proizvodna

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Povzročila stečaj in se izognila plačilu 2,5 milijona evrov

06. 02. 2025 15.12

Odgovorni osebi avstrijske družbe, ki ima podružnico v Sloveniji, sta osumljeni stečaja z goljufijo. Družba se je tako izognila plačilu obveznosti v znesku okrog 2,5 milijona evrov, ki so jih upniki prijavili v stečajni postopek.

Podjetniki poudarili: 'Nujno potrebujemo drug blok jedrske elektrarne'

17. 09. 2024 17.52

Podjetniki Igor Akrapovič, Jure Knez in Radko Luzar so predstavili pobudo Jek2. "Ob izkoristku vseh potencialov obnovljivih virov energije nujno potrebujemo drugi blok jedrske elektrarne (Jek2)," so poudarili ustanovitelji pobude, ko so jo že podprli v GZS in v Klubu slovenskih podjetnikov SBC.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso

14. 09. 2024 14.54

V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Izgovori pred svojci žrtev: 'Me je klicala? Jo je kdo držal za roke?'

18. 06. 2024 20.34

Opravičila in izgovore. To dvoje je prineslo izvršnega direktorja ameriškega Boeinga Dava Calhouna pred preiskovalnim pododborom senata. Kultura pohlepa in ustrahovanja vseh, ki bi dvomili v sporne prakse, je na koncu vodila v ogroženo letalsko varnost, zato je bilo že pred zaslišanjem jasno, da skorajda ni mogoče, da lahko odhajajoči izvršni direktor pove kaj takšnega, kar bi pomirilo besno javnost.

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji

11. 06. 2024 00.15

"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Na voljo sredstva za naložbe v proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov

10. 06. 2024 12.12

Borzen je objavil javni poziv za dodelitev nepovratnih sredstev za investicije v nove naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in za hranilnike električne energije v kombinaciji s proizvodnjo energije. Ločeno ponuja tudi finančno pomoč za nakup in vgradnjo naprav za samooskrbo z električno energijo, pridobljeno iz sonca.

Slovesno v Palomi: ob zaključku investicij novo avtomatizirano skladišče

04. 06. 2024 15.00

Sladkogorska tovarna papirja Paloma je slovesno obeležila zaključek investicij v najsodobnejše tehnologije, ki skupaj obsegajo okoli 138 milijonov evrov. S tem pa vlaganj češko-slovaških lastnikov v družbo še ni konec, saj že za naslednje leto napovedujejo zagon 11 milijonov vredne proizvodne linije za proizvodnjo robčkov v škatlah.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Hitri tokovi naraslih rek nosijo avtomobile in rušijo mostove

22. 04. 2024 17.57

Močno deževje je v najbolj gosto naseljeni provinci na Kitajskem povzročilo obsežne poplave. V provinci Guangdong je bilo po večdnevnem deževju evakuiranih 110.000 ljudi, umrli so štirje, 10 ljudi pa še vedno pogrešajo.

Od podjetja razen zidov ni ostalo praktično nič, škode za najmanj dva milijona

04. 01. 2024 09.40

Požar, ki je v sredo dopoldne izbruhnil v podjetju v Lokah na območju Ljubnega ob Savinji, je po prvi oceni lastnice Ane Tostovršnik terjal za vsaj dva milijona evrov škode. Kot je povedala, od podjetja razen zidov ni ostalo praktično nič. Policija za zdaj še preiskuje vzrok požara, po prvih ugotovitvah pa je tuja krivda za nastanek požara izključena.

Napad na HSE: znova primer malomarnega ravnanja z digitalno varnostjo?

27. 11. 2023 14.05

Holding Slovenske elektrarne se še vedno pobira po enem največjih kibernetskih napadov v zgodovini Slovenije. Neuradno smo izvedeli, da gre za zelo podobno zgodbo kot v primeru napada na Upravo RS za zaščito in reševanje, kjer je bila praksa varovanja podatkov zelo slaba. Tudi v HSE naj bi imeli gesla shranjena v 'oblaku', od koder so jih napadalci pobrali in zaklenili dostope. Po naših informacijah za napadom stojijo akterji, povezani s tujo državo, uporabljen pa je bil izsiljevalski virus Rhysida.

IDF ubil še enega poveljnika Hamasa, kolaps bolnišnic v Gazi

25. 10. 2023 06.46

S pomočjo vojaških in varnostno-obveščevalnih podatkov je izraelska vojska izsledila in v bombnem napadu ubila še enega poveljnika Hamasa, so sporočili iz IDF. Izraelski veleposlanik pri ZN je v torek generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa pozval k odstopu, ker je na zasedanju Varnostnega sveta ZN o položaju na Bližnjem vzhodu dejal, da je treba dejanja gibanja Hamas videti v kontekstu desetletij izraelskega zatiranja Palestincev. Humanitarne skupine v Gazi pa opozarjajo, da ne bodo mogli več nuditi pomoči ljudem, če Gaza ne bo takoj dobila goriva, prav tako je, po navedbah Hamasa, zdravstveni sistem "dokončno kolapsiral". Pomanjkanje goriva namreč vpliva na delovanje ključnih storitev, kot so bolnišnice, ki so odvisne od generatorjev za proizvodnjo elektrike.

Pipistrel pospešeno zaposluje, v Gorici bo širil proizvodnjo

10. 10. 2023 17.30

Ajdovsko podjetje Pipistrel, ki je del ameriške korporacije Textron, je v dobrem letu dni po prevzemu zaposlilo 40 odstotkov novih, dodatnih sodelavcev, sedaj jih je 350. Pri pridobivanju ustreznih kadrov jim pomagajo univerze, prihajajo pa tudi iz tujine. Ob tem napovedujejo tudi prihodnji razvoj manjših transportnih letal.

