prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Je imel Golob najvišjo plačo med direktorji državnih podjetij?

24. 03. 2022 06.00

Rekorder med zaslužkarji na čelu podjetij, v lastništvo katerih je vpletena država, je prvi mož Krke Jože Colarič. Lani je zaslužil 1,2 milijona evrov bruto oziroma 498 tisočakov neto. Nekdanji dolgoletni direktor uprave Gen-i in, sodeč po javnomnenjskih anketah, glavni izzivalec Janeza Janše na aprilskih volitvah Robert Golob je lani skupaj z nagrado prejel 206 tisočakov neto. Je njegova plača, kot trdijo politični nasprotniki, res trikrat višja od tiste, ki jo določa zakon?

Koalicija želi s predlogom pokojninske novele odpraviti nekatere anomalije in krivice

03. 09. 2021 18.20

Koalicijski poslanci so sredi julija v parlamentarno proceduro vložili predlog pokojninske novele. Vodji poslanskih skupin NSi in SMC, Jožef Horvat in Gregor Perič, sta pojasnila, da želijo z novelo odpraviti nekatere anomalije, nelogičnosti in krivice. Ob tem pa sta spomnila, kaj so za upokojence naredili v letu in pol.

Tako si lahko znižate davčno osnovo

11. 12. 2018 12.24

December je čas, ko pregledamo bilance iztekajočega se leta in naredimo vsaj osnovne načrte za naprej. Tudi na področju financ. In ker je že dolgo jasno, da bomo morali za svojo finančno varno prihodnost poskrbeti sami, je sedaj pravi čas, da razmislite tudi o dodatnem varčevanju za pokojnino v okviru prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, v okviru katerega vam država poleg varčevanja za pokojninsko rento omogoča tudi uveljavljanje posebne davčne olajšave, ki neposredno znižuje dohodninsko osnovo. Vsekakor nekaj, kar se splača izkoristiti!

Kako naj za starost varčujejo mladi in tisti z minimalno plačo?

09. 10. 2018 12.58

Po nekaterih priporočilih naj bi imeli v starosti 70 odstotkov prihodkov, ki smo jih prejemali pred upokojitvijo. In ker pokojnina ne bo tako visoka, bo treba varčevati, nas opozarjajo strokovnjaki. A kako naj si tisti z minimalno plačo, predvsem mladi, ki nimajo redne zaposlitve, sploh privoščijo prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje?

Tako boste plačali manj dohodnine!

18. 09. 2018 02.40

V Sloveniji za dostojno pokojnino dodatno varčuje več kot 500 tisoč ljudi oziroma 60 odstotkov vseh zaposlenih, kar je več kot v številnih razvitih državah sveta. Zasluge za to gredo predvsem tudi davčni olajšavi, saj se celoten znesek, ki ga v tekočem letu vplačate za varčevanje, upošteva kot davčna oljašava in se za toliko zniža vaša skupna neto davčna osnova. Tako lahko z leti samo pri dohodnini prihranite več tisoč evrov.

Do 50. leta ni poznal bolniške, nato pa ...

28. 02. 2018 20.55

Bodoče študentke in študenti imajo le še slab mesec dni časa za vpis na želeno fakulteto. S tem bodo bolj kot ne zakoličili svojo karierno pot in se podali na lov za izkušnjami, dodatnim znanjem in kompetencami. Čeprav pozneje vsi ne bodo delali tega, za kar so se izučili, bodo nekoč zagotovo pomemben člen podjetja, v katerem se bodo zaposlili. A strokovnjaki svarijo: na krilih uspeha v delovenem okolju nikar ne pozabite na odgovorno ravnanje ter vedno razmišljajte o prihodnosti! In če načrtujete nakup hiše ali stanovanja oziroma bi se radi lotili varčevanja za ta projekt, pa ste se ob tem znašli pred kakšnim izzivom ali vprašanjem, so naši strokovnjaki pravi naslov za vas!

Strokovnjakinja svetuje, kako do bolje plačane službe!

21. 11. 2017 09.28

Služba bi morala biti pomemben faktor osebnega zadovoljstva, dajala naj bi občutek sposobnosti, pripadnosti in izpopolnjenosti. A slabo plačilo za opravljeno delo, nazadovanje, reorganizacija zaposlenih, ki pogosto prinese odpuščanja, je le nekaj najpogostejših dejavnikov, zaradi katerih so slovenski delavci vse prej kot srečni na svojih delovnih mestih. Med njimi so tudi naše bralke in bralci, ki so se po pomoč obrnili na naše strokovnjake. Ti lahko pomagajo tudi vam!

Kdaj začeti?

05. 06. 2017 12.33

Ljudje radi razmišljamo o prihodnosti, načrtujemo nove projekte, le redki pa pomislijo na pomembnost tako imenovane 'zlate rezerve', ki nam lahko v težkih časih pride še kako prav. Tudi o varčevanju za prijetnejšo in bolj varno starost razmišljajo le redki. V veliki meri je za to krivo naraščajoče število prekarnih oblik dela, ki ne zagotavljajo stabilnih prihodkov in se ljudje zato ne odločajo za varčevanje, a to po besedah strokovnjakov ne bi smel biti izgovor za zanemarjanje varne finančne prihodnosti.

Aktiven dan za aktivno starost

19. 02. 2017 07.23

Zavod Aktivna Starost, Fitnes Klinika, družba DEOS in Fakulteta za Šport Univerze v Ljubljani vabijo vse, ki se zavedajo, da le aktivna starost pomeni kvalitetno starost, da se priključijo programu Aktiven dan. Med 1. marcem in 31. majem načrtujejo izvedbo raziskave o učinkih zdravega in aktivnega življenjskega sloga v starosti.

