proizvodne

'Frankenjet': iz dveh poškodovanih lovcev F-35 sestavili novo 'nevidno' letalo

10. 04. 2025 13.44

V ameriškem vojnem letalstvu ga imenujejo "Frankenjet", večnamenski lovec, sestavljen iz delov dveh letal F-35, ki sta bili hudo poškodovani v nesrečah. Kot so sporočili iz letalstva, je na novo sestavljeno oz. reciklirano letalo pripravljeno za izpolnjevanje bojnih nalog.

Nov, že osmi odpoklic cybertruckov, s katerih lahko odletijo deli

20. 03. 2025 18.52

Zaradi ohlapnih okrasnih letev so v ZDA ponovno odpoklicali električni poltovornjak cybertruck proizvajalca Tesla. Široki kovinski trakovi na robu vetrobranskega stekla in nad vrati so namreč pritrjeni z lepilom in se lahko zrahljajo. To je že osmi odpoklic tega futurističnega vozila.

Estonija, Latvija in Litva 'zapuščajo Rusijo'. Skrbi jih morebitna sabotaža

08. 02. 2025 07.23

Estonija, Latvija in Litva bodo dokončno zapustile električno omrežje z Rusijo in Belorusijo ter se pridružile evropskemu. Ob tem bo v teh baltskih državah potekalo več slovesnosti, nedeljske v Vilni se bo po napovedih udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'

05. 02. 2025 11.51

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Iskra bo v BiH zgradila novo tovarno, v Srbiji pa nov logistični center

26. 01. 2025 13.36

Slovenska industrijska skupina Iskra namerava letos v Bosni in Hercegovini zgraditi nov proizvodni obrat, v Srbiji pa nov logistični center, so v Iskri pred dnevi objavili na družbenem omrežju LinkedIn. Finančnih vrednosti načrtov niso razkrili.

Ukrajini primanjkuje vojakov: iz letalstva in logistike na prvo linijo

20. 01. 2025 10.19

Ukrajina je bila tudi minulo noč tarča ruskih napadov. Ukrajinska zračna obramba je sestrelila več kot 90 dronov, so sporočili v Kijevu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zaveznike znova pozval k dobavi sistemov zračne obrambe patriot za zaščito pred ruskimi raketami. Medtem pa se vrh vojske sooča s kritikami zaradi premeščanja letalskega in logističnega osebja na prvo bojno linijo.

Skupina Sij v Savdski Arabiji v 1,5-milijardno investicijo

17. 01. 2025 13.23

Jeklarska skupina Sij je z vlado Savdske Arabije v Rijadu podpisala sporazum, ki bo podjetju v tej državi omogočil izvedbo 1,5 milijarde evrov vredne investicije. To bo največja enkratna slovenska investicija v tujini doslej, so sporočili z ministrstva za finance. Podpisu je prisostvoval tudi finančni minister Klemen Boštjančič.

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Pametne rešitve v sodobnem poslovanju

06. 01. 2025 09.09

Različne digitalne rešitve podjetja ČETRTA POT vnesejo večjo produktivnost in varnost v vaše poslovanje.

Biden blokiral dogovor o prodaji US Steel

03. 01. 2025 21.12

Ameriški predsednik Joe Biden je sporočil, da je blokiral 14,9 milijarde dolarjev vreden prevzem ameriškega proizvajalca jekla US Steel s strani japonskega tekmeca Nippon Steel. Biden se je za to potezo odločil zaradi strateške potrebe po zaščiti domače industrije. Prodaji je nasprotoval tudi novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

V Volkswagnu upajo na dogovor s sindikatom do božiča

26. 11. 2024 16.29

Vodstvo nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen, ki je nedavno opozorilo, da bi bilo lahko prisiljeno v Nemčiji zapreti več tovarn in ukiniti številna delovna mesta, upa, da bo dogovor o novi kolektivni pogodbi s sindikatom IG Metall doseglo do božiča. Vztraja pa, da je treba proizvodne zmogljivosti prilagoditi povpraševanju.