Grozi svetovno pomanjkanje dizla?

24. 09. 2023 15.12

Cene surove nafte na svetovnih trgih rastejo že od konca junija, cene dizelskega goriva pa še hitreje. Na razmere na trgu vplivajo tudi nedavne poteze Opeca, ki je zmanjšal proizvodnjo nafte, in ruska prepoved izvoza dizla. Višje cene dizelskega goriva se prelivajo na celotno gospodarstvo, dražijo izdelke in vračajo strah pred stagflacijo.

Prebivalci Anhovega opozorjajo na nelegalno lesno proizvodnjo

29. 08. 2023 14.39

Prebivalci Anhovega opozarjajo na nelegalno lesno proizvodnjo v industrijski coni Salonita Anhovo. Hčerinsko podjetje Inde brez gradbenega in uporabnega dovoljenja izdeluje lesene izdelke, kar da potrjujejo tudi odločbe inšpektorata, trdijo. Podjetje so pozvali, naj nemudoma prekine proizvodnjo.

V Čepovanu hitijo s pokrivanjem streh, ogromna škoda tudi v gozdovih

09. 08. 2023 17.48

V Čepovanu in Lokovcu, ki ju je 25. julija prizadel orkanski veter, hitijo s pokrivanjem poškodovanih streh na stanovanjskih hišah. Težave imajo le v podjetju Gonzaga, ki je bilo močno prizadeto. Proizvodna hala je še vedno prekrita s ponjavo, saj so težko pridobili zadostno količino strešnikov.

Predraga elektrika za Costello: pri izjavi o podpisu pogodbe pomota

10. 07. 2023 19.34

Kdo je odgovoren, da je družba Costella lani zakupila električno energijo po astronomski ceni? Še pred dnevi je njen lastnik in uspešen podjetnik Joc Pečečnik s prstom pokazal na državo, a se je zdaj izkazalo, da ni bilo tako. Uprava je namreč zakup opravila avgusta in ne novembra, kot je trdil.

Se bo dalo Costello še dobiti?

02. 07. 2023 18.26

Ste želeli kupiti priljubljeno znamko vode, pa je niste dobili? Skoraj vsa proizvodnja vode Costella se je ustavila zaradi predrage elektrike. "Enostavno se nam proizvodnja ne izplača, zato obratujemo minimalno," pojasnjuje lastnik družbe Joc Pečečnik in opozarja, da je predraga elektrika smrt za vse panoge v gospodarstvu. Kakšna je usoda Costelle in tamkajšnjih delavcev? Bo samo zaradi elektrike sploh še mogoče na trgovskih policah najti to znamko vode?

Na območju EU v zadnjem letu povečano število motenj v preskrbi zdravil

02. 07. 2023 10.48

Po podatkih Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je trenutno prijavljena motnja v preskrbi 286 zdravil. Povečano število začasnih motenj v preskrbi opažajo na območju celotne EU, ne le na slovenskem trgu. Razlogov za to je več, med drugim v proizvodnji zdravilnih učinkovin in zdravil, večina katere je zunaj držav EU.

Začetek proizvodnje v Carthagu: vsak teden načrtujejo 40 počitniških vozil

03. 05. 2023 07.37

Podjetje Carthago iz Odrancev, ki izdeluje počitniška vozila, bo zagnalo proizvodnjo v svojem novem obratu v Ormožu. S sprva 180 zaposlenimi bodo v njem izdelovali predelane kombije znamke Malibu Van, vsak teden jih načrtujejo približno 40. Pozneje nameravajo po besedah direktorice Sandre Županec zmogljivosti postopoma širiti.

Kvalitetne letne pnevmatike pomenijo razliko med varno vožnjo in nezgodo

18. 04. 2023 09.12

Letne pnevmatike morajo nuditi varnost in zanesljivost na cesti v vseh razmerah. Čas za menjavo pnevmatik je tu, izberite letne pnevmatike najboljše kakovosti.

Na slovesnosti podjetja Carthago Pirc Musarjeva zapeljala prvo vozilo

15. 04. 2023 17.25

Podjetje Carthago, ki se ukvarja s proizvodnjo počitniških vozil, je slovesno odprlo svoj novi obrat v Ormožu, kjer bodo izdelovali predelane kombije Malibu Van. Proizvodnjo s sprva 180 zaposlenimi in okoli 40 izdelanimi vozili na teden bodo zagnali 3. maja, nato pa po besedah direktorice Sandre Županec postopoma širili zmogljivosti.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'

03. 04. 2023 06.18

Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

Finančna uprava odkrila milijonsko nezakonito prodajo cigaret

16. 03. 2023 12.59

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so v hišnih preiskavah na Dolenjskem zasegli 2.641.200 kosov cigaret in najmanj 816 kilogramov rezanega tobaka,1392 kilogramov tobačnih listov in 425 kilogramov že narejenih cigaret, iz nezakonite proizvodnje. Šlo naj bi za mednarodno kriminalno združbo, ki naj bi ji najprej na sled prišli v Nemčiji in o tem obvestili slovensko Finančno upravo. Gre za kazniva dejanja davčne zatajitve, saj naj bi bila proizvodnja in prodaja cigaret pri nas organizirana na nezakonit način, saj naj osumljenci za to ne bi imeli dovoljenja, niti niso plačevali nobenih davčnih obveznosti. Kot je potrdila Policija, NPU vodi predkazenski postopek v povezavi s skritim obratom za proizvodnjo nezakonitih tobačnih izdelkov.

Uživajte v čistem in urejenem domu

01. 02. 2023 09.44

Roborock ponuja aparate za čiščenje vašega doma, medtem ko Keramoteka in Hotenjka nudita materiale za vaš dom.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.