projektant

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod
14. 03. 2025 06.00Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.0018 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?
05. 03. 2025 17.49Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Podpisali pogodbo za ureditev Savinje od Ločice do Letuša
05. 03. 2025 16.17Vršilka dolžnosti direktorja direkcije za vode Urška Hočevar in direktor celjskega podjetja Nivo Eko Klemen Senič sta v Braslovčah podpisala pogodbo za zagotavljanje poplavne varnosti urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša. Hočevarjeva je projekt, ki se bo začel čez približno dva tedna, ocenila na 25 milijonov evrov.

Velika čast za slovenskega očeta beograjske znamenitosti
09. 12. 2024 13.11Most Ada je beograjska ikona, predstavili so jo tudi na Discovery Channelu. Preko reke Save se pne z razponom 376, širino 45 in višino 200 metrov. In pod to znamenitost se podpisuje slovenski inženir dr. Viktor Markelj, ki so ga letos nagradili z najvišjim inženirskim priznanjem.

V predorih na drugem tiru bo treba zgraditi pet mostov
07. 11. 2024 17.06Med gradnjo drugega železniškega tira Divača-Koper so delavci naleteli na izziv, saj bo treba v predorih zaradi pojava kraških jam poskrbeti za pet premostitvenih konstrukcij. Te bodo dolge tudi do 40 metrov, gradnja v šestkilometrskih predorih pa bo zahtevna, saj so pogoji zanjo pod zemljo v kraškem svetu zelo specifični. Dve največji jami občasno zalije tudi voda, najgloblja jama pa je široka približno 170 metrov.

Športna dvorana Bovec: zakaj je večina lepljencev razpokala?
05. 11. 2024 20.09Dogajanje v Novem Sadu s cmokom v grlu spremljajo v Bovcu. Septembra bi morali tam odpreti novo športno dvorano, vendar zaradi razpok v strešni konstrukciji tega niso storili. Zakaj je večina lepljencev razpokala, še niso ugotovili, prav tako ni jasno, kdaj bodo učenci lahko začeli uporabljati deset milijonov evrov vredno dvorano, ki jo je Kolektor Koling gradil tri leta. Projektant pravi, da so na sporne lepljence večkrat opozorili.

Posnetki del, ki jih ni bilo, statika sploh niso najeli: 'Dokazi so na varnem'
03. 11. 2024 12.33Pristojni še naprej vztrajajo, da nadstrešek postaje v Novem Sadu, ki se je zrušil na nesrečne žrtve, ni bil predmet prenove. A kritiki pravijo, da gre za igranje z besedami, kaj v konkretnem primeru pomeni prenova. In ob kritikah strokovnjakov gradbene stroke in celo strokovnjaka, ki je delal na projektu in pisal pritožbe, se pojavljajo celo video posnetki, ki po mnenju kritikov oblasti dokazujejo drugo sliko.

Potrdili gradbeno dovoljenje: gradnja onkologije Maribor se nadaljuje
27. 09. 2024 10.35Potem ko so onkološki bolniki sporočili, da bodo sami začeli zbirati finančna sredstva za onkologijo Maribor, saj se kljub glasnim opozorilom nič ne premakne, gradnja nujno potrebnega novega stolpiča pa stoji, je le bil narejen prvi korak. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je izvajalca gradbenih del že napotil na gradbišče, da nadaljuje s širitvijo onkologije v Mariboru. Danes so namreč dobili potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja. A še vedno ostaja spor z lastniki stanovanj na Masarykovi, za katerega ni jasno, kako bo vplival na nadaljevanje gradnje. Od štirinajstih jim je doslej uspelo pridobiti le pet soglasij lastnikov. Ti naj zahtevali še okoli 500 tisočakov. Onkološki bolniki so tako sporočili, da bodo denar zbirali sami, na ministrstvu pa na to odgovarjajo, da je denar za širitev onkologije Maribor zagotovoljen.

Začetna vrednost projekta nove infekcijske klinike podcenjena, gradnja se zamika
08. 09. 2024 09.09Gradnja novega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor na mestu, kjer so na začetku leta porušili dotrajano staro stavbo, se zamika. Kot so povedali na ministrstvu za zdravje, bo zaradi prvotno podcenjene vrednosti treba počakati na zunanjo revizijo projekta.

