proteze

Brez obeh nog ni upravičen do osebnega pomočnika
08. 04. 2025 18.49Pred dnevi smo objavili zgodbo 65-letnega invalida Branka Štelcerja, ki nima osebne asistence, čeprav je brez obeh nog. Podobna je tudi zgodba 50-letnega Tomija Černezela iz Maribora. Zaradi sladkorne bolezni so mu amputirali obe nogi. Ker živi sam, je v veliki meri odvisen od pomoči dobrih ljudi. Kako je mogoče, da ni upravičen do osebnega pomočnika?

Zobozdravniki na okopih zaradi (pre)nizke cene, ZZZS obljublja več
24. 03. 2025 19.27Štiri mesece po začetku postopne uvedbe brezplačnih belih zalivk so zobozdravniki na okopih. Ker jim zdravstvena zavarovalnica za to storitev plača premalo, z vsako belo plombo ustvarjajo izgubo. Od zavarovalnice zahtevajo takojšen dvig cen, v nasprotnem primeru bodo zapirali koncesijske ambulante. To pa bi za uporabnike pomenilo še dodatno zmanjšanje dostopa do zobozdravstvenih storitev.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'
19. 12. 2024 06.00Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč
30. 11. 2024 07.35Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Golob na obisku URI Soča: Zgodbe otrok iz Gaze so pretresljive
21. 10. 2024 13.45Zgodbe otrok iz Gaze, ki so v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča deležni zdravljenja, so pretresljive, je po obisku inštituta dejal premier Robert Golob in dodal, da si s takšnimi projekti želi otrokom pričarati privid normalnega življenja. Ob tem je opozoril, da se morija v Gazi nadaljuje z nezmanjšano brutalnostjo.

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo
13. 10. 2024 10.43V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

V vojni izgubil obe nogi, zdaj postal najbolj zaželen moški v Ukrajini
24. 08. 2024 10.24Ukrajinski vojak je bil del enote, ki je avgusta 2022 pomagala braniti severovzhodno regijo Harkov pred vdorom ruskih sil. Takrat je v eksploziji granate je 26-letni Oleksandr Budko utrpel tako hude poškodbe, da so mu morali amputirati obe nogi. A dve leti pozneje je njegovo življenje popolnoma drugačno. Postal je namreč zvezda resničnostnega šova, v katerem se za njegovo srce bori šopek ukrajinskih mladenk.

V napadu Hamasa oba izgubila nogo, zdaj s protezo do oltarja
28. 07. 2024 17.17Gali Segal in Ben Benjamin sta se lani jeseni zaročila po šestih letih razmerja, čez nekaj dni pa odšla na veliko zabavo, s katero sta želela proslaviti zaroko. Na koledarju je bil 7. oktober, festival pa je bil Supernova. Ko so vdrli Hamasovi borci, ju je zadela granata in oba sta ostala brez noge. A odločna sta bila, da se bosta nekoč vseeno sprehodila do oltarja. Po dolgih mesecih rehabilitacije jima je zdaj to tudi uspelo.

Ob zaostritvi stavke bodo telefoni v ambulantah zvonili v prazno
17. 01. 2024 07.55Poleg zdravnikov te dni stavkajo tudi zobozdravniki. V času stavke obravnavajo nujne primere in ne zavrnejo nikogar z bolečino ali oteklino, tudi ne otrok in starejših. Lahko pa zamaknejo nenujne storitve, je pojasnil zobozdravnik in član glavnega odbora Fidesa Robert Kralj. Dodaja, da ni v njihovem interesu, da bi se stavka vlekla.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Karleuša pred vstopom v 2024: Ne kesam se
30. 12. 2023 15.40Jelena Karleuša v leto 2024 vstopa brez obžalovanj. Dober dan pred vstopom v novo leto je na Instagramu objavila daljši zapis, v katerem je izrazila hvaležnost za vse, kar je doživela v letošnjem letu, in namignila, da bo v prihodnje iskala čarovnijo.

Veteranu vrnili upanje: prva presaditev celega očesa in dela obraza na svetu
10. 11. 2023 07.37Ameriški veteran Aaron James je dobil novo upanje. Ekipa newyorških kirurgov je izvedla 21-urno operacijo, med katero so veteranu zamenjali polovico obraza. James je preživel visokonapetostno električno nesrečo, a je utrpel hude posledice. Električni udar mu je iznakazil obraz, prav tako je moški oslepel na eno oko. Zdaj pa so kirurgi izvedli prvo uspešno presaditev celega očesa na svetu.

