protestantizem

Poklon knjigam, ki jih je pogoltnil ogenj
22. 12. 2023 19.59V Ljubljani so se danes tradicionalno poklonili knjigam, ki so jih pred več kot 400 leti pogoltnili plameni. Na ta način so se spomnili na čas, ko so pred mestno hišo oblastniki sežigali protestantske knjige. Janez Usenik pravi, da se moramo iz napak preteklosti učiti in da nas knjige še danes opominjajo, da so na svetu zato, da v nas prižgejo plamen znanja, ne pa zato, da končajo v plamenih.

Erniša: Reformacija nam je zapustila bogato zakladnico vrednot
31. 10. 2022 07.00Enaintrideseti oktober je dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju ter na rojstvo slovenskega knjižnega jezika. "Reformatorji so iskali odgovore na izzive tedanjega časa. Mi jih moramo tukaj in zdaj," poudarja evangeličanski duhovnik Aleksander Erniša.

Dan reformacije tudi kot spomin na začetke slovenskega jezika
31. 10. 2021 07.19V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije. Praznik in dela prost dan je namenjen spominu na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, ki je obrodilo prvo tiskano knjigo v slovenskem jeziku. Izdal jo je Primož Trubar, s tem pa je obveljal za začetnika slovenščine.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra
24. 07. 2020 07.00Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Občina, ki jo je v preteklosti močno zaznamoval protestantizem
07. 08. 2018 17.56Občina Krško se nahaja v jugovzhodnem delu Slovenije. V preteklosti jo je močno zaznamoval protestantizem, v zadnjem času pa energetika. V občini se je prava industrializacija začela s tovarno celuloze, zdaj pa je najbolj znana po jedrski elektrarni. Krško predstavlja tudi enega od treh sadjarskih središč Slovenije, ki prek Eurosada prispeva kar tretjino slovenske sadjarske proizvodnje.

500 let od prve medijske revolucije: 'V začetku je bila beseda, l'ubi Slovenci'
31. 10. 2017 07.00Mineva natanko 500 let, odkar je Martin Luter na vrata cerkve pribil 95 tez z zahtevami po prenovi cerkve. Rodila se je reformacija, ki je močno vplivala tudi na Slovence. Primož Trubar je namreč Lutrov nasvet, naj vsak vernik bere Sveto pismo v svojem jeziku, vzel hudo zares in napisal prvo slovensko knjigo. Ostalo je zgodovina. Zaradi teh dveh mož ta članek berete v – slovenskem jeziku.

FOTO: 'Potrebujemo nove 'lutre', da nam bodo nastavili zrcalo in nas spomnili na naše korenine
30. 10. 2017 20.59Slavnostni govornik na proslavi v počastitev dneva reformacije je bil predsednik DZ Milan Brglez, ki je dejal, da potrebujemo "nove lutre", ki nam bodo sporočili, da se moramo vrniti k svojim koreninam, ki so v spoštovanju mednarodnega, evropskega in nacionalnega prava, v spoštovanju vseh človekovih pravic ...

KOMENTAR: Peter - bog, Planica - nebesa!
22. 03. 2016 06.30Ker v naslednjem sestavku ne bom izlival vseh lepih čustev, ki sem jih doživljal v Planici, niti nizal osupljivih statističnih podatkov o Petrovih dosežkih, vam morda ne bo všeč, kar bom napisal, ampak nič ne de. Lahko me mirno popljuvate. Spraševal se bom in ugotavljal, kako in zakaj je možno, da je celoten narod ta konec tedna 'ponorel'.

Velikonočni poslanici dveh škofov: brez omembe novele ni šlo, a sporočili sta različni
01. 04. 2015 06.30Nadškof Stanislav Zore se v velikonočni poslanici ni izognil aktualnim dogodkom, saj je med drugim dejal, da je letošnja velika noč v času, ’’ko človekov spol, ko družina niso več sveti". Na drugi strani škof Evangeličanske cerkve Geza Filo pravi, da imajo verniki svobodno izbiro.

