projektna

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

V Sloveniji od 700 do 800 rjavih medvedov
30. 03. 2025 08.50V Sloveniji je konec leta 2023 na podlagi ocen genetskega štetja živelo od 695 do 797 rjavih medvedov, kar glede na zadnje genetsko štetje iz leta 2015 pomeni, da se je populacija v tem času povečala za približno četrtino. Populacija se je v tem času tudi nekoliko prostorsko razširila, je pred dnevi objavila Lovska zveza Slovenije.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?
28. 03. 2025 07.00Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Namesto šole bodo na zemljišču stale tri stolpnice: kje je inšpekcija?
24. 03. 2025 20.36Med prebivalci ljubljanskih Dravelj vre. Namesto načrtovane osnovne šole naj bi na zemljišču ob blokih zgradili tri stolpnice z več kot 350 stanovanji. Čeprav gradbeno dovoljenje še ni pravnomočno, na zemljišču že brnijo stroji. Stanovalci, povezani v civilno iniciativo, pa se sprašujejo: kje je inšpekcija?

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Podpisali pogodbo za ureditev Savinje od Ločice do Letuša
05. 03. 2025 16.17Vršilka dolžnosti direktorja direkcije za vode Urška Hočevar in direktor celjskega podjetja Nivo Eko Klemen Senič sta v Braslovčah podpisala pogodbo za zagotavljanje poplavne varnosti urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša. Hočevarjeva je projekt, ki se bo začel čez približno dva tedna, ocenila na 25 milijonov evrov.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Propadajočo Riklijevo vilo na Bledu kupil kripto podjetnik
07. 01. 2025 14.24Propadajoča Riklijeva vila na Bledu, ki že več let kazi podobo kraja, je ob koncu minulega leta dobila novega lastnika. To je podjetnik Tim Mitja Žagar, ki želi vilo čim bolj avtentično prenoviti ter ji dati vsebino, povezano z njenim prvotnim lastnikom, začetnikom modernega turizma in zdraviliškega delovanja na Bledu Arnoldom Riklijem.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo
03. 10. 2024 13.49Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

Na grebenih v bližini Ilirske Bistrice bi postavili devet vetrnic
30. 09. 2024 17.19Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo v postopku priprave državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. Investitor AAE Gamit, ki za zdaj neuspešno načrtuje tudi polja vetrnic v sežanski in divaški občini, bi na vrhovih vzhodno od Ilirske Bistrice postavil devet vetrnic.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj
07. 06. 2024 15.09Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo
02. 06. 2024 18.57Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Obnova bolnice Franja: ministrica in župana za prenos lastništva na državo
31. 05. 2024 12.04Ob prizadevanjih za obnovo partizanske bolnice Franja, ki jo je uničila lanskoletna vodna ujma, so se ministrica za kulturo Asta Vrečko ter župana občin Idrija in Cerkno Tomaž Vencelj in Gašper Uršič strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. To bi olajšalo varovanje in ohranjanje tega zgodovinsko pomembnega območja.

Nadaljevanja gradnje blejske obvoznice ne bo še vsaj leto dni
29. 05. 2024 15.59Na Bledu se bo tudi v času poletne turistične sezone nadaljevala gradnja prve faze blejske južne obvoznice, ki bo predvidoma končana do konca leta. Še vedno pa občina in država nista pridobili potrebnih zemljišč ter gradbenega dovoljenja za drugo in tretjo fazo gradnje. Tako je jasno, da nadaljevanja gradnje vsaj še leto ali dve ne bo.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Popoplavna gradnja: pripravlja se katalog s petimi tipskimi hišami
03. 04. 2024 17.48Vlada bo predvidoma še ta mesec odločala o odstranitvi prvih objektov po lanskih ujmah. Gre za 36 stanovanjskih objektov, ki nikakor niso primerni za nadaljnje življenje, je povedal državni sekretar Boštjan Šefic. Skupaj je kot mogoče ogroženih evidentiranih skoraj 350 objektov, številka pa še ni dokončna.

Protestna zapora ceste: 'Če ne bo premika, bodo protesti večji, zapore pa daljše'
27. 03. 2024 14.09V Občini Gorenja vas - Poljane so za pet minut protestno zaprli cesto Gorenja vas–Hotavlje. Kot opozarja eden od pobudnikov protesta, gre za odsek, ki je izjemno nevaren za hojo po cesti in kolesarjenje, prav tako srečevanje tovornjakov in avtobusov. Poslanec Mahnič pravi, da je vlada umaknila že zagotovljena sredstva za rekonstrukcijo. Če ne bo rešitve, bodo s protesti nadaljevali. Možna bi bila tudi zapora ceste v času kolesarskega maratona Franja.