Po Volkswagnu v odpuščanje še pri Fordu: ogroženih 4000 delovnih mest

20. 11. 2024 16.44

Avtomobilski proizvajalec Ford namerava število delovnih mest po Evropi do konca leta 2027 zmanjšati za 4000, od tega samo v Nemčiji za 2900. S to potezo želijo v podjetju znižati stroške, saj se Ford v Evropi sooča s šibko prodajo električnih vozil.

Stečaj Mode Mi&Lan: opremo in zaloge prodali, nepremičnine še ne

11. 11. 2024 09.07

Skoraj leto dni po tem, ko je šla družba Moda Mi&Lan iz Gornjih Petrovcev v stečaj, postopek še poteka. Stečajni upravitelj Drago Dubrovski je pojasnil, da so prodali opremo in del zaloge, nepremičnine pa še ne. Druga dražba za nepremičnino bo januarja 2025, izklicna cena pa je 390.000 evrov.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic

29. 10. 2024 08.16

Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti

25. 10. 2024 16.07

Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Stavka, zamuda in težave 777X, preiskave: Boeing bo odpustil približno 17.000 ljudi

12. 10. 2024 09.36

Letalski velikan Boeing bo zmanjšal svojo delovno silo za desetino, kar pomeni, da bo odpustil približno 17.000 zaposlenih, ter zamaknil proizvodnjo, saj se podjetje sooča z različnimi težavami v svojem poslovanju.

Kdaj bo ruski ofenzivi v Ukrajini pošla sapa?

11. 10. 2024 16.49

Rusija je Ukrajino preplavila z vojsko in orožjem, vendar bi morala njena prednost v letu 2025 začeti kopneti, ocenjuje analitik Michael Kofman. Kljub temu meni, da 'ruska lokomotiva' ne bo ostala brez pare, a da bodo morali v Kremlju zaradi visokih izgub prilagoditi strategijo.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

KPK naj pri Golobovem podjetju ne bi ugotovila kršitev

25. 09. 2024 18.20

Komisija za preprečevanje korupcije je končala postopek preverjanja korupcijskih tveganj v podjetju Star Solar, ki je v lasti premiera Roberta Goloba, in primer udeležbe predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič na paralimpijskih igrah v Parizu. Po naših neuradnih informacijah v nobeni od obeh zadev ni ugotovila kršitev. Komisija bo ugotovitve podrobneje predstavila še ta teden.

ZN: Bližnji vzhod je na robu neizbežne katastrofe

22. 09. 2024 08.23

Iz Libanona je ponoči proti Izraelu poletelo najmanj 100 raket. Med drugim naj bi zadele tudi območja v bližini Hajfe, kjer naj bi bili zadeti dve hiši, izbruhnil je požar. Ranjenih naj bi bilo najmanj šest ljudi. Izrael je v odgovor izvedel nove napade na libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah. IDF je na območju Hajfe in severno od nje omejila gibanje, šole so zaprte. V strahu, da bi konflikt eskaliral v vojno, ameriško in jordansko veleposlaništvo v Bejrutu svoje državljane pozivata, naj zapustijo Libanon. Bližnji vzhod je na robu neizbežne katastrofe, opozarja posebna koordinatorka Združenih narodov za Libanon Jeanine Hennis-Plasschaer.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Draghi: Skrbi me, da bomo v Evropi manj svobodni pri izbiri svoje usode

17. 09. 2024 20.02

Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je v predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU v Evropskem parlamentu posvaril, da je Evropa v nevarnosti, da bo izgubila svobodo. Da bi ostala svobodna, bi morala biti bolj neodvisna, je dejal. Številni poslanci so se strinjali z njegovo oceno, da mora gospodarstvo EU spremeniti smer.

Dveurna opozorilna stavka Cimosovih delavcev

17. 09. 2024 09.39

Sindikat v koprskem Cimosu je za sredo napovedal dveurno stavko. Potekala bo med 12. in 14. uro, glavni razlog zanjo pa se skriva v dejstvu, da se v pol leta niso uspeli uskladiti glede dviga plač in novega plačnega modela. Stavka je bila namreč napovedana že spomladi, a so jo predstavniki delavcev marca zamrznili.