proti kapitulaciji

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora
24. 11. 2024 09.53Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'
15. 09. 2024 06.44Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov
04. 06. 2024 08.06Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Melonijeva podprla odvzem odlikovanja Titu
10. 02. 2024 13.44Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni je ob italijanskem dnevu spomina na povojne poboje in množični odhod Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije, položila venec k osrednjemu spomeniku na te dogodke pri nekdanjem rudniškem jašku oziroma fojbi v Bazovici. Dan spomina sicer obeležujejo s slovesnostmi po vsej Italiji. V Levici so medtem v odzivu zapisali, da Italija relativizira grozote fašizma.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Teden v slikah: 'Dule trica', poslopje vohunov, brv in zadnji jumbo jet
04. 02. 2023 11.23Ruski speči agenti, ki se infiltrirajo v skupnost, ne živijo samo v hollywoodskih filmih. V tednu, ki je za nami, je domačo javnost presenetilo razkritje zakonskega para, ki je sredi Ljubljane vohunil za Rusijo. Oči tuje so še vedno uprte v vojno v Ukrajini, kjer preštevajo bojne tanke, ki jim jih bo dobavil Zahod. Poleg tega so po svetu iskali izgubljeno radioaktivno kapsulo in v slovo pomahali kultnemu "jumbo jetu". Športna javnost pa je na svetovno prvenstvo v Franciji pospremila alpske smučarje.

Umrl znameniti pisatelj in mislec Boris Pahor
30. 05. 2022 08.35V 109. letu starosti je na svojem domu v Trstu umrl znameniti tržaški pisatelj in mislec Boris Pahor. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let
26. 08. 2021 09.08Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Naslovnica L'Equipe sprožila razpravo o prvi svetovni vojni
16. 06. 2021 12.42Po torkovi zmagi francoske reprezentance nad Nemci z rezultatom 1:0, ko je avtogol dosegel Mats Hummels, se je razprava z nogometnih igrišč preselila v širšo javnost. Točka razprave pa je bila zgovorna naslovnica francoskega športnega časnika L'Equipe. Kritični so bili predvsem do spornega napisa "Comme en 18".

Japonska se spominja padlih v vojni: 'Nikoli ne bomo ponovili tragedije'
15. 08. 2020 07.53Na Japonskem so ob 75. obletnici kapitulacije in konca druge svetovne vojne obeležili spomin na okoli 3,1 milijona padlih vojakov in civilnih žrtev. Premier Šinzo Abe je na osrednji slovesnosti izrazil upanje, da se tragedije vojne ne bodo nikoli ponovile, cesar Naruhito pa je izrazil globoko obžalovanje zaradi vojne preteklosti države.

V Trstu bodo praznovali konec 'jugoslovanske okupacije', MZZ: gre za samostojno odločitev občine
27. 05. 2020 13.32Zgodovina slovensko-italijanskih odnosov je pogosto zaznamovana z vprašanjem mesta Trst. Letos namreč mineva 100 let, odkar so italijanski fašisti in nacionalisti zažgali Narodni dom. Tržaški župan Roberto Dipiazza je večkrat napovedal postopek sprave, vendar njegova dejanja kažejo ravno nasprotno. V Trstu so se odločili z letošnjim letom praznovati "dan osvoboditve mesta izpod jugoslovanske okupacije", iz vrst mestne koalicije pa so vse glasnejši pozivi k preprečitvi predaje Narodnega doma Slovencem v Italiji. Ministrstvo za zunanje zadeve novega ustvarjanja mednacionalnih napetosti in nastrojenosti proti slovenski manjšini v Italiji sprva ni želelo komentirati, nato pa je v dodatnem odgovoru pojasnilo, da "gre za samostojno odločitev tržaške občine".

Jurij Kraigher: utelešenje slovensko-ameriškega sodelovanja v boju proti Hitlerju
09. 05. 2020 18.23Slovenska zgodovina je polna pozabljenih zgodb in velikih podvigov 'neznanih' posameznikov, ki so v svetovnem merilu pustili pomemben pečat. V 20. stoletju je bil eden takšnih primerov zagotovo Jurij Kraigher, ki se je konec 19. stoletja rodil v Hraščah pri Postojni, bil vojaški pilot v prvi in drugi svetovni vojni, junak, izumitelj in celo direktor zahodne divizije letalske družbe Pan American Airways.

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'
09. 05. 2020 07.00Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

V Gorici fašistična komemoracija in večji protifašistični shod
18. 01. 2020 14.38V Gorici sta ob prisotnosti velikega števila pripadnikov varnostnih sil potekali komemoracija bivših borcev fašistične enote X Mas in protifašistični shod. Oba shoda sta se zaključila brez incidentov.

Francoski zdravnik, ki je pred nacisti skrival judovsko najstnico
12. 01. 2020 17.00V času okupacije Francije med drugo svetovno vojno je judovska najstnica ubežala smrti po zaslugi zdravnika v smučarskem letovišču Val d'Isere, ki leži v Alpah, tik ob meji z Italijo. A gre za zgodbo, ki se je lokalni prebivalci le neradi spominjajo.

