protekcionizem

Fed predvidoma že drugič zapored brez spremembe obrestne mere

18. 03. 2025 07.45

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) začenja dvodnevno zasedanje. Analitiki pričakujejo, da drugič zapored ne bo spreminjal obrestne mere in da bo ubral taktiko čakanja na posledice politik predsednika Donalda Trumpa. Te v ZDA povzročajo veliko negotovosti.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?

13. 06. 2024 13.18

Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

Drugo dejanje bitke za Donbas, Ukrajina: protiofenzive na jugu (še) ne bo

16. 07. 2022 11.32

Ruske sile so po reorganizaciji sil znova okrepile napade na vzhodu države in prodrle skozi prve ukrajinske obrambne položaje pri krajih Seversk in Soledar. Ukrajinske sile naj bi po ruskih trditvah utrpele hude izgube v silovitem obstreljevanju položajev. Medtem Ukrajina Rusijo obtožuje, da jedrsko elektrarno Zaporožje uporablja kot oporišče za obstreljevanje okolice elektrarne. Finančni voditelji držav skupine G20 so se na srečanju v Indoneziji strinjali, da je treba skupaj reševati grozečo svetovno prehransko krizo, niso pa se uspeli sporazumeti glede odziva na ruski napad na Ukrajino.

Von der Leynova opozorila na možnost popolne ustavitve dobave ruskega plina

06. 07. 2022 13.03

Evropska unija se mora po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pripraviti ne le na zmanjšano dobavo plina iz Rusije, ampak tudi na morebitno popolno ustavitev. Kot je opozorila, ruski predsednik Vladimir Putin energijo očitno uporablja kot orožje, zato se moramo pripraviti tudi na to možnost.

Vzpon iliberalizma na periferiji EU v razmerah krize kapitalizma

02. 04. 2022 07.00

Mineva že več kot tri desetletja, odkar je Francis Fukuyama objavil najprej znameniti esej, pozneje pa še knjigo z naslovom Konec zgodovine. V kontekstu padca berlinskega zidu in poraza Sovjetske zveze v hladni vojni ter realsocializma v Evropi, čemur je sledilo obdobje tretjega vala demokratizacije (Huntington), se je zdelo, da sta liberalna demokracija in kapitalizem postala univerzalni. Hkrati pa je bilo eksplicitno predpostavljeno, da je demokracija mogoča le v liberalnih in kapitalističnih družbah, kar je tudi pomenilo izenačitev liberalne demokracije z demokracijo nasploh. Ta teza je še posebej stavila na združenost oz. enačenje demokracije s kapitalizmom.

Avstralija si želi kolektivnega pritiska na EU

09. 03. 2021 08.49

Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19. Nedavno italijansko ustavitev izvoza 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo je avstralski minister za trgovino označil za "cepivni protekcionizem" in izrazil zaskrbljenost pred nadaljnjimi blokadami.

Vrh EU o covidu, blokadi svežnja za okrevanje, Turčiji, podnebju

10. 12. 2020 07.27

Voditelji članic EU na dvodnevnem zasedanju v Bruslju razpravljajo o vrsti perečih tem: usklajevanju boja proti covidu-19, možnosti sankcij proti Turčiji zaradi provokacij v vzhodnem Sredozemlju, krepitvi podnebnega cilja do leta 2030 in odnosih z ZDA, pa tudi o blokadi svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'

31. 05. 2020 15.27

Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom

19. 05. 2020 06.19

Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

Thunbergova opozorila na neizpolnjene obljube, Trump napovedal sajenje dreves

21. 01. 2020 15.25

Prvi dan svetovnega gospodarskega foruma v Davosu sta zaznamovala govora ameriškega predsednika Donalda Trumpa in mlade švedske okoljske aktivistke Grete Thunberg. Medtem ko se je prvi zaobljubil, da bo sadil drevesa, je Švedinja znova opozorila, da v boju proti podnebnim spremembam ni bilo storjeno ničesar.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Trump napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz

24. 08. 2019 11.33

Ameriški predsednik Trump je v petek zvečer pričakovano vrnil udarec Kitajski in napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz. S tem se je odzval na potezo Pekinga, ki je v odzivu na predhodno ameriško zaostritev trgovinske vojne med državama napovedal nove carine na dodatnih 75 milijard dolarjev vreden ameriški uvoz v državo.

Mussolinijev pravnuk, povratnik Berlusconi in katalonski separatist

27. 05. 2019 10.30

Znani so (začasni) rezultati evropskih volitev, s tem pa že tudi imena poslancev, ki bodo do leta 2024 s svojimi odločitvami in glasovi lahko vplivali na politike EU. V parlament se je uvrstilo kar nekaj zanimiv imen, med njimi so nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, vnuk fašističnega diktatorja Mussolinija in katalonski separatist Junqueras, ki je trenutno v priporu.

'Ne' kitajskemu denarju: strah pred vplivanjem vlade in krajo tehnologije

24. 05. 2019 10.37

Neposredne investicije Kitajske postajajo v Evropski uniji in ZDA vse bolj nezaželene. Tako študija nemškega inštituta Ifo, ki je bila opravljena na vzorcu več kot 1000 ekonomistov z vsega sveta. Gre za nadaljevanje trenda, ki ga še krepijo novi dvomi o kitajski nameri.

Od svilne ceste čez milijone mrtvih do 'globalizacije na steroidih'. Kam zdaj?

