prosilke

Politična zloraba Knovsa? Koalicija poziva k razmisleku o umiku Žaklja
17. 06. 2024 16.32Oster odziv koalicije po našem razkritju, da prijave, na podlagi katerih je po aferi Dars sledil nadzor Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb novembra lani na Policiji, ne obstajajo. Letijo namreč očitki o politični zlorabi Komisije in pozivi k razmisleku o umiku Janeza Žaklja s čela komisije. Čeprav smo od pooblaščenke DZ za posredovanje informacij javnega značaja prejeli odločbo, ki potrjuje, da prijave za nadzor ne obstajajo, pa Žakelj trdi, da to ne drži ter da je nadzor potekal zakonito.

Prijave KNOVSU za preverjanje prisluhov ne obstajajo
17. 06. 2024 08.04Prijave, na podlagi katerih so štirje poslanci Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, pod vodstvom predsednika Janeza Žaklja in njegovega strankarskega šefa, prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina, novembra lani od Policije zahtevali, da jim razkrije, ali prisluškujejo petnajstim akterjem afere Dars, ne obstajajo.

Kdo se boji mavrične zastave in sklenjenih rok istospolnih oseb?
16. 06. 2024 11.01"Zakaj se lahko moja starša v javnosti držita za roke in se poljubita, pa ob tem ne trzne nihče? Zakaj je drugače, če bi to jaz počela s partnerko?" ogledalo nasprotnikom nastavi predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Nepoštenosti LGBTIQ+ osebam niso nekaj tujega, njihov boj za enakopravnost tudi v Sloveniji še ni zaključen. Poleg sistemskih težav so tu še vedno negativne reakcije iz okolice. "Vendar pa mavrična zastava ali pa istospolni osebi, ki se držita za roke, resnično ne škodujeta nikomur," poudarja Murščeva. Zakaj torej nasilje, ki zadnja leta spremlja tudi slovenske parade ponosa?

Pošta Slovenije mora razkriti dokumentacijo glede Kokotove kandidature
06. 03. 2023 11.44Upravno sodišče je zavrnilo tožbo Pošte Slovenije zoper odločbo, s katero ji je informacijski pooblaščenec naložil, da mora prosilki posredovati dokumentacijo v zvezi s kandidaturo prejšnjega generalnega direktorja Tomaža Kokota.

Ali izjave predsedniških kandidatov držijo?
17. 10. 2022 19.38Na POP TV lahko spremljate prvo veliko predvolilno soočenje predsedniških kandidatov. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave kandidatov. V studiu se soočajo Milan Brglez, Anže Logar, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Diagnozo rak dojke v Sloveniji vsak dan slišijo vsaj tri ženske
24. 10. 2018 18.40Na leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in tudi okoli 10 moških. Rožnati oktober vsako leto opozarja na tega raka, letos tudi s pohodom po Poti spomina in tovarištva. Pohoda so se udeležile tudi prosilke za mednarodno zaščito iz Azilnega doma na Viču, ker rak pač ne izbira med narodnostmi. Je pa dober podatek pri tem vsaj to, da je rak dojke visoko ozdravljiva bolezen.

AI v letnem poročilu tudi nad Trumpa: predsednik ZDA sprejema ukrepe, ki kršijo človekove pravice doma in v tujini
22. 02. 2018 12.13Amnesty International je objavil letno poročilo, v katerem opozarja pred sovražnostjo na ravni držav. Posebna kritika leti na pomembne svetovne voditelje, ki da spodkopavajo pravice milijonov ljudi. Za Slovenijo pa ugotavljajo, da je država spodkopala pravice prosilcev za azil, Romi se še naprej soočajo z diskriminacijo, prav tako ni bilo napredka v zadevi izbrisani.

