projektanti

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije

17. 04. 2025 17.34

V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Skrivnostni zvoki na Ajdovskem. Kaj jih ustvarja?

20. 02. 2025 19.56

Ob zadnji močnejši burji so se prebivalci v Ajdovščini spraševali, kaj ustvarja zvoke, ki spominjajo na naravne orgle? Te so igrale dan in noč ob novem domu starejših občanov Kresnice v Ajdovščini, vse dokler je pihala burja. Zvoki so bili tako glasni, da niso motili zgolj stanovalcev v domu, temveč tudi nekatere okoliške prebivalce. Vodstvo Doma in projektanti sklepajo, da zvok ustvarja burja, ko piha skozi ograjo nad garažo, pravega vzroka in rešitve pa še niso našli.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

V avli ljubljanske osnovne šole na sedmošolca padlo okno

09. 01. 2025 19.37

Na srečo se je nesreča s prepihom na Osnovni šoli Ketteja in Murna končala le z lažjimi poškodbami. Okno v avli je namreč padlo na sedmošolca, ki se je prav takrat sprehodil pod njim. Vsa okna, pravzaprav vsa šola, ki jo obiskuje skoraj 500 učencev, so namreč zelo stara in dotrajana. Pristojni že dolgo obljubljajo prenovo šole. Kje se pravzaprav zatika? Že prej so se soočali s težavami, kot je odpadajoči omet.

V Srbiji obtožnica proti 13 ljudem zaradi nesreče v Novem Sadu

30. 12. 2024 10.18

Srbsko državno tožilstvo je vložilo obtožnico proti 13 ljudem zaradi zrušenja nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, ki je zahtevalo 15 življenj. Med obtoženimi sta nekdanji minister za gradbeništvo Goran Vesić in nekdanja direktorica podjetja Infrastruktura železnice Srbije Jelena Tanasković, poročajo srbski mediji.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala

16. 11. 2024 07.23

Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Gradnja drugega tira se bo zaradi kraških jam podaljšala

23. 10. 2024 18.54

Dela pri gradnji drugega tira bi se morala končati do konca prihodnjega leta, a se bodo zaradi kraških jam, na katere so naleteli med gradnjo predorov, najverjetneje podaljšala za nekaj mesecev. Bodo pa davkoplačevalci obenem za drugi tir očitno namenili še dodatnih 400 milijonov evrov. Poslanci so namreč brez glasu proti potrdili predlog infrastrukturnega ministrstva, da proga med Divačo in Koprom postane dvotirna. Levi tir naj bi bil dokončan okrog leta 2030.

Predstavili rešitev za Kokro, brez rušenja ne bo šlo

05. 08. 2024 13.55

Dva tedna po silovitem neurju, ko je po strugi Neškarjevega grabna v dolino prigrmela ogromna količina materiala in zasula več stavb v Kokri, so predstavili idejno rešitev za sanacijo, ki bo v bodoče obvarovala kraj. V zgornjem toku bi zgradili pregrado, v spodnjem pa bi bilo treba strugo razširiti, da bo material, ki je še nad vasjo, lahko šel varno mimo naselja. Žal to pomeni, da bodo morali dve hiši odstraniti.

'Potrebujemo finance, ki bodo izvajalcu zagotovljene takoj'

30. 07. 2024 12.21

Ogromno je bilo narejenega v zadnjem letu, a veliko dela nas še čaka, je pred obletnico avgustovske uničevalne ujme dejala županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak. Ob tem je opozorila na težave z izvajalci in zagotavljanjem sredstev, zavirajoče birokratske postopke in veliko psihološko stisko ljudi, tudi zaradi novih poplav.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'

30. 07. 2024 10.00

Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Prometni zemljevid Slovenije: kje najpogosteje prekoračimo hitrost?