22. 01. 2019 10.47

"Elite, katerih pogled ne seže dlje, kot do prihodnjih volitev ali četrtletnega poročila, ne morejo biti ocenjene kot vredne zaupanja," pravi šef Svetovnega gospodarskega foruma Klaus Schwab. Udeleženci ene najprestižnejših konferenc na svetu bodo sicer letos razpravljali o globalizaciji 4.0. oziroma o oblikovanju globalne arhitekture v času četrte industrijske revolucije.

ZDA uvajajo nove carine na kitajsko blago

24. 09. 2018 07.58

ZDA uvajajo 10-odstotne carine na uvoz kitajskega blaga v vrednosti 200 milijard dolarjev (okrog 170 milijard evrov). V kolikor nadaljnja pogajanja s Kitajsko o spremembi njenih trgovinskih praks ne bodo obrodila sadov, se bodo te carine v začetku 2019 zvišale na 25 odstotkov.

Trump zagrozil z novimi carinami, delnice evropskih avtomobilskih podjetjih navzdol

22. 06. 2018 07.40

V veljavo stopajo sredi meseca potrjene višje carine EU na ameriško blago v vrednosti 2,8 milijarde evrov. Gre za odziv Unije na carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump uvedel na evropski izvoz jekla in aluminija. Za večino proizvodov bodo carine 25-odstotne. A Trump tega ne bo mirno prenesel, saj je zagrozil z 20-odstotnimi carinami na uvoz evropskih avtomobilov.

Evropa družno proti Trumpovi želji za vrnitev Rusije v G7

08. 06. 2018 08.25

Ameriški predsednik Donald Trump ohranja svojo nepredvidljivost. Tokrat je presenetil z pozivom, naj se Rusijo vrne v skupino G7, ki so jo iz G8 sicer izločili leta 2014, ko si je priključila polotok Krim. Tokratni vrh G7 je poskrbel tudi za padec tečajev na Wall Streetu, srečanje voditeljev najrazvitejših držav pa spremljajo tudi protesti.

Ameriške carine na jeklo in aluminij bodo imele neposredne učinke na slovenska Sij in Impol

31. 05. 2018 16.18

ZDA bodo s petkom uvedle carine na uvoz jekla in aluminija tudi iz EU. Uvajajo jih tudi za Kanado in Mehiko, ki sta bili doslej tako kot EU iz ukrepa začasno izvzeti. Carine na jeklo bodo 25-odstotne, na aluminij pa 10-odstotne. V Sloveniji bosta neposredne učinke teh ukrepov občutila Sij in Impol.

EU bo sprožila proces za zaščito pred ameriškimi sankcijami glede Irana

17. 05. 2018 11.03

EU bo v petek sprožila proces v okviru zakonodaje za zaščito evropskih podjetij pred ameriškimi sankcijami glede Irana, je napovedal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Gre za zakonodajo (blocking statute), po kateri ekstrateritorialni ameriški zakoni niso izvršljivi v EU.

Na vrhu G20 o trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko niti besede

21. 04. 2018 09.03

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev na srečanju, ki je potekalo v okviru spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, niso razpravljali o pereči problematiki - trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko.

Zgodovinska lekcija, ki jo je Trump očitno spregledal. Bo zaradi fotografije na kocko postavil svetovni mir?

17. 03. 2018 06.42

"Trgovinske vojne so lahek zalogaj in v njih je enostavno zmagati," pravi ameriški predsednik Donald Trump. Zgodovina mu oporeka. Iz trgovinskih nastanejo prave, krvave (svetovne) vojne. Številni se zato bojijo, da bi Trump na račun izpolnjevanja predvolilnih obljub, prestopil mejo razuma in svet pahnil v kaos, ki bi se končal s katastrofo.

Trumpove nevarne 'mokre sanje': s (carinskimi) bombončki razbiti Evropo

14. 03. 2018 08.05

Donald Trump s spodkopavanjem svetovne trgovine igra nevarno geopolitično igro, ki bi se lahko ob neprimernem odzivu slabo končala predvsem za Evropo, opozarja strokovnjak za ekonomijo in trgovino Gabriel Felbermayr.

'EU se grožnjam protekcionistov ne bo uklonila'

12. 03. 2018 18.03

"Ponekod trgovino obravnavajo kot krivca za slabe strani globalizacije ali grešnega kozla, ob tem pa mislijo, da lahko živimo za zidovi in mejami," meni evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström. Iz EU medtem prihaja vse več glasov proti protekcionizmu.

Kitajska: Carine na uvoz jekla in aluminija so resen napad na ustaljeni red v mednarodni trgovini

09. 03. 2018 10.54

Po svetu se vrstijo burni odzivi na odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa na uvedbo carin na uvoz jekla in aluminija. Japonska meni, da bi poteza lahko škodila celotnemu svetovnemu gospodarstvu. Višje carinske dajatve pa vsaj sprva ne bodo veljale za jeklo in aluminij iz Kanade in Mehike.

Trumpova odločitev o uvedbi carin sprejeta bliskovito - slovenski jeklarji zmerno zaskrbljeni

02. 03. 2018 07.16

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da bo uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in 10-odstotne carine na uvoz aluminija v ZDA. Napoved je povzročila opazen padec borznih indeksov, pocenitev delnic jeklarjev in grožnje s povračilnimi ukrepi iz tujine. Slovenski jeklarji in prozivajalci aluminija so zaradi napovedanih carin zmerno zaskrbljeni.