Sodobni arhitekturni trendi: odprti prostori
08. 07. 2024 00.15Si sploh še lahko predstavljate, da bi bila kuhinja od jedilnice ločena z vrati, ta pa s še enimi od dnevne sobe? Ali pa dolg hodnik, iz katerega bi troje vrat vodilo v prav toliko (najpomembnejših) prostorov vsake hiše, kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo? Verjetno ne.

Na Internautici zadišalo po starih časih, na ogled tudi svetovna premiera
17. 05. 2024 08.16Na 26. mednarodni razstavi navtike Internautica, ki do nedelje poteka v Marini Portorož, je po slabšem obdobju zaradi covida-19 spet toliko plovil kot v zlatih časih, je pred odprtjem dogodka izpostavil predstavnik soorganizatorja Jurij Korenc. Razstavljenih je nekaj čez 150 plovil dolžin od 2,5 pa vse do 30 metrov.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Znani so razlogi za podražitev prenove jeseniške železniške postaje
06. 03. 2024 15.35Predstavniki ministrstva in direkcije za infrastrukturo so na Jesenicah predstavili projekt nadgradnje železniške postaje Jesenice, za katerega je v teku izbor za izvajalca del. Pojasnili so razloge za podražitev investicije in poudarili, da gre za kompleksen projekt, ki bo prinesel številne koristi v železniškem prometu in v samem mestu.

Umrl ljubljanski arhitekt Janez Lajovic
04. 02. 2024 09.42V soboto je v 92. letu starosti preminil ljubljanski arhitekt Janez Lajovic, so sporočili iz njegove družine. Med drugim je projektiral v zadnjem času pogosto omenjeno stavbo na Litijski cesti 51 v Ljubljani, pa hotel Kanin v Bovcu in restavracijo na D postaji na smučišču na Kaninu.

Ureditev obale med Izolo in Koprom: pešpot, novi drevored, tekaška in kolesarska steza ...
02. 02. 2024 16.23Na javnem arhitekturnem natečaju za ureditev območja nekdanje obalne ceste Koper–Izola je komisija kot strokovno najboljšo rešitev izbrala elaborat krajinsko-arhitekturnega studia Landstudio 015 iz Ljubljane, so sporočili iz Občine Izola. Na natečaj je prispelo 10 idej, ki si jih je mogoče ogledati na spletni strani arhitekturne zbornice.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?
19. 10. 2023 06.00V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Nov ljubljanski potniški center skupaj težak približno milijardo evrov
10. 10. 2023 08.46O gradnji novega Potniškega centra Ljubljana je v družbi ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek spregovoril ljubljanski župan Zoran Janković. Cilj je, da bi večino del končali do konca leta 2025, je povedala Bratuškova. Kot zatrjujejo, bo prenova v korist javnega prometa, pešcev in kolesarjev. Načrtovalci projekta so zavrnili očitke, da na račun širjenja cest izginjajo zelene površine, ampak kot trdijo, se bodo te v procesu prenove še povečale. Projekt je skupaj težak približno milijardo evrov, je ocenil Janković. Kot je poudarila ministrica, bo potrebnega veliko potrpljenja, saj bo življenje na tem območju leto in pol 'precej napeto'.

Denar samo, če zlomiš pravo kost
10. 10. 2023 06.00Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Ameriški senator naj bi sprejemal zlate palice, izrekel se je za nedolžnega
27. 09. 2023 20.10Ameriški demokratski senator iz New Jerseyja Bob Menendez se je na zveznem sodišču na Manhattnu v New Yorku izrekel za nedolžnega obtožb o korupciji. Senator je na sodišče prišel s soprogo Nadine Arslanian Menendez, ki jo je doletela podobna obtožnica.