Ekvadorka, ki je ostala brez dokumentov, spet obtičala na Hrvaškem: Croatia Airlines zavrnila njen prevoz
23. 11. 2017 16.46Ekvadorka Rosario R. L. se spet ni mogla vrniti v domovino. Hrvaška letalska družba Croatia Airlines je zavrnila njen prevoz. Začasni potni list, ki ga je imela, namreč po njihovem ne velja za potovanja s Hrvaške v Nemčijo. Prav tako jih je skrbelo, da bi v Nemčiji zaprosila za azil, družbo pa bi doletela finančna kazen.

Žavbija bi lahko v 10 dneh predali Italiji
20. 05. 2016 12.15Slovenija bi lahko priprtega Roka Žavbija v 10 dneh predala Italiji. Njegova odvetnica je prepričana, da obstajajo utemeljeni razlogi proti predaji. "Zadeva je precej bolj kompleksna, zato je v tej fazi postopka ne bom komentirala," je še dodala.

VIDEO: Bodo domnevnemu trojnemu morilcu sodili v Sloveniji?
15. 09. 2011 10.52V Sloveniji so prijeli moškega, ki ga v Srbiji iščejo po trojnem umoru. A trenutno je svoboden, saj sodnik ni odredil pripora, ker ni bilo dokazov in "je osumljenec zanikal storitev kakršnega koli kaznivega dejanja".

Srbija ga išče zaradi trojnega umora, slovenski policisti pa so ga po navodilih sodišča morali izpustiti
14. 09. 2011 17.22Slovenski policisti so prijeli moškega, ki ga Srbija išče zaradi trojnega umora. Privedli so ga k sodniku, ki je odločil, da se moškega izpusti in da zoper njega ne bo začel postopka izročitve, ker je državljan Slovenije.

Srečanje prineslo spremembo atmosfere
01. 09. 2009 12.34Predsednik vlade Borut Pahor, ki se je sestal s hrvaško kolegico Jadranko Kosor je dejal, da so se dogovorili za okvir, ki bi lahko prinesel rešitev mejnega spora.

Lezbijki niso dovolili posvojitve
22. 01. 2008 15.22Sodišče za človekove pravice je Francijo obsodilo diskriminacije, ker istospolno usmerjeni vzgojiteljici ni dovolila posvojiti otroka.

Turški obisk v Sloveniji
01. 12. 2004 00.00V sklopu turneje po državah članicah Evropske unije je na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel turški zunanji minister Abdulah Guel.

Slačenje za vizo
28. 07. 2004 00.00Tuje striptizete, ki bi svoj kruh želele služiti v Kanadi, morajo imigracijskim oblastem dokazati, da znajo opravljati svoje delo.

Neslane šale ameriškega sodnika
07. 08. 2003 00.00Bostonski zvezni sodnik za priseljevanje Thomas Ragno je začasno suspendiran, potem ko naj bi državljanki Ugande z imenom Jane, ki je bila žrtev nasilja v domovini, dejal, "Jane pridi sem, jaz Tarzan".

Peterle uradno kandidat za predsedstvo konvencije
04. 04. 2002 00.00Slovenski parlamentarni predstavnik v konvenciji o prihodnosti Evropske unije Lojze Peterle je od danes uradno kandidat za predstavnika kandidatk za članstvo v predsedstvu konvencije.

Turčija pričakuje urnik vključitve
14. 02. 2002 00.00Turški zunanji minister Ismail Cem je ob obisku evropskega komisarja Günterja Verheugna znova izrazil pričakovanje, da bo Unija sprejela jasen urnik za začetek pristopnih pogajanj s Turčijo v letu 2003.

V sredo poročilo o napredku kandidatk
05. 11. 2000 00.00Evropska komisija bo v sredo, 8. novembra, objavila redna letna poročila o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Večjih presenečenj naj bi letošnje - sicer tretje redno letno poročilo - za Slovenijo ne prinašalo. Bruselj je s tempom sprejemanja zakonodaje razmeroma zadovoljen, na Ljubljano pa bo po pričakovanjih naslovil tudi nekatera opozorila, ki jih je s strani Evropske komisije država redno deležna.

