proračun za 2003

Za Vigga Mortensena hollywoodske franšize precej predvidljive
18. 07. 2024 12.12Igralec Viggo Mortensen po uspešni trilogiji Gospodar prstanov, v kateri je med letoma 2001 in 2003 igral Aragorna, ni več nastopil v hollywoodski franšizi. V intervjuju za revijo Vanity Fair so ga nedavno vprašali, zakaj tako, a kot je odgovoril, takšni filmi v Hollywoodu pogosto niso dovolj dobro napisani, da bi pritegnili njegovo pozornost.

Mineva 20 let od celjske rokometne pravljice v ligi prvakov
24. 04. 2024 08.31Rokometaši Celja Pivovarne Laško so na današnji dan pred 20 leti spisali eno najlepših zgodb v zgodovini slovenskega športa, ko so osvojili ligo prvakov. Celjani so temelje zgodovinske zmage nad nemškim Flensburgom postavili na prvi tekmi, ki so jo dobili s 34:28, na povratnem obračunu pa se so se kljub porazu z 28:30 veselili zgodovinskega uspeha.

'Delamo v smeri, da v prihodnje spet stopimo na evropski tron'
12. 11. 2023 06.53Direktorica Krima Mercatorja Deja Ivanović ve, kako je priti na rokometni klubski tron. V letih 2001 in 2003 je s Krimom osvojila rokometno ligo prvakinj in bila še trikrat v finalu. V zadnjih sezona Ljubljančanke niso imele tako visoko postavljenih ciljev, kar se je pred to sezono spremenilo. Krimovke skupaj z vodstvom kluba na čelu s prvo operativko Dejo Ivanović napovedujejo preboj na zaključni turnir četverice. Serijske slovenske prvakinje čaka zahteven obračun s francoskim Metzom.

V taboru Krima v en glas: Čas je za Final Four
24. 08. 2023 13.27Rokometašice Krima Mercatorja odštevajo dneve do začetka nove evropske sezone. Tako kot že nekaj let si Ljubljančanke želijo preboja v izločilne boje, strateg Krimovk Dragan Adžić pa gre še dlje in napoveduje odprt boj za zaključni Final Four. Pred sklepnim delom priprav so se Ljubljančanke predstavile širši javnosti. Krim Mercator je edini klub, ki 29 let zapored nastopa v Ligi prvakinj, naslednje leto pa jih čaka častitljivi jubilej 40 let obstoja.

ZDA se vračajo v Unesco: 'Dejanje zaupanja v Unesco in multilateralizem'
12. 06. 2023 13.48ZDA se nameravajo julija letos ponovno pridružiti Organizaciji Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) in tako končati dolgotrajen spor, zaradi katerega je Washington leta 2018 prekinil članstvo, je sporočil Unesco.

Klaus Schwab med idejami in teorijami zarote: velik vizionar ali glavni zlobec?
17. 01. 2023 06.00Te dni v Davosu poteka letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Podoba moža, ki stoji za enim najbolj vplivnih letnih dogodkov, pa že leta niha med podobo velikega vizionarja in "glavnega zlobca", ki želi "eliti" pomagati, da si pokori svet. Kdo je torej Klaus Schwab, kaj mu očitajo nasprotniki in katere razvpite teorije zarote, ki so povezane z njim, ne držijo?

Rotnik podal zagovor tudi za sklop očitkov glede gradnje Teša 6
10. 01. 2023 13.41Nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Uroš Rotnik je na celjskem okrožnem sodišču podal zagovor glede očitkov v povezavi z gradnjo šestega bloka (Teš 6). Po njegovih besedah je bila izbira družbe Alstom, ki je šestico postavila, strokovna in skladna z zakonodajo. Zavrnil je tudi očitke o klientelizmu pri spremljanju gradnje.

Novi predsednik OKS je Bobinac, ki je na glasovanju prejel 53,93 odstotka glasov
16. 12. 2022 14.14Franjo Bobinac je postal novi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Na volilni skupščini nacionalnega olimpijskega gibanja je v drugem krogu prejel 53,93 odstotka glasov. Premagal je Tomaža Barado, ki je prejel 45,14 odstotka glasov. Janez Sodržnik je iz tekme izpadel v prvem krogu. Vsi trije kandidati so za zmago potrebovali večinsko podporo na volilni Skupščini. Le-to sestavlja 117 delegatov, ki so predstavniki različnih športnih zvez, ob tem pa so veljala kvorumska pravila, ki dajejo olimpijskim športom vsaj 51odstotkov glasov, delegatom lokalnih športnih zvez, zvez športa za vse in zamejskega športa pa tretjino glasov.