16. 05. 2024 06.00

Katere hitrostne omejitve Slovenci najpogosteje prekoračimo in kje naberemo največ kazenskih točk, ugotavlja nov zemljevid Drajv, ki prometne nesreče na slovenskih cestah v zadnjih treh letih združuje skupaj s prekoračeno hitrostjo in uporabo telefona med vožnjo. In če za uporabo mobilne naprave na cesti ni izgovora, si nekateri projektanti na drugi strani postavljajo vprašanje, ali so za prehitro vožnjo res krivi zgolj vozniki. Ob tem namreč opozarjajo, da je prometna signalizacija marsikje nejasna, hitrost v denimo naseljih pa bi lahko umirjali na veliko učinkovitejše načine kot samo z omejitvijo najvišje dovoljene hitrosti.

Začeli z izkopavanjem prvega predora na trasi tretje razvojne osi

27. 03. 2024 16.29

V Velenju so obeležili začetek izkopa prvega predora v sklopu izgradnje tretje razvojne osi. Ob tej priložnosti je Dars na severnem portalu predora Konovo postavil kip sv. Barbare, zavetnice rudarjev. Predor bo del navezovalne ceste na hitro cesto med Velenjem in Slovenj Gradcem.

Obnova Škofje Loke po poplavah: 'Ozko grlo niso izvajalci, temveč kvalitetni projekti'

20. 11. 2023 13.22

Operativna delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki različnih institucij z namenom usklajevanja aktivnosti povezanih z odpravo posledic po poplavah in plazovih, si je danes ogledala območje Škofe Loke. Vodja službe za obnovo Boštjan Šefic je poudaril, da bo v prihodnje pomembno usklajeno delovanje vseh pristojnih služb, župan Škofje Loke Tine Radinja pa je dejal, da je v njihovi občini trenutno odprtih 30 delovišč.

Vsestransko uporabne montažne hale: ko se srečata kakovost in cena

13. 11. 2023 00.15

Iščete učinkovitoin ugodno rešitev za gradnjo svojega montažnega objekta, ob čemer si želite zagotoviti najboljše razmerje med kakovostjo in ceno?

Kako bo država ustavila 'vojne dobičkarje'?

11. 11. 2023 07.00

Po velikem šoku zaradi poplavljenih domov tisti, ki jih obnavljajo, doživljajo še en udarec. Cene gradbenega materiala so šle v nebo. V nekaterih primerih so še enkrat višje kot pred poplavami. Enako je s storitvami. Vlada napoveduje, da bo preprečila neutemeljeno dvigovanje cen v času popoplavne obnove.

V Črni vzpostavljena tehnična pisarna, po dolini primanjkuje mehanizacije

06. 10. 2023 15.29

Tehnična pisarna v Črni na Koroškem, ki bo v pomoč občinam in prebivalstvu pri sanaciji po avgustovski ujmi, je formalno že operativna, je ob obisku v Črni povedal vodja državne tehnične pisarne Blaž Dolinšek. Prihodnji teden jo bodo tehnično opremili, nato v njej že pričakujejo stalno ekipo. Medtem na Direkciji RS za vode zagotavljajo, da je bilo na najbolj kritična mesta vzdolž Mežiške doline razporejene nekaj dodatne mehanizacije za dela na vodotokih, hkrati pa priznavajo, da je odziv ponudnikov, s katerimi so sklenili okvirne sporazume, slab. Županja Črne na Koroškem je vnovič opozorila, da potrebujejo več mehanizacije.

'Želimo si, da bi v Črni čim prej začeli z delom, da smo prebivalci na varnem'

24. 08. 2023 06.00

Ponovno se je po Sloveniji sprožil preplah, ko je agencija za okolje zaradi možnosti hudourniških poplav v severnem in osrednjem delu države izdala oranžni alarm. Na Koroškem je včeraj popoldne ob meji z Avstrijo nastal močnejši nevihtni pas in se počasi pomikal proti jugovzhodu, na območjih, prizadetih ob poplavah, pa se je pojavila bojazen, da bodo padavinske vode zopet poplavljale.