Blair in Persson za širitev EU
21. 09. 2000 00.00Britanski in švedski premier, Tony Blair in Göran Persson, sta se v skupnem prispevku, objavljenem v današnjem Financial Timesu, zavzela za zgodnjo vključitev najbolj pripravljenih kandidatk za članstvo v EU ter tako menila, da bi morala EU razmisliti o zastavljanju zgodnjega ciljnega datuma prve razširitve. Poleg tega sta predsednika vlad vztrajala, naj bodo odločitve o času vstopa sprejete po načelu objektivnosti in transparentnosti. Ker bodo nekatere kandidatke potrebovale dlje časa za uskladitev z EU kot druge, mora unija zagotoviti dovolj fleksibilen pristop, tako da bo "urnik" širitve odražal pripravljenost posamičnih kandidatk. Premiera sta pri tem izrazila prepričanje, da razlikovanje med prosilkami za članstvo ne pomeni upočasnjevanja širitvenega procesa, temveč, nasprotno, prosilke za članstvo spodbuja k dodatnim prizadevanjem za uskladitev z EU. Blair in Persson sta opozorila tudi na nujnost pripravljenosti unije na sprejem novih članic. EU mora zagotoviti, da bo kandidatke za članstvo sprejela takoj, ko bodo te pripravljene na vključitev. Tako sta močno podprla prizadevanja francoskega predsedstva za sklep potekajoče medvladne konference na decembrskem vrhu v Nici, menila pa tudi, da z novo pogodbo o EU razprava o prihodnosti unije, ki bo štela tudi do 30 članic, ne sme biti končana. Posredno sta se pri tem britanski in švedski premier oddaljila od zamisli o Evropi, kjer bi s tesnejšo integracijo nadaljevala le skupina držav. V času, ko izginjajo stare delitve, Evropa ne sme graditi novih, sta zapisala. Prihodnja Evropa naj bo, tako Blair in Persson, reformirana in modernizirana - niti super-država, niti zgolj prostotrgovinsko območje, temveč odprta skupnost demokracij, ki temelji na skupnih vrednotah in skupnem interesu.

Slovenija in Litva o vlogi zveze NATO
19. 05. 2000 14.28V litovski prestolnici Vilnius sta Slovenija in Litva danes pripravili konferenco o vlogi zveze NATO v spreminjajoči se varnostni podobi v Evropi, ki se je udeležujejo zunanji ministri oz. njihovi namestniki iz vseh devetih držav kandidatk za članstvo v Severnoatlantski zvezi - Slovenijo zastopa v.d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel -, pa tudi visoki predstavniki številnih mednarodnih organizacij, med njimi generalni sekretar zveze NATO George Robertson, ki je konferenci pripisal velik pomen in potrdil politiko odprtih vrat zavezništva.

Najtežja pogajanja z EU še sledijo
30. 12. 1999 10.45Širitvena pogajanja Evropske unije s šestimi kandidatkami prve skupine, med njimi s Slovenijo, bodo v prvi polovici prihodnjega leta prešla v odločilno obdobje. Unija je že napovedala, da se bo v prvih šestih mesecih leta 2000 s šesterico začela pogajati o še zadnjih šestih od skupaj 29 poglavjih pravnega reda, kolikor jih je s kandidatkami podrobno analizirala na screeningu. Med temi so najzahtevnejša področja, vključno s kmetijstvom in prostim pretokom oseb, ki zaskrbljenost vzbujajo predvsem na strani petnajsterice.

EU: Začetek pogajanj o članstvu šestih najbolj pripravljenih, tudi Slovenije
31. 03. 1998 11.07Dan po začetku celovitega procesa vključevanja enajstih kandidatk za članstvo v Evropsko unijo danes petnajsterica v skladu s sklepi z lanskoletnega vrhunskega srečanja v Luxembourgu s kratkimi medvladnimi konferencami na ravni zunanjih ministrov v Bruslju začenja pogajanja o članstvu šestih za ta korak najbolj pripravljenih kandidatk, med njimi Slovenije.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo
04. 12. 1997 18.39Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.