Robert Englund: Zaradi vloge Freddyja sem prepotoval ves svet
28. 07. 2022 12.0175-letnega Roberta Englunda ni treba posebej predstavljati, saj ga po zaslugi vloge Freddyja Kruegerja, ki ga je zaigral v nič manj kot osmih filmih in seriji, poznajo povsod po svetu. V izčrpnem pogovoru nam je povedal več o karieri in predvsem vlogi, s katero je zaslovel. In še veliko, veliko več ...

Filmi, ki so presegli pričakovanja in presenetili
19. 06. 2022 07.00Tudi najbolj priljubljeni filmi so doživeli dvome o njihovi uspešnosti. A kljub temu so presegli vsa pričakovanja in doživeli svetovni uspeh takšnega merila, da o njih govorimo še danes – postali so del naše kulture.

Ženske v filmu
27. 11. 2021 07.00V 25 letih so ženske režirale 23 celovečercev, moški 146. Povprečen filmski proračun za režiserja je po podatkih Slovenskega filmskega centra milijon evrov, za režiserko 800 tisočakov. Zakaj so režiserji bolje plačani, zakaj dobijo več priložnosti?

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec
08. 05. 2021 07.00Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Od burnega prepira 'Si jedla sir?' do legendarnega 'fačuzija'
04. 12. 2020 07.10V zadnjih 18 letih smo se nasmejali ob gledanju resničnostnih šovov in zabavnih oddaj ter pokazali, da mala Slovenija premore ogromno talentov: od kuharskega, pevskega do plesnega. Dobili smo novo besedo 'fačuzi' in bili priča prepiru v hiši Big Brother, ki še danes ni pozabljen: 'Si jedla sir?!'.

Financiranje vojske: stari očitki, iste želje in politični pacifizem
20. 09. 2020 11.33Že najmanj deset let poslušamo opozorila vojakov, da je sistem v vojski v kritični fazi. Medtem ko so vsi obljubljali, se radi fotografirali pred helikopterji in poudarjali pomembnost vojske, je ta v zadnjih letih dosegla najnižjo točko bojne pripravljenosti. Premier, ki je vojski največ vzel in ji nikoli vrnil, je zdaj tisti, ki v predsedniški palači sprejema negativne ocene o pripravljenosti. In kot kažejo podatki, je 780 milijonov evrov znesek, ki bo pokril najnujnejšo opremo za bojno sposobnost. Tudi dejstvo, da do zdaj niso uredili statusa vojakov po 45. letu, ki so enostavno pristali na cesti, pove veliko o prioritetah v politiki. A za kaj bo ta znesek uporabljen? To res potrebujemo? Politiki sploh vedo, kaj Slovenija potrebuje?

Levica za razpis referenduma o vojaških investicijah
24. 08. 2020 15.26Levica predlaga posvetovalni referendum o vprašanju vojaških investicij za 780 milijonov evrov, kar v prihodnjih šestih letih predvideva vladni predlog zakona. Slovenija ni niti najmanj vojaško ogrožena in nima za večanje sredstev za vojsko, pač pa je ogrožena zdravstveno, gospodarsko in razvojno, menijo v Levici. V odgovoru na pobudo je obrambni minister Matej Tonin ocenil, da gre v resnici za referendum o tem, ali sploh potrebujemo Slovensko vojsko ali ne.

Transportno letalo, dva helikopterja in sto oklepnikov. Z zakonom v obrambne investicije
11. 06. 2020 14.42Koalicija je včeraj na vrhu na Brdu pri Kranju prižgala zeleno luč zakonu o obrambnem proračunu, s katerim bi v naslednjih šestih letih končno resno opremili Slovensko vojsko. Zakon, ki je že usklajen z ministrstvom za finance, bi pomenil izpolnitev dolgoletnih lastnih zavez o doseganju dveh odstotkov bruto družbenega proizvoda, namenjenega za obrambo. Bil pa bi tudi končno signal, da Slovenija svojo varnost jemlje resno. Proračun bi se podvojil in zagotovil dodatnih 780 milijonov evrov v naslednjih šestih letih za (po mnenju stroke) minimalen in nujen razvoj SV.

Tonin, Logar in Ciglar Kralj dobili zeleno luč odborov DZ
10. 03. 2020 15.39Kandidat SDS za zunanjega ministra Anže Logar je dobil zeleno luč na današnji predstavitvi pred odborom DZ za zunanjo politiko. Podprlo ga je 13 poslancev, 7 pa jih je bilo proti. Matičnima odboroma sta se predstavila tudi kandidat za ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj ter kandidat za obrambnega ministra Matej Tonin. Oba sta zaslišanje uspešno prestala.