'Zavedaj se svojih meja in jih skušaj prestopiti'
21. 09. 2023 07.00Tomi Jakša je eden tistih, ki svetijo bolj kot drugi. Je pomočnik, prostovoljec in predvsem sočuten sopotnik otrokom in mladostnikom, ki se soočijo z diagnozo rak. Je član društva Zlata pentljica, gasilec, pa tudi strasten športnik, kljub temu, da je zaradi zahrbtnega raka pred šestimi leti izgubil del noge. Danes teče, kolesari, smuča, predvsem pa se veseli teka na VW 27. Ljubljanskem maratonu.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma
23. 04. 2023 14.28Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

Ruska raketa ji je odtrgala nogo: 6-letnica z novo protezo že trenira!
31. 03. 2023 11.26"Hočem tekmovati za Ukrajino," ponavlja 6-letna Saša Paskal, odkar se ji je po komi povrnila zavest. Čeprav je po lanskem ruskem letalskem napadu v domači Odesi zagnana ritmična gimnastičarka ostala brez noge, ni izgubila volje. V Avstriji je imela rehabilitacijo in v rekordnem času popolnoma osvojila gibanje z nožno protezo. Njena predanost cilju je brez besed pustila vse, od zdravnikov do njene trenerke gimnastike.

'Pirotehnika je nekakšno dostopno bojno sredstvo, poškodbe so lahko temu primerne'
14. 12. 2022 06.00Pri poku petarde gre le za kratek trenutek vzhičenosti, ki pa lahko močno zaznamuje vse življenje. Poškodbe so si različne – od manjših, pa vse do izgube sluha, vida ali okončine. Le slab teden po preventivni akciji Policije o varni uporabi pirotehničnih sredstev so zdravniki prejeli klic, da se je nesreča zgodila na območju Logatca. Kako se z njimi spopadajo zdravniki? V studiu smo gostili predstojnika za kirurgijo na Ljubljanskem UKC Klemena Roglja.

Poškodbe s pirotehniko: 'Rehabilitacija se konča, a zaznamovan si do smrti'
07. 12. 2022 10.49Bližajo se prazniki, ki si jih nekateri še vedno radi popestrijo z uporabo pirotehničnih sredstev. Policisti zato opozarjajo na previdno in uvidevno uporabo pirotehnike, tudi do domačih živali.

Pretepena, zadavljena, ustreljena, zažgana: po 14 letih našli morilca?
03. 10. 2022 16.19Po 14 letih naj bi kriminalisti končno prišli na sled morilcu 49-letne Italijanke na avstrijskem Koroškem, ki je bila brutalno pretepena, umorjena, nato pa še zažgana. Šlo naj bi za njenega moža, Maročana, ki trenutno služi kazen v italijanskem zaporu "La Valletta" v Torinu. Kljub obremenilnim dokazom osumljenec zanika vpletenost v umor.

Nada Rotovnik Kozjek, maratonka, ki kljub osteoartrozi premaguje ovire
12. 09. 2022 08.55Zdravnica, strokovnjakinja za klinično in športno prehrano ter rekreativna športnica - Nada Rotovnik Kozjek se že vrsto let zdravi zaradi osteoartroze. Gre za hudo obolenje sklepov, pri Rotovnik Kozjekovi pa je bolezen posledica izredno hude nesreče, ki jo je utrpela pred 31 leti, ko je med planinarjenjem padla v prepad. Od takrat dalje pravi, da je športnica iz nuje, saj mora redno vaditi, da sploh lahko funkcionira.

Klinika Ortoimplant Dental Spa uporablja vrhunske implantološke metode, zdravljenje na njihovi kliniki pa se začne z brezplačnim prvim pregledom!
30. 05. 2022 00.15Vam v čeljusti manjka en ali več zob? Imate protezo, ki vas žuli in vam povzroča nelagodje? Se vam zdi, da so vam manjkajoči zobje poslabšali samozavest in kakovost življenja? Klinika Ortoimplant Dental Spa ima rešitev za vas – in vse se začne z brezplačnim prvim pregledom.

Izkoristite majske popuste in uredite zobe za vedno
07. 05. 2022 00.15Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku. Pri tem gre lahko za menjavo zalivke, zdravljenje zoba, vgradnjo implantata, zobno prevleko ali mostiček, protezo ali zobni aparat.