Kakšno je bilo glasbeno leto 2019?
26. 12. 2019 07.00V iztekajočem se letu se je veliko dogajalo na glasbenem področju tako doma kot na tujem. Preberite si naš pregled pomembnejših dogodkov v svetu glasbe, vidnejših koncertov pri nas in sosedih ter preverite izbor tujih in domačih albumov. Svoje favorite nam lahko zapišete v komentarjih.

Vodiška je korak od grand slama ustavila poškodba ramena
07. 10. 2019 08.41Toniju Vodišku so se sanje o skupni zmagi v svetovnem pokalu razreda kitefoil konec tedna razblinile kot milni mehurček. Najboljši slovenski jadralec s padalom si je na zadnji etapi poškodoval ramo in prizorišče zapustil praznih rok.

70 let komunistične Kitajske: od rdečega terorja do svetovne velesile
01. 10. 2019 06.00Z največjo vojaško parado doslej na Trgu nebeškega miru obeležujejo 70. obletnico razglasitve Ljudske republike Kitajske - prikaz moči danes globalne velesile, političnega in gospodarskega zmagoslavja. Vzpon Kitajske predstavlja eno najpomembnejših zgodb druge polovice 20. stoletja, a za kakšno ceno?

Parlament je mrtev, živel brexitski diktator Boris
29. 09. 2019 10.27Britanija je zaradi brexitske razklanosti v parlamentu, v obeh velikih strankah, v državi in celo v družinah v največji politični in ustavni krizi. Po brexitskih dramah tega tedna, v katerem je vrhovno sodišče glavnega zakonodajalca Borisa Johnsona razglasilo za zakonolomca, ki je nezakonito zaprl parlament, posredno pa za lažnivca, ki je lagal celo kraljici, brexit spominja na labirint brez izhoda.

'Mali deček', ki je posredno ubil okoli 160.000 ljudi
06. 08. 2019 07.52Štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, ki so ji nadeli ime Little Boy, je pred 74. leti eksplodirala nad japonskim mestom Hirošima. Povzročila je udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo uničil stavbe in ubil ogromno ljudi.

Borghesia: Glasba je danes kot dekoracija praznega časa
20. 04. 2019 13.12Kultna domača zasedba Borghesia je tokrat Orto fest zavzela v okviru promocije zadnjega albuma Proti kapitulaciji. Tega je predstavila v celoti, drugi del pa posvetila svojim koreninam z nekaj najbolj znanimi pesmimi iz svojega kataloga. Ob bok nastopu smo se pogovarjali z vodjo zasedbe Aldom Ivančićem.

Borghesia na antološki kompilaciji v družbi elektro velikanov
17. 04. 2019 14.31Kultna pesem skupine Borghesia No Hope No Fear se je znašla na antološki dvojni kompilaciji Dancing in Darkness, posvečeni začetkom elektronske glasbe. Izdajo so obelodanili ob bok velike razstave o elektronski glasbi Electro, od Kraftwerk do Daft Punk v Parizu.

Vandali oskrunili znameniti kip mornarja, ki poljublja žensko v belem
20. 02. 2019 08.01Ameriška policija na Floridi išče vandala, ki je oskrunil znameniti kip mornarja, ki poljublja žensko v belem. Tega so izdelali po ikonični fotografiji, ki je nastala ob koncu druge svetovne vojne na Times Squaru v New Yorku. Nepridipravi so kip označili z rdečim napisom Me Too, ki ponazarja kampanjo za boj proti spolnemu nadlegovanju žensk.

KOMENTAR: Želodčni krči Manchester Uniteda se bodo nadaljevali
17. 12. 2018 07.17Sijajna predstava na derbiju je Liverpool obdržala na vrhu. Manchester City je novo zmago dosegel z lahkoto, Tottenham jo je ujel v zadnjih minutah, Chelsea ohranil že precej razstresen. Arsenal pa je prvič po dvaindvajsetih nastopih v vseh tekmovanjih zabeležil poraz. Ta je bil tudi edino presenečenje sicer nadvse kaloričnega 17.kroga v Premier ligi.

KOMENTAR: Mourinho skoraj pomirjen
22. 10. 2018 10.30Tudi 9. krog angleške Premeir League je bil dramatičen. Derbi v Londonu naposled le ni dobil Manchester United. Jose Mourinho je tudi zato vzrojil, a se kmalu sprijaznil z usodo. Na tiskovni konferenci po tekmi je bil celo zabaven. Sreča je na strani hrabrih, kar pomeni, da ni na Unitedovi, pač pa znova na Cityjevi. Liverpool je ponudil malo, a spet zmagal. Hugo Lloris je rešil Tottenham.

Borghesia in Laibach z novima ploščama
15. 10. 2018 15.31Kultni domači zasedbi Borghesia in Laibach sta tik pred izidom novih albumov. Borghesia bo konec oktobra obelodanila album Proti kapitulaciji, ki ga napoveduje singel Ljubljana spi, Laibach pa bodo konec novembra izdali težko pričakovano ploščo The Sound of Music, s katerega predstavljajo drugi singel My Favorite Things.

104 leta star Boris Pahor se obrača k mladim: Potrudite se, le z vašo pomočjo lahko svet doživi spremembo
26. 08. 2017 12.04Tržaški pisatelj Borisa Pahorja je dopolnil 104 leta. Meni, da je zdaj pravi čas, da misli, doživetja in izkušnje širi med mlade. Kot pravi, imajo le mladi v rokah priložnost, da spremenijo svet.