Policijska flota: P-66 ima večjo okvaro motorja, iskanje zamenjave za zloglasni P-111
07. 08. 2019 16.02Leta 2017 so na policijskem čolnu P-66 zaznali nepravilnosti pri delovanju motorjev. Večji servis je pokazal, da motorja ni smotrno popraviti, treba bo kupiti novega. Prav tako bodo v kratkem pripravili gradivo za nakup novega plovila, ki bi lahko nadomestil zloglasni P-111.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko
07. 05. 2019 13.00Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Generalni sekretar Nata: 'Gre za interese Slovenije'
09. 10. 2018 22.40V zvezi Nato velikih naključij ni. Jens Stoltenberg je prišel v Slovenijo v zelo premišljenem času. 26 dni po tem, ko je dobila Slovenija novo vlado, in ravno v času, ko koalicija sprejema proračunske odločitve. S Stoltenbergom smo se prvič pogovarjali v začetku njegovega mandata leta 2015, tokrat je samo za našo medijsko hišo pristal na pogovor, iz katerega je treba natančno izluščiti sporočilo.

Portugalec zasluži več, kot je letni proračun polovice italijanskih prvoligašev
05. 09. 2018 09.56Ugledni športnik časnik Gazzetta Dello Sport je objavil (letne) plače najboljših nogometašev na Apeninskem polotoku. To, da je Cristiano Ronaldo najbolje plačani posameznik na "škornju", ni presenečenje, dejstvo, da je njegova letna plača višja od proračuna več kot polovice italijanskih prvoligašev, pa je tamkajšnje bralce šokirala.

Znanje strokovnjakov na Institutu Jožef Štefan podaljšuje delovanje satelita v orbiti Marsa
13. 12. 2017 07.11Pri delovanju starejših satelitov je optimalna poraba električne energije še kako pomembna, saj z leti baterije postajajo vse slabše. Tako se čas v orbiti Marsa izteka Esinemu satelitu Mars Express, da pa bi iz njega tudi v zadnjih letih izstisnili še največ, so na pomoč priskočili strokovnjaki z Instituta Jožef Štefan. Podobne modele na podlagi tehnologij strojnega učenja sicer lahko uporabijo tudi v medicini.

Lander je narobe preračunal višino in ob tla treščil s hitrostjo več kot 500 km/h
25. 11. 2016 13.58Lander Schiaparelli, ki bi moral oktobra nežno pristati na Marsu, je menil, da je pristal, a v resnici je bil še 3,7 kilometra nad tlemi. To je bil že drugi ponesrečen poskus pristanka na Marsu za Evropo.

Novozelandci izbirajo novo zastavo, v Sloveniji so se poskusi sprememb državnih simbolov izjalovili
03. 03. 2016 10.19Slovenske državne simbole imamo že od osamosvojitve, z njimi pa smo očitno zadovoljni. Leta 2003 smo imeli vsedržavni natečaj izbire novih državnih simbolov, ki je zmagovalcu prinesel lepo nagrado, a je potem vse skupaj obtičalo v nekem predalu. So se pa spremembe zastave resneje lotili Novozelandci, ki začenjajo sklepni referendum o prihodnji državni zastavi.

Milanović: Slovenija na koncu izgubi vsak spor z nami
18. 12. 2015 11.51Slovenija je izgubila arbitražni postopek zaradi nedobavljene električno energijo Hrvaški iz Neka v obdobju od 1. julija 2002 do 19. aprila 2003. To naj bi skupaj zneslo več kot 40 milijonov evrov. Cerar je neprijetno presenečen nad odločitvijo. Milanović pa pravi: "Slovenija na koncu izgubi vsak spor z nami."

Med ovadenimi zaradi davčne utaje naj bi bil tudi župan občine Zavrč
13. 05. 2015 11.43Mariborski kriminalisti so kazensko ovadili štiri osebe z območja Ptuja, ki so osumljene kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti. Kriminalisti naj bi ovadbe vložili na podlagi več kot leto dni trajajoče policijske preiskave v zvezi z družino Vuk.

Še en primer neverjetnih zaslužkov: vrednost nadure dekanje fakultete za pomorstvo in promet kar 1000 odstotkov njene redne ure
12. 03. 2015 12.18Dekanja fakultete za pomorstvo in promet Elen Twrdy si je od leta 2007 do danes ob redni plači izplačala dodatnih 22.000 evrov bruto. Razburja pa tudi zaslužek direktorja Šolskega centra Novo mesto Štefana Davida.

Mramor glede težav s frankom: Gre za odnos med kreditojemalcem in banko
22. 01. 2015 14.27Vlada bo banke pozvala, naj pomagajo ljudem, ki so se zaradi porasta tečaja švicarskega franka znašli v težavah, pravi minister Dušan Mramor. Dodaja, da Slovenija ne more fiksirati tečaja franka, kot sta to storili Madžarska in Hrvaška.