'Ko je treba premikati gore, ponudimo Triglav'
30. 10. 2013 20.32Premierka Alenka Bratušek je na slovesnosti ob dnevu reformacije dejala, da ima Slovenija rešitve in prihodnost, če bomo znali na izzive in težave odgovarjati hkrati s poletom pesnika in z disciplino protestanta. "Včasih je težko videti čez goro problemov. Ko je treba premikati gore, ponudimo Triglav," je dodala.

Gezo Ernišo je nasledil Geza Filo
28. 06. 2013 10.06Evangeličani v Sloveniji so izvolili novega škofa. To je duhovnik ljubljanske cerkvene občine Geza Filo, ki je "premagal" duhovnika murskosoboške cerkvene občine Leona Novaka. Sedanji škof Geza Erniša po statutu Cerkve ni mogel več kandidirati.

Rode ob obletnici pridigal o dilemah preteklosti in pogledu v prihodnost
09. 12. 2012 17.13Ob 550-letnici ljubljanske škofije je kardinal Rode orisal čas od ustanovitve omenjene škofije ter govoril tudi o protestantizmu in času druge svetovne vojne. Po razmišljanjih o preteklostih pa je po Rodetovih besedah čas za pogled v prihodnost.

'Vihar, ki je prinesel srečo'
29. 10. 2010 22.18Reformacija je bila za slovenski narod ogromen vihar, ki je s svojo re-formo, dobesedno izklesano v protestu kot izhodišču protestantizma, narodu prinesla tudi srečo, je na slovesnosti pred dnevom reformacije poudarila ministrica Širca.

Kaj veste o reformaciji?
31. 10. 2009 06.54Kaj Slovenci danes sploh praznujemo, zakaj je reformacija pomembna za naš narod, kdo sta bila Martin Luther in Primož Trubar ter kakšna je bila njuna vloga v slovenski zgodovini?

FOTO: 'Reformacija – večkrat prezrto obdobje zgodovine'
30. 10. 2009 20.37Gantar je na državni proslavi izpostavil pomembnosti reformacije in z njo protestantskega gibanja za Slovence.

Praznik vseh Slovencev
31. 10. 2007 08.00Na dan reformacije se spominjamo Primoža Trubarja, ki nam je dal prvo slovensko knjigo.

Spomin na začetek slovenstva
31. 10. 2005 08.2031. oktobra obeležujemo dan reformacije. Ta je Slovencem prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku in s tem knjižni jezik.

Dan reformacije - praznik tolerance
31. 10. 2004 00.00Na današnji dan leta 1517 je Martin Luter s svojimi 95-imi tezami pokazal na cerkveno krizo in začel reformno gibanje, ki je med drugim prineslo tudi prvo imenovanje pojma <em>Slovenec</em>.

Prireditev ob dnevu reformacije
30. 10. 2004 00.00V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna počastitev ob dnevu reformacije.

Dan reformacije
31. 10. 2003 00.00V Sloveniji danes praznujemo dan reformacije, začetek protestantskega gibanja, ki je pred 400 leti pretreslo katoliško cerkev in zaznamovalo evropsko zgodovino. Reformacija pa je pomembna tudi za slovenski prostor, saj smo Slovenci prav z reformacijo dobili svojo prvo knjigo.

Proslava v počastitev dneva reformacije
30. 10. 2003 00.00V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna počastitev dneva reformacije. Slovesnost sta pripravila Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar in ministrstvo za kulturo. Poleg dramskih igralcev in glasbenikov so premierno predvajali dokumentarni film o spominih na Primoža Trubarja.

Ulični spopadi v Iranu
18. 11. 2002 00.00V spopadih med študenti in islamskimi skrajneži je bilo ranjenih več študentov, ki so v Teheranu protestirali proti smrtni obsodbi reformističnega univerzitetnega profesorja in tesnega zaveznika iranskega predsednik Mohameda Hatamija, Hašema Aghadžarija.