'Ukrepi bodo zelo veliko stali, zato se jih moramo premišljeno lotiti'
26. 09. 2023 06.50Treba se je zavedati resnosti problema in k rešitvam pristopiti strokovno in pametno, jedejal premier Robert Golob. Da se je projekta obnove treba lotiti premišljeno, je prepričan tudi vodja sveta za obnovo, gradbeni inženir Marjan Pipenbaher. "Strokovni svet je pokazal, da je takšno telo nujno, če želimo izpolniti cilj, da bo odpornost na naravne nesreče na teh območjih večja," je poudaril Golob. Izpostavil je, da so pričakovanja sicer velika, a nikoli se še ni izkazalo, da je hitrost v takšnih situacijah koristna.

Najprej interventni zakon, nato zakon o obnovi, imenovali Boštjana Šefica
17. 08. 2023 14.24Vlada je obravnavala predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V zakonodajo umeščajo tudi tehnično pisarno na terenu, pripravljajo pa še zakon o obnovi, ki bo sledil interventnemu. Ob tem je vlada za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade imenovala operativca v času begunske krize Boštjana Šefica, ki je polovica tandema, ki bo skrbel za obnovo prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Koordinacijo vzpostavitve posvetovalnega telesa za obnovo bo prevzel glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher.

Obnova poplavljenih krajev v roke Boštjana Šefica in Marjana Pipenbaherja
15. 08. 2023 19.49Prvi operativec v času begunske krize Boštjan Šefic in glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher. To sta ključna človeka, ki jima bo premier Robert Golob zaupal nalogo obnove prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Šefica bo vlada postavila za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Pipenbaher pa bo po zgledu premierjevega strateškega sveta za zdravstvo, ki ga vodi kirurg Erik Brecelj, sodeloval v novem posvetovalnem telesu za sanacijo, ki ga bodo predvidoma sestavljali gradbeni, hidrološki, geološki in drugi strokovnjaki.

Po pregledu časovnica skrajšana za pol leta. Končni datum junij 2028
29. 05. 2023 12.13Znan je nov terminski načrt izgradnje tretje razvojne osi, projekta, ki je vreden več kot dve milijardi in ki ga država obljublja že tri desetletja. Kot je po srečanju vseh vpletenih strani dejala ministrica Alenka Bratušek, naj bi bil severni del 3. razvojne osi končan sredi 2028, seveda ob predpostavki, da ne bo nepotrebnih pritožb na izdana gradbena dovoljenja.

Iščete kreativne rešitve za opremo prostorov?
10. 05. 2023 11.27V iskanju svežih idej za arhitekturne rešitve in notranje oblikovanje se obrnite na strokovno ekipo Kreatif design, ki bo uresničila vse vaše želje.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase
17. 04. 2023 06.00"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Kolesarska pot Bled–Bohinj: se uničuje narava?
06. 04. 2023 19.15Že lansko leto se je začela gradnja nove kolesarske poti z Bleda do Bohinja. Sedaj pa so domačini izrazili skrb, da se del kolesarske proge gradi drugače, kot je bilo dogovorjeno, in da se zato uničuje neokrnjena narava Bohinjske Bistrice. En del nove kolesarske poti bo potekal tudi na območju Lepenc, tik ob desnem bregu Save. Za to območje je zavod za varovanje narave izdal mnenje, da se v samo strugo reke ne sme posegati. Kaj torej počnejo delovni stroji na posnetku, ki je zaokrožil po internetu?

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?
25. 02. 2023 12.38V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Turška mostova, ki ju je projektiral Slovenec, po potresu ostala nepoškodovana
16. 02. 2023 19.40Enajsti dan po uničujočem potresu so v Turčiji in Siriji našteli že več kot 42 tisoč smrtnih žrtev. Ogromno je tudi poškodovanih, samo v Turčiji okrog 100 tisoč. Da bi bile razsežnosti tragedije veliko manjše, če bi bila gradnja bolj kakovostna, potrjuje tudi priznani slovenski projektant mostov Marjan Pipenbaher. A bi, dodaja, tako silovit potres gotovo tudi v Sloveniji za seboj pustil veliko razdejanje. Pipenbaher je nedaleč od žarišča potresa v Turčiji projektiral dva mostova. Oba sta ob tresenju tal ostala nepoškodovana.