Na Vršiču bo po rekonstrukciji ceste 258 parkirnih mest manj
19. 03. 2024 13.04Direkcija RS za infrastrukturo išče izvajalca del za ureditev ceste in parkirišča na prelazu Vršič. Rekonstrukcija ceste bo predvidoma končana pred poletno sezono 2026. Po tem bo na prelazu za osebna vozila predvidoma le 92 parkirnih mest, kar je precej manj kot sedaj, ko na vrhu Vršiča hkrati parkira tudi do 350 vozil.

Golob: Preboj ene najdaljših verig v Evropi je nacionalno dejanje
18. 03. 2024 11.54V karavanškem predoru so slovesno obeležili preboj druge predorske cevi. Gre za enega od najpomembnejših infrastrukturnih projektov v državi, ki bo izboljšal pretočnost prometa med Slovenijo in Avstrijo. A s tem gradnja druge cevi predora še ni končana. Sledi dokončanje vseh izkopnih in betonskih del ter montaža elektrostrojne opreme. Promet po novozgrajeni cevi bo lahko stekel jeseni prihodnje leto, so sporočili z Darsa.

Švarc Pipanova razkrila močno cenzurirano poročilo
23. 02. 2024 18.18Kot je napovedala, je Dominika Švarc Pipan še pred odhodom s funkcije pravosodne ministrice razkrila del poročila o nakupu nepremičnine na Litijski 51. Poročilo sicer več zakriva kot razkriva, saj je zaradi interesa preiskave v večji meri zatemnjeno. A med drugim lahko preberemo, da poročilo ugotavlja manjkajočo in prirejeno dokumentacijo ter indic, da je bila ta pripravljena z namenom preferiranja točno določenega ponudnika.

Nove elektrarne na Savi: okoljevarstveniki opozarjajo na pritiske
12. 02. 2024 20.54Nevladne organizacije so znova izrazile nestrinjanje s predvidenimi načrti vlade glede gradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi. Ob tem so opozorili na pritiske s strani politike ali investitorjev, s katerimi se ob podajanju okoljskih in drugih strokovnih mnenj srečujejo javne institucije.

V Slovenj Gradcu 'raste' hiša za družino, ki je v poplavah izgubila vse
12. 02. 2024 13.55V Slovenj Gradcu so začeli postavljati montažno hišo, ki jo je za eno od družin, prizadetih v avgustovski ujmi, doniralo podjetje Pergola s partnerji. Pod streho bo v le nekaj dneh, vseljiva pa predvidoma maja. Medtem na občini, ki je prispevala zemljišče, še nimajo informacije, katera družina bi se lahko vanjo vselila.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica
12. 02. 2024 13.24Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'
03. 02. 2024 18.33Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'
09. 01. 2024 08.12Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

Sloveniji iz evropskega sklada za okrevanje 541 milijonov evrov
27. 11. 2023 12.48Evropska komisija je pozitivno ocenila drugi slovenski zahtevek za izplačilo iz evropskega sklada za okrevanje po pandemiji covida-19. Slovenija bo tako predvidoma do konca leta prejela 541 milijonov evrov, od tega 231 milijonov evrov nepovratnih sredstev in 310 milijonov evrov posojil.

'Po tednih, ko so z vseh strani prejemali pomoč, so ostali sami s svojimi težavami'
16. 11. 2023 15.47Tri mesece in pol po katastrofalnih poplavah, še posebej pa po razdoru zaradi zbranega denarja za mengeškega gasilca, so vse glasnejša vprašanja o tem, kje je končalo na milijone evrov, ki so jih ljudje darivali za prizadete v ujmi. Slovenska karitas je doslej razdelila več kot šest milijonov evrov gospodinjstvom, ki so jih prizadele avgustovske poplave. Največ prošenj za finančno pomoč so dobili iz savinjske regije. Opozarjajo, da je trenutno na terenu najbolj pomembna psihosocialna pomoč. Koliko denarja so zbrale in razdelile druge humanitarne organizacije?

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Izvajalci pritiskajo in se jezijo, občine Zgornje Savinjske doline pa še brez denarja
12. 10. 2023 11.47Občine Zgornje Savinjske doline od države še niso prejele denarja za povrnitev intervencijskih stroškov po avgustovski ujmi. Kot je povedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik, so vse občine pravočasno oddale vloge za povrnitev stroškov. Dejal je, da se zato nanje jezijo izvajalci del in podjetja. Iz vlade so sporočili, da bodo občine poplačila dobile v naslednjih dneh.