Ob dnevu reformacije
31. 10. 2002 00.00Zadnji dan v oktobru v Sloveniji praznujemo Dan reformacije, saj smo z reformacijo Slovenci dobili svojo prvo knjigo in slovenski knjižni jezik. To so zasluge, ki jih po mnenju škofa Evangeličanske cerkve na Slovenskem, Geze Erniše, Slovenci ne bi smeli nikoli pozabiti.

Dan reformacije
31. 10. 2002 00.00Na današnji dan v Sloveniji praznujemo Dan reformacije. Z reformacijo smo Slovenci dobili svojo prvo knjigo in tako slovenski knjižni jezik. Praznik največ vernikov praznuje v Prekmurju, saj je tam velika večina slovenskih evangeličanov.

Prireditev ob dnevu reformacije
30. 10. 2002 00.00Na prireditvi ob dnevu reformacije v Cankarjevem domu je premier Drnovšek poudaril, da smo Slovenci po zaslugi slovenskih protestantov vstopili v civilizacijski razvoj ter vzpostavili temelje, ki so omogočili, da smo nadaljevali svoj pohod v zgodovino kot razpoznavna nacionalna skupnost in samostojna država.

Pred dnevom reformacije
29. 10. 2000 00.00V samostojni Sloveniji dan reformacije, 31. oktober, praznujemo kot državni praznik. Praznik reformacije je posvečen Martinu Luthru, ki je na 31. oktobra leta 1517 v Wittenbergu v Nemčiji s 95 tezami o potrebni prenovi cerkve nastopil proti ravnanju katoliške cerkve. Njegovo izobčenje je povzročilo nastanek evangeličanske cerkve, njegove ideje pa so v Slovenijo prinesli študentje nemških univerz, med njimi Primož Trubar, Jurij Dalmatin ter Adam Bohorič, ki so s svojimi deli odločilno prispevali k razvoju slovenskega jezika. Osrednja prireditev ob dnevu reformacije in 450. obletnice izida prve slovenske knjige bo v ponedeljek, 30. oktobra, v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa bo predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar dr. Oto Norčič. V torek pa bodo praznična bogoslužja v vseh evangeličanskih cerkvah. Protireformacija se je na slovenskem začela v 80. letih 16. stoletja, protestante, ki jih je bilo prej v okolici Ljubljane in v Kranjski deželi več kot 90 odstotkov, so prisilili k prestopu v katoliško vero, ostale pa izgnali. Protestantizem se je v Sloveniji ohranil le v Prekmurju, ki je bilo takrat pod Ogrsko. Slovenska protestantska cerkev, organizirana v 13 cerkvenih občinah, danes šteje 19.000 članov, večinoma v Pomurju.

Dan reformacije - slovenski državni praznik
31. 10. 1999 11.26Danes je dan reformacije, ki je od leta 1992 tudi slovenski državni praznik, posvečen kulturi. Na današnji dan leta 1517 je nemški teolog Martin Luther na grajsko cerkev v Wittenbergu pribil svojih znamenitih 95 tez, v katerih je opozarjal na napake Rimskokatoliške cerkve. Razvilo se je reformacijsko gibanje kot izraz novoveške duhovne revolucije. Razširilo se je tudi izven nemških dežel in privedlo do razkola v Cerkvi ter nastanka novih, od papeža neodvisnih Cerkva.

Dan reformacije - praznik strpnosti
31. 10. 1998 09.55Dan reformacije je od leta 1992 slovenski državni praznik - eden od dveh, na Slovenskem posvečenih kulturi. Osrednja osebnost reformacije na Slovenskem je bil začetnik slovenske književnosti Primož Trubar, ki je leta 1550 izdal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik. Protestantizem na Slovenskem, ki se je v svojem času povezoval z evropskim protestanskim gibanjem, nam je dal knjižni jezik, prvo slovensko književnost in slovnico, prvo posvetno šolstvo in prvo javno knjižnico. Seveda pa prispevka slovenskega protestantizma ne gre omejevati le na jezikovne in ozko pojmovane narodnostne zadeve.