Bratuškova: Stanje na infrastrukturi je bolj optimistično kot pred dnevi

21. 08. 2023 15.21

Stanje na državni infrastrukturi, ki so jo poškodovale poplave, je po besedah ministrice Alenke Bratušek veliko bolj optimistično kot še pred 10 dnevi. Pod delno ali popolno zaporo je bilo v nedeljo še 60 kilometrov cest, je dejala. Glavni problem ostaja cesta v Lučah, vzpostavitev prevoznosti naj bi trajala štiri tedne.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht

29. 07. 2023 11.17

Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Drugi tir Ljubljana–Kranj: stroka predlaga varianto skozi Labore

02. 06. 2023 07.47

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je spregovorila o novih podrobnostih glede gradnje drugega tira železniške proge Ljubljana–Kranj na območju naselja Orehek v Mestni občini Kranj. Krajani so se namreč bali, da bi progo gradili čez naselje Orehek, kar bi pomenilo, da bi morali porušiti nekaj hiš. A kot je pojasnil Dejan Jurkovič, vodja sektorja za investicije v železnice, stroka predlaga drugo varianto, in sicer skozi Labore pod Ljubljansko cesto.

Iščete kreativne rešitve za opremo prostorov?

10. 05. 2023 11.27

V iskanju svežih idej za arhitekturne rešitve in notranje oblikovanje se obrnite na strokovno ekipo Kreatif design, ki bo uresničila vse vaše želje.

Načrt za progo v Orehku: krajani upajo na drugo varianto

12. 04. 2023 19.05

Pripravljalci državnega prostorskega načrta za nadgradnjo železniške proge Ljubljana-Kranj so krajanom Orehka zagotovili, da trasa, ki jih razburja, še ni izbrana ter da sta v igri še dve drugi varianti trase. Krajani upajo, da so spodbudili pristojne, da bodo bolj razmišljali o drugih variantah.

Turška mostova, ki ju je projektiral Slovenec, po potresu ostala nepoškodovana

16. 02. 2023 19.40

Enajsti dan po uničujočem potresu so v Turčiji in Siriji našteli že več kot 42 tisoč smrtnih žrtev. Ogromno je tudi poškodovanih, samo v Turčiji okrog 100 tisoč. Da bi bile razsežnosti tragedije veliko manjše, če bi bila gradnja bolj kakovostna, potrjuje tudi priznani slovenski projektant mostov Marjan Pipenbaher. A bi, dodaja, tako silovit potres gotovo tudi v Sloveniji za seboj pustil veliko razdejanje. Pipenbaher je nedaleč od žarišča potresa v Turčiji projektiral dva mostova. Oba sta ob tresenju tal ostala nepoškodovana.

Lepila Ultralite Flex

06. 02. 2023 00.15

ULTRALITE FLEX JE SKUPNO IME ZA ŽE ZNANO, A OBNOVLJENO DRUŽINO LAHKIH LEPIL ZA VSE NAMENE

Velika kriminalistična akcija v Istri, domnevno vpleteni tudi Slovenci

28. 06. 2022 14.52

Hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala je v sodelovanju z istrskimi kriminalisti izvedel več hišnih preiskav. Preiskave so povezane z nezakonitimi gradnjami in zlorabo položaja na področju prostorskega načrtovanja v mestu Vodnjan, poročajo regionalni mediji. Del preiskave so tudi Slovenci.

Legendarno ljubljansko kopališče bo postalo velik športni kompleks

28. 12. 2021 18.52

Ljubljanska občina je po pogajanjih za izvajalca za gradnjo Kopališča Ilirija izbrala podjetje Makro 5, je na novinarski konferenci sporočil župan Zoran Janković. Ta je pred natančno tremi leti podpisal pogodbo za izdelavo projekta faz za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekta, ki bo obsegal precej več od bazena. Takrat je napovedoval, da bo prenovljeno športno središče na obrobju Tivolija nared do leta 2021, zdaj pa je nova časovnica postavljena na leto 2024. Medtem pa je slišati tudi očitke o večmilijonski podražitvi projekta. Kopališče v samem osrčju prestolnice bilo sicer odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi.