prostotrgovinsko območje

Če bo Odprti Balkan uspel, od leta 2023 za Srbe, Makedonce in Albance ne bo več mej
29. 07. 2021 14.11Srbski predsednik Aleksandar Vučić ter premierja Albanije in Severne Makedonije, Edi Rama in Zoran Zaev, so na gospodarskem forumu izpostavili velik strateški pomen pobude za oblikovanje t. i. mini schengna, ki od danes nosi novo ime Open Balkan (Odprti Balkan). Če bo šlo vse po načrtih, naj bi mini schengen treh držav zaživel leta 2023. Vanj sicer vabijo še BiH, Črno goro in Kosovo.

Boste med protestniki? Ali pa so klorirani piščanci, prepoved lastnih semen in privatizacija vode le mit?
17. 04. 2015 11.00Preden se na ulicah zberejo protestniki, v New Yorku pa se nadaljujejo pogajanja po TTIP, smo zbrali nekaj najpomembnejših poudarkov sklepanja razvpitega trgovinskega in naložbenega partnerstva med EU in ZDA.

Bo EU pokleknila pred ZDA in sprejela sporazum, ki bo odprl vrata gensko spremenjeni hrani?
10. 10. 2014 12.34Pogajanja med EU in ZDA glede trgovinskega sporazuma, s sklenitvijo katerega bo nastalo največje prostotrgovinsko območje na svetu, so do sedaj potekala v tajnosti. Zdaj je Bruselj popustil zahtevam javnosti, ki opozarja, da odpiramo vrata gensko spremenjenim živilom, in umaknil oznako zaupno.

ZDA priznale, da prisluškujejo. Komu in kako, pa bodo povedali le na štiri oči
30. 06. 2013 09.44Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz po objavi poročila o prisluškovanju Američanov v prostorih EU zahteva, da se ameriške oblasti odzovejo na navedbe. Če bi se vsebina poročila izkazala kot resnična, bi to po njegovem mnenju močno vplivalo na odnose med ZDA in EU.

Rusija in ZDA imajo različen pogled na krizo v Siriji
17. 06. 2013 17.44EU in ZDA so uradno sprožile pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med tema največjima svetovnima gospodarstvoma. Britanski premier David Cameron meni, da bi to lahko bil največji dvostranski dogovor v zgodovini.

Zaveza k oblikovanju prostotrgovinskega območja postaja realnost
13. 11. 2011 12.38Ameriški predsednik Barack Obama in kitajski predsednik Hu Jintao sta na mednarodni konvenciji za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje predstavila nasprotna tržna modela, ki kažeta na vse močnejša gospodarska trenja med obema največjima gospodarstvoma.

Tesno sodelovanje z Rusijo
09. 07. 2006 15.30Napoved, da bi EU z Rusijo vzpostavila prostotrgovinsko območje, je med gospodarstveniki izzvalo navdušenje.

Castro poziva Busha
01. 11. 2005 10.45Fidel Castro je ameriškega predsednika Georgea Busha pozval, naj se ne udeleži vrha Organizacije ameriških držav.

Gotovina za sojenje doma
03. 10. 2005 07.38General Ante Gotovina se bo predal, če mu bodo sodili na Hrvaškem, je sporočil njegov odvetnik.

Bush podpisal sporazum CAFTA
03. 08. 2005 00.00Ameriški predsednik Bush je podpisal pogodbe o Prosti trgovini v Srednji Ameriki (CAFTA), ki imajo veliko politično težo.

Evropi čimprej nova perspektiva
20. 06. 2005 00.00Evropska komisija polaga upe v prihodnje britansko vodstvo Unije, od katerega pričakuje čimprejšnjo rešitev krize.

Zaključek srečanja SEP
28. 05. 2004 00.00Srednjeevropski predsedniki, med njimi Janez Drnovšek, so se zavzeli za pot držav Zahodnega Balkana v evropske povezave.

EU državam Azije obljubila pomoč
16. 02. 2004 00.00Evropska unija je državam južne Azije obljubila pet milijonov evrov tehnične pomoči za vzpostavitev prostotrgovinskega območja.

Širitev EGP podpisana
11. 11. 2003 00.00Norveška, Islandija in Liechtenstein so podpisale sporazum o širitvi Evropskega gospodarskega prostora.

EU sprožila postopek pri STO
07. 03. 2002 00.00Evropska komisija je sprožila postopek v Svetovni trgovinski organizaciji proti ameriški odločitvi o visokih carinah na uvoz jekla v ZDA.

Ameriški ukrepi bodo prizadeli EU
06. 03. 2002 00.00Ameriška odločitev o uvedbi 30-odstotnih carin za uvoz jekla v ZDA je precej razburila EU in nekatere druge države, ki so že napovedale protiukrepe. Član uprave slovenskih železarn Vasilij Prešeren je za 24 ur povedal, da jih uredba ne bo prizadela.