Dolgo delati ali iti v predčasen pokoj?

27. 10. 2016 11.22

V Sloveniji je bilo lani več kot 600 tisoč upokojencev, med njimi je skoraj pet tisoč oseb, ki bi že lahko odšle v zasluženi pokoj, a so se odločile, da bodo še delale. Je pa v Sloveniji tudi nekaj več kot dva tisoč takih, ki so se odločili, da bodo šli v predčasni pokoj. Kakšne so prednosti prve in kakšne druge izbire?

Slovenci veliko delajo na črno: inšpektorji tarnajo nad šušmarji, ki delajo v zasebnih prostorih

14. 06. 2014 10.43

Organi, ki nadzorujejo delo in zaposlovanje na črno, so imeli lani veliko dela. Nadzor so zaostrili, pri tem pa ugotovili več kršitev. V boju s tem pojavom bo v prihodnje pomemben nov zakon o delu na črno, zaželeni pa so že tudi novi ukrepi.

'Če ne bo drugih reform in gospodarske rasti, bo treba poseči tudi v pravice'

17. 02. 2013 09.42

Generalni direktor Zpiza Marijan Papež je dejal, da je bila pokojninska reforma nujna, a zdaj moramo sprejeti tudi druge reforme in poskrbeti za gospodarsko rast. Brez tega bo namreč treba poseči tudi v pravice.

Zaostreni pogoji za dvig privarčevanih sredstev v enkratnem znesku

20. 01. 2013 08.02

Nova pokojninska reforma je prinesla novosti tudi pri prostovoljnem dodatnem pokojninskem zavarovanju. Zaostrili so se pogoji za dvig privarčevanih sredstev v enkratnem znesku. Vlada in upravljavci pokojninskih skladov menijo, da to ni v skladu z namenom tega varčevanja.

Kakšno pokojninsko reformo bo pripravila Janševa vlada?

03. 06. 2012 11.05

Minister za delo Vizjak je že večkrat povedal, da želijo pokojninsko reformo spraviti pod streho do konca prihodnjega leta. Kakšne bodo razlike med lani padlo na referendumu in novo pokojninsko reformo, še ne želijo govoriti. Je pa že pripravljena sprememba zakona o delu na črno.

Prvi izstopi iz dodatnega pokojninskega zavarovanja

21. 01. 2011 08.02

Začetek januarja je obdobje, ko lahko tisti, ki od začetka vplačujejo v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, svoje zavarovanje prekinejo in privarčevani znesek dvignejo v enkratnem znesku.

Vse več sindikatov za referendum

13. 09. 2010 16.16

Za referendum o pokojninski reformi so se opredelili tudi Neodvisni sindikati. Moti jih podaljševanje delovne dobe, pa tudi "delna privatizacija" pokojninskih sredstev. Na ministrstvu za delo njihove pomisleke zavračajo.

GZS še brez odgovorov glede pokojninske reforme

04. 08. 2010 14.08

Pokojninska reforma poleg sindikatov razburja tudi gospodarstvenike. Država mora vzpodbujati zaposlovanje starejših, opozarjajo, pri tem pa bo ključna vzpodbuda za delodajalce.

Hit in sindikat še vedno na dveh bregovih

14. 07. 2010 16.13

Sindikat SIDS ni podpisal dogovora z upravo družbe Hit. Slednja jim je v podpis ponudila aneksa h kolektivni pogodbi in dodaten sporazum o delovnem času. Predlogi sindikata pa niso bili sprjemljivi za Hit.

FOTO: Tovornjakarji stavkajo

10. 12. 2009 22.18

Predstavniki delavcev v podjetju Viator & Vektor opozorilno stavkajo, saj se niso dogovorili o zvišanju plač. Protestnike je podprl tudi predsednik ZSSS Dušan Semolič. Uprava družbe meni, da je stavka nezakonita.

Stavka še v Viator & Vektorju?

08. 12. 2009 09.23

V Viator & Vektorju naj bi delavcem znižali plače. Na začetku leta naj bi se začasno odpovedali 88 evrom, ki jim jih zdaj nočejo več dati, opozarjajo sindikalisti. Zato so napovedali stavko.

Luki Koper grozi stavka

09. 01. 2008 13.59

Sindikat žerjavistov pomorskih dejavnosti v Luki Koper je za 15. januar napovedal stavko.

Preverite vpisane podatke

19. 03. 2007 08.58

DURS je začel davčnim upravičencem na dom pošiljati delno izpolnjene napovedi za odmero dohodnine.

Napovedi po pošti na dom

13. 03. 2007 15.59

Davčna uprava bo te dni na dom pošiljala napovedi za odmero dohodnine za leto 2006, ki bodo delno že izpolnjene.

Novi davki '07

26. 12. 2006 10.18

Davek na plače se počasi odpravlja, število davčnih razredov se znižuje na tri, splošna olajšava pa bo višja.

Opozicijo skrbi razslojevanje

03. 10. 2006 07.46

Visoka obdavčitev najvišjih plač slabo vpliva na mednarodno konkurenčnost podjetij, trdi finančni minister.

Po novem trije davčni razredi

30. 08. 2006 07.20

Davčna reforna prinaša tri dohodninske razrede, DDV ostaja nespremenjen. V LDS z osnutkom niso zadovoljni.

Klepet s Simičem o dohodnini

29. 03. 2006 20.00

V. d. generalnega direktorja DURS Ivan Simič je odgovarjal na vprašanja v zvezi z dohodnino

Drobnič nad sivo ekonomijo

27. 06. 2006 14.05

Kdor bo najel delavca na črno, ga bo moral zaposliti ali pa plačati kazen. Seveda le, če ga odkrije inšpektor.