Izkoristite 20% popust še v marcu in uredite zobe za vedno
26. 03. 2022 00.15
Uredite si zobe za vedno in se naročite na brezplačni pregled
19. 02. 2022 00.15Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku.

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'
13. 02. 2022 12.15"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Dečka Mustafo in njegovo družino v Italiji čaka novo življenje. Zbrali denar za proteze
23. 01. 2022 15.52Nagrajena fotografija Munzirja El Nezzela, ki v zrak dviga sina Mustafo, je družini omogočila novo življenje. Deček se je namreč rodil brez okončin, nagrajena fotografija, ki je postala pretresljiv simbol stiske v Siriji, pa je spodbudila kampanjo zbiranja sredstev za malega Mustafo. Z njo so zbrali približno 100.000 evrov, ki bodo dečku in njegovemu očetu, ki je nogo izgubil v bombnem napadu, omogočili nakup protetičnih okončin.

Malo drugačna direktorica
04. 01. 2022 13.43Ana Petrič ni običajna direktorica. Vodi Center starejših Notranje Gorice. In na veliko razbija stereotipe o starosti in domovih za starejše. Na primer: dan pred silvestrovim je zaplesala z gospodom, ki je lansko leto zaradi sladkorne bolezni izgubil nogo. Mogoče ne bi gospod nikoli uporabil nožne proteze in bi za zmeraj obsedel na invalidskem vozičku. Ples z Ano ga je spodbudil. Ves čas plesa je jokal. Toliko jim to pomeni.

Študent s pomočjo 3D-tiskalnika ustvaril protezo za psa
19. 11. 2021 12.15Štiriletna psička Sonia je kmalu po rojstvu zaradi prometne nesreče izgubila del svoje zadnje tačke. Od takrat se uči hoditi le s tremi nogami, a to vpliva na njeno držo in hojo, pojasnjuje lastnica Karolina Popecka. Toda pred Sonio je zdaj svetlejša prihodnost, saj so ji študentje poljske veterinarske fakultete ustvarili protezo. Študent Maciej Szczepanski doma izdeluje individualizirane 3D-tiskane proteze za pse, ki so v podobni stiski kot Sonia. Prepričan je, da lahko neenakomerna porazdelitev teže na tri tačke pri psu povzroči atrofijo sklepa. Kot še pojasnjuje, so njegove proteze primernejše za potrebe posameznih živali, poleg tega pa so veliko cenejše od tradicionalnih protez, ki so nameščene kirurško. Sonii so protezo že namestili, ni pa znano, koliko časa bo še trajalo, preden bo lahko spet normalno hodila, a lastnica upa, da bo to kmalu.

'Verjetno bi bila drugačna zgodba, če bi se nam lani januarja zgodil Bergamo'
26. 10. 2021 19.27Epidemiološke razmere v državi so skrb vzbujajoče. V ponedeljek so v slovenskih laboratorijih ob 6068 PCR-testih odkrili 2292 okužb, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Še huje je v Podravju, ki je po precepljenosti med najslabšimi v državi, število okuženih pa je v zadnjem tednu tako zelo naraslo, da je praktično vsaka druga oseba, ki pride na odvzemno mesto mariborskega zdravstvenega doma, pozitivna. Še vsaj 100 bolnikov od dnevno potrjenih okužb lahko po napovedih Inštituta pričakujemo na navadnih bolniških posteljah. 15 oseb bo vsak dan po izračunih bitko s covidom izgubilo. Kako se na povečan pritisk bolnikov pripravljajo v bolnišnicah?

Očitki nekdanjemu vodji SDT: 'Cenimo trud, a ni efekta'
05. 02. 2021 17.54Preiskovalna komisija o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij v programu otroške kardiologije ter pri nabavah medicinske opreme in zdravstvenega materiala je zaslišala nekdanjega vodjo Specializiranega državnega tožilstva (SDT), Harija Furlana, glede poslov s šempetrsko bolnišnico pa še ženo njegovega brata, Lidijo Furlan.

Tožilstvo v aferi kolčne proteze odstopilo od pregona
15. 01. 2021 12.33Novogoriško tožilstvo je v aferi s preplačanimi kolčnimi protezami v šempetrski bolnišnici odstopilo od pregona nekdanje vodje bolnišnične lekarne, ki so jo kriminalisti ovadili zaradi oškodovanja javnih sredstev.