Referendum čez devet mesecev?
03. 05. 2001 00.00Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

Ameriški vrh v senci izgredov
21. 04. 2001 00.00Le nekaj ur po začetku tretjega vrha severno- in južnoameriških držav v Quebecu so izbruhnili prvi večji spopadi med protestniki proti globalizaciji svetovne trgovine in kanadsko policijo. Skupini kakih sto najradikalnejših protestnikov, med njimi so bili privrženci "Zveze za boj proti kapitalizmu" in "Odbora za dobrodošlico udeležencem vrha" ter člani marksističnih in anarhističnih gibanj, je uspelo prodreti skozi varnostne barikade, ki jih je policija postavila nekaj metrov od konferenčnega centra. Demonstranti so na policijo metali kamenje, palice in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in aretirala 25 protestnikov, pet policistov pa je bilo ranjenih. Še nadaljnjih 4000 demonstrantov je medtem krenilo v smeri proti konferenčnemu središču, kjer se je zbralo 34 predsednikov držav in vlad iz Severne, Srednje in Južne Amerike z izjemo Kube. ''Ljudje so prišli sem, da bi spregovorili o svoji bolečini, bedi, jezi in svojih strahovih. Niso pa prišli sem zaradi nasilja'', so izjavljali demonstranti.

Blair in Persson za širitev EU
21. 09. 2000 00.00Britanski in švedski premier, Tony Blair in Göran Persson, sta se v skupnem prispevku, objavljenem v današnjem Financial Timesu, zavzela za zgodnjo vključitev najbolj pripravljenih kandidatk za članstvo v EU ter tako menila, da bi morala EU razmisliti o zastavljanju zgodnjega ciljnega datuma prve razširitve. Poleg tega sta predsednika vlad vztrajala, naj bodo odločitve o času vstopa sprejete po načelu objektivnosti in transparentnosti. Ker bodo nekatere kandidatke potrebovale dlje časa za uskladitev z EU kot druge, mora unija zagotoviti dovolj fleksibilen pristop, tako da bo "urnik" širitve odražal pripravljenost posamičnih kandidatk. Premiera sta pri tem izrazila prepričanje, da razlikovanje med prosilkami za članstvo ne pomeni upočasnjevanja širitvenega procesa, temveč, nasprotno, prosilke za članstvo spodbuja k dodatnim prizadevanjem za uskladitev z EU. Blair in Persson sta opozorila tudi na nujnost pripravljenosti unije na sprejem novih članic. EU mora zagotoviti, da bo kandidatke za članstvo sprejela takoj, ko bodo te pripravljene na vključitev. Tako sta močno podprla prizadevanja francoskega predsedstva za sklep potekajoče medvladne konference na decembrskem vrhu v Nici, menila pa tudi, da z novo pogodbo o EU razprava o prihodnosti unije, ki bo štela tudi do 30 članic, ne sme biti končana. Posredno sta se pri tem britanski in švedski premier oddaljila od zamisli o Evropi, kjer bi s tesnejšo integracijo nadaljevala le skupina držav. V času, ko izginjajo stare delitve, Evropa ne sme graditi novih, sta zapisala. Prihodnja Evropa naj bo, tako Blair in Persson, reformirana in modernizirana - niti super-država, niti zgolj prostotrgovinsko območje, temveč odprta skupnost demokracij, ki temelji na skupnih vrednotah in skupnem interesu.

Protiteroristični center držav SND
22. 06. 2000 07.48Na včerjašnjem enodnevnem vrhunskem srečanju v Moskvi so predsedniki držav članic Skupnosti neodvisnih držav (SND) ustanovili protiteroristični center in precej pozornosti posvetili načrtom za prostotrgovinsko območje med državami SND.

Ameriški poslanci za prostotrgovinsko območje z Afriko
17. 07. 1999 09.12Predstavniški dom ameriškega kongresa je včeraj glasoval za vzpostavitev prostotrgovinskega območja med ZDA in Afriko.

Bill Clinton za drugo generacijo reform
19. 04. 1998 10.35Ameriški predsednik Bill Clinton se je ob začetku ameriškega vrha včeraj v Santiagu zavzel za "drugo generacijo reform" na celini. Po ponovni pridobitvi demokracije se je treba zdaj boriti proti revščini in izboljšati vzgojo ter pravne sisteme, je povedal Clinton. Predtem je čilski predsednik Eduardo Frei pozdravil predsednike 34 udeleženih držav in vlad. Clinton je poudaril, da vztraja pri zastavljenem cilju, da bi vzpostavil prostotrgovinsko območje med Aljsko in Ognjeno zemljo. Frei pa se je zavzel za boj proti korupciji in mednarodni trgovini z mamili.