turističnih bonov podaljšali vsaj do 31. julija prihodnje leto. Že v sredo je odbor za delo zavrnil enak predlog za letošnje bone. Kot je pojasnil državni sekretar Simon Zajc, je vlada že sama naslovila temo podaljšanja bonov.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji
10. 12. 2021 13.23DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ
22. 11. 2021 17.04Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Ukom nakazal STA 676.000 evrov, plačilo za delo od januarja do aprila
18. 11. 2021 12.42Vladni urad za komuniciranje (Ukom) je v sredo STA nakazal 676.000 evrov. Gre za plačilo zahtevkov za opravljeno javno službo agencije od januarja do aprila letos, je sporočilo vodstvo STA.

Del zakona o izobraževanju na daljavo v osnovnih šolah v neskladju z ustavo
18. 10. 2021 11.15Ustavno sodišče je z delno odločbo ugotovilo, da je v neskladju z ustavo ureditev, po kateri lahko minister za izobraževanje sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Državni zbor mora neskladje določbe, ki je zapisana v petem protikoronskem zakonu, odpraviti v dveh mesecih.

'Smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev'
14. 10. 2021 18.41Predsednik DZ Igor Zorčič je na Dnevih pravnikov ocenil, da smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev. Nespoštovanje zakonov, prikrajanje prava politiki in poskusi slabitve družbene moči sodne veje oblasti in prava nasploh pa se vse bolj manifestirajo v širših družbenih posledicah, meni.

Brezplodna poslanska razprava o Slovenski tiskovni agenciji
08. 10. 2021 17.13DZ se je na zahtevo velikega dela opozicije sestal na izredni seji, na kateri se je lotil predloga priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA. Opozicijske poslanske skupine so poudarile, da to določa že zakonodaja, poslanske skupine iz vrst koalicije pa so izpostavile, da je treba imeti bolj jasna pravila in tudi nadzor. Poslanski skupini SMC in DeSUS nista predstavili svojega stališča.

Odbor DZ za kulturo ni potrdil predlaganih priporočil o finančnem izčrpavanju STA
07. 10. 2021 21.56Odbor DZ za kulturo ob glasovanju devet za in devet proti ni potrdil predlogov priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA, o čemer bodo razpravljali na petkovi izredni seji DZ. Pobudo in zahtevo za sklic izredne seje DZ v zvezi z "načrtnim finančnim izčrpavanjem hrbtenice slovenskega novinarstva STA s strani vlade" so pripravili v poslanski skupini SAB. Podpise pod zahtevo za sklic izredne seje DZ so poleg prvopodpisane Alenke Bratušek (SAB) prispevali še ostali opozicijski poslanci SAB, LMŠ, SD, Levice in poslanske skupine nepovezanih poslancev.

V petek izredna seja o finančnem izčrpavanju STA
05. 10. 2021 15.36Državni zbor se bo v petek sestal na izredni seji, na kateri bo na zahtevo dela opozicije razpravljal o finančnem izčrpavanju Slovenske tiskovne agencije (STA) s strani vlade. V opoziciji bi od vlade zahtevali, da takoj izpolni svojo zakonsko obveznost do STA in v roku treh dni zagotovi financiranje javne službe STA.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ
30. 09. 2021 08.13Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

Vrhovno sodišče ugotovilo dolžnost državnega financiranja STA
06. 09. 2021 14.42Vrhovno sodišče je razveljavilo začasno zadržanje uredbe o financiranju javne službe STA. Med drugim ugotavlja, da agenciji ni uspelo dokazati, da bi zgolj z zadržanjem uredbe dobila državno nadomestilo. Hkrati je sodišče zapisalo, da je po zakonu Republika Slovenija dolžna zagotavljati financiranje za leto 2021 skladno s poslovnim načrtom. Medtem pa je direktor Ukom Uroš Urbanija sporočil, da je vrhovno sodišče "očitno sprejelo argumente Ukoma", ni pa komentiral ugotovitev sodišča o dolžnosti mesečnega financiranja javne službe STA.

Delodajalci nočejo nositi stroškov testiranja, gostinci želijo enomesečni odlog
17. 08. 2021 15.38Gospodarstvo je brez rezerv, zahteve po 48-urnem testiranju in plačevanju stroškov so nesprejemljive, poudarjajo v delodajalskih organizacijah. Zadnjih ukrepov za pomoč v okviru devetega protikoronskega svežnja glavnina podjetij ni bila deležna, opozarjajo in zato nasprotujejo kakršnimkoli novim obremenitvam. Pravijo, da je odlok, ki zahteva tovrstno testiranje, z organizacijskega vidika neizvedljiv in finančno nevzdržen. Gostinci pa se zavzemajo, da bi njegovo izvajanje zamaknili za en mesec.

Upravno sodišče je ugodilo zahtevi STA, Ukom zavrnil izplačilo za mesec junij
21. 07. 2021 14.08Upravno sodišče je ugodilo zahtevi Slovenske tiskovne agencije (STA) in začasno zadržalo izvrševanje uredbe o opravljanju javne službe STA, ki jo je vlada sprejela v začetku junija. Z njo je nameravala podrobneje urediti opravljanje javne službe in financiranje STA. Direktor Bojan Veselinovič je odločitev sodišča pozdravil z velikim zadovoljstvom. Sindikat novinarjev od vlade pričakuje takojšnje plačilo zapadlih obveznosti do STA. Iz Ukoma pa sporočajo, da so morali zaradi začasnega zadržanja izvršitve Uredbe o opravljanju javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA) žal danes zavrniti izplačilo za domnevno opravljanje javne službe STA v mesecu juniju, saj je uredba dajala pravno osnovo za financiranje STA.

DZ potrdil interventni zakon za turizem, ki prinaša nove bone
07. 07. 2021 18.10Poslanci državnega zbora so potrdili predlog novega protikoronskega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu. Zakon, težak 243,5 milijona evrov, med drugim prinaša nove bone, ki jih bo mogoče unovčiti za storitve s področja gostinstva, turizma, športa in kulture.

Novemu interventnemu zakonu za pomoč ob epidemiji se obeta podpora
06. 07. 2021 07.43Podporo novemu interventnemu zakonu za pomoč gospodarstvu ob epidemiji covida-19 napovedujejo poslanci strank koalicije, DeSUS in SNS, nasprotovali mu ne bodo niti v večjem delu opozicije, vendar opozarjajo, da so ukrepi, tokrat namenjeni predvsem najbolj prizadetim panogam, prepozni in nezadostni. Poslanci so govorili tudi o zakonu o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ga želijo pred glasovanjem v LMŠ, SD, Levici in SAB spremeniti z več dopolnili.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke
29. 06. 2021 16.51Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.